İçeriğe Yönlendir

Opel Astra H (2004-2009) Xenon Hakkında

Tanju Kurşunlu

Recommended Posts

Selçuk Keleş
2 saat önce, Orhan Emre Demiroğlu yazdı:

Mercekli xenonun yerini hiç bir şey tutamaz. Led ampulleri de önermediğimizden forumda konuşulması yasaklanmıştır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Orhan Demiroğlu
2 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Mercekli xenonun yerini hiç bir şey tutamaz. Led ampulleri de önermediğimizden forumda konuşulması yasaklanmıştır.

Anladım yanlış anlaşılmadım umarım. Halojen yapılı fara led takmak değil amacım. Forum kurallarını okudum. Eski model olan aracımda xenon ballastı ve ateşleyicilerini bulmak problem olduğu için Mercekli farın d2s soketine özel üretilmiş ledi sordum. Daha önce denenmediği için kimsenin fikri yoksa eğer sıkıntı değil belki alıp denerim.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
37 dakika önce, Orhan Emre Demiroğlu yazdı:

Anladım yanlış anlaşılmadım umarım. Halojen yapılı fara led takmak değil amacım. Forum kurallarını okudum. Eski model olan aracımda xenon ballastı ve ateşleyicilerini bulmak problem olduğu için Mercekli farın d2s soketine özel üretilmiş ledi sordum. Daha önce denenmediği için kimsenin fikri yoksa eğer sıkıntı değil belki alıp denerim.

Işık gücünün zayıf olması, soğuk renkte ışık vermesi ve odak tutmaması gibi nedenlerden dolayı forumda tartışmıyoruz. Merceğe de taksanız sonuç değişmeyecektir. Deneyin tabii belki iyi sonuç çıkar kim bilir? :) 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Ahmet Darendeli
(düzenlendi)

Selamlar 4 yil once Astra H aracima servisten orjinal Hella d2s bixenon mercekli far satın aldım orjinal balast ve atesleyicileri bulamamistim bende piyasada satilan universal slim balast ve d2s cevirici kablo ile yine d2s xenin ampul kullanarak farlari calistirdim balastlar slim oldugu icin farin icinde duruyor herhangi bir kesme bicme olmadi farlarda ,sorunum şu yaklasik 2 sene olmadan sag far gec yanmaya basliyor sol yandiktan sonra birkac saniye sonra yaniyor ve zamanla hic yanmamaya basliyor bazen yaniyor 10 dakika kullandiktan sonra 2. kez yakmaya kalkarsam yine yanmiyor uzun bir sure bekledikten sonra ilk acilista yine yaniyor 2 sene once balast ve ampulleri degistirdim duzeldi ama simdi yine ayni sorun basladi sol farda problem yok hep sag far problem yaratiyor ,kullandigim balastlarin uzerinde 35w yaziyor benim aracim farlara 55w akim gonderiyor beyinden 35w secenegi benim aracimda yok sorun balast ile alakali olabilirmi ? 55 watt balast kullansam bir faydasi olurmu acaba ?tesekkurler kullandigim balast bu...

images (18).jpeg

tarihinde Ahmet Darendeli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Ateşleyici sorunu var. Universal ürünler yerine kaliteli çıkma bir şey alın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Darendeli
Onur Bulut yazdı:

Ateşleyici sorunu var. Universal ürünler yerine kaliteli çıkma bir şey alın.

Tesekkur ederim piyasada orjinalini bulamiyorum balast var atesleyici yok malesef balastlarin coguda cinden gelen replikalar ,atesleyici dediginiz sey benim kulladigim balasttaki siyah kutumu oluyor yoksa gri renkli govdesimi ?

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Ahmet Darendeli yazdı:

Tesekkur ederim piyasada orjinalini bulamiyorum balast var atesleyici yok malesef balastlarin coguda cinden gelen replikalar ,atesleyici dediginiz sey benim kulladigim balasttaki siyah kutumu oluyor yoksa gri renkli govdesimi ?

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-xenon-far-beyni-1084847740/detay

Şunlardan 2 tane alın. Ömürlük bunlar çıkması 750 TL gibi bir rakama da var. Kendi aracımdada bunlardan mevcut. Modül ile kablo bağlantısı yapmak pek sağlıklı değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Darendeli
Onur Bulut yazdı:

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-xenon-far-beyni-1084847740/detay

Şunlardan 2 tane alın. Ömürlük bunlar çıkması 750 TL gibi bir rakama da var. Kendi aracımdada bunlardan mevcut. Modül ile kablo bağlantısı yapmak pek sağlıklı değil.

