İçeriğe Yönlendir

Kısa far merceğinin perdesi ve uzun far

Coşku Arşiray

Recommended Posts

Coşku Arşiray

Kısaca normal bir kısa far merceğinin metal kesilme çizgisi perdesi çıkartılırsa bixenon lardaki gibi tam bir uzun far işlevi görürmü? Uzun far olarak çalışırsa ki bence çalışabilir, bununla ilgili uzun far fotoğrafları varmı acaba? Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Kısaca normal bir kısa far merceğinin metal kesilme çizgisi perdesi çıkartılırsa bixenon lardaki gibi tam bir uzun far işlevi görürmü? Uzun far olarak çalışırsa ki bence çalışabilir, bununla ilgili uzun far fotoğrafları varmı acaba? Şimdiden teşekkürler.

Senin bahsini yapmış olduğun şekilde bi aydınlatma sağlamıyor.bi arkadaşım bana kısa h 7 mercek verdi.denedim bi xenonun yanına bile yaklaşamıyor.

Benim araçtaki bi xenon uzuna geçince normal uzun farlar gibi ışığı dahatoplu tutarak ileride canlı ışık oluşumu sağlıyor.mercekli kısa farların tasarımı nedeni ile ilgisi olduğunu düşünüyorum.perdeyi çıkardığında kerhen idare edebilecek bi ışık demeti yakalarsın.müsait bi zamanda birkaç resim çekip paylaşırız.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Hella'nın eski tip merceğindeki normal ve sipersiz ışık dağılımı.

Neden böyle birşey yapmayı düşünüyosun ?

post-5-1218494640.jpg

Yorum bağlantısı
İlker Kemal1679652572
(düzenlendi)

Herhangi bir merceğin içindeki siper çıkartılırsa uzun işlevi görmez, sadece ışığı yukarıya verir, ve kısa merceği kadar uzağı aydınlatır.Eğerki uzun merceği nasıl diye merak ediyorsanız resimler biraz fikir verebilir...Mercekler VW Touareg ve Phaeton modellerinde çıkıyor sadece.Ayrıca hella, bosh ve valeo merceklerin bi-xenon durumunda verdiği ışık deseni...

post-553-1218545839.jpg

post-553-1218545850.jpg

post-553-1218545858.jpg

post-553-1218545877.jpg

post-553-1218546246.jpg

post-553-1218546261.jpg

post-553-1218546271.jpg

tarihinde romeoilker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

normal bir bixenon mercek içerisindeki perdenin bir kısmı yok edilerek nasıl kesilme çizgisini yukarı kaldırıyorsa. herhangi bir h7 mercekte bu çizgiyi içerideki perde sayesinde sağladığına göre aynı bixenondaki gibi perdenin üstünde 1 cm lik kısmı yok ederseniz kesilme çizgisi bixenondaki gibi yukarı doğru kalkmış olur. evet bixenon mercekteki gibi verimli olmaz. ama bu işlemi zaten uzun far aydınlatması felaket olan hiç memnun olmayanlar yaptığı için her koşulda daha iyi bir aydınlatma olucaktır. zaten çoğu üretiçinin bixenon ve normal mercekleri birbirinin aynı oluyor. örneğin hella bixenon mercekler ile hella h7 merceklerin lens boyutundan arka reflektör kısımlarına kadar birebir aynı. sadece arka soket kısımları farklı. h7 hella merceğinin perdesini aynı bixenonda olan gibi yukarıdan 1 cm yok ettiğim zaman bixenon hella merceğindeki desenin aynısını elde ediyorum.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Uzun far ışığı sıkça kullanılıyorsa böyle uydurma çözümler yerine gerçek uzun far projektörü kullanmak lazım. Farba'nın da Hella'nın da bir çok çeşidi var ve pahalı değiller.

Yorum bağlantısı
Herhangi bir merceğin içindeki siper çıkartılırsa uzun işlevi görmez, sadece ışığı yukarıya verir, ve kısa merceği kadar uzağı aydınlatır.Eğerki uzun merceği nasıl diye merak ediyorsanız resimler biraz fikir verebilir...Mercekler VW Touareg ve Phaeton modellerinde çıkıyor sadece.Ayrıca hella, bosh ve valeo merceklerin bi-xenon durumunda verdiği ışık deseni...

Şlkerin resimlerini gösterdiği gibi herşey açık ve net. merceğin imali kısa ise kısada uzun ise uzunda kullanmak en mantıklı olanı olacaktır.,Selçuk abininde dediği gibi maksadına uygun olanı alıp kullanmak gerekir.

