İçeriğe Yönlendir

Ford Kuga 6F35 Otomatik Şanzıman

Turgut Öztürk
Çözüme git Çağlar Bayur tarafından,

Recommended Posts

Turgut Öztürk

Merhaba Kıymetli Forum Üyeleri,

Bu forumda yine Kuga başlığında daha önce bir konu açmıştım aracımın su eksiltmesi ile alakalı, o aracım geçtiğimiz ay karşı şeritten gelen bir aracın kafadan vurması sebebiyle perte ayrıldı. Ben de gidip tekrar Kuga aldım. Bu aracım 2016 model Titanium ve otomatik şanzıman. Henüz 46bin km'de. Aracın şanzımanı ile alakalı internette bulamadığım, yetkili servisten de muğlak cevaplar aldığım birkaç hususu siz değerli forum üyelerine sormanın uygun olacağını düşündüm.

Şimdi öncelikle;

1- Bu araçta tork konvertörlü 6F35 Ford'un kendi üretimi olan bir şanzıman tipi kullanıldığını öğrendim. Bu şanzıman için bakım araştırması yaparken ABD forumlarında 3 yıl/ 10.000 - 30.000 mil'de bir yağ değişiminin yaygın yapıldığını öğrendim ve hemen yetkili servise yağ değişimi için danıştım ancak bana benzinli Kuga'lara şanzıman bakımına gerek olmadığı bilgisini verdiler. Bu noktada sizlerin görüşü nedir ?

2- Aracı almamın üzerinden yalnızca 2 hafta geçti ve yine şanzıman ile alakalı bir sorun mu yoksa benim aracı tanımadığım için uydurduğum bir şey midir anlayamadığım bir durumla karşılaştım: 

Normalde aracı P-R-N-D vites konumlarına alırken, vites topuzunun ön kısmında bulunan mandalı kullanıyorum. Bugün ilk defa vitesi R konumuna aldığımda, söz konusun mandalın tam kilitlenmediğini hissettim ve R-N hareketini mandala basmadan da yapabildiğimi farkettim. Daha sonra N-D hareketini denediğimde onu da mandala basmadan yapabildiğimi gördüm. D-S, P-R, D-N hareketlerini ise hala mandala basmadan yapamıyorum. Şimdi bu normal bir durum mu yoksa bu bir problem mi ?

Bu iki konuda özellikle KUGA kullanıcıları ve diğer tüm bilgili forum üyeleri fikir verebilir ise harika olur.

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim, mutlu günler dilerim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun, R den N ye D ye mandalsız geçer, N den R ye geçmez. 1996 mondeo da aynıdır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turgut Öztürk
Çağlar Bayur yazdı:

geçmiş olsun, R den N ye D ye mandalsız geçer, N den R ye geçmez. 1996 mondeo da aynıdır

O zaman benim yeni arabaya kusur bulma sürecime denk geldi bu. Kusur uydurdum arabaya. Peki bakım konusunda verebileceğiniz bir tavsiye var mıdır Çağlar hocam ? Özellikle şanzıman yağı hususunda değişim yapmalı mıyım, yapmamalı mıyım vs ?

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Çağlar Bayur

doğru yağı doğru şekilde değişecebilecek birini bulursanız değişin

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpaslan Göktaş

Hocam, servisler değiştirmiyor yağı. Sıkıntı olmadığı sürece değiştirmediklerini söylediler. Değiştirince vuruntu gibi problemler olabilir biz mesuliyet kabul etmeyiz dediler. Ankaka otokoç'u aradım onlarda aynı şeyleri söyledi. Bende sizin gibi araştırmıştım. Filtreler şanzımanın içinde olduğu için yağ değişseniz bile filtre değiştirme şansınız yok ve yağın tamamı boşalmıyor şanzımandan. Focusclub forumunda Samsunda değiştiren bir arkadaşla sohbet etmiştim. Yağı boşalt/doldur yapıp 500 km kadar yol yaptıktan sonra tekrar yağı boşaltıp doldurduğunu söylemişti. Benim araştırmalarımda yanlış hatırlamıyorsam 135k km de değişimi vardı. Bendeki 2013 ve aynı şanzıman var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erol Güven

Bence servis ne diyorsa öyle yapın. Durduk yere sıkıntıya girmeyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Alpaslan Göktaş yazdı:

Hocam, servisler değiştirmiyor yağı. Sıkıntı olmadığı sürece değiştirmediklerini söylediler. Değiştirince vuruntu gibi problemler olabilir biz mesuliyet kabul etmeyiz dediler. Ankaka otokoç'u aradım onlarda aynı şeyleri söyledi. Bende sizin gibi araştırmıştım. Filtreler şanzımanın içinde olduğu için yağ değişseniz bile filtre değiştirme şansınız yok ve yağın tamamı boşalmıyor şanzımandan. Focusclub forumunda Samsunda değiştiren bir arkadaşla sohbet etmiştim. Yağı boşalt/doldur yapıp 500 km kadar yol yaptıktan sonra tekrar yağı boşaltıp doldurduğunu söylemişti. Benim araştırmalarımda yanlış hatırlamıyorsam 135k km de değişimi vardı. Bendeki 2013 ve aynı şanzıman var.

yalnız doldur boşaltta yapsan filtreler temizlenmez, yinede değişim faydalılıdır bence, enazından helde araç sıfır alındıysa, periyodik değişimde yağ hep temiz kalacağından filtrelerde çok kirlenmeyecektir diye düşünüyorum, bence bu işi tam bilen birisi değişsin yağı, dediğim gibi ama, prosedürü bilecek, yoksa elletme...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turgut Öztürk

Cevaplar için çok teşekkür ederim.

Şimdi de şöyle bir problemim var ve bu sanırım ciddi bir problem;

Arabayı kullanırken vitesi R konumuna veya D konumuna aldığımda bu dur/kalk yapmam gereken zamanlarda da olabiliyor ya da sabah ilk çalıştırmada da, araba vitesi yerine taktıktan sonra alttan küt diye vuruyor. Bazen vurmuyor bazen çok hafif vuruyor bazen çok sert vuruyor. Belli bir zaman diliminde ya da belli bir kondisyonda yapmıyor bunu, genelde rastgele oluyor. Sadece sabahları ilk çalıştırmada genelde yapmıyor. Bu bir problemdir diye düşünüyorum ama nasıl bir problemdir bilgisi olan var mıdır ?

Yorum bağlantısı
Alpaslan Göktaş
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

yalnız doldur boşaltta yapsan filtreler temizlenmez, yinede değişim faydalılıdır bence, enazından helde araç sıfır alındıysa, periyodik değişimde yağ hep temiz kalacağından filtrelerde çok kirlenmeyecektir diye düşünüyorum, bence bu işi tam bilen birisi değişsin yağı, dediğim gibi ama, prosedürü bilecek, yoksa elletme...

Cevabınız için teşekkürler. Çorum'da yok maalesef, azıcık kafası çalışan araştırıyor ve değiştirmek istemiyor. Aracı ikinci el almıştım.

Turgut Öztürk yazdı:

Cevaplar için çok teşekkür ederim.

Şimdi de şöyle bir problemim var ve bu sanırım ciddi bir problem;

Arabayı kullanırken vitesi R konumuna veya D konumuna aldığımda bu dur/kalk yapmam gereken zamanlarda da olabiliyor ya da sabah ilk çalıştırmada da, araba vitesi yerine taktıktan sonra alttan küt diye vuruyor. Bazen vurmuyor bazen çok hafif vuruyor bazen çok sert vuruyor. Belli bir zaman diliminde ya da belli bir kondisyonda yapmıyor bunu, genelde rastgele oluyor. Sadece sabahları ilk çalıştırmada genelde yapmıyor. Bu bir problemdir diye düşünüyorum ama nasıl bir problemdir bilgisi olan var mıdır ?

Nadiren oluyor kafanıza takmanızı gerektirecek bir durum değil, üç yılı aşkın bir zamandır kullanıyorum aracı.

tarihinde Alpaslan Göktaş tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turgut Öztürk
Alpaslan Göktaş yazdı:

Cevabınız için teşekkürler. Çorum'da yok maalesef, azıcık kafası çalışan araştırıyor ve değiştirmek istemiyor. Aracı ikinci el almıştım.

Nadiren oluyor kafanıza takmanızı gerektirecek bir durum değil, üç yılı aşkın bir zamandır kullanıyorum aracı.

İlk otomatik arabam, daha önce otomatik araçlar kullandım ama ilk defa sahibi oldum. Birazcık obsesif yaklaşıyorum o sebeple. Oğlunun arabasına binen babalar gibi oldum her hareketine söyleniyorum şanzımanın.

Yorum bağlantısı
Alpaslan Göktaş

Bende hep manuel vites araba kullanmıştım buna kadar hep. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...