İçeriğe Yönlendir

BMW R 1100 GS için harici xenon projektör

Cem Özsalman

Recommended Posts

Cem Özsalman

Selamlar , adım Cem

Elektrik okudum ancak makine dizaynı ve imalatı yapıyorum ve motorsiklet kullanıcısıyım.

BMW R 1100 GS , uzun yol endurosu bir motorum var ve gece yolculuklarında aydınlatma sorunu yaşıyorum , sitenizi baştan sona okudum ve bu güne kadar gördüğüm teknik bir konudaki bilgileri en güzel ve doyurucu biçimde aktaran Türkçe sitelerden biri olduğunu ifade etmeliyim.

Yardımınızı istediğim konu şu :

Bu motora far içi bir xenon ampul ve balast takılarak yapılan bir uygulama zaten var ancak sitede yazanları okuduktan sonra bu işlemin çok sağlıklı olmadığını anladım.

Dikdörtgen biçimli bir far tası ve h-4 ampul var orjinal aydınlatma olarak ve far camımız , içten çizgileri , kabartıları olan camlardan , yansıtıcı reflektör ise üzeri ince , parlak bir sır kaplı cam bir reflektör.

Motor 99 model , ama tasarım 94 ve hatta biraz daha öncesine dayanıyor , yani sanırım çok yeni bir teknoloji değil , galiba sizin "parabolik desenli camlı" dediğiniz teknoloji.

Şyi netice alamayacağım bir şeye odaklanmaktan , yada tüm far tasını söküp atmaktan ve yerine bişeyler uydurmaya çalışmaktansa , dışarıdan , koruma demirlerine yada orjinal farın yanlarına iki xenon projektör bağlamak daha mantıklı geldi çünkü benim bu tip bir far istememdeki ana sebep görünüm yada çıkacak ışığın rengi değil , bundan ziyade şu :

Arabalarla aynı hızla gidiyoruz ve onların bu günlerde önlerini aydınlatabileceği iki yüksek teknoloji farları var iken biz tek farla yetiniyoruz ve o da eski teknoloji olduğu için zaten bir otomobilin tek farı kadar bile aydınlatmıyor , üstelik bizim durma mesafemiz otomobillerden oldukça fazla , yani önümüzde olan biteni onlardan erken görmemiz gerekiyor.

Orjinal farı ellemeden bir de dışarıdan takılan xenon aydınlatıcı istiyorum ve bunun piyasada satılan , bildiğim kadarıyla , tek bir marka ve tek bir modeli var ve fiyatı da 700 lira civarı , hatta biraz daha üzerinde. Touratech isimli motosiklet aksesuarları yapan bir firmanın ürettiği modelin linki :

http://www.touratech-usa.com/shop/show.las...0B8A9F6DFA6952D

Bu da orjinal farı sökerek takılan , tek far yerine yan yana iki far (biri halojen diğeri xenon) projektör uygulaması :

http://www.touratech-usa.com/shop/show.las...0B8A9F6DFA6952D

Bu sitedeki ürünlerden sadece birinciyi gördüm , sanırım diğeri getirilmiyor ve Türkiyedeki fiyatları çok daha pahalı.

Sorularım şunlar : Sizin üçüncü ve dördüncü jenerasyon , mercekli xenon projektörler için siteye koyduğunuz resimleri gördüm .

1) Bu projektörleri tek balast , tek projektör şeklinde satın alabiliyormuyuz ?

2) Şçlerinde teknik açıdan iyi olan ve fiyat performans oranı güzel olan modeller hangileri ?

3) Bildiğiniz en ince çaplı olan hangisi ? ve böyle bir model varsa fiyatı ve performansı nasıldır ?(etrafındaki , benim işime yaramayacak asimetrik bağlantı çıkıntılarını traşlayabilirim )

4) Bu projektörleri ekstrüde edilmiş , üzeri eloksal kaplı ve dış yüzünde boylamasına uzanan soğutma kanatçıkları olan bir alüminyum boru içine yerleştirsem ve iki başına da nem ve su almayacak contalı kapaklar yapsam çalışırmı ?

(ne kadar ısınırlar ? , hiç hava almayan , kapalı ama ısı iletkenliği iyi bir alüminyum kutu içinde ne olur sizce ? )

Bahsedeceğiniz modeller olursa , tahminen fiyatları hakkında bilgilendirebilirmisiniz beni ? , üç aşağı , beş yukarı bir fikrim olursa ona göre hareket edebilirim.

