İçeriğe Yönlendir

Hazır satılan ledli gündüz farları

Fatih Özbaş1679652583

Recommended Posts

Oktay Toker
(düzenlendi)
Far yapısını inceledim, reflektör zeminini kullanabilirim..

Ancak demo yapmam şart...

emmi servet üstadın dediği yöntemi orjinal gündüz farlarındakiyle aynı.bencede çok iyi olacak. :good1: fakat tasın ön tarafına değilde orta tarafını kullanırsan tasın tavanı yansıtıcı olarak çok daha iyi kullanılabilir.

dün gece sayfandaki mondeonun resimlerini büyüterek baktım.tek olası yer tampon kenarları.hiç bir yere yakıştıramadım.far da öyle ovalki düzlük yok gibi yılan gibi kıvrılması lazım.oda çok tipsiz oluyor.zaten sevmediğini daha önce yazmıştın.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Yanlış anlamadıysam alt uca şerit şeklinde yanyana flux ledler dizeceksin ve içe dönük olacak. Fotoğraftaki gibi mi ?

Bu kullanışlı olmaz. Uzun far reflektörünü verimli kullanabilmen için odak noktasına çok yakın yani H7 ampulün filamanının hizasına ledleri koyman lazım. Reflektörün dışına koyduğun ledler sadece o kısmı aydınlatır bir kısmını da yansıtırsın ancak düzgün bir dağılım alman çok zor.

post-5-1293550892_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
Yanlış anlamadıysam alt uca şerit şeklinde yanyana flux ledler dizeceksin ve içe dönük olacak. Fotoğraftaki gibi mi ?

Bu kullanışlı olmaz. Uzun far reflektörünü verimli kullanabilmen için odak noktasına çok yakın yani H7 ampulün filamanının hizasına ledleri koyman lazım. Reflektörün dışına koyduğun ledler sadece o kısmı aydınlatır bir kısmını da yansıtırsın ancak düzgün bir dağılım alman çok zor.

katılıyorum.

önceki yazımda yazdığım gibi ortadan olursa işe yarar.bunun içinde power led şart.servet üstadın 6 watt biçilmiş kaftan olur. :good1: görünümde kocaman beyaz ışık olacak. :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Selçuk, düşüncem bu.. ancak flux falan değilde, daha kullanışlı daha güçlü az sayıda ledi reflektöre odaklamaktı..

Ancak; Servet'in önerisi çok güzel..

Zaten far camından içeriyi görmek çok mümkün değil... Bu sebeple içerde rahat çalışacağımı tahmin ediyorum..

Ben bi far bulayım da hele..

Yorum bağlantısı

Reflektörün içinde herhangi bir gizli yerden ışık vermek reflektörün komple parlamasını sağlıyor.Reflektörlerin %90'ının altları düz.Düz kısımdan tavana doğru yansıma olur.Düz olması alttan görünmeyen ledin soğutulması için ideal yer.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Aslında benim oklarla işaretlediğim şekilde içe bakacak şekilde değil de dışa bakacak şekilde ledli plaka hazırlanırsa bence daha şık olur. Ne şekilde olursa olsun uzun fardan yansıyan ışık gündüz farı değil park lambası gibi görünecektir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aslında benim oklarla işaretlediğim şekilde içe bakacak şekilde değil de dışa bakacak şekilde ledli plaka hazırlanırsa bence daha şık olur. Ne şekilde olursa olsun uzun fardan yansıyan ışık gündüz farı değil park lambası gibi görünecektir.

Görüntü önemli değil, işlev daha önemli... Mondeonun tampon dandik.. tamponda bir çalışma yapmam mümkün değil..

Uzun fara yaparız, parktan çok daha güçlü olur, çok uzaktan görünür..

Rengini de 6000K yaparız..

Al sana gündüz farı :good1:

Benim gıcık olduğum stopların yanmaması da sağlanmış olacağından, güzel olacak içime sinecektir..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Muhammed Andı

Servet Abine bu biriketleri hic hatirlatma Yasin. adam az daha bunlar yuzunden 2010 yuz karasi secilecekti. :)

Yorum bağlantısı
servet abi sizin aldıklarınız bu linktekinin aynısı mı? 1 watt diye yazmamış ama toplam güç tüketimine 2*6 watt diye yazmış.. başka yine var sitede onlarda 1 w yada 0.5 w diye yazıyo.. endra diye bir marka

galiba sizin aldığınızın aynı asağıdaki model

http://www.gunduzfari.com/UrunGoster.php?urun_kod=DRLOLNA10

Evet bunun aynısı.

Valla direkten döndüm. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu
(düzenlendi)

Evet nihayet gündüz farı projemi tamamladım :)

Bu hafta sonuna kadar fiyat ve üretim konusunuda çözmüş olucam diye tahmin ediyorum.