Yorum bağlantısı
Coşku Arşiray

teşekkür ederim harikasınız örnekler süper.

böyle birşey yapmayacağım şu anda. eldeki sistemle idare edeceğim. zaten harici uzun farlar ekledim tamponun içine. ileriyi aydınlatmayı başardım. idare ediyorlar. başka konuda bahsedildiği şekilde de, diyot ve röle ile uzun ve kısayı selektörde aynı anda çalıştırdım. bu konuyu ise merak ettiğim için sordum. acaba nasıl olur diye. olmaz değilmiş cevap ama çok iyi olmayacağı çok açık şekilde görülüyor.

son olarak; mercek, desenli camın içinde, camın hemen arkasında dursa ışık kesilme çizgisi ne kadar bozulur yada bozulurmu? kısa far için konuşuyoruz.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bozulur, çünkü desenleri amacı ışığı bozmaktır, ön camdaki desen değişken olduğundan nereye koyduğuna göre değişir, kimi noktada tam kırılır kimi noktada bir kısmı kırılır vs.

Yorum bağlantısı
Coşku Arşiray
(düzenlendi)

merceksiz haldeki aydınlatma bu şekilde oldu.

post-370-1218808908.jpg

uzunlar ve xenon yanarken ki aydınlatma bu şekilde. düz duvar olmadığı için henüz uygun resim yok.

post-370-1218808865.jpg

sadece xenon

tarihinde KLL tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Yol düzgün görünmediği için aydınlatma çok da belli olmuyor, özellikle de uzunlar. Ama sen yeterli buluyosan sorun yok, uzun projektörünü nasıl yerleştirdin neler yaptın biraz detay alalım.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Coşku Arşiray
Yol düzgün görünmediği için aydınlatma çok da belli olmuyor, özellikle de uzunlar. Ama sen yeterli buluyosan sorun yok, uzun projektörünü nasıl yerleştirdin neler yaptın biraz detay alalım.

bu resimlerde uzun farlarda mercek yok. kısa farların aydınlattığı yeri ve fazladan eklediğim tampon içi uzunların etkisini fotoğraflamıştım. sorun uzun farın ışık yoğunluğunun her halukarda xenon dan az olması sanırım.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bir duvarın 10 metre gerisinden kısa ve uzun far desenlerinin resmini çekersen konu daha net anlaşılır.

Yorum bağlantısı
Coşku Arşiray
Bir duvarın 10 metre gerisinden kısa ve uzun far desenlerinin resmini çekersen konu daha net anlaşılır.

mümkün olduğunda çekeceğim. işin kötüsü bu arabanın normal halindede modern farlardan alıştığımız V deseni yok, o nedenle zaten pek birşey göremeyeceğiz. yanlız oldukça iyi ayarladığım için kimse selektör yapmadı tatil boyunca olan gece sürüşlerinde. Gerek şehriler arası gerekse tali yollarda geceleyin 800 km kadar sürdük. bu farlar sayesinde bir de köpeği ezmekten kurtulduk. bu bile farlara yapılana değer.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
mümkün olduğunda çekeceğim. işin kötüsü bu arabanın normal halindede modern farlardan alıştığımız V deseni yok,

Merak ettim doğrusu

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Merak ettim doğrusu

Abi seat toledo uzunlar,starex uzunlar V desenli hatta V deseni ampülün flamanının yansıtılmış görüntüsü.garib bişey aman amanda bi aydınlatma yok.

Fordun teybini bi ara postala bana bi ilgileneyim bakalım. Alttaki starex uzunlar v şekli gece daha belirgin.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Servet Bey bu ışıkta ben desen falan göremedim yaw... :)

Teybi ortağıma verdim... O şimdilik idare ediyor... Aklına getirmeyim :unsure:

Yorum bağlantısı

ışığın merkezindeki canlı noktaya dikkat et.sağa ve sola doğru kıvrımlar var aynı zamanda ışıkta akkor telin kıvrımları belli oluyor

bide gece bakıcan ileri noktada nereyi aydınlattığı belli olamıyoki !! nasıl yeni nesil bende anlam veremedim :)

Yorum bağlantısı
benim ledli el fenerin bundan güzel aydınlatıyor :)

adam karşıdan uzunları yakıp geliyo ben starexle selektör yapıyom hiç oralı bile olmuyo ama az kaldı araba tamirden bi çıksın intikam saati geliyo bi xenonları monte edeyim yakacam çıralarını.. :unsure:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
adam karşıdan uzunları yakıp geliyo ben starexle selektör yapıyom hiç oralı bile olmuyo ama az kaldı araba tamirden bi çıksın intikam saati geliyo bi xenonları monte edeyim yakacam çıralarını.. :unsure:

Bence de yap... :)

Yorum bağlantısı
Bence de yap... :unsure:

bi sıkıntı kaldı farın orj.uzunları kalsınmı yoksa iptalmi edeyim bi karar veremiyom

aslında düşük watlı bi ampül koyupta gündüz farımı yapsam ne :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...