İçeriğe Yönlendir

ZKW mercek?

Hakan Girginer

Recommended Posts

Hakan Girginer

Merhaba,

ZKW (3 inch) mercekler konusunda bilgisi olan var mı aramızda?

Bu mercekler Türkiye'de bulunur mu acaba?

Bir de, yurtdışı forumlarında Lexus, Acura TSX/TL ve S2000 projektörleri çok methediliyor ve tercih ediliyor.

Bu projektörlerin ortak noktaları ise, şeffaf (clear) mercekli olmaları..

Bu konularda bilgisi olan arkadaşlar var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

zkw bazı araçların farlarında gördüm diye hatırlıyorum ama hangileriydi şu anda aklıma gelmedi.

valla bilmişlik yapmak istemem ama yabancılar bu mercek modifiyesi xenon işlerinden pek anlamıyor. dünyada başka bu şekilde aktif gerçekten güzel işler yapan birsürü modifiyenin olduğu bir başka forum daha yok mercek ve xenonla ilgili.

sadece farklı ülkelerde yada farklı marka araçların forumlarında tek tük modifiyeler var. yani satılan ampulleri bile yok acura ampulu yok infinity ampulu diye satıyolar fiyatları farklı. halbuki hepsi bildiğimiz D2S osram ampul oluyor inceledim.

ben benim aracın hella d2s merceğini çıkarıp yerine hella bixenon mercek taktım. tek yaptığım merceği değiştirmek oldu vida delikleri bile birebir aynı. Bunu BMW Bimmer forumuna koyduğumda herkes hayretle tebrik etmişti :)

şeffaf lens olayını anlayamadım. bizim araçların kullandığı merceklerde tamamen şeffaf?

Yorum bağlantısı
Hakan Girginer
şeffaf lens olayını anlayamadım. bizim araçların kullandığı merceklerde tamamen şeffaf?

Tam türkçesini beceremedim Ahmet Bey, kusura bakmayın.

Şeffaf derken, "fluted" ve"clear" arasındaki farktan bahsediyorum.

Benim kullandığım E55 projektörlerini düşünün: Mercekler hafif buzlu gibi ve dairesel bir deseni var.

Şeffaf mercek ise, tam anlamı ile, billur gibi şeffaf.

Işık dağılımı, kesim çizgisi, parlaklık gibi faktörleri çok değiştirdiği söyleniyor.

Hatta EBay'de ZKW replicaları satılıyor.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

ZKW Avusturya kökenli bir firma. Ülkemizdeki araçlarda pek yaygın değil. Corsa C'lerdeki special versiyonlarda halojen H7 merceği var mesela. Orijnali eminim kalitelidir replicasının iyi olduğunu sanmam. Valeo falan dururken ZKW diye kasmam yani abartılıcak bişeysi olduğunu sanmıyorum. Bir de standartları gözönünde bulundurmak lazım, ABD forumlarındaki mercekler genelde DOT, bizdekiler ise ECE. Yolun her alanındaki ışık limitleri çok farklı. ZKW o konuda uzmanlaşmış olabilir bilemiyorum. Ben dairesel görünen fresnel merceklerin ışık dağıtmında daha iyi olduğunu, gün ışığını elde etmeye daha uygun olduğunu düşünüyorum. Şşin içinde yansıtıcı projektör alanı da var tabii, ikisini beraber düşünmek lazım.

Yorum bağlantısı
  • 8 yıl sonra...
Oktay Toker
(düzenlendi)

ÜStteki Hella veya altındaki Valeo sizi montajdada,performanstada üzmez.Bosch boyut olarak ve özellikle zkv Focus F1 farında sıkıntı.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Türkay Yıldız

Oktay abı bır sorum daha olucak mercegı fara oturtturmak ıcın farın arka kısmını ne kadar kesmem gerekıyor ve neyle nereden sabıtlemem gerekıyor resım vasa çok yardımcı olmuş olursunuz

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

İlk yazdığınız konu altında Focus F1 için link vermiştim orada oldukça detay oluşturacak bir çok çalışmalara ait resimler mevcut.Farklı konular altında değilde o konu altında ilerlesen daha derli toplu olur.

http://www.geceucusu.com/topic/107-ford-focus-1-1998-2005-bi-xenon-angel-ve-led-uygulamas%C4%B1/?page=18

Merceğin arka kısmı belli ona göre belirlenip kesilir.Linkteki başlık altındada montaj ve bir çok soruna cevap oluşturan konular mevcut.

http://www.geceucusu.com/forum/15-i%C5%9F%C3%A7ilik-ve-montaj/

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...