İçeriğe Yönlendir

Fiat Linea Xenon Montajı

Deniz Vatansever

Recommended Posts

Mahmut Akbulut

buğu sorunun kesinlikle bu abi bende kullandım bu ürünü aynı problemi yasadım ardından sista siliko kullandım sorun kalkmıştı..

Ben würth öneririm çok kaliteli bir üründür...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

öyle ama pahalı.. :)

25-30 TL bu tür uygulamalar için çok pahalı değil,en az iki takım far izole edebilirsiniz ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Ben sistadanda memnun kalmamıştım.Würth olabilir.Bu tip sorunların verdiği moralsiz daha pahalıya geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Ben Sista'nın RTV'sini ve siyah silikonunu kullanıyorum. İkisi de bana hiç bir sıkıntı yaşatmadı. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Uludağ

Dayson pu mastik.

Demekki slikondan rezillik yaşadık o kadar abi..

Ben sistadanda memnun kalmamıştım.Würth olabilir.Bu tip sorunların verdiği moralsiz daha pahalıya geliyor.

+1

5 Fazla olsun keyfimiz yerinde olsun abi..

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Dün sabah çekmiştim.İnsignia farının içler acısı hali.Buda mı silikon hatasıdır ki?

2.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Bu far daha çok su almış gibi,farda çatlak vs.varsa araç basınçlı su ile yıkanırken içine kaçmış olabilir... :unknw:

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Özellikle inceledim camında çatlak ve saire bişi yoktu.İçinde su birikintiside yoktu.Daha önceden yapılmış işlemi yoksa bu normal değil.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Oktay abi farda modifiye yapıldıysa belki ama yinede bu kadar olmamalı,bence içine su girmiş ama nasıl :unknw:

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Aklıma gelen önceki gece müthiş yagmurlu fırtına vardı sonra sıcak soguk ilişkisi ve fardaki olası bir sorun ve sonuç bu durum.

Yorum bağlantısı
Misafir

Her zaman far kenarında cam silikonu kullanırım. Bİr kere normal sista kullandım buhar yaptı far. Töbe dedim o gün.

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

Bu far ne işlemi gördü? Bazen orjinal hiç açılmayan farların ve stoplarında buğu olabiliyor, hatta yeni model lüks araç bile olabiliyor bunlar, ama işlem gördükden sonra bu buğu oluştuysa kullanılan silikonu değiştirmek gerekir.

Farları kapatırken orjinalinde genellik Butil bazlı ürünler kullanılır, en son yeni farlardaki açılmayan silikonları bilmiyorum ama öncesinde kullanılanlar Butil bazlı bunu Bitüm bazlı ürünlerle karşıtıramak gerekir çok benzerler

00894-700-122-500x500.jpg

Würth marka yukardaki ürün Bütil bazlı ürün sorunu çözücekdir diye tahmin edebiliyorum, bulunabilinirse kartuş versiyonuda aynı şekilde kullanılır, ben hiç cam silikonu kullanmadım ama Servet abinin dediği cam silikonuda olabilir sonuçda Servet abiden onay almış

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Cam silikonunu sonradan açmak gerekirse kırmadan açmak imkansıza yakın diye düşünüyorum.Cam kırılırsa anca. :unknw:

İnsignia farını soruyorsan bilmiyorum evin yakınında duruyordu ilgimi çekti.Resimledim.

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

Benim dediğimi gibi olmuş olabilir abi sıfır araçlarda bile olabilen bişey bu buğu olayı. Bu cam silikonu akvaryum silikonu mu? yoksa ön cam silikonu mu?

Dediğini gibi sonradan açılabilen bişey olması lazım, resmini koyduğum fitili ısıtıp kapatabilir, ısıtıp açabilirsiniz, yurtdışında genelde bu tip fitil(3m ribbon window sealer ,normalde ön cam için) kullanıyolar.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Servet ustam hangisinden bahsetti bilmiyorum ama ön cam silikonunu ısıtıp yumaşatana kadar plastik aksam kendini fes ediyor gözlerimle canlı gördüm.Akvaryum camı silikonu daha esnek en azından diğerlerinden daha iyi diye düşünüyorum.

2011 focus'un arka stop camı yarıya kadar su doluydu.2010 astra farı oldukca belirghin halde su doluydu bugu degil su.2009 mercedes,bmw 2007 galiba farı son derece bu resimdeki gibi buguluydu.Bu işlemin sadece silikonla ilişkisi oldugu kanatinde değilim mercek ve xenon lu farlarda iyi derecede hava delikleri olması gerekiyor diye düşünüyorum.Mercek işlemi sonrası mevcut hava deliklerindeki lastiklerin iç genişliğini 2 katı yapmak gerekiyor diye düşünmeye bile başladım.

Yorum bağlantısı
Misafir

Doğru düzgün yapılan farın açılmasına gerek yokki. Niye bir daha açacak şekilde silikon kullanayım ?

Ha normal silikon kullanılacaksa camın girdiği yatağa çok az sürün sadece camı tutsun. Bir gün kadar bekleyin kurusun, sonra dıştan silikon sürün.

