İçeriğe Yönlendir

Gündüz farları ne zaman güvenli ?

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Saat 21 sularında eve dönerken dikiz aynamda garip bir far silüeti belirdi. Bu ne lan noluyoruz diye düşünmeme kalmadan bunun gündüz farları yanık gezen bir A5 olduğunu farkettim.

Gece karanlığında bembeyaz yanan (muhtemelen Osram'ın 5600K'lık golden dragon LED'leriydi) bu far şeridi sanki kısa far yanıyormuş gibi bir görüntüye sahipti. Yavaşlayarak, onun öne geçmesini sağladım, elbette ki bu LED'ler bir kaç metre ilerideki aracın tamponunu bile pek aydınlatamıyordu.

Acaba araç sahibi hava atmak için gündüz farını yakıp mı geziyordu yoksa bunların gerçekten kısa far olduğunu mu sanıyordu (umarım böyle değildir) bilemiyorum bir süre karar veremedim :) Fakat dikkat ettim, arkadaki park lambaları yanıyordu bu nedenle bilinçli olarak bu şekilde aracını sürdüğü kanısı bende daha da güçlenmişti.

Gündüz farları kısa farlar açıldığında devreden çıkar, park lambaları yakıldığı zaman devreden çıkmıyorsa bu büyük bir eksiklik değil mi ? AB ülkeleri gündüz farlarını 2010 civarında standartlaştırmayı planlıyor.

Gündüz farlarını kısa far zannedebilecek çok fazla insan olacak ve bu bir tehlike yaratmayacak mı sizce ?

post-5-1210539437.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence onun kullanan kişi onun kısa olmadığın biliyordur...

Şehir içinde olduğu için fara ihtiyaç duymamış ve hava olsun diye gündüz farlarını yakmıştır...

Çünkü; Aynı şekilde sislerle gezenleri çok görüyorum...

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu
(düzenlendi)

Benim bildiğim gündüz kısaları yaksanız dahi xenon değil gündüz farları yanıyor. karanlık olupta ışığa ihtiyaç oluncada onlar değil xenonlar yanıyor kısaları açtığınızda.

ama saat 21 sularında dediğine göre hava karanlıktı. yani içerde gündüz farı için ayrıca bir anahtarmı varki bu adam bunu gece yakabildi?

tam anlamadım bende şimdi

Bu arada aynı sistem yeni A4 lerdede var. hatta ben bi hafta içinde 3 4 tane gördüm bunlarda. Onunkiler biraz daha kavisli yerleştirilimiş bence dahada güzel duruyor.

Tip olarak OSRAM Advanced Power TOPLEDs kullanılmış.

Her bir led sadece 140mA akıma ihtiyaç duyuyor ve 18 lümen ışık veriyor.

037__scaled_600_003.jpg

tarihinde BuTcHeR tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sercan Keklik
Bence onun kullanan kişi onun kısa olmadığın biliyordur...

Şehir içinde olduğu için fara ihtiyaç duymamış ve hava olsun diye gündüz farlarını yakmıştır...

Çünkü; Aynı şekilde sislerle gezenleri çok görüyorum...

+1 katılıyorum cünkü aynen ben geziyorum.. Xenon kitini taktıktan sonra normal konumunda farları ayarladıktan sonra aracın ıcınden -3 kademesini kullanmaya karar verdım(Bu kararı alma nedenım karşıdan gelenlerin sellektörünü yemek degil,sadece onların yerıne kendımı koymaktı :)Cünkü far ayarsız, arka sis farı yakarak gezen ve xenon kiti takıp yeri degil dünyayı aydınlatan bır çok arkadaş var..), yani normalinden oldukça aşagıda ama yinede birilerinin gözünü alıcagını düşünerek ve farlarımın sararmasını renk degiştirmesini sevmedigim için Ön Park ampulsuz, sis farı xenon ile gidiyorum. Normal zamanlarda ise uzun yollarda özellikle kısa farlarımı kullanıyorum. birde trafikte durk kalk köprü trafiginde özellikle farları yakıp öndeki insanın gözlerinin yormanın bi mantıgı yok diye düşünüyorum her ne kadar halogen xenon mercekli xenonda olsa yoruluyor insanın gözü.

arka sis farı kullananlara ise düşmanım.. uzunlarada xenon takıp gözlerine çakasım geliyor..