Takip edenler bilir daha önce aşağıdaki konuda Panda üzerinde bir modül ile deneme yapmıştım. Fakat parlaklık konusunda çok memnun kalmadım. Lensin açıları güzel değildi ve su konusunda çok işe yarar bir modül değildir. Bu sebepel ondan tamamen vazgeçtim.

http://www.geceucusu.com/index.php?showtop...ost&p=32460

5 adet 1 watt led ve 40 derece lens ile modülü kendim oluşturdum ve sudan yalıttım. Modülün şekli çok yakışılıklı olmuyor ama zaten ızgara vb. noktalara takıldığı için araca yakından bakılsa dahi bu tip ayrıntılar görünmüyor. Modülün resimlerini bir sebepten kaybettim. Onlarıda hafta içi koyarım.

Şimdilik pislik içindeki arabam üzerindeki test resimlerini gönderiyorum. Performans açısından beklediğimden çok daha iyi olur. Mercedes bir araçla sistemin aynısının orjinalini karşılaştırma şansım oldu ve birebir aynı olduğunu söylebilirim.

Yakından tam güç görünüm

1087290.jpg

Parklar yandığı zaman ledlerin yarı güce düşmüş hali

1087294.jpg

Parkları söndürünce tam güçte yanar hali

1087295.jpg

Xenon warm up

1087296.jpg

Xenon tam güç

1087297.jpg

Farların yandığı sırada gündüz farlarının yarı güçte yandığını unutmayın. Yani bu resimlerde gündüz farının yarı gücü görünüyor

1087298.jpg

10 metre geriden

1087299.jpg

20 metre geriden

1087300.jpg

40 metre geriden

1087301.jpg

50 metre geriden

1087302.jpg

gene 50 diğer yön

1087306.jpg

buda güneşin altında gene far açık olduğu için yarı gücünde yanarken. Yarı gücündeki hali bile kısa farın çektiği kadar dikkat çekiyor.

1087310.jpg

Özetle yaptığım işi çok beğendim :D

Hakkaten güzel oldu.

Modülün resmi ve gece resimleri 2 3 gün sonrasına kaldı. Gece zaten hiç ışık olmayan bir yolda farları kaparsam tam gücünde yandığında bildiğiniz aracın önünü aydınlatıyor.

Bu arada kendi modülünü yapmak isteyenler için sürücü devresi zaten şu an satışta. tanıtım fiyatı 25tl den veriyorum.

bu sürücü devresi sağlı sollu 8er adet toplam 16 adet 1 watt ledi bile sürebiliyor. Dimm girişine 12v verildiği zaman akım yarıya düşüyor ve yarı güçte yanıyor.

Sürücünün çıkışı sabit akım 700ma dir. Sağ ve sol şeklinde iki modüle bölündüğü için 350ma olarak 1 watt ledlere uygundur.

Eğer 3 watt led beslemek istersenizde 8 adede kadar 3watt ledi besler.

100_7284copy.jpg

tarihinde Ahmet Kasapo?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Musa Can Koca
Görüntü önemli değil, işlev daha önemli... Mondeonun tampon dandik.. tamponda bir çalışma yapmam mümkün değil..

Uzun fara yaparız, parktan çok daha güçlü olur, çok uzaktan görünür..

Rengini de 6000K yaparız..

Al sana gündüz farı :)

Benim gıcık olduğum stopların yanmaması da sağlanmış olacağından, güzel olacak içime sinecektir..

Mehmet abi görüntü önemli değil diyorsan işlevsellik önemli diyorsan uzun farlarını dimleyen bir devre yapabilirsin. Uzunları yarı güçde kullanırsın gündüz farı işlevi görür.

Parklar,kısalar açıldığında devreden çıkar, uzun far konumda da tam güçde çalışmaya devam eder.

Kanada ve Amerikada çok kullanılan bir yöntem hem üreticiler , hemde Hamsar gibi firmalarda bu tip üniversal modüllerde mevcut kendim yapapam dersen bu tip modüllerede yönelebilirsin.

Buda avrupadan bir örnek Megana için video ;

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

elinize sağlık yine güzel bir çalışma tebrikler.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ahmet hocam eline sağlık, güzel olmuş. Bu 25 tl lik sürücü ile 8 veya 10 adet 1w power ledi besleyebilir miyiz?

Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven
(düzenlendi)

Isınma sorunu var mı ledlerde?Sürücü devresi+modülün toplam satış fiyatı nedir modülün enini ve boyunuda yazar mısın?Benım önde ızgara var oraya sıgar mı sıgmaz bi ölçmem gerekli.

Alırsam birkaç elektronik ekleme yapacam elindeki sisteme.

tarihinde Mustafa Ba?seven tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

Uygulama ile ilgili sorulara buradan cevap yazıyım.

