İçeriğe Yönlendir

Kesilme çizgisi

Barış Günay

Recommended Posts

Barış Günay

evde can sıkıntısından hediye gelen mtec "beyaz" yanan ampulu bi takayım ,ne kadar beyaz yandığına bakayım dedim.

dsc05413aj2.th.jpg

bu arada power supply sorununu çözdüm artık gücüm var

taktım bi sarı bi de beyaz ampulu

geçtim duvarın karsısına ahh bi baktım iki farda da yukarı doğru kesilme çizgisi var,bence soldakinde düz kesilme çizgisi ,sadece sağda yukarı kırılma olması lazım

dsc05411sf2.th.jpg

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

senin dediğin gibi bende denedim waleo bi xenon mercekte .bi garib oluyor.soldansağa uzun bi çizgi sonra kırılma.orta karanlık kalıyor.mercekte bi parça hareketli .onuda merceği kangoya takarken kapatıp tam düz çizgi ayarı için kullanmıştım.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

ECE normunun gözünü seveyim. Standart sarı ampulün bile gücü iki kattan fazla.

Yorum bağlantısı
Barış Günay

e iyi de ben daha mercek alamadım ki, bunlar orijinal farlar direk ampul taktım hepsi bu, mercek falan yok

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

tamam mercek veya far ikisi içinde kesilme çizgisi aynı.

sağ sol farında kesilme çizgisi farklı olmaz zaten.

Yorum bağlantısı
Barış Günay

hmmm tamam

sitede gördüğüm far ışıklarında hep sol taraf düz ,sağ tarafda kırılma görünce,,, panik yaptım biraz

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
hmmm tamam

sitede gördüğüm far ışıklarında hep sol taraf düz ,sağ tarafda kırılma görünce,,, panik yaptım biraz

Seninki de öyle zaten. Don't panic. :yes:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sercan Keklik

konunun adı kesılme cızgısı oldugundan ötürü burdan devam edıyım dedım :)

Dikkat ediyorum bazı araçlarda sürücü Tarafı mercek kesimi düz iken __ yolcu tarafı _/

Bazı araçlarda ise _/ _/ Tamamiyle standart araçlardan bahsedıyorum...

Bu kesim cizgileri yurt dışında bazı ülkelerde kullanıldıgı söyleniyor, yolun ters aktıgı yerlerde vs....

Fakat sagdan akan trafikte __ _/ bunu kullanmayı ön görmüşler.. Bizim Ülkemizde ve sitemizde ise herkes _/ _/ olarak kullanıyor bu durumda ortaya daha fazla bı aydınlatma saglanırken niye oem projektörlerde bu tür bi işleme gidilmiyor diye merak ettım :)

bende _/ _/ olan merceklerimi __ _/ olarak düzeltmeyı düşünüyorum açıkcası

Yorum bağlantısı

Ben senin dediğin şekilde aydınlatan bi araca rastlamadım.Marka varmı?Bahsettiğin desen zaten ileride birleşiyor ve tek farmış gibi aydınlatıyor.merceksiz farların tümü öyle.merceklilerde de bildiğim kadarı ile aynı olması lazım.

Yorum bağlantısı
Sercan Keklik

Halogen farlar genelde _/ _/ şeklinde servet abi, __ _/ bu şekilde olanlar ise bir çok fabrikadan standart Xenonlu olarak çıkan araçlarda mevcut.. Audilerde,bmw lerde,mercedeslerde vs..

yani sonucta her mercegın ıcınde kol var ayarlanabılır fakat adamlar bunu nıye böyle tutuyor yanı bı bıldıklerı varkı elbet bu mercekleri __ _/ şeklinde ayarlıyorlar..

Ben açıkcası 2 farın _/ _/ görünmesınden pek hoşlanamadıgım icin düzeltip __ _/ görüntüsüne sahip olmak istiyorum :) ama adamların bunu yapmalarındaki mantık ne anlıyamadım Soldan gelenin gözünü almaması olabılırmı diye düşündüm ama düşük ihtimal gibi..

Yorum bağlantısı

Sercan senin gördüğün iki merceğin üst üste binmiş hali olmasın.Varsa yakınında bu araçlardan bi duvar gibi bi yere yaklaşıp farı aç.duvara yaklaştıkca desenler birbirinden uzaklaşacak ,uzaklaştıkcada birleşip tek bi farmış gibi gözükecektir.Yarın bende komşunun a 6 sının resimlerini çekicem.duvara yakın ve uzak olarak.Ayrıca bahsettiğini dene. kesilme sola doğru azıcıkta olsa çıkıyor.bide her mercekte bu ayar yok.dediğin gibi olsa bile hadi sağdaki tabela-yaya filan aydınlatıyor.sol taraf far ayarı iyi ise yolun ortasından başlıyıp diğeri ile birleşiyor.iptal ettiğinde görüş mesafen çok düşecek.ayrıca karşı taraf bunu fark etmez ayar iyi ise.