Tesekkur ederim tavsiyeniz icin ben farlarin balast soketlerini iptal ettigim icin alacagim balasti farin icine koymam gerekiyor bunlar buyuk ihtimalle sigmayacak disari koyarsam farin arka kapagini delmek zorundayim oda cok saglikli olmayacak ,tekrar tesekkur ederim .

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Ahmet Darendeli yazdı:

Tesekkur ederim tavsiyeniz icin ben farlarin balast soketlerini iptal ettigim icin alacagim balasti farin icine koymam gerekiyor bunlar buyuk ihtimalle sigmayacak disari koyarsam farin arka kapagini delmek zorundayim oda cok saglikli olmayacak ,tekrar tesekkur ederim .

Arkasından delip ateşleyicinin girebileceği kadar yeri açarsanız balastı dışarı sabitlemek zorundasınız. Farın arkadan resmi var mı ? Birde şunu deneyin ateşleyici modülünün yerlerini değişin sağdakini sola soldakini sağa takın. Durum aynı ise sorun balasttadır. Solda aynı sorun olursa kablo ile işi çözersiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Darendeli
Onur Bulut yazdı:

Arkasından delip ateşleyicinin girebileceği kadar yeri açarsanız balastı dışarı sabitlemek zorundasınız. Farın arkadan resmi var mı ? Birde şunu deneyin ateşleyici modülünün yerlerini değişin sağdakini sola soldakini sağa takın. Durum aynı ise sorun balasttadır. Solda aynı sorun olursa kablo ile işi çözersiniz. 

Farın arka kısmı resmi elimde yok malesef dediginizi yapacagim sag ve sol tarafi degistieip deneyeyim fakat tampon ve panjur ne varsa sokmem lazim H kasa bixenon farlar tampon inmeden sokulmuyor malesef 😄tesekkurler.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Ahmet Darendeli yazdı:

Farın arka kısmı resmi elimde yok malesef dediginizi yapacagim sag ve sol tarafi degistieip deneyeyim fakat tampon ve panjur ne varsa sokmem lazim H kasa bixenon farlar tampon inmeden sokulmuyor malesef 😄tesekkurler.

Şimdiden kolay gelsin. Durumdan haberdar edersiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ahmet Darendeli yazdı:

Selamlar 4 yil once Astra H aracima servisten orjinal Hella d2s bixenon mercekli far satın aldım orjinal balast ve atesleyicileri bulamamistim bende piyasada satilan universal slim balast ve d2s cevirici kablo ile yine d2s xenin ampul kullanarak farlari calistirdim balastlar slim oldugu icin farin icinde duruyor herhangi bir kesme bicme olmadi farlarda ,sorunum şu yaklasik 2 sene olmadan sag far gec yanmaya basliyor sol yandiktan sonra birkac saniye sonra yaniyor ve zamanla hic yanmamaya basliyor bazen yaniyor 10 dakika kullandiktan sonra 2. kez yakmaya kalkarsam yine yanmiyor uzun bir sure bekledikten sonra ilk acilista yine yaniyor 2 sene once balast ve ampulleri degistirdim duzeldi ama simdi yine ayni sorun basladi sol farda problem yok hep sag far problem yaratiyor ,kullandigim balastlarin uzerinde 35w yaziyor benim aracim farlara 55w akim gonderiyor beyinden 35w secenegi benim aracimda yok sorun balast ile alakali olabilirmi ? 55 watt balast kullansam bir faydasi olurmu acaba ?tesekkurler kullandigim balast bu...

images (18).jpeg

Slim balastlar sağlıklı olmuyor ne yazıkki. Ya denk gelirse Photon Osram ın falan slim balastını alacaksınız (internette ara ara denk geliyor Osram ama orijinalliği konusunda bilgim yok) ya da orijinal çıkma bulursanız direk farın altına montaj yapmış olacaksınız.

Arıza ışığı var mı H kasa da? Varsa onu nasıl hallettiniz?

Yorum bağlantısı
Ahmet Darendeli
Metin Akbal yazdı:

Slim balastlar sağlıklı olmuyor ne yazıkki. Ya denk gelirse Photon Osram ın falan slim balastını alacaksınız (internette ara ara denk geliyor Osram ama orijinalliği konusunda bilgim yok) ya da orijinal çıkma bulursanız direk farın altına montaj yapmış olacaksınız.

Arıza ışığı var mı H kasa da? Varsa onu nasıl hallettiniz?

