İçeriğe Yönlendir

Nedenini Anlayamadığım Trim Sesi.

Bahadır inceman

Recommended Posts

Bahadır inceman

Merhabalar 1.3 Multijet 2008 Fıat Grande Punto sahibiyim . Son 1-2 aydır yaşadığım sinir bozucu bir trim sesinden bahsetmek istiyorum . Öncelikle bir kaç bilgi vereyim . Bu trim sesini arabam ağır bakıma girdikten sonraki ilk şehirler arası yolcuğumda yaşadım . Ses, hızım 110 km yi aştığında sol ön taraftan kaput içi mi konsol içi mi tam çözemedim ama sürekli birbirine çarpan plastik sesi gibi geliyor. Ama tekrar dikkat çekmek istiyorum bu sesi hızım 110km üstüne çıktıktan sonra alıyorum ..İlk kaput kilidini kontrol ettim bant vb ile çevreledim ses gitmedi daha sonra sanayide bir usta davlumbazdan geleceğini söyledi davlumbazı sabitledim ses gene gitmedi . Tekrar ediyorum bu sesi ağır bakımdan sonra almaya başladım . Bu konuda bilgisi olan özellikle arabanın ses yapabilecek aksamlarını (iki plastik sürekli birbirine çarpıyor gibi ''tırrr'' tarzı süre gelen değil ama mili saniyelik farklarla çarpma sesi ) yada belki bu konuda tecrübesi olupta yardımcı olacak fikirleri almak için buraya yazma ihtiyacı duydum şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

MTJ motorlarda turbonun üzerinde ısı kalkanı var. Zamanla ses yapabiliyor. Değişimi kolay ve fiyatı makul. Kontrol edilmesini öneririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam daha önce 2 adet GP aracım olmuştu ve GP ci arkadaşların çok yazdığı bir site vardı. Orada epey zaman geçirmiştim. Senin sorununa benzer bir sorundan bahsediyorlardı. Şimdi net hatırlamıyorum. İstersen oraya bir bak...

Yorum bağlantısı
Bahadır inceman
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

rezonans sesi gibi sanırım rüzgar değil

yani rüzgarın etkisi ile plastiğin birbirine vurma sesi olarak tanımlayabilirim tabi bu çok seri bir şekilde oluyor kaputtan geldiğini düşürsek o sesin içeriden duyulması için bayağı bir ses çıkarması gerek

Erhan Doruk yazdı:

İç sirkülasyon tuşuna basınca yine geliyor mu? 

yolculuk esnasında havalandırma ve klima açtığım oldu ama sesin kesildiğini hatırlamıyorum

Murat Sahın yazdı:

MTJ motorlarda turbonun üzerinde ısı kalkanı var. Zamanla ses yapabiliyor. Değişimi kolay ve fiyatı makul. Kontrol edilmesini öneririm.

kontrol edeceğim 

Tayfun Aydın yazdı:

Hocam daha önce 2 adet GP aracım olmuştu ve GP ci arkadaşların çok yazdığı bir site vardı. Orada epey zaman geçirmiştim. Senin sorununa benzer bir sorundan bahsediyorlardı. Şimdi net hatırlamıyorum. İstersen oraya bir bak...

link bırakabilir misiniz ya dm den yada buradan

tarihinde Bahadır inceman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam linki bulamadım. Ancak GP lerde genellikle polen filtresi kabı çok naziktir ve servis bile değişse kırılabiliyor. Oraya baktınız mı?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Bahadır inceman

Tekrar davlumbaz üzerine yoğunlaştım davlumbazın lastik arkasındaki parçasını da sabitlettim lakin ses kesilmedi . Geçen arabanın kaputunu açıp içini incelerken cam suyu kutusunun sabit olmadığını gördüm ve kaporta serbest bir şekilde temas ediyordu muhtemelen orada geliyor ilk şehirler arası yolculukta bunu test edip sonucu buraya yazacağım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...