İçeriğe Yönlendir

i20 Motor Sağlığı ve Üfleme

Mert Emre ŞAMCI

Recommended Posts

Mert Emre ŞAMCI

Selamlar herkese,

Yağ çubuğunu çektiğim zaman hiçbir şekilde duman vb. bir durum yok. Hava üfleme gibi bir durum yok. Elimi götürdüğümde elimle hissedebileceğim kadar dahi hava yok.

Motor yağ kapağını açtığımda herhangi bir buhar duman vs. yok. Kapağı geri yerine değdirmeden yakın tutunca emiyor kapağı. İçeri çekmeye çalışıyor. Kapağı üstün körü üstüne bırakınca hafif sallıyor sağa sola. Atar gibi şiddet yok.

Son olarak yağ kapağı açıkken elimi götürdüğümde, araç içinde fan 2. kademede elimizi uzatırız sıcaklığına bakmak için. Tam o kıvamda o şiddetle elime sıcak hava üflüyor. Üfleme var olayının şiddetini tam bilemediğim için sizlere danışayım istedim. Bu bilgilerle motor hakkında ne diyebiliriz.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

araçta hissedilen bir problem varmı ?

yağ eksiltme su eksiltme hararet performans  rolantide tuhaflık vb bir sorun varmı ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Son olarak yağ kapağı açıkken elimi götürdüğümde, araç içinde fan 2. kademede elimizi uzatırız sıcaklığına bakmak için. Tam o kıvamda o şiddetle elime sıcak hava üflüyor.

çalışan motor ısınır denebilir, lakin her türlü teknik kitağçıkta, motor çalışırken açılmaması gereken yerler vardır, o kapak ta bunlardan birisi

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Çaydanlık örneğini beklerdim 😁

Çağlar Bayur yazdı:

çalışan motor ısınır denebilir, lakin her türlü teknik kitağçıkta, motor çalışırken açılmaması gereken yerler vardır, o kapak ta bunlardan birisi

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selçuk Bakış yazdı:

Çaydanlık örneğini beklerdim 😁

iyi ki yağ dolum borusu ufak, çaydanlık gibi olsa yanardık

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Sıkıntı yol i10 motoru ile kardeşler. Oda buna benzer çalışırdı.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
(düzenlendi)
Ali Gök yazdı:

araçta hissedilen bir problem varmı ?

yağ eksiltme su eksiltme hararet performans  rolantide tuhaflık vb bir sorun varmı ?

Rölanti sabit. 690-710 arası stabil diyebilirim. Su eksiltme aracı denemek için sıkıştırmalarıma rağmen 1 damla dahi yok. 2.500km oldu. Hararet sistemi sorunsuz çalışıyor. Normalde hararet beni hep endişelendirir ama bu aracımda kafam rahat. Sistemi tertemiz yaptırdım pırıl pırıl antifrizli 100 derece oldumu tak açıyor fanı. Özellikle motor içindeki su kanallarını tamamen antifrizle temizleyip tekrar antifriz ekledikten sonra aracın çoğu yerde termostat açılmasıyla bile sıcaklığı dengelediğini ve eskisine göre çok daha az fan açtığını gördüm.

Okuduğum 1-2 yazıda motor yağ kapağını açtığınızda rölantide oynama oluyor yada sabit kalmıyorsa motor sağlıksızdır diyordu. Ne kadar doğru bir bilgi bilmiyorum ama rölanti hiç oynamadı. Yağ eksiltme sanırsam aracı aldıktan sonra otoyollarda denemek ve benzinle refresh yapmak amacıyla fazla devir çevirdiğimden 2.500km de %30 civarında eksiltti yada bakımdan sonra yaptığım ilk ölçümü tam hatırlamıyor da olabilirim :( Araç dip gazda bile duman atmıyor.

tarihinde Mert Emre ŞAMCI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emin Önal

Olmayan sorunumu arıyoruz ben anlamadım ? Sadece Üfleme var yok ile motor sağlığı hakkındaki bilgi ne kadar doğru olabilir ki ?

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

İnternete bilgi kirliliği çok Mert. Her denilene inanma. Klavyeyi alan bildiğini sanıp yazıyor. 

Anormal bir durum oluşmadıkça bunlara çok takılma derim.  Araca bak o da sana baksın. Uzun yıllar gidersiniz. 

Üfleme şu bu arıza durumlarında bakılacak şeyler. 

Bende aracı ilk aldığımda onu bunu araştırıyordum kafaya takıyordum sonra bıraktım baktım daha huzurluyum araba da çalışıyor devamke :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Okuduğum 1-2 yazıda motor yağ kapağını açtığınızda rölantide oynama oluyor yada sabit kalmıyorsa motor sağlıksızdır diyordu.

derler, demesi serbest, denmemesi lazımdı ama dense de olur, denmese daha iyi ama denmiş bir kere

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...