Yorum bağlantısı
Sercan Keklik

Cutoff_Xenon_Left.jpg

a6 larda falan aynen böyle bi görüntü mevcut.. duvara yanaştırdıgınızdada görüntü fark etmıyor abı yanı sadece sag far böyle saga dogru kalkık

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Resmi yakından çkerseniz __/__/ şekilnde görüsünüz.. Uzaktan çekerseniz ___/ şeklinde görürsünüz..

Her ikisi de aynıdır...

Amerikalılar: ____ şekilmde kullanıyor bildiğim kadarıyla

Şngiliz kafalılar \__ bu şekilde..

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Sercan, ben de dediğin gibi kesilme çizgisine sahip hiç bir araç görmedim şimdiye kadar. Şstisnai durumlar olsa da bana denk gelmemiş olmalı.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

Sercan ın bahsettiği şekilde desen yapmak mümkün. Fakat orjinalden bu şekilde olan araç bende görmedim. Kendi aracımda 5 Serisi BMW desenler __/__/ şeklinde. ilk aldığımdaki orjinal angel olmayan farlarda öyleydi. Şu an takılı yeni kasanın Angel farlarıda aynı.

far ayar kolu olan merceklerde kolu yukarı kaldırırsanız desen dümdüz oluyor. sol tarafın kolunu kaldırırsanız bu sayede __ __/ yapmak mümkün.

Yani trafikte bu şekilde olan araç bende görmedim ama varsada kullanıcıların kendsinin yaptığını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

lütfen biri bunun nasıl olduğunu anlatabilirmi?iki merceklerin ikiside aynı ,ışık şekli aynı ama soldaki kesilme çizgisini altı karanlık sağdaki parlak. Buda aynı

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Abi baktım ama resim çekme vaktim olmadı.dediğim gibi.duvardan uzakken _/ böyle yakınken _/ _/ böyle 2008 model a6

Sercen senin araçta uzaklaşınca birleşecek şekilde ayarlasan? ki doğrusu bu oluyor bildiğim kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
lütfen biri bunun nasıl olduğunu anlatabilirmi?iki merceklerin ikiside aynı ,ışık şekli aynı ama soldaki kesilme çizgisini altı karanlık sağdaki parlak. Buda aynı

Birinin ışığı diğerinin üstüne biniyor.

Yorum bağlantısı
Sercan Keklik
Abi baktım ama resim çekme vaktim olmadı.dediğim gibi.duvardan uzakken _/ böyle yakınken _/ _/ böyle 2008 model a6

Sercen senin araçta uzaklaşınca birleşecek şekilde ayarlasan? ki doğrusu bu oluyor bildiğim kadarıyla.

Allah Allah ben yakınkende __ _/ olduguna emınım özellikle inceledim duvara çektim :)

ben dün ayarları bitirdim sonunda :D kesin ve dogru bır ayara ulaştım.. Duvar cızgısının resmını cekerım bugun ikiside _/ _/ şeklinde

Yorum bağlantısı
Birinin ışığı diğerinin üstüne biniyor.

iyide sayın abim iki kesilme çizgisinin üst noktaları aynı şiddette.ama solun üst çizginin altı karanlık .ama sağ merceğin aynı noktada altı parlak.sol merceğin ışığı sağ merceğin üstüne binse solda karanlık bölge olmazki.sağdaki gibi devam etmesi lazım.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
iyide sayın abim iki kesilme çizgisinin üst noktaları aynı şiddette.ama solun üst çizginin altı karanlık .ama sağ merceğin aynı noktada altı parlak.sol merceğin ışığı sağ merceğin üstüne binse solda karanlık bölge olmazki.sağdaki gibi devam etmesi lazım.

Merceklerde bazen ampul düzgün oturmuyor ve odak noktası tam tutmadığından ışık kümesi sağa sola falan sapabiliyor. Verdiğin iki örnekte de bu sapmalar mevcut. Yoksa genelde merceklerin hepsi de aynı deseni veriyorlar.

Bunun istisnaları da eminim vardır yol üstünde istenen ışık dağılımını elde etmek için sağ-sol deseni ile oynanmış olması mümkün. Biraz üreticinin isteğine bağlı bişey.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...