İçeriğe Yönlendir

Avrupa motorlu araçlar aydınlatma yönetmelikleri

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Avrupa ülkelerinde geçerli olan otomotiv/aydınlatma üreticileri için oluşturulmuş yönetmeliklerin linkini aşağıda listeledim. İngilizce olan bu uzun dökümanlarda modifiye ile ilgili bir bilgi bulunmasa da standart aydınlatma ekipmanlarının güvenli kullanımı konusunda çok iyi bir kaynak olacağını düşünüyorum.

Aynı sitenin Transport Division bölümünde de bu yönetmeliklerin güncellemeleri, teklifler ve düzeltmelerle ilgili dökümanlar bulunabilir.

ECE yönetmelikleri http://live.unece.or...29regs1-20.html linkinden 1'den 140'a kadar görülebilir.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
  • 3 yıl sonra...
Mahmut Akbulut

Arkadaşlar bugün yine Ümraniye TÜVTURK e gittim,istasyon şefini ziyaret ederek,yeni bir bilgi aldım paylaşmak isterim ;

Artık DOT normlarında üretilmiş araçların ön-arka aydınlatma renk farklılıkları TÜV den hafif kusurla geçiyor.Amerikan araç sahiplerinin yaptıkları istek ve şikayetler işe yaramış görünüyor...

Bilindiği üzere ECE normları yüzünden,ağır kusurla vizeden geçemeyen amerikan araç sahipleri bazı araç modellerinin stoplarında restorasyonla sarı sinyal camı uygulaması yaptırıyor ve sorun kalmıyordu,fakat bu her amerikan aracına yapılamıyor.(örn:İnfinity FX modelleri,Cadillac,Mustang ve led tabanlı diğer amerikan araçları)

Artık bu mağduriyet giderilmiş durumda sarı veya amber renkli ön park ve kırmızı renkli arka sinyal lambası yüzünden,vizede sorun yaşamadan hafif kusurla muayene işlemini tamamlıyorlar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Benim sinyalim sarı, hadi şunu kırmızı yapayım nasılsa geçerim, düşüncesine kapılmamalı kimse. Sadece orjinal araçlar içindir bu değişiklik..

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Benim sinyalim sarı, hadi şunu kırmızı yapayım nasılsa geçerim, düşüncesine kapılmamalı kimse. Sadece orjinal araçlar içindir bu değişiklik..

Aynen öyle Servet abi,bu uygulama sadece DOT standartlarında üretilmiş araçlar için geçerli ;) TÜVTURK teknisyenlerinin ellerinin altında araç donanım listeleri var :learn2: kimse boş atraksiyonlarla uğraşıp,vaktini harcamasın... :bye:

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Benim sinyallerim normalde kırmızı ama yandığı zaman sarı yanıyor şimdi ben muayeneden geçer miyim :p

Yorum bağlantısı
Misafir

Benim sinyallerim normalde kırmızı ama yandığı zaman sarı yanıyor şimdi ben muayeneden geçer miyim :p

Sen daha far yıkama yapmadın, Kapısından bile geçemezsin Tüv'ün :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...