İçeriğe Yönlendir

Ufak mercek mi yoksa büyük mercek mi ?

Onur Yazgan

Recommended Posts

Onur Yazgan

arkadaşlar sizce büyük çaplı mercekmi daha iyi bir görüş sünüyor yoksa ufak çaplı bir mercekmi daha bir görüş sünüyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şşlevi daha önemlidir diyenler olacaktır ama..

Bence büyük daha iyidir :D

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Projektörün dizaynına bağlıdır, merceğin performansa direkt bir etkisi olduğunu sanmam. Daha büyük mercek daha geniş yansıma alanı gerektirir bu da daha fazla hacim demek.

Yorum bağlantısı
Onur Yazgan

yani ufak dar bir alanı büyük olan mercekte daha geniş bir alanımı aydınlatmış olur

performans bakımından geniş ve büyük olan avantajlımı oluyor yani

Yorum bağlantısı
Guest Vtec4181

performans tamamiyLe mercekLerin kaLitesiyLe aLakaLıdır. büyük veya küçük oLması farketmez. çünkü mercek yarıçapına göre odak noktaLarı beLirLenir, yani aynı marka küçük bi mercekLe büyük bi merceği test ettiğinizde aynı görüşü aLabiLirsiniz...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Burda büyük iyidir derken, gerçekleri ve test sonuçlarını düşündüm tabiki..

Her büyük olan iyi olacak manası çıkmasın lütfen..

Benim bildiğim büyük olupta başarısız olan mercek yok..

Ama küçüklerin yarısı başarısız...

Yorum bağlantısı
Onur Yazgan

mercek markaları olarak valeo,hella,bosch gibi tanınmış ve iyi markalar olarak bahsetmiştim

yani ufak olan ile büyük arasında fark varsa bunu resim ile gösterme imkanımız varmı

Yorum bağlantısı
Sercan Keklik

bılıyosunuz ayar yapmak ıcın far ayar makınaları var buna ufak ve büyük mercegın gücünü ölçmek ıstedıgınızde ufaklar genelde hep daha az cıkıyor yani kücük mercek = az güç

Yorum bağlantısı
Onur Yazgan

peki merceklerin markaları arasında fark varmı mesela hella ile valeo arasında bir fark varmı netlik be ışık dağılımı bakımından

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
peki merceklerin markaları arasında fark varmı mesela hella ile valeo arasında bir fark varmı netlik be ışık dağılımı bakımından

Bence sen konuyu yanlış değerlendiriyorsun.

Yorum bağlantısı
Onur Yazgan
Bence sen konuyu yanlış değerlendiriyorsun.

ne gibi selcuk abi yanlış değerlendirdiğim yeri tam nerresi abi yardım edersen sevinirim amacım öğrenmek yanlış anlaşılmak değil

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Sen önce merceklerin büyüklüklerini değerlendirme açısından sormuştun ancak sonra konu merceklerden çıkıp projektörlere geldi. Mercek derken önde bulunan lensi kastediyorsan bunlarda marka olarak karşılaştırma yapamazsın. Yani hella'nın lensini valeoya takıyım daha iyi bir görüntü alabilir miyim diyorsan sonucu değişkendir.

Daha önce de dediğim gibi bu dizayna göre değişir, her lensin odak uzaklıkları arkasındaki huni şekilli yansıtıcıya göre ayarlanıyor. Bu ikisini bir bütün olarak görmen lazım.

post-5-1236608588_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Onur Yazgan

anladım abi haklısın aslında mercek derken öndeki camdan kast ettim

ama projektör derkende o merceği kast ediyordum :D cahillik işte anlatamadım tam anlatmak istediğimi ama sen anladım demek istediğimi galiba

misal elimizde 3 mercek var biri çok ufak biri orta diğeri büyük işte aslı soru hangisinin aydınlatma perfonmansı daha iyi olur

gene bir misal vericem passatın merceği büyük çapı sekiz(8) cm mercedes bmw bunların mercekleri büyük

ama mazda 3 megane gibi araçların mercekleri daha ufak yani bir bmw yada merdeces nasıl aydınlatıyor biliyoruz çok geniz bir alanı net bir şekilde gösteriyor bunun sebebi merceğin büyük olmasından dolayımı abi

yani esas soru büyük mercekmi daha iyi aydınlatıyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Reflektör, lens, montaj kalitesi.. hepsi bir bütündür.

