İçeriğe Yönlendir

El Yapımı Angel Eye

Ahmet Göker Derya1679652568

Recommended Posts

Mahmut Akbulut

Jaluzi çubuğu, askılık gibi malzemeler kesinlikle işe yaramıyor. 'Pleksiglas çubuk' ile yapılıyor uygulama. Bende kendi aracımın farlarıma yapıyorum şu anda. Halka değil de Audi'lerin yeni tarzı gibi olacak.

Ustalara danışmak istediğim konu ise kullanmam gereken ledler ne olmalı? Far içinde kalacakları için ısıya dayanıklı ve biraz ışık şiddetleri yüksek olmaları gerekiyor. Power ledler kesin patlar far içinde.

Ne tavsiye edersiniz?

Sevdin bey uygulama yapmak istediğiniz farın ve kullanılacak malzemelerin detaylı resim ve listesini eklerseniz konu hakkında daha sağlıklı yorum yapabiliriz :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sevdin Çelik

Ben Bursa'lıyım ama şu anda iş eğitimi nedeni ile Ankara'dayım. Yarın akşam dönüyorum eve, döndüğümde detaylı foto çeker koyarım. Honda Civic 2005 model aracım var. Sayenizde baya bilgi edindim ve elimdeki orjinal farlara Bi-xenon uyguladım. Kapaklarını kapatmadan bahsettiğim yeni audi a6'larda gündüz farları pleksi ile yapılmış.

auda6syah2.jpg

Bu tarz bir uygulama yapacağım.

Sormak istediğim pleksinin uçuda hangi ledden takmalıyım? Power led düşünüyordum, aldım da ama ısısını düşüremem. Farın içinde kalacağı için de fazla ısıdan patlayacaklar. Geniş açılı b tip led mi flux led mi yoksa mantar led mi kullansam acaba? Hangisinden en iyi verimi alırım dersiniz?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Audi DRL için cree led kullanıyor,bu ledler için özel driver ları var ve iyi soğutuluyorlar.Sizin öncelikle kullanacağınız plexiyi ve ledleri netleştirmeniz lazım,önce deneme yanılma yöntemiyle bir kaç örnek tasarlayıp gündüz ve gece performansını test etmelisiniz.Bu konuda Oktay abimizin yaptığı el yapımı angel lar var,size çok faydası olacaktır...

http://www.geceucusu.com/topic/92-ford-focus-ii-2005-2011-xenon-donusumu-ve-mercekli-farlar/page__fromsearch__1

Yorum bağlantısı
Sevdin Çelik

Pleksi çubuk var zaten elimde. Geniş açılı b tip led ile denemem oldu, fena da değildi. Flux ile de deneyeceğim. Dediğiniz gibi deneme yanılma ile bulacağım en iyi sonucu.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Pleksi çubuk var zaten elimde. Geniş açılı b tip led ile denemem oldu, fena da değildi. Flux ile de deneyeceğim. Dediğiniz gibi deneme yanılma ile bulacağım en iyi sonucu.

Geniş açılı led ışığı ileri taşımaz onun yerine dar açılı mantar veya smd 5050 led kullanın hem montajı kolay olur hemde ışığı plexi üzerinde daha homojen dağıtır...

Yorum bağlantısı
Sevdin Çelik

Denemelerim şöyle;

78671813.jpg

Pleksi çubuk ile ilk çalışmam olduğu için değişik sıklıklarda çizikler attım üzerine ve orta bölgesini yedirdim biraz. Ne şekilde en iyi verimi alabilirim diye.

92808573.jpg

5mm ledin gireceği şekilde delik açtım ve deneme yapacağım için temizlemedim bile deliği. Şu anda led çıkışındaki ışık kırılması çok fazla. Temizledikten sonra çok daha iyi geçirecektir ışığı.

17500003.jpg

İlk deneme. Işıklı ortamda dar açılı led ile.

32711104.jpg

43447602.jpg

Aynı led, karanlıkta.

70238472.jpg

58341114.jpg

Bu da normal yeşil led, karanlıkta.

Bu gün markette çin işi mini fenerlerden denk geldi. Baya kuvvetli ışık veriyordu ledi tabi mercek vardı önünde. Dağıttım içini, şeffaf ledin içine smd 5050 koymuşlar gibi duruyordu. Merceği çıkartınca geniş açılı olduğunu gördüm ama yarın 1 tane alıp kesin deneyeceğim.

Şu anda durum bu.

