İçeriğe Yönlendir

Ford Focus 2 (2005-2011) xenon dönüşümü ve mercekli farlar

Eyup Akçimen

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Markaların garanti konusunda kuralları uygulayışları kendi içlerinde bile farkedebiliyor. Kağıt üzerinde orjinal olmayan ürünler kullanılması garantiyi bozar. Bazı servisler garantiyi bozmadan xenon kit takıyorlar ama mercekli değil tabi.

Dışarıda sanayide vs yaptırıcaksan garantiyi riske atarsın. Nerde yaptırabileceğin konusunda malesef bir önerim yok ancak burdan yeni malzeme alıp kullanırsan 800-1.000 YTL tutar. Ebaydan alabilirim diyorsan bu rakam düşer.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ebay'de de gümrüğe takılır bu ürün..

Çok pahalı olmadığını biliyorum ama emin olmadığım için fiyat vermek istemiyorum.. Her hangi bir ford servisi bu konuda yardımcı olacaktır..

Yorum bağlantısı
Guest telmax
Arkadaşlar Merhaba ;

bende 2007 ford focus ghia var. araçın 2010 yılına kadar garanttisi var. garantiyi bozmadan farları nasıl mercekli orjinal bi-xenon a çeviririz. Fiyat hakkında bilginiz varmı?

Dostum forumu aratırsan bu konuda doyurucu bilgileri alabilirsin, bazı servisler garantiyi bozmadan bu işlemi yapıyorlar. Focus'ların orjinal mercekli farları var, onlardan taktırıp sonra xenon dönüşümü yaptırıyorsun. Dediğim gibi forumda parça kodları bile var, iki far 600 lira civarında, xenon ampüller ise markasına göre 300 liradan 800 liraya kadar değişebiliyor.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Engin Çağlav
(düzenlendi)

Herhaba Arkadaşlar;

Aracım Focus 2, bu araçta direksiyona duyarlı halojen tabanlı mercekli farlar mevcut.

post-1041-1194553537.jpg

Bütçem kısıtlıydı, dolayısı ile kısa halojen ampullerin yerine girecek H7 tipi xenon kit aldım. Kiti amerikadan bir arkadaşım vasıtasıyla 130 dolara getirttim.

Dönüşüm kiti Xentec marka, resimden görüldüğü gibi kitte röle yok, direk kısa far devresine bağlanıyor. (Uygulamada arıza ışığı yanmadı.)

Araçta kalıcı bir değişiklik yapmak istemiyorum. O yüzden üzerinde çalışmak için çıkma olarak far arka kapakları aldım. Toplam masraf = 130 dolar + 20 lira... (Daha ucuz olamazdı sanırım.)

post-1041-1194553625.jpg

Kapaklarda delikleri açıp ampulleri yerleştirdim.

post-1041-1194553699.jpg

Balastların yer problemi olmadı, çift taraflı yapışkan ve plastik cırt cırtlarla yerlerine sabitledim.

post-1041-1194553766.jpg

post-1041-1194553791.jpg

Sonuç; far yükseklik ayarı ve direksona duyarlı hareketi fonsiyonlarıyla xenon far.

post-1041-1194553989.jpg

Mercekler halojen ampullere göre olduğu için xenon ampuller uzun geldi. Kesilme çizgisinin üstünde ışık huzmeleri mevcut. Sonuç maalesef çok başarılı değil.

post-1041-1194553900.jpg

Kamaşma var:

post-1041-1194553943.jpg

tarihinde ecaglav tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Paylaşım için teşekkür ederiz. :flowers:

telmax nickli üyemiz aynı tip (halojen/AFL) farda ciddi dağılım problemleri yaşamıştı ve yukarıdaki mesajındaki yazdığı şekilde sorunu çözdü. Ancak senin farda durum o kadar da kötü değil :)

H7 ampulün teli soketten itibaren 25. mm'den başlıyor ve tel 4.1 mm. uzunluğunda. Xenon ampulün baloncuğunun da aynı noktaya gelmesi lazım ki odaklama bozulmasın. Bu baloncuktan sonraki toplam uzunluk H7'den zaten fazla, geri dönen tel var vs . o ayrı bir konu.