Eğer silikon kullanım açıklamasına bakarsanız 1mm gün kuruma süreleridir. Biraz fazla silikon sürün 1 ayda kurumaz silikon'un iç kısmı. Sonrada ısındıkça nem salar farın içine ve mundar eder farı.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Peki neden camın oturduğu yere silikon sıkma ihtiyacı duyuyorsunuz?orjinal silikonu kazıyormusunuz ki yerinden onu anlamadım!!!Açılmayan farlar için geçerli değil bu söylediğim.Isıtılıp açılabilen farları tekrar aynı yöntemle ısıtıp kapatıyorum sonra üzerinden silikonla geçiyorum yeterli oluyor...

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Benim gibi çaylaklar hata yaparsa açması sıkıntı.Fakat ustam dediğin gibi ince katman sürülüp ertesi gün veya sonrasında daha saglıklı bir silikonlama olacaktır. :good1:

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

Benim gibi çaylaklar hata yaparsa açması sıkıntı.Fakat ustam dediğin gibi ince katman sürülüp ertesi gün veya sonrasında daha saglıklı bir silikonlama olacaktır. :good1:

Estağfirullah abi çaylaklık olur mu!!! sendeki azim ve uğraşı forumda kaç kişide var :thank_you2: kendine haksızlık yapma bence... ;)

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Peki neden camın oturduğu yere silikon sıkma ihtiyacı duyuyorsunuz?orjinal silikonu kazıyormusunuz ki yerinden onu anlamadım!!!Açılmayan farlar için geçerli değil bu söylediğim.Isıtılıp açılabilen farları tekrar aynı yöntemle ısıtıp kapatıyorum sonra üzerinden silikonla geçiyorum yeterli oluyor...

Her farı Hyundai farı gibimi sanırsın Mahmut :)

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Doğru düzgün yapılan farın açılmasına gerek yokki. Niye bir daha açacak şekilde silikon kullanayım ?

Ha normal silikon kullanılacaksa camın girdiği yatağa çok az sürün sadece camı tutsun. Bir gün kadar bekleyin kurusun, sonra dıştan silikon sürün.

Eğer silikon kullanım açıklamasına bakarsanız 1mm gün kuruma süreleridir. Biraz fazla silikon sürün 1 ayda kurumaz silikon'un iç kısmı. Sonrada ısındıkça nem salar farın içine ve mundar eder farı.

Ben bir tanesini temizlik için tekrar açmıştım. ;)

Sonra onu öyle bir silikonladım ki, bir daha nasıl açacağımı bilmiyorum. :D

Zamanında bana da tavsiyede bulunduğunuz gibi silikonun kuruması gerektiğine katılıyorum. Projektörün etrafındaki RTV'yi kurutmak için, içinde saatlerce D2S ampul çalıştırmıştım. :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Benim anlatmak istediğim şu ısıtılıp açılan farlarda far camının oturduğu yere kendi orj. silikonu varken neden ekstra silikon sıkıyorsunuz.Farı ısıtıp kendi silikonu ile camı sağlama aldıktan sonra dışarıdan çepe çevre silikon sıkılsa buğu sorunuda yaşanmayacaktır,yanılıyormuyum!Hella çok zor açılan bir far biliyorum ama onunda silikonu ısınınca yumuşuyorya o bakımdan söyledim.

Ama bu işi Avrupa da yada Amerika da yapanlar ne orj.silikonu nede bizim yaptığımız gibi farklı silikonları kullanıyorlar onlar cam ve fardaki silikonu temizleyip fitil şeklinde ısınınca yapışma özelliği kazanan oci-butly adında bir ürün kullanıyorlar...

post-4834-0-66127900-1333351407.jpg

post-4834-0-27236900-1333351415.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Linea Mercek ve turuncu angel,turuncu park.Ledler aslında amber diye geçiyor.Mercek için yaptıgım çalışmamdan kareler.

Far çizgisi için kullandıgım tezgah.

Mercek için delinecek bölüm.

Delinmiş hali.

Mercegi ilk taktıgımda

Boyamadan sonraki hali.

İç parçanın boyanmış hali.

Sinyal bölümünün üzerindeki şeffaf parçanın her parçasının ayak altına turuncu led yerleştirdim.

Mercek kapagı oldukca ugraştırdı.Son olarak buldugum 5 milimetreden biraz daha kalın su konmak için yapılmış sürahinin iç hacim ve dış boyutları ve üzerindeki şekil harika denk geldi ve aldım.Fakat uydurmak için 3 tane sürahi heba oldu ama sonunda tam oturacak şekilde kesip biçmeyi başardım.Sürahinin tanesi 3.5tl

Boyama için bu hale gelene kadar iyice zımparalamak zorundaydım.

Kapagın oturmuş hali.

Resim linkleri yenilendi.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Oktay abi eline sağlık süper olmuş özellikle sürahiye bayıldım süperkulade bir fikir :bravo: tam zihni sinir projesi valla :yahoo:

Montajın bitmiş hali var mı? abi çok merak ettim şimdi nasıl durduğunu...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...