Yorum bağlantısı
Onur Yazgan

onu anladım mehmet abi birbirinden ayrı değerlendirmek yanlış diyorsun peki şöyle diyim daha iyi olucak büyük mercekli projektörmü daha iyi bir aydınlatma sağlar yoksa küçük mercekli bir projektörmü daha iyi bir aydınlatma sağlarşimdi bizim TÜRK SŞLAHLI KUVVETLERŞ için imal ettiğimiz bir aydınlatma var sınır aydınlatma diye geçiyor bunda nokta ışık istiyorlar işte ben valeo bir projektör buldum bir arkadaşımdan onda aradakı saç parcasını çıkardım (kesilme _/ ) ama gene nokta atmadı ışığı aklıma aynanın elips şeklinde olduğu geldi ben bu aynayı elips değilde tam yuvarlak tutsam değişirmi aydınlatma

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

İşte yine dediğim konuya geldik.

Büyük lens eğer reflektörü de büyükse daha etkili oluyor. Son zamanlarda üretilen H7 halojen mercekler daha büyük yapılmaya başlandı, halojenin ışığından daha iyi yararlanabilmek için hem lens hem de reflektörü büyük oluyor. Özellikle de adaptif far ise lensin çeşitli alanları farklı ışık desenleri için odaklanıyorlar, bu da daha büyük lens alanı gerektiriyor.

Sen projektörün huni kısmını istediğim şekilde dizayn etmediğin sürece, lensle ancak sınırlı bir noktaya kadar ilerleyebilirsin. Yine beklediğin cevabı veremeyeceğim, her zaman büyük lens=daha iyi aydınlatma anlamına gelmiyor.

Kısa far projektörü kısa mesafe aydınlatma içindir. Sana uzun far projektörü gerekiyor.

Ayrıca lens olması da şart değil, sadece klasik reflektörlü alanlar aslında daha etkin yansıma oluşturabiliyorlar.

Sana bendeki H9 uzun far merceği gibi bişey lazım illa mercekli olsun diyosan. Ya da bu işi için üretilmiş spot lambalardan olması lazım ama onlar da genelde merceksizdir.

Resimlerde şu anda takılı olan kısa ve uzun far merceklerinin resimleri ve uzun far deseni var.

post-5-1236678886_thumb.jpg

post-5-1236678929_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Onur Yazgan
(düzenlendi)

yok aslinda tam istediğim cevapi verdin selçuk abi teşekkür ederim

şimdi ustamizin aklina benim çikarmiş olduğum metal parca yerine (kesilme çizgisi _/) onun oraya uygun

ortasi tam yuvarlak gelen bir metal parça koyup o şekilde denemek geldi

yapmak istediğimiz şeyi yaparsak çok güzel olucak

resim çekmeye firsatim olursa çekip yolliycam

tarihinde Voltron tarafından düzenlendi
B
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Selçuk Keleş

Yansıtıcı alan (reflektör) küçüldükçe aydınlatma menzili düşüyor, kısa far gibi kısa menzil için daha uygunlar.

Öndeki lensin büyümesi daha çok uzun far deseninde etkili oluyor. Lensin çapının 1 mm artırılmasıyla uzun farda (bi-xenonun uzununu düşünün) %2'lik kapasite artışı gözlemlenmiş. Tabii ki lensi de bol keseden büyütemezsiniz çünkü reflektörü de ona paralel olarak büyütmeniz lazım artı aradaki boşluğu da artırmak lazım, hepsini toplayınca daha fazla far hacmi gerekir. Lensin büyüdükçe ağırlığının artması da başka bir etkin faktördür.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Guest emrtkn

Peki bazen aynadan baktığımda yada karşıdan mercekli bir xenon geldiğinde(Genelde Megane II ve 206 GTI'larda oluyor) böyle lacivertimsi ve hoş bir renk gözüküyor ara sıra ışıktan o neden oluyor?

Bilmem anlatabildim mi :)

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Kesilme çizgisinin mercekte oluşturduğu bir efekttir.Bazı merceklerde olmayabilir.Uzaktan mavimsi,yaklaştıkca sarıya kaçar.

Resimde gördüğün mavilik kesilme çizgisiyle oluşuyor.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest emrtkn

Teşekkür ederim.

Acaba hangi merceklerde oluyor bu,yada hangi merceklerde olmuyor?

Bu işe girişirsem ona göre aklımda olsun.

Çok güzel bir görüntü sağlıyor!

Yorum bağlantısı
Guest emrtkn
(düzenlendi)
Valeo'larda daha belirgindir.

Teşekkür ederim.

Eğer bir gün mercek işine girersem Valeo tercih ederim...

tarihinde emrtkn tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...