İçeriğe Yönlendir

Renault Megane 2 (2002-2008) aydınlatma sorunu ve far ampulü

Ahmet Berker Memişoğlu

Recommended Posts

Selçuk Keleş
On 15.04.2017 at 15:00, Serdar Furkan Oğuz yazdı:

Çok sağolun herkese çok teşekkür ederim  aydınlatıcı bilgiler için. Peki ampül ne önerirsiniz aydınlatması iyi olsun çokta sarı olmasa iyi olabilir servis standart ampülü 33 ₺ diyor.

http://www.geceucusu.com/topic/2616-halojen-farların-güçlendirilmesi-ve-ampul-seçimi/

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
İbrahim Dede

arkadaşlar aracı yeni aldım ancak gece uzun ile gidiyorum kısa far yok denecek kadar az fotoları eklediğim görselleri internette buldum benim aracın farları, şuan üzerinde h7 takılı ancak ben led zenon ve pgoton h7 de aldım hangisi iyi olur ise diye.Şimdi sormak istediğim sorular.

1-Mercek temizliği sonrası randıman alamazsam merceği iptal etsem aydınlatmada bir artısı olur mu ?

2-Mercer perdesini takmasam aydınlamada farkı olurmu ?

3-Mercek yada perde iptalinde karşıdan gelenin gözünü alırmı yada almaması için ne yapmam lazım

4-Aracın uzun farlarıda ayarsız, fara baktım ama ayar yerini göremedim bu farlara uzunlara yar nasl yapılıyor

faz2mercek.JPG

faz2.jpg

Yorum bağlantısı
Taner Yorulmaz

Merhabalar öncelikle aracınız hayırlı olsun. Bende Megane 2 kullanıcısıyım.

1. Mercek temizliği , mercek tası ( aynası) ve mercek camı temizliği yaptırırsanız aydınlatma daha da artacaktır.

2. Mercek yapısı gereği önünde mercek perdesi olması şart. Siz perdeyi söktünüz takmadınız varsayalım ışık dağılımı acayip şekildr bozulacaktır.

3. Mercek perdr iptali uygun olmaz ne aydınlatmada verim alırsınız ve karşıdaki aracın gözünü almış olursunuz.

4. Kısa far yukarı aşağı ayar yeri direksiyon sol alt tarafında 0 1 2 3 4 diye elle manuel konumlandırılmıştır veya far üstündrn tork alyan yada yıldız tornavida ile yukarı aşağı ayar yapabilirsiniz. Sağ ve sola doğru ise far ın arka kısmında kısa ile sinyal ampülün arka ortasında ayar yeri var fakat orayı görüp ayar yapmak için farı sökmeniz gerebilir veyahut tekerlek davlumbazında ki kapaklı yerden de yapabilirsiniz.

Kısa ile uzun aynı bir ayarlanıyor. Bu dediğim yerlere bakabilirsinizç

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

@Taner Yorulmaz :good1:

22 saat önce, ibrahim dede yazdı:

arkadaşlar aracı yeni aldım ancak gece uzun ile gidiyorum kısa far yok denecek kadar az fotoları eklediğim görselleri internette buldum benim aracın farları, şuan üzerinde h7 takılı ancak ben led zenon ve pgoton h7 de aldım hangisi iyi olur ise diye.Şimdi sormak istediğim sorular.

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Dede
9 saat önce, Taner Yorulmaz yazdı:

Merhabalar öncelikle aracınız hayırlı olsun. Bende Megane 2 kullanıcısıyım.

1. Mercek temizliği , mercek tası ( aynası) ve mercek camı temizliği yaptırırsanız aydınlatma daha da artacaktır.

2. Mercek yapısı gereği önünde mercek perdesi olması şart. Siz perdeyi söktünüz takmadınız varsayalım ışık dağılımı acayip şekildr bozulacaktır.

