İçeriğe Yönlendir

Submarine Lambası İçin Led Tavsiyesi ve Bağlantısı

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

bu konuyu açmamın sebebi kendi aracımda submarina yapmıştım vede onu iç lamabatesisatına baglamıştım. iç lambalar kontak anahtarından iki kere kitleme dügmesine basıldıgında iç lambalar yanıksa bile söndürüyodu.ama bugun sönmedi kaç kere denedimse sönmedi yani submarina devam lı yanıyo tek led yaniyo buna 1k ohm direç bağlamıştım. bu araçın akü sünü bitirmi ?? birde bu eskiden çalışan özellik şimdi niye çalışmıyor röle filanlamı ilgilidir. şahsen beni bu konuyla bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden cevaplarınız için tşk ederim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Muhtemelen tavan lambasındaki anahtara giren elektrik ile kısa devre yapmıştır ancak...

Tavan lambasına bağlamak yanlış... Parklara bağlamalısınız...

Yorum bağlantısı
Muhtemelen tavan lambasındaki anahtara giren elektrik ile kısa devre yapmıştır ancak...

Tavan lambasına bağlamak yanlış... Parklara bağlamalısınız...

evt halısınız.park baglamam lazımdı.ben submarina yı söktüm ve onsuz çalıştırdım yine aynı.akü yü bitirmez değilimi 1 tane led sürekli yaniyo.loş ışık olsun diye 1k ohm direç koydum.örnegim submarina böyle devamlı yansa bir problem yaşarmıyım??

Yorum bağlantısı
evt halısınız.park baglamam lazımdı.ben submarina yı söktüm ve onsuz çalıştırdım yine aynı.akü yü bitirmez değilimi 1 tane led sürekli yaniyo.loş ışık olsun diye 1k ohm direç koydum.örnegim submarina böyle devamlı yansa bir problem yaşarmıyım??

bugun şimdi gittim yine yaniyodu galiba konatk kesici rölelerdemi sorun var anlayamdım yarın servise gitcem şahsen 1 led devamlı yanması akü bitirmi konusunda cevap alamadım.yardımcı olursanız sevinirim :blush:

Yorum bağlantısı
Yusuf Güneş
bugun şimdi gittim yine yaniyodu galiba konatk kesici rölelerdemi sorun var anlayamdım yarın servise gitcem şahsen 1 led devamlı yanması akü bitirmi konusunda cevap alamadım.yardımcı olursanız sevinirim :blush:

tek ledin akünüzü bitireceğini düşünmüyorum zira alarm ışığı olarak kullanılan ledlerde bütün gece çalışıyor bu yuzden endişelenmenize gerek yok

Yorum bağlantısı
tek ledin akünüzü bitireceğini düşünmüyorum zira alarm ışığı olarak kullanılan ledlerde bütün gece çalışıyor bu yuzden endişelenmenize gerek yok

evet bende öyle düşünmüştüm ama onlar yanıp sönüyo benim ki direk hep yanıyo.

Yorum bağlantısı
Mehmet Duran
evet bende öyle düşünmüştüm ama onlar yanıp sönüyo benim ki direk hep yanıyo.

o aman şöyle diyelim, alarmlı araba hiç çalışmadan iki gün durduğunda akü bitmediğine göre led de bitirmez... ama 1K lık direnç sanırım 4-5 lede denk geliyordur... artı bir de sizin led... akünüz ölü değilse sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum... ledin çektiği miliamper düzeyindeki akım 60 amperlük aküde kısa vadede devede kulak kalır bence.... ama yine de sorunu çözmekte fayda var...

Yorum bağlantısı

Bir tane 30 mA çeken led 60 amper aküyü ortalama 2000 saatte bitirir.Zaten 2000 saatte akü kendiliğinden tırt oluyor.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Emre T.

sorun bulundu.sis lambası anahtarı basılı kaldıgından kontak kapama olayı devreye girmiyor onun için yanmaya devam ediyor.kapı kitlesende devreyi tamamlayıp led söndürmüyor vede kadrandakı ısıklarda yanıyor.yani şimdi böyle kullanmaya devam park için hat cekmeme gerek kalmadı ama o sis lambasın anahtarını nasıl haletcem onu bilemiyorum. uzun farların oldugu yerde oda nasıl sökülur temizleni bilemedim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven
(düzenlendi)

Konuyu yeni gördüm

Tek led kolay kolay bitirmez.Ben kendı aracımına bagajına şu an ledstop elektronik kontrol kartı yapıyorum.Fakat bunun için mikroişlemci kullancam.Ve 24 saat mikroişlemciye elektrik gelcek.Devre üzerinde 1 yada 2 tane led devamlı yanık kalcak.Kolay kolay akünün bitcegını sanmıyorum.Çok az akım çekilcek

tarihinde mandalina_ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mehmet Ozyurek

Mondeo'ya Submarinelight yaptım...

