İçeriğe Yönlendir

C4 VTS tampona gündüz farı çalışması

Kamil Yalçın

Recommended Posts

Kamil Yalçın
(düzenlendi)

............

tarihinde Kamil Yal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kamil Yalçın

led ler standarf superflux ledler .. önce 8 li grup yaptım .. ışığı fazla geldi .. sonra 6 lı düşündüm ve yaptım.. eğer ki superflux lar işimi görmeseydi bende dier arkadaşların dedikleri gibi power led e yönelecektim..

şimdi havaların biraz ısınmasını bekliyorum ki çalışmamı tampona montaj edeyim.. montaj resimlerini ayrıca eklicem :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Kamil bey, teknolojiyi konuşturanların her zaman önünde saygı ile eğilmek gerekir. Sizde konuşturmuşsunuz.

Yorum bağlantısı
Kamil Yalçın
(düzenlendi)

teşekkür ederim arkadaşlar.. tasarımı mı önce Autocad de oluşturuyorum .. teknolojik çalışma yapmamdaki en büyük destek krom işleyebilen bir tel erezyon tezhahı ile çalışmam .. tabi birde araba sevdası var :) birkaç çalışmam daha var :)

http://www.geceucusu.com/index.php?showtopic=4272&st=0

Yorum bağlantısı
Misafir

Şhtiyarlıyorum ben...Bu konuyu okuyunca yahu bi tane daha sıyrık vardı böyle işler çıkaran diye düşünmüştüm. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kamil Bey, ne iş yapıyorsunuz ?

Yorum bağlantısı
Kamil Yalçın

extrüzyon kalıpları tasarım ve imalat .. genelde krom yada aluminyum talaşlı imalat .. + tel ve dalma erezyon ..

Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven

Çok çılgın bi çalışma olmuş.Hayal gücünü el emegiyle iyi birleştirmişsin.

Birde şuna dikkat ettim.6'lı kestigin krom kalıbın ön tarafında güzel bi ayrıntı var.Sanımn ön tarafa pleksiglass kestin.O pleksinin oturması için yatak yapmışsın.Özellikle çok begendım onu.

Eline koluna sağlık.

Yorum bağlantısı
Kamil Yalçın
(düzenlendi)

evet .. önce 8 li yaptım ..12V - 13V arası voltaj verdim .. her bir led e direnç bağladığım halde ışığı fazla gözüktü gözüme.. 6 lı grup krom kestim.. öntamponda olacağı için HP 9800 eski bir yazıcının mavimsi buğulu plexiglas kapağını kesip yerleştirdim.. şeffaf a göre daha bi oturaklı oldu :) zaten resmilerde farkediliyor.. bitanesi mavi buğulu .. bi tanesi şeffaf kapak .. tampona montaj edince çalışmamı her iki plexiglası da deneyip ona göre yapıştırcam .. tşk ederim mustafa bey :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven

Pekı pleksiglassı oraya neyle yapıştırcaksın?Su almaması lazım içeri

Yüzeylerden biri krom biri pleksi

Yorum bağlantısı
Kamil Yalçın

3 kere plexiglas kesimi yaptım bu çalışma için .. normal freze ile kestim önceleri tam oturtamadım kanala .. sonra daha teknolojik çalışarak CNC dik işlemde plexiglas işledim :) +0,5 fark büyük olarak kestim ve tatlı sıkı geçmesini sağladım kanala.. yapıştırmak ve su geçirmesini önlemek içinse önce japon yapıştırıcı ile bi deneme yaptım sızdırmazlık ve yapışmada sorun yoktu .. :) fakat plexi e japon yapıştırıcı kullanınca plexi matlaştı ve donuklaştı.. sonra Pattex in karıştırılıp uygulanan bi çelik yapıştırıcısı var.. çok az miktarda karıştırıp plexinin oturacağı alana çok ama çok az bi şekilde sürerek yapıştırdım.. ve tank gibi oldu hemde japon gibi donuklaşıp matlaşmadı plexi :)