Yorum bağlantısı
Sevdin Çelik

<p> </p>

<div>img6612k.jpg</div>

<div> </div>

<div>Plekside ışığı yansıtan kısım yapmış olduğumuz çizgiler. Arada kalan kısmı kalın zımpara ile yedirdim ve ince zımparalar ile düzelttim ve sonuç homojen bir dağılım olmuyor.</div>

<div> </div>

<div>En iyi sonuç 1-2mm aralıklarla çizgiler çekmek olacak.</div>

Kloroform ledleri yapıştırmak için mi?

Bir yandan da benim canavarla uğraşıyorum :)

img6613i.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Maaşallah nazar değmesin,rabbim acılarını göstermesin,çok yakışıklı bir kerata bu yaa :bravo: Kloroform plexi yi biribirine yapıştırmaya yarayan kimyasal bir sıvı.Sana tavsiyem sakın evde uygulama hele birde küçük çocuk varken asla deneme,balkonda veya dış mekanda yap çünkü çok uçucu bir madde çok fazla solunduğunda bayıltıcı etkisi var :oghk:

Yapmak istediğiniz veya yapmayı hayal ettiğiniz şey buna benzer bir şeymi?

88cd4fcb8bc4b0ff-main.jpg

Yada böyle bir şeymi?

post-4834-0-72503000-1336904966.jpg

Yorum bağlantısı
Sevdin Çelik

Yaşa Mahmut hoca. Aynen Audidekileri yapmak istiyorum. Nasıl olur bu iş?

İyi dileklerin için de teşekkürler.

Flux ile denedim şimdi, çok fark var arada. Ne kadar ışık, o kadar yansıma sonuçta.

img6614p.jpg

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Bunu yapmak isteyen arkadaşlarımız vardı fakat istenilen sonuç hiç alınamadı,bunun sebebi ya kullanılan plexi yada led :unknw: Bende BMW drl plexi var ve ışığı yansıtan çentikler prizmatik bir şekilde plexinin içine doğru işlenmiş,bence işin sırrı burada vakit bulunca resim eklerim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Bunu yapmak isteyen arkadaşlarımız vardı fakat istenilen sonuç hiç alınamadı,bunun sebebi ya kullanılan plexi yada led :unknw: Bende BMW drl plexi var ve ışığı yansıtan çentikler prizmatik bir şekilde plexinin içine doğru işlenmiş,bence işin sırrı burada vakit bulunca resim eklerim...

Lazer işleme ile yapılıyor bir videoda izlemiştim.İşin sırrı o çizikler her bölümde aynı şiddeti verdiyor. :good1:

Yorum bağlantısı
Sevdin Çelik

Bizde işleriz. Lazer teknolojimiz yoksa da yaratıcılığımız var. NYAF kablonun her telinden bir şablon yaparız, koyarız pleksinin üzrine. 220V verdiğin zaman rezistans görevini görecekler ve al sana eşit aralıklı ve aynı derinlikte çizgi. Bence 10 numara olur.

Yorum bağlantısı
Sevdin Çelik

Bu iş komplike bir iş. Pleksi çubuk da önemli led de. Bendeki pleksi kaliteli. 2m boy olarak satılanlardan. Metresi 20TL. İlk videodaki altıgen, bendeki yuvarlak. Tek fark bu.

Led olarak da en iyisi power led ama soğutma problemi var onda da. Far içinde kalacak ve ha diye açılmayacak sonuçta.

İnsan düşüne düşüne neler geliyor aklına. Mesela fiberoptik kablo ile pleksiye ulaşıp fiberden power led aracılığı ile ışık göndermek bile geldi. :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

İnsan düşüne düşüne neler geliyor aklına. Mesela fiberoptik kablo ile pleksiye ulaşıp fiberden power led aracılığı ile ışık göndermek bile geldi. :)

Fiberoptik BMW nin kullandığı teknik ve ışığı çok kaliteli bir şekilde iletiyor,bizim buradaki ortak noktamız plexi üzerindeki prizmatik işleme,bunu yapabilirsek OEM teknolojiye bir adım daha yaklaşmış oluruz... :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sevdin Çelik

:) Garaj boşaltması var desene bu akşam.

Beyaz Flux'a 3V verdiğimde ve pleksinin ucuna aluminyum folyo sardığımdaki sonuç da aşağıdaki gibi.

img6618lr.jpg

img6616lb.jpg

Bunlarla olacak bu iş :)

Bunlar da 5mm lede 3V verdiğimdeki görüntü. Bunun ışık rengi 6000 veya 8000K'ya benziyor. Hangisi daha güzel durur dersiniz? Flux nu? 5mm mi?

img6620g.jpg

img6619r.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...