Arıza ışıgı yok ,farın altına orjinal balast kullanamıyorum malesef cunku benim aracimin sigorta kutusu 35w desteklemiyor orjinal balasti takarsam beyinden 35w xenon secenegi secilmesi gerekiyor ama bende bu yok bu yuzden orjinal balasti kullanamiyorum,aliexpresten kaliteli bir slim balast bulurum insallah.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ahmet Darendeli yazdı:

Arıza ışıgı yok ,farın altına orjinal balast kullanamıyorum malesef cunku benim aracimin sigorta kutusu 35w desteklemiyor orjinal balasti takarsam beyinden 35w xenon secenegi secilmesi gerekiyor ama bende bu yok bu yuzden orjinal balasti kullanamiyorum,aliexpresten kaliteli bir slim balast bulurum insallah.

Peki slim balast 35W ise o kısmı nasıl aştınız? Canbus decoder vs mi var?

Yorum bağlantısı
Ahmet Darendeli
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Ben direkt taktım herhangi bir ariza isigi vs almadim dekoder vs.yok ,sag far max 2 sene dayaniyor balast yada atesleyici sorun cikariyor tek derdim bu .

Yorum bağlantısı
Ahmet Darendeli
Metin Akbal yazdı:

Metin bey benim asıl merak ettigim 35w ve 55w balastların aractan cektigi akımmi oluyor yoksa ampule gonderdigi akimmi ? xenon ampuller 35w ben 55w balast ile bu ampulu kullanirsam ampul yanarmı ?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ahmet Darendeli yazdı:

Ben direkt taktım herhangi bir ariza isigi vs almadim dekoder vs.yok ,sag far max 2 sene dayaniyor balast yada atesleyici sorun cikariyor tek derdim bu .

O zaman oem balastta da sorun olmaması lazım. Far hava almazsa içeride ısıdan balast devresi sorun çıkartır mı acaba diye düşünüyorum. Ondan ömrü kısa diyeceğim diğer taraf neden sorun çıkarmıyor.

Ahmet Darendeli yazdı:

Metin bey benim asıl merak ettigim 35w ve 55w balastların aractan cektigi akımmi oluyor yoksa ampule gonderdigi akimmi ? xenon ampuller 35w ben 55w balast ile bu ampulu kullanirsam ampul yanarmı ?

Benim bildiğim balastın araçtan çektiği akım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

35-55 watt kısmına takılmayın.. 

Aracınız 55 watt göndermiyor, 55 watt'a kadar gönderiyor.. Siz taktığınız ampulle 35 watta çekerseniz o kadar gönderir.. sıkıntı olmaz.. 

Sürekli sağın bozulması tesadüf olabilir.. 

Belirti görmeye başlayınca, sağ ve sol ampulleri yer değiştirip kontrol edin.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Darendeli
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

35-55 watt kısmına takılmayın.. 

Aracınız 55 watt göndermiyor, 55 watt'a kadar gönderiyor.. Siz taktığınız ampulle 35 watta çekerseniz o kadar gönderir.. sıkıntı olmaz.. 

Sürekli sağın bozulması tesadüf olabilir.. 

Belirti görmeye başlayınca, sağ ve sol ampulleri yer değiştirip kontrol edin.. 

son belirti baslayip sag hic yanmamaya baslayinca 2 adet ampul aldım sag farı soktum yeni ampulu taktim ama yanmadı 😄 sonra elimdeki eski balastin birisi ile denedim ampul yandi ,cikan ampulu de denedim oda yandı bunun uzerine balasttan suphelendim ama hep sag fafın olmasını cozemedim malesef .teknik olarak bu islere cok hakim degilim ama astra h da soyle bir durum var eger halogen far ve ampul var ise beyinden 55w secenegi ,bi xenon far takili ise 35w secenegi secilmesi gerekiyor bende 35w secenegi yok donanimdan dolayi sigorta kutusu desteklemiyor sadce 55w bende balastlar 35w yazdigi icin supheye dustum .

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet Darendeli yazdı:

astra h da soyle bir durum var eger halogen far ve ampul var ise beyinden 55w secenegi ,bi xenon far takili ise 35w secenegi secilmesi gerekiyor bende 35w secenegi yok donanimdan dolayi sigorta kutusu desteklemiyor sadce 55w bende balastlar 35w yazdigi icin supheye dustum .

Ampul yanıyorsa hiç bir sorun olmaz.. Yanmıyor olsaydı, 35w seçeneğini seçmek zorunda kalırdınız. 

Sebep ise şudur: ampulün 55 watt çekeceğini düşünen ecu, 35 watt çekildiğini görünce burda bir sorun var diyip akımı kesebilir. Böyle bir durumda, bazı hile yolları ile sistemi kandırmak gerekir. Bu sizde olmuyor zaten. Olmadığına göre sistemde 55 watt seçili olmasının hiç bir mahsuru olmaz.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...