İçeriğe Yönlendir

Renault Megane 2'ye (2002-2008) xenon

Ahmet T

Recommended Posts

Selçuk Keleş
16 saat önce, Serdar Furkan Oğuz yazdı:

Herkese iyi günler dilerim. Aracım 2009 model Renault Megane II makyajlı kasa fabrikasyon halojen mercekli farları var(valeo). Ben mercek bulunduğu için xenon kit taktırdım. Xenonlarım kalın balasta sahip 8000K ampul sıcaklığı ancak ampuller açıldıktan bir süre sonra kısılıyor. Işık şiddeti düşüyor bu neden kaynaklanır yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 

Kalitesiz balast veya kalitesiz ampul, her ikisi de olabilir. Bana balast gibi geldi. Sırayla değiştirerek denemeniz gerekecek.

http://www.geceucusu.com/announcement/1-halojen-farlara-takılan-h1h4h7h11-tipi-xenon-kitler-ve-led-ampullerle-ilgili-mesajlar/

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
15 saat önce, Serdar Furkan Oğuz yazdı:

Teşekkür ederim. Xenon kit öneriniz var mı peki? 

Xenon kit önermiyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Oktay Toker
(düzenlendi)
On 30.01.2019 at 15:38, Serdar Furkan Oğuz yazdı:

Herkese iyi günler dilerim. Aracım 2009 model Renault Megane II makyajlı kasa fabrikasyon halojen mercekli farları var(valeo). Ben mercek bulunduğu için xenon kit taktırdım. Xenonlarım kalın balasta sahip 8000K ampul sıcaklığı ancak ampuller açıldıktan bir süre sonra kısılıyor. Işık şiddeti düşüyor bu neden kaynaklanır yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 

Sorunuda zaten anlatımınızdada yazmışsınız.Yan sanayi ürün kaynaklı.Şundan demekte zor . Farlar yeni olsada halojen mercege uyumsuz ürünler yerine ve o ürünlere sırayla şu olmadı bunu alalım türünden uygulama yerine orijinal bi-xenon mercek takarak ve orijinal xenon kit ile sonuç almanızı tavsiye ederim.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Taner Yorulmaz
On 18.01.2017 at 19:22, Oktay Toker yazdı:

Forum üyemiz İzmir ilimizden Barış bey haricen oem xenonlu far,valeo Gen6 balast d1s xenon,intemo bi-xenon temini sonrasında tarafıma yollayarak sabır ile adım adım müzakereler ile montajı yapmak geçtiğimiz aylarda kısmet olmuştu.Gündüz farı iknası için epey ter döktüm lakin olmadı.:fiuw: .Far çerçevesi siyaha boyandı.Cbi ampul temin edip Osram d1s ler ile değişimide yapıldı.Şu an sadece far camları için güzel bir polisaj işlemi kaldı.Onuda halşledecek ve farlar yepyeni hale gelecek.Tekraren hayırlı günlerde kullanmasını diliyorum.Bilahire kendisi son duvar resmi yada videosu  ekler sanırım.Bana yolladı lakin telefondan daha pc

Selamün aleyküm grubu uzun zamandır takip ediyorum oktay bey sizden bu paylaşımda ki resimlerin daha net olanlarını bana özelden gönderebilir misiniz? Bende Megane 2 ye intemo mercek montajı yapmayı istiyorum size birkaç sorum olucak.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Kubilay Berk Arslan
(düzenlendi)

Herkese merhabalar foruma yeni katıldığımı belirteyim öncelikle, far konusunda çok fazla bilgiye sahip olmadığımı da söylemesem olmaz.

Aracım Megane 2 2008 model ve orijinalinden Xenon farları var. Ancak gece sürüşünde önümü kesinlikle görmüyorum çok zayıf bir ışık veriyor kısalar. Buradaki problem nedendir bilmiyorum.