Kriterlerim sırasıyla şunlar :

1- Aydınlatma kalitesi,

2- Dış çap , genel büyüklük ,

3- Fiyat...

Böyle güzel bir site hazırlayıp , bunca bilgi sunduğunuz için tekrar teşekkürler...

Sevgi ve saygılarımla ..Cem..

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Şyi netice alamayacağım bir şeye odaklanmaktan , yada tüm far tasını söküp atmaktan ve yerine bişeyler uydurmaya çalışmaktansa , dışarıdan , koruma demirlerine yada orjinal farın yanlarına iki xenon projektör bağlamak daha mantıklı geldi

tespitin çok doğru.

Hazır çözümler :

Verdiğin linklerdeki projektör modülleri Hella'ya ait. Dışarıya takılmış olan modül Micro DE modülü.

http://www.hella.com/produktion/HellaCOM/W...on/DE_Xenon.jsp

Bu modülün en önemli farkı kısa far gibi asimetrik ve 25m dolaylarında ışık değil, spot türü uzak mesafeyi aydınlatan ışık vermesidir.

Ayrıca, çeşitli alternatifler de var, eğer kısa/uzun şeklinde kullanmak istersen. Bi-xenon olan kapalı modül bile (solda) var ama büyük biraz.

Bunların H7 halojen olanlarından (sağda) sipariş etmiştim ancak 1 aydır hala gelemedi gümrükte herhalde :lol:

Bu modüller Türkiye'de olmayabilir ama siparişle getirilebilir. Bir tanesinin (ballastı ve ampulu ile) 400 eurodan fazla olacağını tahmin ediyorum.

Ölçülerini buliyim istersen. Örnek resimler aşağıda.

post-5-1151346168_thumb.jpgpost-5-1151346343_thumb.jpg

Kendin yapacaksan :

1) Bu projektörleri tek balast , tek projektör şeklinde satın alabiliyormuyuz ?

Çıkma olarak alacağından parça parça alabilirsin uyumlu olması şartıyla...

2) Şçlerinde teknik açıdan iyi olan ve fiyat performans oranı güzel olan modeller hangileri ?

Çok farketmiyor, montaj olarak uygun olması ön plana çıkıyor.

3) Bildiğiniz en ince çaplı olan hangisi ? ve böyle bir model varsa fiyatı ve performansı nasıldır ?(etrafındaki , benim işime yaramayacak asimetrik bağlantı çıkıntılarını traşlayabilirim )

Sanırım Valeo.

4) Bu projektörleri ekstrüde edilmiş , üzeri eloksal kaplı ve dış yüzünde boylamasına uzanan soğutma kanatçıkları olan bir alüminyum boru içine yerleştirsem ve iki başına da nem ve su almayacak contalı kapaklar yapsam çalışırmı ?(ne kadar ısınırlar ? , hiç hava almayan , kapalı ama ısı iletkenliği iyi bir alüminyum kutu içinde ne olur sizce ? )

Çalışır sorun yaşamazsın.

Yorum bağlantısı
Cem Özsalman
Bunların H7 halojen olanlarından (sağda) sipariş etmiştim ancak 1 aydır hala gelemedi gümrükte herhalde :)

Bu modüller Türkiye'de olmayabilir ama siparişle getirilebilir. Bir tanesinin (ballastı ve ampulu ile) 400 eurodan fazla olacağını tahmin ediyorum.

Ölçülerini buliyim istersen. Örnek resimler aşağıda.

Bütçem bu rakamları kaldırmayabilir. :)

(Bu kadar pahalı olmamalı diyor insan ilk anda , ama yeni bir teknoloji işte , galiba bu yüzden böyle... Beş yıl içinde çok ucuzlayacaktır sanırım .... herşeyde olduğu gibi)

Bu uzun mesafeli aydınlatma yapan mercek ve reflektör takımını çıkmacılarda da bulamayabilirim. Anladığım kadarıyla bu küçük ve uzak mesafe odaklı farlar otolarda kullanılmıyor...

Biraz araştırayım , bişeyler bulabilirsem tekrar size danışacağım..

Yardımınız için çok teşekkür ederim...

Sevgi ve saygılarımla...CeM...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...