Elektrikli kararan ayna takarken tavan lambasına parklardan elektrik götürmüştüm zaten..

Açı vermekte focusa göre biraz daha zorladım... Çünkü;

Kararan aynam görüyordu ledi ve bişey zannedip kararıyordu...

Bu sorunu da ledi geri çekerek aştım.. Deliğin iç kısmını siyaha boyadım.. Parlamayı da göremiyor artık aynam..

Dar açılı yeşil led (15 derece)

1 kohm direnç

resim_596712989.JPG

resim_502172720.JPG

resim_915358063.JPG

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Led bu resimde arkada kalmış az bişey görülüyor. Güle güle kullan.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Led bu resimde arkada kalmış az bişey görülüyor. Güle güle kullan.

Görüntü bunun aynısı... Aceleye geldi... Gece resmi çekmeyi de bir kaç pozda beceremedim...

dsc08118pj3.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

güzel çalışma elinize saglık.

ledi sanırım 3mm liklerden kullanmışsınız.niye ayna tarafına koyuyorsunuz.arka koltuk tarafına gelen yere daha uygun durmazmıydı çokta açı gerektirmeyecekti sanırım.led gözükmesin diyemi yoksa özelligi bu şekilde uygulanmasındanmı tercihiniz ayna tarafı oldu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet Oktay Bey.. 3 mm 15 derece açılı led kullandım...

Ayna tarafına değil de koltuk tarafına yani kendi tarafımıza koysaydım ledi, ister istemez ben görecektim ve beni rahatsız edecekti.. Bu sayede biraz zorlansam da sadece olması gereken yerde ışığı görüyorum, bana görünmüyor, rahatsız olmuyorum...

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
Evet Oktay Bey.. 3 mm 15 derece açılı led kullandım...

Ayna tarafına değil de koltuk tarafına yani kendi tarafımıza koysaydım ledi, ister istemez ben görecektim ve beni rahatsız edecekti.. Bu sayede biraz zorlansam da sadece olması gereken yerde ışığı görüyorum, bana görünmüyor, rahatsız olmuyorum...

anladım üstad.eline saglık.güzel açıklama oldu. :D

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Oktay Toker
(düzenlendi)

buda benim submarine ligt umarım begenilir.

7000 lümenli 30derecelik 5mm ledi 560ohm degerindeki drençle kullandım.aslında 330 ohm baglıyacaktım güçlü ışık istemedim bu bile faz oldu.aslında yeşil yapıcaktım ama ayak altı aydınlatmasıda mavi olucagı için abes kaçıcaktı ve vites göstergeleride mavi zaten.esas sebeb ayak altı göstergesi.yeşil rengi arka koltuga verdim kırmızı ise iki ön koltuk arasına.

esas net resimleri hafta sonu çekicem eklerim buraya.yarın emanet foto makinası gelicek.

post-4009-1275079761_thumb.jpg

post-4009-1275079859_thumb.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

560 ohm parlak oluyor..

Fotoğrafları bekliyoruz...

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
560 ohm parlak oluyor..

Fotoğrafları bekliyoruz...

ledlerin lümenide epey yüksek.sadece kapğı açılıp yanıcagı için çokta kısmak istemedim.biraz önce geldim araçtan yol bilgisayarını taktım 3 renk dagılımı iyi olmuş karışmıyor birbirine.

halledecegim resim işini emmi.yol bilgisayarınada mavi led taktım mükemmel oldu diyebilirim led ışıması yok resimle anlatımınıda yapıcam en kısa sürede.

Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven

Geceleyin uzun yolda vites topuzunun etrafındaki boşluga kuruyemiş cep telefonu vs koyulursa daha net görmeye ve içeriyi daha romantik yapmaya yarıyor:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sizi tebrik ediyorum böyle işler yaptığınız için bu ışık ne işe yarıyor?

Telefon çakmak sigara kullanımı gibi basit işlemlerde tavan lambası yakma gereği duymuyorum.. Işığın kaynağını görmediğim için hiç bir şekilde göz almıyor.. Görünse bile 3 mm zaten.. Işığın düştüğü yer ise vites topuzu merkez olmak üzere 30-40 cm çapında bir alan..

içeriyi daha romantik yapmaya yarıyor:)

+1 :):D

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
Telefon çakmak sigara kullanımı gibi basit işlemlerde tavan lambası yakma gereği duymuyorum.. Işığın kaynağını görmediğim için hiç bir şekilde göz almıyor.. Görünse bile 3 mm zaten.. Işığın düştüğü yer ise vites topuzu merkez olmak üzere 30-40 cm çapında bir alan..

+1 :):)

+1 katılıyorum çok loş ve güzel bir ışık hüzmesi oluyor.

hafta sonu resim çekemedim.foto makinası ulaşmadı elime.yarın falan getiri arkadaş en kısa sürede eklerim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...