Ampüller mi ömrünü doldurdu? Beyinde mi sorun var? Mercekler kirli diye mi böyle? Bu sorunu nasıl teşhis edeceğim konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ayrıca araçta D2S mi D1S mi kullanılıyor onu da çözemedim, çünkü aracın kendi kılavuzunda bunun bilgisi yok ve D1S diyen de var D2S diyen de.

Mercek temizliği evde yapılabilir bir işlem midir yoksa farcıya gitmek gerekir mi? Hem dış camın iç-dış temizlenmesi hem de merceklerin temizlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ankara'da veya İstanbul'da önerebileceğiniz bir far ustası var mı bu işler için?

Teşekkürler

DSC08216.thumb.jpg.35c8bfaa92fbbcc9ddf150ae0e78e5ee.jpg

tarihinde Kubilay Berk Arslan tarafından düzenlendi
Fotoğraf ekleme
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Merhaba Kubilay bey , aramıza hoş geldiniz  :flowers:

Renault araçlarında Valeo marka far mercek vs. kullanmakta ve malesef Valeo marka mercek reflektörleri çabuk kararması ile ünlüdür . Kesmeden açılmayan far olarakta bir üne sahiptir , yapılması gereken farların komple açılıp mercekleri çıkma temiz merceklerle değişimi yada mercek reflektörlerinin yeniden krom kaplanması , her ikisi de mevcut duruma çözüm olacaktır . Farlar açılmışken de iç temizlik yapılır ve uzun bir süre sorun olmaktan çıkar . 

Far xenon setinin D2S olması gerekiyor ama faz2 serisi megane ve scenic lerde D1S çıkan araçlarda var . Farın üstünde siyah bölümde hangi tip xenon ampul kullandığı yazar .

Far adaptif olduğu için aynı tip mercek kullanmanız gerekmekte , farklı tip mercekler boyut ve montaj şekli olarak sıkıntı çıkartır ve adaptif çalışmaz . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kubilay Berk Arslan
8 saat önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Renault araçlarında Valeo marka far mercek vs. kullanmakta ve malesef Valeo marka mercek reflektörleri çabuk kararması ile ünlüdür . Kesmeden açılmayan far olarakta bir üne sahiptir , yapılması gereken farların komple açılıp mercekleri çıkma temiz merceklerle değişimi yada mercek reflektörlerinin yeniden krom kaplanması , her ikisi de mevcut duruma çözüm olacaktır . Farlar açılmışken de iç temizlik yapılır ve uzun bir süre sorun olmaktan çıkar . 

Far xenon setinin D2S olması gerekiyor ama faz2 serisi megane ve scenic lerde D1S çıkan araçlarda var . Farın üstünde siyah bölümde hangi tip xenon ampul kullandığı yazar .

Far adaptif olduğu için aynı tip mercek kullanmanız gerekmekte , farklı tip mercekler boyut ve montaj şekli olarak sıkıntı çıkartır ve adaptif çalışmaz . 

Teşekkür ederim hoş buldum :)

Araştırdıkça batıyorum bu işin içine çok karışıkmış gerçekten. Bu merceklerin sıfırı satılıyor mu? Hangi merceğin uyacağını nasıl anlayabilirim mesela? Halojen ile xenon için olan mercekler farklı mıdır? 

Bi-Xenon mercek ne oluyor tam olarak farkı nedir? Selektör/uzunların yakılması durumunda kısaların da yükselmesi bi-xenon'un bir özelliği mi? Normal sistem ile aralarındaki tek fark mercek mi?

Bu videodaki gibi bir görüntü elde edebilmek için neleri değiştirmek gerekir? Ne kadar bir masraf çıkabilir?

Çok fazla soru soruyorum ancak anlamak cidden zor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
On 03.05.2021 at 10:02, Kubilay Berk Arslan yazdı:

Teşekkür ederim hoş buldum :)

1- Araştırdıkça batıyorum bu işin içine çok karışıkmış gerçekten. Bu merceklerin sıfırı satılıyor mu? Hangi merceğin uyacağını nasıl anlayabilirim mesela? Halojen ile xenon için olan mercekler farklı mıdır? 

