İçeriğe Yönlendir

Kaza Sonrası Aracı Teslim Aldıktan Sonra İzlenmesi Gereken İşlemler Nelerdir?

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom

Merhaba arkadaşlar,

Önceki konumda afet bölgesine giderken Konya'da kaza yaptığımdan bahsetmiştim. Bir yandan acı kayıplarımızla uğraşırken bir yandan da hasar alan arabamızla yaşadığımız üzücü tecrübe söz konusu oldu. Arabamız sol taraftan boydan boya hasar aldı. Çekici ile Konya'dan İstanbul Mutluhan'a naklini sağladık. Burada sağ olsunlar hemen arabayı toplamaya başladılar. Bu kazada da % 0 kusurlu bulunmuşum en azından, bugün sevindiğim tek şey bu oldu.  

cd1a27c8-bd43-47e2-8aaf-569de3d296d2.jpg.4046f90c92f084927f4b7ada1f4c52d2.jpg

05195117-c9f1-4b4c-a74e-44e3c25ef649.jpg.1cbfc6385b861821ac1bc7e35d200016.jpg5281af70-7824-445f-9944-b6c7f77ab254.jpg.da1eb4f4b2f0db2528e7f02d7f2f415c.jpg23d6487e-2f3a-49cc-ab1a-07cfd94769a6.jpg.8f3f85541a1ba823d2e38030ddcad270.jpg

Gelen parça listesine bakarsak, işçilik hariç yaklaşık 80 bin tl malzeme kullanılmış. İşçilik hesaba katıldığında yaklaşık 100-120 bin TL arası bir masraf çıkacağını söylediler. 

Sol arka çamurluk C sütunundan kesilerek değiştirilmiş. Sol 2 kapı da değişmiş. Bagaj havuzu ve depo tesisatı yırtıldığından onlarda da değişim olmuş. 

c61b4196-930f-413d-8720-eae9dc728ca2.jpg.2dd29d1d35efafe8c5db996c287f672b.jpg

Ancak  kaskonun burada karşılamadığı şeyler oldu. Arabayı Konya'dan İstanbul'a getirmek için 8500 TL ödeme yaptım. Faturası mevcut, sigortacım tazmin etmeye çalışırız dedi ama zormuş. 

Honda'da geçen sene taktırdığım sensörleri bu kasko yenilemesinde sisteme işletecektim. Ancak poliçe imzalanırken faturaları yanıma almamışım. 6 Şubat'ta poliçeyi güncelleyecektik, deprem olunca unuttum, öyle yola çıktım. Kaza anında elektrik tertibatını yırtarken sensörleri de kırmış dorse. Takım halinde değişmesi gerekiyormuş. Yeni sensör setine de 6500 TL ödeme çıktı. 

Hayatımıza zarar gelmedi diye seviniyoruz. Yakınlarımızı kaybettiğimiz için çok üzülüyoruz. Bir yandan da böyle şeylerle uğraşıyoruz. Bu konuda tecrübesizim, önceki kazada peşine düşmemiştim.  O yüzden kandırılmadan sürece devam etmek için desteğinize ihtiyacım var. 

- Değer kaybı için arabanın tüm bilgileri göz önünde olduğunda (önceden hiç kayıt yok) yaklaşık 120Bin TL Tramer kaydında yaklaşık 89000 TL kayıp hesapladı acente. Buradan ne kadar beklemeliyim? Nasıl başvurmalıyım? 

- Ödediğim bu 15000 TL Lik ek kalemi tazmin edebilir miyim?

Dediğim gibi, bunlar da bir yandan uğraştığım konular, kafam çok dağınık. Hata yapmak istemiyorum. Önerilerle yeşillendirebilirseniz çok memnun olurum. 

• Beğen 3
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Tekrar baş sağlığı diliyorum.

Çok büyük geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Aydın Sert yazdı:

Tekrar baş sağlığı diliyorum.

Çok büyük geçmiş olsun.

Sağ olun

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Bazen üstüste gelir. Allah dağına göre kar verir derler. Sabırlı olun. Tekrar başınız sağ olsun ve geçmiş olsun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun, tekrardan başınız sağolsun.

Kasko çekici için ödeme yapmayabilir çünkü muhtemelen "çekici ile en yakın servise çektirme" hakkı vardır. Ancak karşılıklı karar verilmesi durumunda başka servise çekilmesi sağlanabilir. 

Değer kaybı için faturanız, kaza ve onarım resimlerini karşı tarafın kaskosuna iletirseniz onun için ödeme alabilirsiniz. Sizin kaskonuzun ne kadar karşıladığının önemi olacağını sanmıyorum zira aracınızda kasko olmasaydı ne olacaktı, değer kaybı olmayacak mıydı...

