İçeriğe Yönlendir

Xenon far için yıkama sistemi şart mı ?

Guest dreamtheater

Recommended Posts

Guest dreamtheater

arkadaşlar geçenlerde başka bir forumda dolaşırken biri şöyle yazmış ne dersiniz:

"Benim bildiğim kadarıyla xenon far varsa mutlaka far yıkama sisyemi de olması şart.

Nedeni, xenon farın ışığı hüzmesinin fardan çıkıştaki çapının, halojen fara göre çok küçük olması.

Dolayısıyla far biraz kirlense farın aydınlatması çok kötü şekilde azalıyor.

Zaten piyasada satılmakta olan otomobilleri incelersen, orijinal xenon farı olan tüm araçlarda far yıkama sistemi standart.

O nedenle xenon far taktırırken far yıkama da taktırman lazık ki bildiğim kadarıyla bu mümkün değil.

Bu yüzden xenon sevdasından vazgeçmeni öenririm. ayrıca bildiğim kadarıyla yetkili servisler de olsa takılan xenon farlar kesinlikle üretici firmaların taktığı farlarla aynı değil,

serviste taktırman bir şey değiştirmiyor." :yes:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Avrupa'da xenon far varsa far yıkama da standart donanımda olmak zorundaymış.. Ancak bu zorunluluk üretim standartlarında bir zorunlulukmuş.

Yani yolda polis çeviripte senin farın xenon muş hani far yıkaman nerde demiyor..

Diğer taraftan; kirlenen far ışığı düzgün aktaramaz, bu xenon da da halojende de böyledir..

Xenon farda haliyle etkisi daha fazla olacaktır..

Ancak far yıkamanın takılamayacağı konusuna katılamayacağım.. Bence takılır.. Ben kısa süredir mercekli far kullanıyorum. Şhtiyaç hissedersem bir proje hazırladım, far yıkamayı da takacağım..

Bence mümkün..

Yorum bağlantısı
Guest dreamtheater
Avrupa'da xenon far varsa far yıkama da standart donanımda olmak zorundaymış.. Ancak bu zorunluluk üretim standartlarında bir zorunlulukmuş.

Yani yolda polis çeviripte senin farın xenon muş hani far yıkaman nerde demiyor..

Diğer taraftan; kirlenen far ışığı düzgün aktaramaz, bu xenon da da halojende de böyledir..

Xenon farda haliyle etkisi daha fazla olacaktır..

Ancak far yıkamanın takılamayacağı konusuna katılamayacağım.. Bence takılır.. Ben kısa süredir mercekli far kullanıyorum. Şhtiyaç hissedersem bir proje hazırladım, far yıkamayı da takacağım..

Bence mümkün..

anladığım kadarıyla xenon farın var ama yıkama sistemin yok. peki far kirlenince ne yapıyorsun özellike kış aylarında yağmur çamur karda?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
anladığım kadarıyla xenon farın var ama yıkama sistemin yok. peki far kirlenince ne yapıyorsun özellike kış aylarında yağmur çamur karda?

Valla daha kışını görmedim ama, ben halojenkende iner silerdim..

Ancak sizin mesajınızdan sonra bu projeyi hayata geçirmeye karar verdim.. Malzemelerin bir kısmını da buldum sayılır..

Haklısın bence de olmalı..

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Voltron, sende varmı kardeşim..

Bende yok gerek olmuyor ki zaten. Başkalarının aydınlatması kötü diye onlarda far yıkama olsun demiştim hani daha da kötüleşmemesi açısından :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hımm.. benim aydınlatmam, kir leke tanımaz diyorsun yani.. E haklısın.. Şşin uzmanı sensin, iki sinek senin görüşünü engelleyecekse bırak git zaten.. :p

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

Bende hiç sorun yaşamadım daha yani kirlenince aydınlatma azalıyo evet dooru ama araca binerken silip öyle biniyorum zaten. :p

Yorum bağlantısı
Utku Çay

benim aracımda sonradan yapma xenon var (projektörlü) ön camı kirlendiğinde aydınlatmada önemli bir azalma olmuyor

Yorum bağlantısı
Guest dreamtheater
Bende hiç sorun yaşamadım daha yani kirlenince aydınlatma azalıyo evet dooru ama araca binerken silip öyle biniyorum zaten. :p

peki kardeş mesela kış aylarında çok yağışlı karlı ve yağmurlu çamurlu havalarda devamlı durup durup silmek lazım farı! ee bu da hiç hoş değil di mi? bunun önlemi nedir? :soshelp:

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Aracın "far yıkamalı" üst modeli varsa muhtemelen ön hazırlıklı olarak geliyordur bunu araştırmak gerekir. Fıskiyeler, silecek deposundan alınacak uzatma ve pompası. Nasıl aktive edilecek ? Silecek çalıştırıldığında mı mesela buna göre de plan yapmak lazım.