Ürün fiyat vs. bilgiler için salı günü satış bölümüne ilan açıcam oradan cevap veririm. Konu dağılmasın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet abi görüntü önemli değil diyorsan işlevsellik önemli diyorsan uzun farlarını dimleyen bir devre yapabilirsin. Uzunları yarı güçde kullanırsın gündüz farı işlevi görür.

Parklar,kısalar açıldığında devreden çıkar, uzun far konumda da tam güçde çalışmaya devam eder.

Kanada ve Amerikada çok kullanılan bir yöntem hem üreticiler , hemde Hamsar gibi firmalarda bu tip üniversal modüllerde mevcut kendim yapapam dersen bu tip modüllerede yönelebilirsin.

Buda avrupadan bir örnek Megana için video ;

Sistem hoşuma gitti..

Bu dimleme işin nasıl yapılcağı hakkında bana fikir verin arkadaşlar..

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Üstadım iyi iş çıkartmışsın. :good1:

Bu gündüz farındaki 40derecelik lens sadece sis lerin yanında montajı olursa iyi olur.far taraflarına takılırsa bence risk oluşturur.bunu es geçme derim. :good1: 60 derecelik şeffaf lens denedinmi?bence çok daha iyi sonuç verebilir.

Emmi bu dimleme bence en basit yoldan 30amperlik köprü diod ve role dizaynı ile bence mümkün.Pc power supplyda kullanılan yüksek amperli transitör tipinde diodlar var onunlada yapılabilir.Arızalı power bulmak zor olmaz seri şekilşde iki tanesini bağlamak yeterlio olabilir.Denemek lazım tabiki.Yada roleli mosfet reğülatör şart.Bektaş uğraştı ama tam çözüme ulaşamadı.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Tam kıvamında olmuş, test fotoğrafları da mükemmel örneklemiş. Tebrikler.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Pc power supplydaki büyük diodu elimdeki 12 volt 100watt spotlarda kullanılan halojen ampul ile test ettim.Yaklaşık yarım saat çalıştırdım,diodda ısınma minumum seviyede.Yanlız voltaj yarım volt düşmüş.Birde normal h7 ile denemem lazım.Ampulde evde yarın birğün onuda denerim.Bu diod halojen ampul dimlemede kullanılabilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)
Pc power supplydaki büyük diodu elimdeki 12 volt 100watt spotlarda kullanılan halojen ampul ile test ettim.Yaklaşık yarım saat çalıştırdım,diodda ısınma minumum seviyede.Yanlız voltaj yarım volt düşmüş.Birde normal h7 ile denemem lazım.Ampulde evde yarın birğün onuda denerim.Bu diod halojen ampul dimlemede kullanılabilir diye düşünüyorum.

1.5 saatlik süre sonunda diod el yakacak seviyede bile değildi.Dimlemede kullanılabilir.H7 ampul ile üzerinde çalışayım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şahin
Nereye takılabilir.... ?

Her yeri kesebilirim.. Yeterki doğru yeri bulayım...

dsc00062ki.jpg

plakalık alt tarafına sağ ve sol tarafa takılabilir...sadece bir öneridir:))

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
1.5 saatlik süre sonunda diod el yakacak seviyede bile değildi.Dimlemede kullanılabilir.H7 ampul ile üzerinde çalışayım.
Bu diod işe yaramıyacak.2 tane seri bağladım h1 ampul bağladım 1 volt düştü sıcaklık yok gibiydi.11volt olması için 4 seri bağlamak gerekiyordu.Buda malzeme fazlalığı oluyor ve ısı artışı demektir.Sanırım mosfet ile oluşturulmuş bir devre şart gibi. :) Testlere devam. :)
Oralar radyotör ve klima radyatörü hava girişine denk geliyor.Bence ideal bir yer değil.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Uzun reflektörüne bir şey yapacağım, veya becerebilirsem mevcut uzun ampulünü yakacağım.. Bunun dışında ne yaparsan yapayım çakma duracak...

Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven

Dimleme için mosfetli bi devre ve pwm gerekli.Şşlemciyle azalarak söndürüyordum da hiç dimleme yapmadım.Sonra denicem.Çok ugraşırsam yaparım gibi.

Uzun farı gündüz farı olarak kullanmak bana göre dogru uygulama degil.Diyot bindirmesiyle veya dirençle farı kısık yaksanız bile o far yine 55watt harcıcak.Gücün bi kısmını diyotlar bi kısmınıda ampül harcayacak.Ama pwm olursa o zaman tam verimle çalışır.Ampül yalnızca parlaklıgı kadar güç harcar.

Ayrıca 11volta düşürünce pek bi fark bana göre olmaz.

Böyle verimsiz,enerjı tasarrufsuz bir uygulama ile ugraşmaktansa gündüzleri kısa farları yakarım ondan iyi.Benım için akünün ömrüde önemli.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...