İçeriğe Yönlendir

Ev Bütçesi Yönetimi

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Patlamak üzere herkes. Umarım çok sürmez.  Maç seyircisiz kesin di mi?

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Erhan Doruk yazdı:

Ankarada bir gros market online alışveriş başlattı

Hangisi abi? bakayım ben de

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Köksal Yılmaz yazdı:

Bence arabadan gelen parayla kredini kapatıp günlük hayatına kredisiz devam etmelisin. Krediyi yeni çekmişsin ama ödenmiş birkaç ay olmuştur diye düşünüyorum. Oradan artacak 3-5 bin acil durum parası kenara ayırabilirsen ne ala.

Kredim de olmasa, biraz daha rahat geçinirim. Daha sadece 1 taksit ödedim. Kapatmayı da düşündüm ama bi yandan da ileriyi düşününce bir yerlerden kısıp başlayalım dedim. Paranın her gün değer kaybettiğini düşününce, 1 sene sonra dokunmaz sanki

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Bende bir ex vardı. Kendi kazancı ile babasının borcunu öder yer içer eve katkı sağlamaz bana da çok harcıyorsun maaş kartını bana verip 20 TL 20 TL harçlık alacaksın derdi. 

Bosayinca tüm sorunlar çözüldü 😂😁

Kredi kartin var ise iptal etmenin bir yolunu bul harcamalarin %10 azalacak. Göze görünmez harcamalar çok tutuyor. Nakite geçtiğin anda anlayacaksın 

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Mahmut Yıldız yazdı:

Aidat dediğiniz şeyin kapsamı nedir? Bizde bina temizliği, çöp toplanması gibi işler için aylık 150 lira veriyorum. Yukarıda yazdığın tutarların içinde yakıt falan var mı?

Sadece haftada 2 gün temizlik, asansör bakımı, bir de elektrik işte. Yakıt ve çöp toplama yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mehmet Göktürk yazdı:

Patlamak üzere herkes.

Uzun süredir amaçlanan bu idi diye düşünüyorum 

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Ali Darbaz yazdı:

O derece farklı kulvarlardayız. 

Şimdi kesinlikle emin oldum :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hanım çalışmalı Ahmet bey. Başka türlü para biriktiremezsiniz. Şu an her şey kıtı kıtına, 3 ay sonra enflasyonla eksiye düşeceksiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Sani Gerşon yazdı:

Hanım çalışmalı Ahmet bey. Başka türlü para biriktiremezsiniz. Şu an her şey kıtı kıtına, 3 ay sonra enflasyonla eksiye düşeceksiniz.

Evet o günü dört gözle bekliyorum :) ama kızımız küçük. Hele bi ilkokula başlasın da

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Bu şartlarda kredi ödeyebiliyor olmanız büyük başarı bence.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ahmet Çalışkan yazdı:

kızımız küçük. Hele bi ilkokula başlasın da

Gündüz bırakabileceğiniz anneanne dede yok mu? Ya da kreş?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Kredi çektiniz araç aldınız sonra aracı dün sattınız parayı altına yatırayım mı diyorsunuz? kredi faizi neydi?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Hangisi abi? bakayım ben de

Gimat Gros - uygulama : Gimat sepeti

min 500 tl ,25tl getirme ücreti istiyor.

Bazı ürünlerde normal markete göre fiyat farkı çok oluyor, mesela tirebolu çay alıyoruz eve , migrosta 68 lira, burada 58 lira.

Uygulama çok kötü , çoğu zaman aramadan ürün bulunmuyor, kategorilerden arayınca daha çok seçenek çıkıyor.

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Sani Gerşon yazdı:

Gündüz bırakabileceğiniz anneanne dede yok mu? Ya da kreş?

İstanbuldalar. Taşınmaya ikna etmeye çalışıyorum :) kreş var. Birincisi, daha küçük diye kıyamıyorum. İkincisi, eşim çalışsa asgari ücretle çalışacak, kreşe maaşın yarısını verdikten sonra bi anlamı yok

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Mehmet Göktürk yazdı:

Kredi çektiniz araç aldınız sonra aracı dün sattınız parayı altına yatırayım mı diyorsunuz? kredi faizi neydi?

1,69 faizle çektim.

Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Saydığınız yakınlarınızla siz yaşıyorsunuz lakin bence insafsızlık etmemeleri gerekir. Tablo gayet normal. Yani bu durumda çok kısılacak birşey kalmıyor gelir artmalı.

Baskı olursa evet ruhen daralırsınız siz yine de sükuneti koruyun.

Eşiniz çalışma durumu olursa bayağı rahatlarsınız tabi bu sizin aranızdaki mevzudur. Size özel bir durumdur.

Bilhassa çocuklar büyüdükçe masrafları çoğalıyor görünürde iyi gibi gözüken maaş yetmez hale geliyor.Lakin hayatın meyveside çocuklar.

Allah geçim kolaylığı versin huzur mutluluk eksiltmesin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Mehmet Göktürk yazdı:

part time bişeylerle uğraşın. 