3. Mercek perdr iptali uygun olmaz ne aydınlatmada verim alırsınız ve karşıdaki aracın gözünü almış olursunuz.

4. Kısa far yukarı aşağı ayar yeri direksiyon sol alt tarafında 0 1 2 3 4 diye elle manuel konumlandırılmıştır veya far üstündrn tork alyan yada yıldız tornavida ile yukarı aşağı ayar yapabilirsiniz. Sağ ve sola doğru ise far ın arka kısmında kısa ile sinyal ampülün arka ortasında ayar yeri var fakat orayı görüp ayar yapmak için farı sökmeniz gerebilir veyahut tekerlek davlumbazında ki kapaklı yerden de yapabilirsiniz.

Kısa ile uzun aynı bir ayarlanıyor. Bu dediğim yerlere bakabilirsinizç

Merhabalar üstat bilgilendirme için teşekkür ederim, peki mercek temizliği ve çanak dan sonra zenon taksam verşm alırmıyım mercekli farda, sağ sıl ayarı için tampon u indirip söküp kendim hallederim diye düşünüyorum daha önce 2 araçda yaptım acaba o ayar yeri tam resim yada tornavida mı bilginiz varmı acaba 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
Şimdi, ibrahim dede yazdı:

Merhabalar üstat bilgilendirme için teşekkür ederim, peki mercek temizliği ve çanak dan sonra zenon taksam verşm alırmıyım mercekli farda

İbrahim bey lütfen sorularınıza verilen cevapları daha dikkatli okuyun , forum kuralını bir önceki mesajımda belirttim . Göstereceğiniz özen için şimdiden teşekkür ederim ...

Bir çift temiz çıkma Valeo mercek alarak sorunu tamanen ortadan kaldırabilirsiniz . Far camları kötü durumda ise polisajla düzeltilir . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Dede
6 dakika önce, Mahmut Akbulut yazdı:

İbrahim bey lütfen sorularınıza verilen cevapları daha dikkatli okuyun , forum kuralını bir önceki mesajımda belirttim . Göstereceğiniz özen için şimdiden teşekkür ederim ...

Bir çift temiz çıkma Valeo mercek alarak sorunu tamanen ortadan kaldırabilirsiniz . Far camları kötü durumda ise polisajla düzeltilir . 

Merhabalar, telefondan cevap yazarken siz mesaj yazınca mesajınızı göremedim kusura bakmayın 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
On 11.05.2019 at 23:50, ibrahim dede yazdı:

1-Mercek temizliği sonrası randıman alamazsam merceği iptal etsem aydınlatmada bir artısı olur mu ?

2-Mercer perdesini takmasam aydınlamada farkı olurmu ?

3-Mercek yada perde iptalinde karşıdan gelenin gözünü alırmı yada almaması için ne yapmam lazım

4-Aracın uzun farlarıda ayarsız, fara baktım ama ayar yerini göremedim bu farlara uzunlara yar nasl yapılıyor

Arkadaşların yorumlarına ekleyeyim :
Uzun için ayrı ayar yeri yok. Kısayı ayarladığınızda uzunu da ayarlamış oluyorsunuz. Cihazda ayar yaptırın ya da bu linkteki gibi siz ayarlayın.
Led xenon vb. satılan ürünlerle aydınlatmanızı iyileştiremezsiniz.
Gerçekten mercek islenmiş mi önce buna emin olmak lazım. Orjinal halojen ampullere geri dönmenizi öneririm. Halojen ampulleri takarsanız eğer bir duvarın 5 metre gerisinden bir foto buraya yükleyin , ışık deseninden merceklerin durumu az çok belli olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Dede
6 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Arkadaşların yorumlarına ekleyeyim :
Uzun için ayrı ayar yeri yok. Kısayı ayarladığınızda uzunu da ayarlamış oluyorsunuz. Cihazda ayar yaptırın ya da bu linkteki gibi siz ayarlayın.
Led xenon vb. satılan ürünlerle aydınlatmanızı iyileştiremezsiniz.
Gerçekten mercek islenmiş mi önce buna emin olmak lazım. Orjinal halojen ampullere geri dönmenizi öneririm. Halojen ampulleri takarsanız eğer bir duvarın 5 metre gerisinden bir foto buraya yükleyin , ışık deseninden merceklerin durumu az çok belli olur.

bilgilendirme için teşekkür ederim bu hafta içi sökünce fotoğraf yüklerim buraya 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Elyesa Uzun