Yine de @Mehmet Ozyureken doğru yanıtları verecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Deniz Kom yazdı:

Ancak  kaskonun burada karşılamadığı şeyler oldu. Arabayı Konya'dan İstanbul'a getirmek için 8500 TL ödeme yaptım. Faturası mevcut, sigortacım tazmin etmeye çalışırız dedi ama zormuş. 

Honda'da geçen sene taktırdığım sensörleri bu kasko yenilemesinde sisteme işletecektim. Ancak poliçe imzalanırken faturaları yanıma almamışım. 6 Şubat'ta poliçeyi güncelleyecektik, deprem olunca unuttum, öyle yola çıktım. Kaza anında elektrik tertibatını yırtarken sensörleri de kırmış dorse. Takım halinde değişmesi gerekiyormuş. Yeni sensör setine de 6500 TL ödeme çıktı. 

- Ödediğim bu 15000 TL Lik ek kalemi tazmin edebilir miyim?

Tekrar geçmiş olsun Deniz. 

Çekici ücretini kaskodan alamazsın. çünkü kuralları bellidir, en yakın yetkili servis veya daha yakın bir yere çeker. Sınırsız çekici hizmeti veren ve bunu fark vererek alınabilen sigorta şirketleri var ama onlar da başka şeyleri eksik ödüyor. 

Sensör setin için de kasko ödeme yapmaz, poliçeye aksesuar olarak girmek gerekirdi. Fatura gerekmezdi, keşke yapsaydın bunu. 

Ciddi bir değer kaybı alırsın, 

Çekici masrafın ve sensör setin de karşıdan talep edilebilir. Sana bu işleri bilen bir avukat lazım. Acenten bu konuda yönlendirme yapmadıysa birini önerebilirim. 

Sani Gerşon yazdı:

Geçmiş olsun, tekrardan başınız sağolsun.

Kasko çekici için ödeme yapmayabilir çünkü muhtemelen "çekici ile en yakın servise çektirme" hakkı vardır. Ancak karşılıklı karar verilmesi durumunda başka servise çekilmesi sağlanabilir. 

Değer kaybı için faturanız, kaza ve onarım resimlerini karşı tarafın kaskosuna iletirseniz onun için ödeme alabilirsiniz. Sizin kaskonuzun ne kadar karşıladığının önemi olacağını sanmıyorum zira aracınızda kasko olmasaydı ne olacaktı, değer kaybı olmayacak mıydı...

Yine de @Mehmet Ozyureken doğru yanıtları verecektir.

Bu kazanın değer kaybı işi sakat Sani. Bu dosya avukatlık. 

Çünkü, trafik sigortasının ödeyeceği tazminat toplamda 120,000 lira.. Arabada zaten 120,000 lira hasar var. bu şartlarda trafik sigortası değer kaybını ödemez. Çarpan aracın kaskosu da var mı bakalım. 

Uzman dokunuşu şart bu dosyaya

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Kelimeler Kifayetsiz Kalıyor.

Tekrar Başınız Sağolsun çok Geçmiş Olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Başınız sağolsun. Hayat kaldığı yerden devam ediyor. Onarım başlamış herşey yavaş yavaş yoluna girecektir. Önemli olan bir kaskonuz varmış ve en az masrafla bu kazayı atlatmışsınız. Tekrar başınız sağolsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Çanakçı

Ölenlere rahmet kalanlara sabır dilerim.

Her ne olursa olsun hayat devam edecek. İşin uzmanının "avukat" tavsiyesine uyulmalı.

Şahsım da dahil olmak üzere avukatlara neden soğuk bakarız bilmem. Hele doktor ve dişçiden uzak durmak ta aynısı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Çanakçı yazdı:

Her ne olursa olsun hayat devam edecek. İşin uzmanının "avukat" tavsiyesine uyulmalı.

Şahsım da dahil olmak üzere avukatlara neden soğuk bakarız bilmem. Hele doktor ve dişçiden uzak durmak ta aynısı.

İyi bir avukat, doktor gibidir, hayat kurtarır.. :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Geçmiş olsun gerçekten zor bir durum Allah kolaylık versin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Herkese çok teşekkür ederim. Sigortalarımı yapan kuzenim ile tekrar konuştum. Birlikte çalıştıkları hukuk bürosu varmış bu konularda. Dosya kapandıktan sonra ona yol düşecek sanırsam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Aracın işlemleri için Honda'nın avukatlarına vekalet verdim. Uğraşacak takatim olmadığını anladım çünkü o anda. Sigorta, tahkim, icra sırasıyla yol haritası ne ise izlenecek. Teşekkürler mesajlarınız için tekrardan. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...