Yorum bağlantısı
Engin Çağlav
(düzenlendi)

Ben de Telmax'ın yöntemiyle ince ayar çekicem. Hatta bütçem elverirse siyah tabanlı focus farları alıp, farlar dışardayken en iyi sonucu alana kadar ampulu ileri geri oynamayı planlıyorum.

Yaptığım zaman resimleri paylaşırım yine.

Ne yaparsam yapayım orjinal xenon farları olan eski renault clio aracımdaki kesilme cizgisini yakalamayacağım sanırım :flowers:

post-1041-1194623543.jpg

Uğraştığım için asla pişman değilim tabiki, çalışmalara devam.. :)

Bu arada arkadaşlar uygulamada karşılaştığım bir durumu paylaşmak istiyorum, focus 2'nin ecu sanki ampullerini patlamış mı diye kontrol etmiyor. Xenon kiti takarken aracı ampulsüz çalıştırdım, herhangi bir arıza ışığı vs. yanmadı. Zaten beni de röle kullanmadan kit takma konusunda bu durum cesaretlendirdi. Aksi yönde bir deneyimi olan arkadaş paylaşırsa sevinirim.

tarihinde ecaglav tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Öncelikle bahsettiğim odak uzaklığı ayarını tutturmaya çalış. Xenon ampulünün odak derinliği muhtemelen H7 ile aynı değildir. Ancak şu çok önemli, ne yaparsan yap oem projektörün kalitesini yakalayamazsın. Dizayn çok karmaşık çünkü. Bu aşamada zaten sonu görünen bir yolda daha fazla para/emek harcamak yerine oem tabanlı çözümlere geçiş yapmak daha mantıklı olur. Oem far takabilirsin ya da merceği değiştirebilirsin ...

Yorum bağlantısı
Guest telmax

Merhaba, ecaglav farlarını güle güle kullan. Far izin iyi gözüküyor bence Focus farlarıyla bundan iyisini yapamazsın.

Benim ilk taktığım ampüller hatalı olduğundan son derece kötü bir sonuçla karşılaşmıştım. Ampüllerin yuvalarından biraz dışa doğru çıkararak bir parça düzelmişti ama halen geçerli olmamıştı. Bunun üzerine ben de Amerika'dan ampüller getirttim, Türkiye'de bulamadığım 5000K aldım. Şimdi dağılım oldukça iyi, yine de pürüzsüz ve homojen (ışığın yol üzerindeki görünümü bazı yerler aydınlık kimi yerler çok dikkatli bakınca lekeli lekeli) bir ışık dağılımı yakalayamadım. Sanırım ya bu mercekler bu kadar ya da normalde halojen ampüllerle kullanılmak üzere dizayn edildiğinden tam uymuyor.

Her ne kadar orjinal ksenon aydınlatma kadar iyi olmasa da halojen ampüle göre çok iyi ve şık bir aydınlatması var. Resimlerden farkettiğim kadarıyla uzunlar ve park lambalarını değiştirmemişsin. Mtec marka uzun ve park lambalarını öneriyorum. Bunlar ksenon ampüllere çok yakın renk veriyorlar ve sellektör yaptığında ksenon ampüllerle uyum sağlıyorlar, mutlaka tavsiye ederim. Yalnız park ampülleri çok dayanıksız, belki 5 kez ampül değiştirdim 1 yıla yakın bir sürede ve şu an yine sol park lambam patlamış durumda. Bir de dayanıklı olsalar gerçekten mükemmel olurdu.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Cem Yavuz
(düzenlendi)

öncelikle herkese merhaba!

geçen ay benim de bir focusum oldu sonunda :)

farlar kısalar h7, uzunlar da h1.

ve xenon far taktırmak istiyorum bütün siteyi okudum fakat kafam çok karıştı özellikle garanti konusunda.

aracın elektrik aksamı hangi durumda garantiden çıkıyor?

(tahminimce bu servise göre değişiyor)

araç garantiden çıksın istemiyorum ama xenon far ve mercek taktırmak istiyorum.

sizin en çok tavsiye ettiğiniz marka nedir acaba xenon olarak?

bir de mercek taktıktan sonra, merceğe göre farın türü değişiyor mu ?(örn. h7, d2s...)