Öncelikle s.a yeni üye oldum arife gününde renault megane 2 2009 extereme paket aldım ancak merceklerim göstermiyor d2s 3.0 inç update etmek istiyorum lakin bu mercek fara büyük gelirmi ? Önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Link: https://tr.aliexpress.com/item/Y-kseltme-3-0-D2S-4-0-bi-xenon-Projekt-r-Lensler-I-in-Araba-Aksesuarlar/32968320478.html?spm=a2g10.10010108.1000013.5.6c1b185f75Y3yp&pvid=d26117b1-5efc-4db5-a0e2-f8650c3ade8d&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.99734.0&scm-url=1007.13339.99734.0&scm_id=1007.13339.99734.0

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
On 19.06.2019 at 02:58, elyesa uzun yazdı:

Öncelikle s.a yeni üye oldum arife gününde renault megane 2 2009 extereme paket aldım ancak merceklerim göstermiyor d2s 3.0 inç update etmek istiyorum lakin bu mercek fara büyük gelirmi ? Önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Link: https://tr.aliexpress.com/item/Y-kseltme-3-0-D2S-4-0-bi-xenon-Projekt-r-Lensler-I-in-Araba-Aksesuarlar/32968320478.html?spm=a2g10.10010108.1000013.5.6c1b185f75Y3yp&pvid=d26117b1-5efc-4db5-a0e2-f8650c3ade8d&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.99734.0&scm-url=1007.13339.99734.0&scm_id=1007.13339.99734.0

Hoşgeldin, o farlarda bi-xenon olmayan düz valeo d2s mercek var diye hatırlıyorum. Uzunluğu yaklaşık aynıdır da, orjinalin merceği 5 cm civarında olması lazım. Olabilir gibi geliyor bana.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Hakan Yıldırım1679652718

Merhabalar, 2008 model Megane II aracımla geceleri önümü görmekte zorluk çekiyorum. Arabanın sadece dibini iyi aydınlatıyor ama bi noktadan sonra çok güçsüzleşiyor, yani farın çizgisini yerde belirli belirsiz görüyorum ama oraya kadar aydınlatamıyor. Henüz taze bir sürücü olarak başka bir arabayla da gece sürüşü yapmadığım için gerçekten kötü mü emin değilim, kıyaslıyamıyorum. Ancak sağ farda bir problem olduğundan eminim. Sol farın ampulü yeni değişti sayılır, diğeri ne kadardır takılı bilmiyorum. Acaba ampulün oturmasıyla alakalı bir problem mi var, yoksa merceklerde mi bir sorun var ki duyduğum kadarıyla bu arabanın mercekleri çok iyi değilmiş. Fotoğrafları aşağı ekliyorum, açıkçası mahalleyi dolaştım ve güzel bir duvar bulamadım, bunun için özür diliyorum. Bir tane de bir arabanın arkasında dururken çektiğim fotoğrafı ekliyorum. Görebildiğiniz kadarıyla yorum yaparsanız çok sevinirim, teşekkürler.

IMG_20210808_212707.thumb.jpg.37ca9992d907711874e7c8e45a9b0569.jpgIMG_20210727_142833.thumb.png.d8b7b4f9ffc477f60964b76421b888f0.png

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
14 saat önce, Hakan Yıldırım yazdı:

Merhabalar, 2008 model Megane II aracımla geceleri önümü görmekte zorluk çekiyorum. Arabanın sadece dibini iyi aydınlatıyor ama bi noktadan sonra çok güçsüzleşiyor, yani farın çizgisini yerde belirli belirsiz görüyorum ama oraya kadar aydınlatamıyor. Henüz taze bir sürücü olarak başka bir arabayla da gece sürüşü yapmadığım için gerçekten kötü mü emin değilim, kıyaslıyamıyorum. Ancak sağ farda bir problem olduğundan eminim. Sol farın ampulü yeni değişti sayılır, diğeri ne kadardır takılı bilmiyorum. Acaba ampulün oturmasıyla alakalı bir problem mi var, yoksa merceklerde mi bir sorun var ki duyduğum kadarıyla bu arabanın mercekleri çok iyi değilmiş. Fotoğrafları aşağı ekliyorum, açıkçası mahalleyi dolaştım ve güzel bir duvar bulamadım, bunun için özür diliyorum. Bir tane de bir arabanın arkasında dururken çektiğim fotoğrafı ekliyorum. Görebildiğiniz kadarıyla yorum yaparsanız çok sevinirim, teşekkürler.