Planlar dahilinde. Tavsiye varsa alırım bu arada. Ben gece taksi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Eleştirenlere çok biliyorsan al sen geçin demekten başka çare yok maalesef. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Yorumları bu şekilde beklemiyordum. Genelde bu forumda yanlış düşünen taraf ben olurdum :D ailemin de genellikle pek yanıldığını görmemişimdir. O yüzden içim içimi yiyordu. Kabahati kendime buluyordum. Bu yorumlardan sonra psikolojik olarak o kadar rahatladım ki anlatamam. 

Ama aileler neden bu kafada anlamadım. Babam sanırım "ben işçi maaşıyla iki çocuk büyüttüm" kafasında ama şartlar o zamanki şartlar değil ki.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ahmet Çalışkan yazdı:

1,69 faizle çektim.

ödenmeyebilir. parayı mutlaka TL den çıkarın ama. 

Ahmet Çalışkan yazdı:

Planlar dahilinde. Tavsiye varsa alırım bu arada. Ben gece taksi düşünüyorum.

Bildiğin becerdiğin işi yapmak daha kolay ve geliri fazla da olabilir. 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)
Ahmet Çalışkan yazdı:

Merhaba,

Benim ailemden ve eşimin ailesinden son zamanlarda sürekli eleştiri alıyorum evin bütçesiyle alakalı. Ben ekonomik şartların kötü olmasına yoruyorum ama ay sonunu zor getirmemde benim payım ne bilmiyorum. Sizlere de danışmak istedim. Aylık giderlerim aşağıda yazılı. "Şu kalemler gereksiz, bunlar lüks" dedikleriniz varsa ya da "bu kaleme çok harcıyorsun, o kadar olmamalı" dediğiniz varsa görmek isterim. Ben gerçekten sıkıldım ve bende mi problem var anlamıyorum. En azından dışarıdan bakanların gözünden görelim bir de.

Kira + aidat: 1520

Ev (mutfak, temizlik, pazar/market): 5400

Elektrik: 372

Su: 100

Doğalgaz: 1227

İnternet: 103,98

Benim cep: 60,25

Eşim cep: 55

Kredi: 1970 (daha yeni çektim, "kıyıda köşede hiçbir şeyiniz yok" baskısından bıktığım için kenarda bi yatırımımız olsun dedim. arabayı aldım)

Kendi harçlığım [traş, halı saha, iş yerinde çay/kahve vs (bizde 1 bardak çay bile ücretli)]: 400

Çocuk oyun parkı: 200

Okul ücreti: 375

Taksit: 250 TL

Hafta sonu çay/kahve/kafe: 300 TL

Muhtelif: 500 TL (her ay birisinin doğum günü, her ay çocuk hastalanıyor ekstra bir ilaç alınıyor, her ay hesapta olmayan bir şey çıkıyor, bazen halı yıkatılıyor, bazen ceketler kuru temizlemeye veriliyor, bazen İstanbula gidilip geliniyor yol parası vs)

TOPLAM 12.833 TL yapıyor. Maaşım ise 12.900 TL. Gönül ister ki arada bi eşime de para vereyim, gönül ister ki ayda bi dışarı çıkıp yemek yiyelim, gönül ister ki yaz geliyo tişört alalım kış geliyo kazak alalım vs daha bu kalemlere hiç girmedim bile.

Bunu isyan anlamında sormuyorum. Gerçekten merak ettiğimden soruyorum. Bana "nasıl geçinemiyorsun" dediklerinde bi gün bıçaklıycam birini :D  sizce ben lüks mü yaşıyorum? Ya da ayağıma göre yorganımı mı uzatamıyorum? Paramı mı yönetemiyorum? Siyasetten uzak, objektif yorumlarınızı bekliyorum.

Maaşı ona verin, para "dağıtma" işini eşiniz yapsın. İçinden siz harçlığınızı alın. 2 Ay sonra tekrar konuşalım derseniz. o iki ayda sonunda iade edecektir.

Tecrübe ile sabit.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Yazdığınız kalemlerden doğalgaz haricinde önümüzdeki süreçte düşecek rakam göremedim ben ne yazıkki. 

Ek gelir kaynakları dışında iş zor ne yazıkki. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
Umut Taşlı yazdı:

bu rakamları görünce uzaylı gibi bakıyorum -antalya'dan- kira vs bilmez olunca. abi bu ücret tam olarak ne için ödeniyor? sadece temizlik, elektrik vs olamaz herhalde. bir binanın daire başı nasıl bu kadar masrafı olabiliyor? 

bu arada hesap normal gibi, daha nasıl geçineceksin? valide hanımı pandemiden önce zorla emekli ettik içimize doğmuş gibi, hemşireydi, bundan bi tık fazla alıyor. sorun maaşın miktarı gibi nasıl harcandığından çok. normal yani kira, çocuk, tek maaş vs düşününce. laf edene de maaşın üstünü tamamlamayı teklif edeceksin beğenmiyorlarsa. 

Bu aidata, ısınma, su, kapıcı dahil

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
(düzenlendi)

12.900 tl ile geçinme formülünü bulmuşsunuz bir de para artır diyenler mi var?

Babam da aynı kafadaydı, (84)  market ve sebze alışverişini babama bıraktım, fiyatları gözleriyle görünce sustu.

Domatesi 35 tl görünce almaktan vazgeçti, taş mı yiyeceğiz dedim.

tarihinde Ahmet Kiriş tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...