Yorum bağlantısı
Tolga Polat1679652567

Bu sistem bizim bildiğimiz gündüz farı gibi kullanılmıyor olabilir. Belki de parkları yaktığında, gündüz farları yanıyordur. Aslında gündüz farı dediğimiz bu sistem Auidilerde hem park hem gündüz farı şeklinde kullanılıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
+1 katılıyorum cünkü aynen ben geziyorum.. Xenon kitini taktıktan sonra normal konumunda farları ayarladıktan sonra aracın ıcınden -3 kademesini kullanmaya karar verdım(Bu kararı alma nedenım karşıdan gelenlerin sellektörünü yemek degil,sadece onların yerıne kendımı koymaktı :)Cünkü far ayarsız, arka sis farı yakarak gezen ve xenon kiti takıp yeri degil dünyayı aydınlatan bır çok arkadaş var..), yani normalinden oldukça aşagıda ama yinede birilerinin gözünü alıcagını düşünerek ve farlarımın sararmasını renk degiştirmesini sevmedigim için Ön Park ampulsuz, sis farı xenon ile gidiyorum. Normal zamanlarda ise uzun yollarda özellikle kısa farlarımı kullanıyorum. birde trafikte durk kalk köprü trafiginde özellikle farları yakıp öndeki insanın gözlerinin yormanın bi mantıgı yok diye düşünüyorum her ne kadar halogen xenon mercekli xenonda olsa yoruluyor insanın gözü.arka sis farı kullananlara ise düşmanım.. uzunlarada xenon takıp gözlerine çakasım geliyor..
Bu farklı bişey ama. Sen ne yaptığının farkındasın ve sorumluluk sana ait. Hadi o A5'çi de hava atıyım istedi, yaktı DRL ile geziyo. Ben bunu normal far zannedebilecek insanların az olmadığını düşünüyorum (öz. kadınlar ?)
Bu sistem bizim bildiğimiz gündüz farı gibi kullanılmıyor olabilir. Belki de parkları yaktığında, gündüz farları yanıyordur. Aslında gündüz farı dediğimiz bu sistem Auidilerde hem park hem gündüz farı şeklinde kullanılıyor olabilir.
Çok mantıklı. LED'ler o kadar parlaktı ki hiç park gibi durmuyordu yani. Bi showroom'a gidip oynamak lazım.
Benim bildiğim gündüz kısaları yaksanız dahi xenon değil gündüz farları yanıyor. karanlık olupta ışığa ihtiyaç oluncada onlar değil xenonlar yanıyor kısaları açtığınızda.ama saat 21 sularında dediğine göre hava karanlıktı. yani içerde gündüz farı için ayrıca bir anahtarmı varki bu adam bunu gece yakabildi?tam anlamadım bende şimdi

ECE R48 diyor ki,

"It shall be possible to activate and deactivate the automatic switching ON of daytime running lamps without the use of tools."

Gündüz farının otomatik açılıp kapanmasını açmak/kapatmak bir alet kullanmadan mümkün olmalıdır.

"The daytime running lamp shall switch OFF automatically when the headlamps are switched ON, except when the latter are used to give intermittent luminous warnings at short intervals."

Farlar açıldığında gündüz farı otomatik olarak kapanmalıdır.

Yorumlarım doğru mu, özellikle ikinci cümle ?

Yorum bağlantısı
Tolga Polat1679652567

Ben audi showroomunda a4 ve a5'i incelemiştim. hatırladığım kadarıyla parkları yaktığımda gündüz farları + arka parklar yanıyordu. Anahtarı bir kademe daha çevirdiğimde de kısa farlar yanıyordu diye aklımda kalmış.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
gündüz farları + arka parklar yanıyordu. Anahtarı bir kademe daha çevirdiğimde de kısa farlar yanıyordu diye aklımda kalmış.

Gündüz farı ve arka park saçma geliyor bana...

Stoplar arkadan gelen sürücüyü yanıltabiliyor.. Yanan park mı frenmi karışabiliyor..

Ben özellikle şehir içinde, stoplarla farlar birlikte yandığı için farımı açmaya çekiniyorum..

Yorum bağlantısı
Tolga Polat1679652567
Gündüz farı ve arka park saçma geliyor bana...

Stoplar arkadan gelen sürücüyü yanıltabiliyor.. Yanan park mı frenmi karışabiliyor..

Ben özellikle şehir içinde, stoplarla farlar birlikte yandığı için farımı açmaya çekiniyorum..

Şşte Audi bu farları klsik gündüz farı gibi kullanmıyor. Gündüz farı gibi bir dizayn ve ışık verse de, Audi bu farları bildiğimiz "park lambası" niyetine kullanıyor sanırım.

Yorum bağlantısı
Erhan Yılmaz 1

2010 da bu gündüz farı avrupada nasıl standart olabilirki 2010 a şunun şurasında ne kaldı 2 sene bile değil ve dünyada benim bildiğim en azından gördüğüm gündüz farlı a5 deki gibi araba sayısı beş parmağı geçmez zaten bir audi birde bmw de gördüm ki ikiz kardeşe benzemişler zaten üstelik böyle bir uygulama bütün arabaları birbirine iyicene benzetir üstelik açıkcası ben ilk gördüğümde hiç beyenmemişdim audide bilmiyorum o ledler arabayı çok ucuz gösteriyor yani bilemiyorum mercedes de bile yok ayrıca farı gömmeli araçlar var ferrari corvettler bu standart hale getirilirse çoğu araba firmalarının kasalarında büyük değişşikliklere gitmeleri gerekicek ve en önemlisi gömme farlar tarihe karışıcakki hiç ama hiç ihtimal vermiyorum bazı markaların gömme farları çünkü imzası gibi oldu