Hoşgeldiniz. Sol farın yükseklik ayarı normal gibi ancak ampul tam oturmamış/kalitesiz ampul kullanılmış, odaklamasında hata var. Sağ farın ayarı bozuk yere bakıyor, ve yine ampul odaklaması hatası var. Elinizden geliyorsa ayarlamayı bu linkteki gibi yapın ya da far ayarı yapan bir elektrikçiye gidin. Kısa far ampulleri de yenilenirse iyi olur. 

Şöyle bir görüntü almanız gerekiyor :

6_l.jpg

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Osman Mert Kara

Üstadlarım öncelikle herkese merhabalar uzun süredir takipteydim yeni üye oldum, 2009 model halojen mercekli megane 2 aracımın ampüllerini değiştirirken o ilk resimde yüklediğim ampülün oturduğu yuva yerinden çıktı tırnakları salmış bizde siyah daysonla yapıştırdık ama sanırım açısını elektrikçim tam tutturamadı resimdeki gibi çarpraz değil düz oldu (halojen ampülde önemi varmı yönün bilmiyorum ama ampül sapa sağlam oturdu muayeneden geçti) farlar makina ile ayarlandı orjinal ampülden taktırdım şimdi kafamdaki soru sizce bu far ayarı normal mi sizcede sol farda bi gariplik yok mu ? Ne yapmalıyım bi yol gösterin far ayarı sanki yüksek gibi geldi bana ve çok aydınlatma yok yardımcı olan herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum hayırlı akşamlar. 

AFAB1392-B02B-4255-A677-C344466611C8.png

B31FDF6F-803E-4D87-9985-E52A05D38417.jpeg

8DF3CD71-E92C-4157-BF3E-2D83AC71E59C.jpeg

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Muhammed Andı

Aslında ışık şiddetinden öte desen olarak bakılırsa, solda değil sağda bir gariplik var. Çünkü sağ far uzun yanıyor gibi, mercek çizgisi hiç yok.

B31FDF6F-803E-4D87-9985-E52A05D38417.thumb.jpeg.46de2d60ea8915a551378ed5d1b8fd69.jpeg

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Osman Mert Kara
On 28.07.2022 at 01:58, Muhammed Andı yazdı:

Aslında ışık şiddetinden öte desen olarak bakılırsa, solda değil sağda bir gariplik var. Çünkü sağ far uzun yanıyor gibi, mercek çizgisi hiç yok.

B31FDF6F-803E-4D87-9985-E52A05D38417.thumb.jpeg.46de2d60ea8915a551378ed5d1b8fd69.jpeg

Hocam peki neden böyle olur nedir bunun çözümü aydınlatma hala 0 acaba far yuvalarını yapıştırdık açısı mı bozuldu 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
20 saat önce, Osman Mert Kara yazdı:

Hocam peki neden böyle olur nedir bunun çözümü aydınlatma hala 0 acaba far yuvalarını yapıştırdık açısı mı bozuldu 

Ampuller düzgün oturtulmamış, tırnak yönleri önemli. Çıkma ya da yeni alarak farları değiştirin. Mercek değişimi falan da olur da düzgün yapabileni bulmanız vs. değmez.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Osman Mert Kara

Üstadlarım yeniden merhabalar, ankarada sağlam bir farcı ile görüştüm farı söküp arka kısımdaki yanlışları düzeltti sağolsun yuvayı ve ampulü yanlış oturtulmuş düzeltildi şuan far ayarı yapılmadı ama çizgi şu şekilde aydınlatma bariz biçimde toplandı önüme, far ayarı yapılınca daha derli toplu olacağını düşünüyorum ustanın söylediğine göre mercek ve far camlarının temizlenmesi lazım merceğin içi temizmiş kararma yok yani.

0B32D404-8490-4CEB-8184-0E1D195A1987.jpeg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...