Özyürek bize projenden bahsetsene biraz :p

Yorum bağlantısı
Guest dreamtheater
Aracın "far yıkamalı" üst modeli varsa muhtemelen ön hazırlıklı olarak geliyordur bunu araştırmak gerekir. Fıskiyeler, silecek deposundan alınacak uzatma ve pompası. Nasıl aktive edilecek ? Silecek çalıştırıldığında mı mesela buna göre de plan yapmak lazım.

benim astra h ın en üst modelinde cosmo modelinde varmış silecek diğer yeni astralarda da ön tarafı hazırlıklı geliyo ama nasıl takılıyo ediliyo hiç bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O zaman düşüncelerimi ve takıldığım yerleri tek tek sıralayayım..

Şlk önce sadece cam fiskiyesine giden hattan paralel alıp, normal cam fiskiyelerinden alıp tampona takmayı düşündüm; Ancak mevcut motorun, debisinin bu kadar fiskiyeyi tazyikli çalıştıramayacağını ve tazyikte olmaz ise temizliğin olamayacağına karar verdim.

Daha sonra bu tazyik işini orjinal far fiskiyesi ile çözebilirmiyim diye düşündüm, çünkü onların fiskiyeleri biraz daha inceydi; Ama araştırmalarım sonucu yine mevcut motorun sorun çıkaracağını ve far fiskiyesini yerinden çıkarmaya gücünün yetmeyeceğine karar verdim..

Tek çözüm su haznesine ikinci bir motor takmak ve ikinci bir hat çekip; orjinal fiskiyeleri kullanmak.. : Yeni takılacak fiskiyenin motoru'nun elektriğini'de role yardımıyla, farlar yanıkken çalışır hale getirmek.. Bunun yolu'da şu: Şkinci motor eletriği birinci motordan alacak ancak arada bir role olacak bu role farlar (belkide parklar artık hangisine bağlarsam) açıkken motora elektriği gönderecek..

Evet olurmu sizce.. Çalışır mı bu..

Bu konuda fikriniz varsa alayım, malum sadece proje benimki..

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Şkinci yöntem daha mantıklı görünüyor, çıkma motor bulabileceksin herhalde ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çıkma motor ve çıkma fıskiye için güvendiğim biri var.. Şu far işini bitireyim de hele..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erdem Manisalı

2. yöntem en sağlılı ve en garantisi. Benim de böyle bir projem var. Aracım 2000 model corolla ve aracımın yurt dışındaki modellerinde far yıkama sistemi mevcut bu sistemi ya komple getirtip tampona gerekli deliği açıp kullanmak. eğer bunu yapamazsam kedni sistemimi kuracağım. Bunun için 2 adet orijinal far yıkama fıskiyesi yine bir adet motor. Orijinal ya da çıkma başka bir aracın da olabilir bir de far yıkama rölesi. Fıskiyeleri tampona monte edip su haznesine 2. bir delikle motoru takıp yeni elektrik sistemi çekeceğim. Rölenin elektrik bağlantısı ise şu şekilde olacak direk + yerine parklardan alacağım + yı parlakrdan alacam. diğer bağlantıları gerekeceği gibi bağladıktan sonra on/off bağlantısını da normal silecek fıskiye elektriğine bağladığımda herşey hallolmuş olacak. Bu sayede çalışma prensibi de şu şeklide olacak. Farlar açıkken cama su sıktığımızda farlara da su sıkacak.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mesut Aslan1679652575
O zaman düşüncelerimi ve takıldığım yerleri tek tek sıralayayım..

Şlk önce sadece cam fiskiyesine giden hattan paralel alıp, normal cam fiskiyelerinden alıp tampona takmayı düşündüm; Ancak mevcut motorun, debisinin bu kadar fiskiyeyi tazyikli çalıştıramayacağını ve tazyikte olmaz ise temizliğin olamayacağına karar verdim.

Daha sonra bu tazyik işini orjinal far fiskiyesi ile çözebilirmiyim diye düşündüm, çünkü onların fiskiyeleri biraz daha inceydi; Ama araştırmalarım sonucu yine mevcut motorun sorun çıkaracağını ve far fiskiyesini yerinden çıkarmaya gücünün yetmeyeceğine karar verdim..

Tek çözüm su haznesine ikinci bir motor takmak ve ikinci bir hat çekip; orjinal fiskiyeleri kullanmak.. : Yeni takılacak fiskiyenin motoru'nun elektriğini'de role yardımıyla, farlar yanıkken çalışır hale getirmek.. Bunun yolu'da şu: Şkinci motor eletriği birinci motordan alacak ancak arada bir role olacak bu role farlar (belkide parklar artık hangisine bağlarsam) açıkken motora elektriği gönderecek..