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

kamil bey tebrikn ediyorum.harkulade çalışma olmuş.ellerinize sağlık. :) cnc tezğahı çok iyi kullanmışsınız.ostimde bu tarz bir kalıbı sordum kaça yaparsınız diye adam 500 tl istedi.içimden güldüm ne yalan söyliyeyim. :)

ledleriniz gündüz yetersiz kalır.1watt power led daha iyi olacaktır.

pleksiyi yapıştırmak yerine pleksinin üzerine yine metalden iç kenarı oyuklu içine conta olacak şekilde bir parça yapıp vidalamanız bence daha iyi olacaktır.imkanınız var bunun için.yapıştırmanın ömrü uzun değil.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kamil Yalçın
(düzenlendi)

oktay bey bende düşündüm 0,5 mm slikon oringle ön plexi parçasının kapaklı açılır kapanır bi şey olmasını :rolleyes: aynen düşündüğünüz gibi Autocad de onun tasarımı da var bende :) şu an gördüğünüz çalışma ağırlık olarka çok ağır bir şey oldu ve tampona 2 vida ile tutturulacak .. eğer ben bu çalışmayı plexi kısmı açılıp kapanır contalı bir sistemde yapmış olsaydım .. büyük bi ihtimalle ağırlığı çok daha fazla olacaktı ki ben bunu 2 vida ile 3 mm plastik tampona bağlanacağı için taşımayacağını düşünerek bu şekilde çalıştım :) baya uzun bi cümle oldu ama anlatabilmişimdir umarım :) bu arada CNC dik işleme de çıkarılacak olan kalıp a belki 500 tl isteyebilirler :) ben krom kesim işlerinin çoğunu Fanuc tel erezyon da yaptım.. :) sadece plexinin yerleşeceği kısmı ve vida bölümlerini CNC dik işlemde yaptım..

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)
oktay bey bende düşündüm 0,5 mm slikon oringle ön plexi parçasının kapaklı açılır kapanır bi şey olmasını :) aynen düşündüğünüz gibi Autocad de onun tasarımı da var bende :) şu an gördüğünüz çalışma ağırlık olarka çok ağır bir şey oldu ve tampona 2 vida ile tutturulacak .. eğer ben bu çalışmayı plexi kısmı açılıp kapanır contalı bir sistemde yapmış olsaydım .. büyük bi ihtimalle ağırlığı çok daha fazla olacaktı ki ben bunu 2 vida ile 3 mm plastik tampona bağlanacağı için taşımayacağını düşünerek bu şekilde çalıştım :) baya uzun bi cümle oldu ama anlatabilmişimdir umarım :) bu arada CNC dik işleme de çıkarılacak olan kalıp a belki 500 tl isteyebilirler :) ben krom kesim işlerinin çoğunu Fanuc tel erezyon da yaptım.. :) sadece plexinin yerleşeceği kısmı ve vida bölümlerini CNC dik işlemde yaptım..

anladım.eğer somunlu yıldız rondelalı bir civata kullanırsan ve tamponda ledfar yerini sıfır hataya yakın kesersen bence ağırlığın hiçbir etkisi olmayacaktır.çünki yatay pozisyonda duracak.ağırlık denğelenecektir.f ledfar parçasının arka taraf ortadan bir vidalama şansın varsa tampondada buna denk gelecek parça bu sorunu düşünmene gerek olmayacaktır.

birde neden bunu bu ağır metalde yaptın?pek ala aliminyum kalıptada yapabilirsin sanırım.ağırlık sorununda olmaz böylece. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Kamil Yalçın

aluminyum yapsaydım ledlerin lens görevi görecek olan haznesini polisaj etmek koay olacaktı fakat zamanla kararacaktı.. aluminyum eloxal kaplama yapılır .. eloxal kaplamada lens görevi görmeyecek kadar mattır.. ben malzemeyi krom kullandım ve lens görecek hazneyi de sert krom kaplama yaptırdım.. kısacası ömür boyu garantili parlaklık :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Maşallah çok hoş olmuş. Seri üretime geçilebilir. :rolleyes:

Bu arada, bu ve diğer konudaki foroları açana kadar bilgisayarın canı çıktı.