:unsure2:

yardımınız için şimdiden saolun!

tarihinde shady_1 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Yavuz
(düzenlendi)

saolun.

bir de mercekli far taktırsam veya farı komple değiştirip siyah zeminli far taksam(yine mercekli) ampul yine h7 kalıyor değilmi? yani mercek taktıkan sonra yine h7 takıcam, d2s.... fln değil?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ampul tipi aldığın fara göre değişir...

Kaliteli ve orjinal bişey bulabilirsen muhtemelen D2s olacaktır...

Piyasa malı bulursan büyük ihtimal H1 olacaktır...

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
saolun.

bir de mercekli far taktırsam veya farı komple değiştirip siyah zeminli far taksam(yine mercekli) ampul yine h7 kalıyor değilmi? yani mercek taktıkan sonra yine h7 takıcam, d2s.... fln değil?

evet, orjinal halojen ve mercekli afl halojen farlar h7.

Yorum bağlantısı
Cem Yavuz

cevaplarınız için teşekkürler.

birşey daha öğrenmek istiyorum.

FOCUS 2 JUNYAN ANGEL EYES FAR alsam,

bunun üzerindeki merceği xenonla kullansam sonuç çok mu kötü olur (sanırım bunun merceği halojen esaslı) ?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
cevaplarınız için teşekkürler.

birşey daha öğrenmek istiyorum.

FOCUS 2 JUNYAN ANGEL EYES FAR alsam,

bunun üzerindeki merceği xenonla kullansam sonuç çok mu kötü olur (sanırım bunun merceği halojen esaslı) ?

Bu linkte 2. resimde orjinal mercek dediği Junyan'ın kendi merceği, karşılaştırma resimleri güzel, üstüne söylenecek bişey yok heralde. (araç focus I ama far junyan)

Zaten focus'un mercekli farı ile junyan herhalde fiyat olarak yakındır, aradaki kalite farkını düşünecek olursan karşılaştırma yapmak bile anlamsız kalır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

shady_1

Aracınız kaç model eski kasa mı, yeni kasa mı...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yeni kasalar için orjinal mercekli farlar var.. Çok güzel ve çok da ucuz... H7

Yorum bağlantısı
Cem Yavuz
(düzenlendi)

en iyisi galiba o zaman servisi arayıp fiyatını sormak o "güzel ve ucuz" olan mercekli farların :)

1-bir de bildiğiniz gibi h7 kısa ampulun başında metal bir şapka var şu andaki farımın içinde.

eğer mercekli far almaktan vazgeçersem, o şapka karşıdaki araçların gözlerini almasını engeller mi acaba xenon kit takdığımda?

2- xenon kit takınca ışık gerçekten çok mu dağılır sadece o şapkayla merceksiz olarak?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Işığın dağılmasının şapkayla ilgisi yok, optik dizaynla ilgisi var. O şapka zaten farın içinde, ampulde değil, kit taktığında da duracak orda. Ne yaparsan yap halojen reflektöre kit takarsan ışık dağılımın bozuk olur. Bunun çözümü yoktur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu F2 için olan farları istanbulda 300 liraya falan buluyorlar.. Hemde orjinal..

Bir araştırın... Sonra kit alırsınız...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Canberk Türkeli

merhaba arkadaşlar. 2008 model focus aracıma junyan marka angel eyes aldım ve mercek modifiyesi yapmak istiyorum. bunun için MEGANE II VALEO H7 mercek buldum. bu olurmu diye merak ediyorum bilen arkadaşlar varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim. iyi forumlar..

Yorum bağlantısı
Mehmet Uğur Aca

h7 mercek alma d2s girişli megane 2 valeo mercek al performansı ve aydınlatması daha ii olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
merhaba arkadaşlar. 2008 model focus aracıma junyan marka angel eyes aldım ve mercek modifiyesi yapmak istiyorum. bunun için MEGANE II VALEO H7 mercek buldum. bu olurmu diye merak ediyorum bilen arkadaşlar varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim. iyi forumlar..

Megane 2 valeolarda H7 varmı.. ?

Yorum bağlantısı
Canberk Türkeli

ben 6000k xenon takmak istiyorum. D2S aldıgım zaman 6000k xenon bulmam biraz problem olabilir. bu megane II valeo h7 mercekler sıgarmı diye merak ediyorum ben..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...