İçeriğe Yönlendir

Xenon mercek tipleri, resimleri ve teknik özellikleri

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Oktay Toker

İntemo reflektör kısmı Metal.Seramik varmıdır bilmiyorum.

Elime alıp inceleme fırsatı bulduğum Hella Astra G D2s merceği plastik onun haricinde varsa onuda bilmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasir Ç.Sakal
6 saat önce, Oktay Toker yazdı:

İntemo reflektör kısmı Metal.Seramik varmıdır bilmiyorum.

Elime alıp inceleme fırsatı bulduğum Hella Astra G D2s merceği plastik onun haricinde varsa onuda bilmiyorum.

videolardan gördüğüm kadarı ile ampulun oturduğu kısım bana seramik gibi geldi.

sağolasın @Oktay Toker abi, yine nöbete kalmışsın.. :good1:

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Ampul kısmının seramik olduğunu sanmıyorum çünki d3s tırnağını bir kaç kez kırdığımda gördüğüm bilinen far tası cinsi olduğunu düşünüyorum.Seramik olsa çatlar giderdi.Lakin iddiam yok.:)

Evde nöbetim sürekli olunca normal.:lol:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)
20 saat önce, Yasir Çatalsakal yazdı:

Cümleten hayırlı geceler, hayırlı cumalar.

Hella intemo mercek reflektörü metal midir plastik midir?

@Mahmut Akbulut @Oktay Toker

Benim de elime geçen intemo lar metaldi . Seramikten kasıt iç kaplama olabilir mi acaba ? 

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasir Ç.Sakal
41 dakika önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Benim de elime geçen intemo lar metaldi . Seramikten kasıt iç kaplama olabilir mi acaba ? 

Ampulün oturduğu yer gibi geldi bana.

Bu arada intemo elime geçti beyaz kısım olabilir

Yorum bağlantısı
Ali Osman KAYMAZ
On 16.03.2018 at 22:16, Yasir Çatalsakal yazdı:

Ampulün oturduğu yer gibi geldi bana.

Bu arada intemo elime geçti beyaz kısım olabilir

Evet ampulun takıldığı metal yerin içinde kalan kısım beyaz seramik  gibi. Ampulun yaydığı ısıyı dağıtmak iiçin seramik yapılmış olabilir. Ayrıca yaklaşık 5 yıldık  araçlardan farlarından mercek çıkarıyorum.

Yeni tip hellalarda kararma oranı yaklaşık yüzde 1-2

İntemolarda kararma oranı  yüzde 7-8   (yeni model arçlardan bile içi buğulanmış çıkıyor.)

Yeni tip boschlarda da kararma oranı yüzde 1-2

Eski tip d1s boschlarda kararma oranı yüzde 10 a yaklaşıyor (uzun dönem kullanıldığı için olabilir. Ayrıca bosch mercekleri sanırım mercedese ayrı kalitede üretiyor. çunkü 2007 mercedesten çıkan mercek tertemiz iken 2014 fluenceden çıkan d1s bosch kararmış oluyor)

Eski tip hellalarda kararma oranı  uzun yıllar kulanıldığı için yaklaşık yüzde 30-40 kararmış oluyor.

Valeo bixenon ise Allaha emanet 2015 ten bile içi bugulanmış mercek çıkıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Bilgilere ilave olarak.Her Bosch,Hella,Valeo üretim ülkelerine göre kalite oranı yüzde yüz değişiyor.Üretimi Almanya olanlar  bana göre çok iyi kalitede,Polonya ve bu seviyedeki ülkerin üretimi orta sınıf.İspanya olan Alman olandan bir tık aşagıda.İngilizlerde yada buraya kimler tarafından üretiliyorsa artık1.sınıf diyebilirm.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Doğan Akgönül

Merhabalar, arkadaşımla ikimiz aynı farlardan aldık(tabi içindeki merceği göremiyoruz ama farlar aynı satıcıdan).Ben led ampul koydum o xenon taktı.Yalnız onun farların selektörü ile benim far farklı.

Xenon takılı olan böyle

post-5-1248855109.thumb.jpg.a3e047a9cf075e58721b0d86dbcc81f6.jpg

Benim farlar ise şu \ şekil yan atıyor fotoda belli.Benim farda led ampul var onunki xenon.Sizce fark neden?Mercekler mi farklı yoksa ampul farkından dolayımı böyle?Bende xenon alacağım takmadan bir sorayım dedim.Kırmızı yön şeklinde atıyor

IMG_8758.thumb.PNG.0d356310283c51b746fd436674af80ed.PNG

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...