Yorum bağlantısı
Kamil Yalçın

resimleri büyük olarak transfer etmişiz buraya :rolleyes: tamamen ımageshack ın sorunu :)

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
aluminyum yapsaydım ledlerin lens görevi görecek olan haznesini polisaj etmek koay olacaktı fakat zamanla kararacaktı.. aluminyum eloxal kaplama yapılır .. eloxal kaplamada lens görevi görmeyecek kadar mattır.. ben malzemeyi krom kullandım ve lens görecek hazneyi de sert krom kaplama yaptırdım.. kısacası ömür boyu garantili parlaklık :rolleyes:
işlemesini falan çok bilmiyorum.yurt dışı bir link vardı led ile far yapmışlardı.orda harika işçilik yapılmıştı.onu tekrar bulayım ekleyim.sana fikir verecektir.senin yaptığın gibi yapmışlardı ama aliminyumdan.
Maşallah çok hoş olmuş. Seri üretime geçilebilir. :)Bu arada, bu ve diğer konudaki foroları açana kadar bilgisayarın canı çıktı.
üstadım bilğisayarına ram ekle yardımım olursa haberleşelim.
Yorum bağlantısı
Muhammed Andı
üstadım bilğisayarına ram ekle yardımım olursa haberleşelim.

ram ile bir alakasi yok abi. arkadaslar ebatlari cok buyuk boyutta ve imageshack uzerinden atiyor. bu yuzden de resim acilmasinda sorun cikariyor. bende de bircok resim yarim aciliyor, tamamlansin diye defalarca yenilemem gerekebiliyor. resim boyutlari 500x500 civarina dusurulse ve yukleme noktasi olarak sitenin kendisi kullanilsa acilmasinda hicbir sorun olmaz. ornek; 1000x750x24bit jpeg resmi 538kb iken, 600x450x24bit jpeg 237kb'a dusuyor. bu boyut korunarak cok daha fazla dusurulebilir kb belki ama bilmeyen kullanicilar en azindan sadece boyutu dusurseler bile ve de daha onemlisi sitenin yukleme noktasini kullansalar, cok daha iyi olur aslinda.

Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven

Eloksallı alüminyum boruyu 2009 yılında ben kullandım bi stopda.Fakat ne yazıkki reflektör görevi tam görmüyor.Reflektör görevini o zamanlar aradıgımda en iyi nikel ve krom yapıyordu.Krom boruda da pahalı bir de ağır metaldi.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)
ram ile bir alakasi yok abi. arkadaslar ebatlari cok buyuk boyutta ve imageshack uzerinden atiyor. bu yuzden de resim acilmasinda sorun cikariyor. bende de bircok resim yarim aciliyor, tamamlansin diye defalarca yenilemem gerekebiliyor. resim boyutlari 500x500 civarina dusurulse ve yukleme noktasi olarak sitenin kendisi kullanilsa acilmasinda hicbir sorun olmaz. ornek; 1000x750x24bit jpeg resmi 538kb iken, 600x450x24bit jpeg 237kb'a dusuyor. bu boyut korunarak cok daha fazla dusurulebilir kb belki ama bilmeyen kullanicilar en azindan sadece boyutu dusurseler bile ve de daha onemlisi sitenin yukleme noktasini kullansalar, cok daha iyi olur aslinda.

forum içi resim yüklemesi ve boyutun küçük gösterilmesine katılıyorum. :)

sorunun farkındayım.makina nedir bilmiyorum ama önemlide değil.yüksek kapasitede ram her zaman çalışmayı kolaştırır. :good1:

aliminyumu krom ve nikel kaplamak boyamak çok daha iyi olacaktır.zahmetli ama hafif. :D

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Hayal gücü ve teknoloji birleşince çok güzel şeyler otaya çıkmış...

Agırlıkları ne kadar peki?

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

ellerinize kollarınıza sağlık, mükkemel çalışma.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...