İçeriğe Yönlendir

LED ön far tasarımları hakkında soru

Coşku Arşiray

Recommended Posts

Coşku Arşiray

200.000TL'lik arabayı dizel alan cimrilere evlat acısı gibi koyar. :lol:

200 bin tl lik arabanın benzinlisini getirmiyorlar genelde artık :) dizel demek tork demek. büyük motor çok beygir ve tork demek ve iyi hızlanma demek vs.

bir adet led bozulunca acaba nekadar bir yüzde kayıp oluyordur aydınlatmada. gerçi illaki sökülüp değiştirilebilir bizim gibi çılgın led ciler olduktan sonra. keşke birilerinin led farları hurdaya düşsede ele geçirsek.

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

200 bin tl lik arabanın benzinlisini getirmiyorlar genelde artık :) dizel demek tork demek. büyük motor çok beygir ve tork demek ve iyi hızlanma demek vs...

Dizeli güç ve performansla bağdaştırmak biraz zor. Dizel=ekonomi=traktör/kamyon motoru. :D

Dizeller turbo sayesinde atmosferik benzinlileri yakalayabiliyor. Ama benzinli motora turbo takviyesi yapınca, dizelin maskesi düşüyor. Dizelin sahip olduğu tork da, büyük ölçüde turbodan kaynaklanıyor. :)

Mesela 328i 2.0L turbo-benzinli 350NM tork ve 245bg iken, 320d 2.0L turbo-dizel, 380Nm tork ve 184bg. Birinin 0-100'ü 6.1 sn, diğerinin 7.6sn. :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Dizeli güç ve performansla bağdaştırmak biraz zor. Dizel=ekonomi=traktör/kamyon motoru. :D

Dizeller turbo sayesinde atmosferik benzinlileri yakalayabiliyor. Ama benzinli motora turbo takviyesi yapınca, dizelin maskesi düşüyor. Dizelin sahip olduğu tork da, büyük ölçüde turbodan kaynaklanıyor. :)

Mesela 328i 2.0L turbo-benzinli 350NM tork ve 245bg iken, 320d 2.0L turbo-dizel, 380Nm tork ve 184bg. Birinin 0-100'ü 6.1 sn, diğerinin 7.6sn. :)

Verilen örnek açıklayıcı ve doğru,turbosuz atmosferik dizel 4000-5000 motorda olsa hikaye ama kıyaslamada gözden kaçan bir nokta var.

3.28 i - 2800 cc

3.20d - 2000 cc ortaya bu tablo çıkıyor 800 cc = 30 NM tork + 60 PS güç,bu aradaki 800 cc lik fark ne olacak :unknw:

Artık turbolu araçlara çok basit yazılımlarla min.max.10-40 PS güç ve %30-80 tork elde edilebiliyor...

Yorum bağlantısı

Artık turbolu araçlara çok basit yazılımlarla min.max.10-40 PS güç ve %30-80 tork elde edilebiliyor...

Haram beygire Hayır :D

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Verilen örnek açıklayıcı ve doğru,turbosuz atmosferik dizel 4000-5000 motorda olsa hikaye ama kıyaslamada gözden kaçan bir nokta var.

3.28 i - 2800 cc

3.20d - 2000 cc ortaya bu tablo çıkıyor 800 cc = 30 NM tork + 60 PS güç,bu aradaki 800 cc lik fark ne olacak :unknw:

328i modelinin motor hacmi 2.0L. 320i'den güçlü olduğu için böyle bir kodlama yapılmış. :)

320 30Nm daha çok tork üretmiyor mu? Turgut öyle yazmışda

Evet 320d'nin torku 30Nm daha fazla. Yani aynı hacimdeki turbo-benzinli ile turbo-dizelin torkları neredeyse aynı olmasına rağmen, benzinli daha geniş devir bandı sayesinde daha güçlü. :)

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Devran Şahin

Arkadaslar merhaba ben ne zamandr paylasimlara bakiyorum ama kendi sorunumla ilgli bisey bulamadim bana yardimci olursaniz sewinirim bende alfa romeo 147 jtdm var ben buna led takmak istiyorum ama farlari nasil aca bilirim ve nasil monte ede bilirim led var iki ucu acik sekilde bu konuda bana yardimci olursaniz sewinirim

http://www.ciao.co.uk/MediaGallery/Alfa_Romeo_147_1_9_JTD_Lusso_5dr__6597866

benim arac bu sekilde ve bu farin adi nedir acaba ? ben uyelik yaparken halojen yaptim ama anlamadim :)

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

Arkadaslar merhaba ben ne zamandr paylasimlara bakiyorum ama kendi sorunumla ilgli bisey bulamadim bana yardimci olursaniz sewinirim bende alfa romeo 147 jtdm var ben buna led takmak istiyorum ama farlari nasil aca bilirim ve nasil monte ede bilirim led var iki ucu acik sekilde bu konuda bana yardimci olursaniz sewinirim

http://www.ciao.co.u...so_5dr__6597866

benim arac bu sekilde ve bu farin adi nedir acaba ? ben uyelik yaparken halojen yaptim ama anlamadim :)

Aracınız resimlerden gördüğüm kadarıyla halojen altyapıda. Ancak ledi ne için düşünüyorsunuz onu anlamadım. Bu konu "far ampülü olarak" led tasarımıyla alakalı çünkü. Eğer ki siz de böyle birşey düşünüyorsanız, şimdilik imkansız birşey hayal ediyorsunuz. :(