Evet olurmu sizce.. Çalışır mı bu..

Bu konuda fikriniz varsa alayım, malum sadece proje benimki..

uzun zaman olmuş fakat konuyu okuyunca yazmak istedim..suan far yıkama sistemini kurup kurmadığınızı bilmiyorum..size malzeme konusunda bilgi vermek istedim..far yıkama motoru olarak tempra / tipo veya doğan SLX lerde kullanılan motorları kullanabilirsiniz.hem ucuz hem su kapasitesi yüksek..diğer aksamlarıda (fıskiye vs) kullanmanız uygun bence..

far yıkama motoru 20-25 ytl

su fıskiyeleri (doğan slx) ise 5 ytl civarı olması lazım..

kolay gelsin..

Yorum bağlantısı
Kaan Soytürk
uzun zaman olmuş fakat konuyu okuyunca yazmak istedim..suan far yıkama sistemini kurup kurmadığınızı bilmiyorum..size malzeme konusunda bilgi vermek istedim..far yıkama motoru olarak tempra / tipo veya doğan SLX lerde kullanılan motorları kullanabilirsiniz.hem ucuz hem su kapasitesi yüksek..diğer aksamlarıda (fıskiye vs) kullanmanız uygun bence..

kolay gelsin..

selam...91 model bir doğanL de tamponda far yıkama sistemi mevcut.Lakin bunu nereden çalıştıracağım.Düğmesi nerede bu aletin...sis farlarıda mevcut.Ancak onlarında nereden (hangi düğmeden )çalıştırılacağını bilmiyorum...Yardımcı olursanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

kolay gelsin..

Hayır yapmadım.. Kötü hava şartlarında farlarımı test ettim.. Yapmaya gerek görmüyorum..

Bir yaparsam sadece kaşıntıdan yaparım. :unsure2:

selam...91 model bir doğanL de tamponda far yıkama sistemi mevcut.Lakin bunu nereden çalıştıracağım.Düğmesi nerede bu aletin...sis farlarıda mevcut.Ancak onlarında nereden (hangi düğmeden )çalıştırılacağını bilmiyorum...Yardımcı olursanız sevinirim

Far yıkama sistemi; Farlar yanıkken cama su sıkarsanız çalışır.. Farlar yanmıyorsa sadece ön cama su sıkar..

Yorum bağlantısı
Kaan Soytürk
Far yıkama sistemi; Farlar yanıkken cama su sıkarsanız çalışır.. Farlar yanmıyorsa sadece ön cama su sıkar..

peki sis farlarını nasıl açabilirim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Resimde işaretledim.. Burdaki anahtarlardan biri olması lazım..

61380274ds1.jpg

Yorum bağlantısı
Mesut Aslan1679652575
(düzenlendi)

eğer sistemin çalışıyorsa @özyürek'in açıkladığı gibi çalışır.

sis farlarına gelince:

sis farları eger çalışıyorsa (sigortası atmamışsa+ ampuller sağlam ise veya elektrik bağlantıları iptal edilmemişse) kısa farlar açıkken sis farı düğmesini (farları +arka cam rezistansı+ dörtlü flaşörlerin düğmelerinin olduğu direksiyonun sol taraftındaki kısımda en sağ düğme olması lazım.) açtığınızda yanar.

sis farı kısa farlar ile yanar uzun farlara geçtiğiniz zaman söner.(orjinal bağlantısı böyle)ama bazı kişiler sis farı elektriğini farlardan kesip parklara geçiriyorlar ve böylece sis farları park lambalarında yanıyor..

sanırım yeterince açıklayıcı olmuştur... @özyürek'te resim eklemiş zaten :unsure2:

tarihinde mavis717 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kaan Soytürk

arkadaşlar hepinize teşekkürler...Doğrusu bu kadar ilgi beklemiyordum bu sorular için.

FAr yıkama sistemim çalışıyor...

Sis farlarına gelince....Soruyu sormadan önce bayağı bir uğraştım ben o düğmelerle.ama yanmadı sis farları.Herhalde ampuller kesik..değiştirip deneyeceğim..

Sağolun..Hepinize kolay gelsin...

Yorum bağlantısı
Mesut Aslan1679652575
arkadaşlar hepinize teşekkürler...Doğrusu bu kadar ilgi beklemiyordum bu sorular için.

FAr yıkama sistemim çalışıyor...

Sis farlarına gelince....Soruyu sormadan önce bayağı bir uğraştım ben o düğmelerle.ama yanmadı sis farları.Herhalde ampuller kesik..değiştirip deneyeceğim..

Sağolun..Hepinize kolay gelsin...

rica ederim..iyi forumlar... ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...