2- Bi-Xenon mercek ne oluyor tam olarak farkı nedir? Selektör/uzunların yakılması durumunda kısaların da yükselmesi bi-xenon'un bir özelliği mi? Normal sistem ile aralarındaki tek fark mercek mi?

Alıntı

3- Bu videodaki gibi bir görüntü elde edebilmek için neleri değiştirmek gerekir? Ne kadar bir masraf çıkabilir?

1- OEM merceklerin sıfırı satılmıyor malesef ama temiz çıkma bulunur , internette bol miktarda var . Halojen ve xenon hem sistem hem ekipman olarak birbirinden farklıdır . Halojen yapıya xenon uygulaması yapmak mercek reflektörüne ve far camına zarar vermektedir . 

2-Bi kelimesi çift manasında olup hem kısa hem uzun farların tek bir mercekte elde edilmesine denir . Bu tip merceklerin xenonla çalışanına bi-xenon, halojen ampulle çalışanına bi-halojen ve Led versiyonlarda ise bi-led olarak isimlendirilir . Mercek içindeki sabit perde hareketli hale getirilerek, perde tarafından kesilen ışık , gerektiğinde serbest bırakılarak uzun hüzme elde edilir . Bu bir çok mercekte çok hızlı gerçekleştiği için yurdum insanı tabiri ile şimşek etkisi oluşturur ve çok etkilidir . 

3- Sistem D1S olduğunda sadece mercek değişimi yapılarak bu görsel elde edilir . Mevcut far içine uyacak D1S mercek ile sistem kurulur ve kalibrasyon orijinal olarak çalışır . Temiz çıkma D1S mercekler çift olarak 400-500 TL civarında ve mümkünse Hella tercih edin .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kubilay Berk Arslan
On 03.05.2021 at 15:55, Mahmut Akbulut yazdı:

1- OEM merceklerin sıfırı satılmıyor malesef ama temiz çıkma bulunur , internette bol miktarda var . Halojen ve xenon hem sistem hem ekipman olarak birbirinden farklıdır . Halojen yapıya xenon uygulaması yapmak mercek reflektörüne ve far camına zarar vermektedir . 

2-Bi kelimesi çift manasında olup hem kısa hem uzun farların tek bir mercekte elde edilmesine denir . Bu tip merceklerin xenonla çalışanına bi-xenon, halojen ampulle çalışanına bi-halojen ve Led versiyonlarda ise bi-led olarak isimlendirilir . Mercek içindeki sabit perde hareketli hale getirilerek, perde tarafından kesilen ışık , gerektiğinde serbest bırakılarak uzun hüzme elde edilir . Bu bir çok mercekte çok hızlı gerçekleştiği için yurdum insanı tabiri ile şimşek etkisi oluşturur ve çok etkilidir . 

3- Sistem D1S olduğunda sadece mercek değişimi yapılarak bu görsel elde edilir . Mevcut far içine uyacak D1S mercek ile sistem kurulur ve kalibrasyon orijinal olarak çalışır . Temiz çıkma D1S mercekler çift olarak 400-500 TL civarında ve mümkünse Hella tercih edin .

Bilgilendirmelerinizden yola çıkarak ya eski mercek tasının temizliği ya da yeni temiz bir mercek almayı düşünüyorum. Hazır farı dağıtıyorken ampül değişimi ve ön camın temizliğini de yaparım. Çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Yasir Ç.Sakal
On 03.05.2021 at 00:27, Mahmut Akbulut yazdı:

S.a kardeşim,

Yanlış hatırlamıyorsam faz2 lerde 3 inç ve d1s e geçti reno ama bixenon değildi, yine bu kasada adaptif far yoktu diye hatırlıyorum, yanlışım varsa top sende 😎

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...