Yok eğer, far içi süslemeyse amacınız bunun için farı açmak istediğinizden emin misiniz? Çünkü far açmak meşakkat isteyen bir iştir. Sadece led döşemeye değecek mi yani uğraşmanız.? Velev ki değer diyorsanız, ısı tabancasına ihtiyacınız var öyleyse. Fırınlama yöntemiyle de açmanız mümkün ama ısı tabancası(elektronik fön) en kolay yöntem. Hatta bu konuda tecrübeniz yoksa, yan sanayi yahut çıkma bir farı açmayı deneyin öncelikle. Fönü, cam ile kasa birleşimine tutmak suretiyle, geniş ağızlı tornavida yahut spatula yardımıyla ve de büyük bir sabırla açmanız mümkün. Ama tekrar ediyorum ki; maksadınız süsleme ise, inanın o cefaya değmez. :)

Led ampülleri arıza ışığı yakmıyor mu??

Kullanılacak miktara göre yakabilir de yakmayabilir de... Yakarsa da çözümü yok değil. ;)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Yapmak istediğiniz uygulamaya benzer resim paylaşırsanız,size daha sağlıklı yorum yapabiliriz... ;)

Yorum bağlantısı
Devran Şahin

Kullanılacak miktara göre yakabilir de yakmayabilir de... Yakarsa da çözümü yok değil. ;)

cevap icin tsk ediyorum ben ampul icinde led istiyorum alfa romeo larin arastirdigim kadaryla on kaporta tamamiyle sokuluyor sanirim ugras emek isteyen bir is peki dediklerini yaptiktan sonra baglantisini nasil yapacam yardimci ola bilirmisin acaba 5 6 kablo var farlara gelen ledlerin ise iki kablo bunlarin hangisini baglaniyor ? burda yapiskanli ledler var direk yapistiriyorsun bura dediyim yer ben belcikada oturuyorum

Yorum bağlantısı
Devran Şahin
http://www.modpark.com/forum/kendi-modifiyeni-kendin-yap/s6-ledi-tuningi-gunduz-fari-modifiyesi-ledli-far-modifiyesi-led-modifiye-led-lamba-2541/ burdaki sitete gorunduyu tarza far icerisine al seritten yerlestirmek istiyorum alfamda onceki resimde paylastigim gibi ve diyer far isiklarinida beyaz yapmak istiyorum ama isin kotu tarafi anlamiyorum ledler yapiskanli far icerisine yerlesiyor ama nasil ve hangi kabllara baglaniyor onu cozecemedim 5 6 yesil siyah renkte kablolar var ben belcikada oturuyorum burda iscilik cok pahali ve yapamiyorlar gecen gun vites topuzunu deyismek istedim 2 gun servis servs dolandim :(
Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

Yanlış anlamadıysam, fara şerit led bağlamaya çalışıyorsunuz. Şayet bunu dışarıdan takacaksanız, silikonlu şerit led almalısınız. Yok eğer, farın içerisinde olsun diyorsanız, farın ön camını sökmeniz lazım. İşte bu işlem çok emek isteyen bir işlem. Velev ki söktünüz, o halde o 5-6 kablo dediğiniz kabloların 2'si parklara gelen kablodur. Park ampüllerinden takip ederek rahat bir şekilde bulabilirsiniz hangileri olduğunu. Şerit ledi yapıştırdıktan sonra parklara paralel bağlayabilirsiniz. Bu işlemi yapan insanların geneli, bu şekilde yapıyor yani. Yok eğer başka bir çözemediğiniz düşünceniz varsa, söyleyin, forumca beraber çözüm bulalım. :flowers:

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

http://www.modpark.c...led-lamba-2541/ burdaki sitete gorunduyu tarza far icerisine al seritten yerlestirmek istiyorum alfamda onceki resimde paylastigim gibi ve diyer far isiklarinida beyaz yapmak istiyorum ama isin kotu tarafi anlamiyorum ledler yapiskanli far icerisine yerlesiyor ama nasil ve hangi kabllara baglaniyor onu cozecemedim 5 6 yesil siyah renkte kablolar var ben belcikada oturuyorum burda iscilik cok pahali ve yapamiyorlar gecen gun vites topuzunu deyismek istedim 2 gun servis servs dolandim :(

Bence farın içine veya dışına şerit led kullanarak uygulama yapmayın,çok basit durur :unknw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

valla farin icerisine yerlestrmeyi dusunuyordum disari olurmu ? far izasinda oyle oldgu zaman tuhaf gozukmezmi acaba ?

İçindeyken ne kadar tuhafsa dışındaykende aynı tuhaflıkta olacak,bence farklı bir led çalışması yapın.Ben sevemedim bu fara çekilen ledleri,kamyoncular gibi...

post-4834-0-95595200-1346364107.jpg

post-4834-0-97554100-1346364110.jpg

post-4834-0-94055300-1346364111.jpg

post-4834-0-47497600-1346364112.jpg

Yorum bağlantısı
Devran Şahin

benim dusuncemde bu sekilde ledi on far uzunlugunda yeslestirmek ama nasil durur bilmyorum yada deyisik bir sekil varsa oda olur

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

itiraf edelim.. kamyonlara yakışıyor :)

Abi sanki içinde bir yerlerde saklı kalmış bir kamyon sevdası var gibi :wub::lol:

post-4834-0-49491900-1346489844.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Forumumuzda çok güzel örnekler mevcut.Sadece şerit led takmak için farları açmaya uğraşmayın.Konular far bölümünde led başlıkları altında bulunabilir.Aralarından seçip begenmek uygulamak size kalmış :good1:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...