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Gündüz farlarının standartlaştırılması yeni ortaya çıkmış birşey değil ki. Bir çok Avrupa ülkesinde yıllardır zorunlu olarak uygulanıyor ve Avrupalı üreticiler buna yabancı değiller. Zaten AB normlarında far üreten bir kaç tane firma var ve eminim onlar da bunun önhazırlıklarını çoktan yapıp projelendirmişlerdir bile. Gündüz farı dediğimiz şey zaten uygulanması zor tuhaf özellikleri olan bişey de değil. El lambası gibi yanıyor aydınlatma amacı bile yok :) Far üreten firmaların çok çeşitli alternatifleri olduğuna eminim, ana fara ya da sis farına bile entegre edilebilme seçenekleri var. Bunu zamanla göreceğiz.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

sis farına entegre ederse polislere gündüz laf anlatmak zorunda kalıcağımızdan eminim.

-söndür sisleri

-onlar sis değil gündüz farı

-gündüz farmı yakılır bildiğin sis işte bunlar. yazıyorum cezayı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
sis farına entegre ederse polislere gündüz laf anlatmak zorunda kalıcağımızdan eminim.

-söndür sisleri

:D Kış lastiği-zincir çelişkisi gibi olur di mi ? Sis farı araçlarda standart verilmediğinden tercih edilmeyebilir, fara entegre ederler sanırım, hatta ek reflektör koymayıp uzun farı kısarlar falan ucuza getirmek için :)

Yorum bağlantısı
Erhan Yılmaz 1

aynen katılıyorum sis farı diye ceza yazarlarki eminim bakın eminim diyorum bu gündüz farlı bmw yada audili bir yada iki kişinin balına bu ceza mevzusu gelmişdir kesin araba model anlamayan bri polis o gündüz farına ceza yazmışdır

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Çetin Demirci

Ben bi a5 sahibiyim sizin dediğiniz olay olamaz çünkü farlar kapalıyken bile gündüz farları yanıyor her insanda arabaya bindiğinde farlarını yakıcağı böle bi sorun yaşanmaz sizin gördüğünüz arkadaş bilerek öle bi hareket yapmıştır bigün çakarsa arabasını o zaman anlar neyin ne olduğunu

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

benim aracın aynısından o kadar çok görüyorumki geceleri yolda. angelların görüntüsü çok güzel tamam ama sırf bu görüntüyü vericekmiş diye farlar kapalı geziyorlar. e5 te bile rastladım bölesine.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Can Ertekin

ya şu fren stop lambası karışıklığı olayı varya abi eğer adam önünde giden arabanın yavaşladığını anlayamayosa onu gözünün içine kırmızı spot ta taksan o adam o arabayı durduramaz bunu anlayamayan ve karıştıran varsa çıkmasın trafiğe..

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Geçen akşam trafikteyim, önümde bir 3008 var. Stop lambaları yanmıyordu önüne geçip geriye baktım, gündüz farlarıyla gece geziyo adam muhtemelen farkında değil.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
merak ettiğim bu ledlerin ömrü kaç seneki...????

Voltajı düzgün ayarlanmış, kaliteli bir led, 100 000 saat yanabilir...

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Onur Arslan1679652570

-söndür sisleri

Ufak bi hortlatma ile yazayım.

Sanıyorum bir E serisi ile bunu yakın zamanda birileri yaşadı ve trafik polisinin kesinlikle laf anlamaması sayesinde amcanın biri ceza yemiş, mahkeme avukat vs. ile zar zor iptal ettirmiş cezayı :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ferit Kama
(düzenlendi)

benim bildiğim orjinal gündüz ledli bir arabada gündüz ledleri yanarken arka park ampülleri falan hiçbirşey yanmaz.. hatta ön park ampülleride yanmaz.. ama size şunu söyleyeyim kadınlar gündüz ledi olan arabalarda far yakmak akıllarına bile gelmiyor.. :clever: bide yeni arabalarda özellikle VW sınıfı araçlarda gösterge ışıklarıda devamlı yandığı için acemi sürücülerde farlar yanıyor hissi uyandırdığı için bayan sürücüler farları yakmıyor 3-4 kez şahit oldum.. :bambam: geçen gördüm kadın sıfır golf'ü bağırta bağırta sürüyordu farlar kapalı gündüz farları yanıyor arkada parklar yanmıyor tabi, araç birde siyah( bir önceki kasa glof de led yok normal halojen ampül. saçma ).. yahu bağıracaktım cadde boyunca vitesi iki ye al gaza basma diyesim geldi. :bomb: . yazık ya.. siteye kadın giriyo arabayla iniyo aşağı minicik kadın bir kapı kapatıyor dersin kırkpınar pehlivanı sinirlendi de kapıyı çarptı. :angry2: . Kadından temiz araba diye ilanlara yazmazlar mı bide.. :moil:

tarihinde ferit kama tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

sen ne diyorsun bir gün trafikte ilerlerken kadının biri arabadan inmeye çalışırken önüme düştü zor kaçtım ezmemek için :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...