İçeriğe Yönlendir

Volvo S60 1 (2001-2009) Far Mercek Montajı

Selçuk Tom

Recommended Posts

Mahmut Akbulut

4-5m civarı, benim kısaların duvar yansıması

Aydınlatması güzel aslında ama yol şartları durumu değiştirebilir,bana sorarsanız merce montajı derim...

Yorum bağlantısı
Selçuk Tom

Aydınlatması güzel aslında ama yol şartları durumu değiştirebilir,bana sorarsanız merce montajı derim...

üstadım birde uzunları gösteriyim.

10m civarından çekilmiş kısa+uzunlar (uzunlar yandığında kısalar otomatik yukarı kalkıp destek veriyor)

post-5599-0-62532300-1325594718.jpg

Yorum bağlantısı
Misafir

D2R ampülün boyalı kısmı kazınınca ışıkta dağılma olmazmı ? Bildiğim kadarı ile siyah kısım kesilme çizgisi üzerindeki dağınıklığıda yok ediyor.

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz
(düzenlendi)

D2R ampülün boyalı kısmı kazınınca ışıkta dağılma olmazmı ? Bildiğim kadarı ile siyah kısım kesilme çizgisi üzerindeki dağınıklığıda yok ediyor.

Bununla ilgili yurtdışında çalışma yapanlar var. İnceleyeli uzun zaman oldu. Hatırladığım kadarını yazayım:

1- Öncelikle D2S/D2R ve D1S/D1R temel olarak tamamen aynı ampuller. Adamlar kapsül üretimi için farklı tezgahlar kurmayarak maliyeti düşürüyorlar. Bu sayede odakları ve ölçüleri aynı.

2- Ampuller ve güçleri de tamamen aynı. D2R'deki siper, ışığın 1/8'lik bölgesini kapattığından toplam lümen 3200'den 2800'e düşüyor. Yoksa ampullerin cd değerleri tamamen aynı.

3- Mercekli sistemde kesilme çizgisini oluşturan perde ve ışığı ters çeviren ince kenarlı mercek gerekli optik kırılmaları gerçekleştirerek, standartları sağlıyor. Ama reflektör dizaynında ışık dağılımının standartları sağlayabilmesi için, H4 ampulde olduğu gibi bir siper zaruri hale geliyor.

4- Siperi kaldırmadan D2R'yi merceğe takarsanız, aydınlık olması gereken bazı bölgelere ışık gitmeyeceğinden, ışık deseni düzgün olmayacaktır. Ama bu optik sapma şeklinde değil, karanlık bölgeler şeklinde olur.

5- Ampul tabanındaki çentiklerin yerinde de ufak bir farklılık olabilir. Şu anda net hatırlamıyorum.

Ampule zarar vermeden siperi kaldırmak/sökmek için bazı kimyasallar kullanılıyor. Ama arkadaşlara tavsiyem, ne kadar başarılı olabileceklerinden emin olmadıkları bu işin, mümkün olduğunu bilmelerine rağmen, bu işle hiç uğraşmamaları. En kötü ihtimal çıkmacıdan takas yöntemi ile D2S alınabilir.

Ek olarak: Siperi kazıyıp reflektörlü sisteme takarsanız, D2S ampul takmış gibi olursunuz. Yani artık D2R değil, D2S olarak kullanılır. Reflektörlü de sapmalar meydana gelir.

Yanlış hatırlamıyorsam, Musa Can arkadaşımız bir ara böyle bir çift ampul satıyordu.

tarihinde Turgut Oturmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

D2S ve D2R arasında siper haricinde birde çentiğin yerleri ve açıları farklı

post-4834-0-23041200-1325603218.jpg

İlk resim D2R nin free form fardaki diagram dağılımını gösteriyor...

post-4834-0-33157700-1325603307.jpg

İkinci resimde ise D2S in mercekteki diagram dağılımını gösteriyor...

post-4834-0-20384900-1325603336.jpg

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Tom

Yani d2r ile sizinde dediginiz gibi ugrasmaya gerek yok. Elbette en guzeli d2s almak. Cikmacida mutlaka vardir ama en guzeli tabiki yeni bir tane 85122+ onuda biraz bulmak zor sanirim yani ben bir kac yere baktim + modeli yoktu. Varmi siparis verebilecegimiz bir yer ve fiyati nedir? Yurt disindan getirtmekte bir ikinci yol olabilir.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Yani d2r ile sizinde dediginiz gibi ugrasmaya gerek yok. Elbette en guzeli d2s almak. Cikmacida mutlaka vardir ama en guzeli tabiki yeni bir tane 85122+ onuda biraz bulmak zor sanirim yani ben bir kac yere baktim + modeli yoktu. Varmi siparis verebilecegimiz bir yer ve fiyati nedir? Yurt disindan getirtmekte bir ikinci yol olabilir.

Selçuk bey bencede uğraşmayın eBay de feedback'i %100 olan bir çok güvenilir satıcı var istediğiniz ürünü free shipping olarak 2/4 hafta gibi bir zamanda alabilirsiniz.D2R lerinizde patlama vs.lere karşı D2S ler için yedek olur...

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Yurtdışında sıfırları kargo dahil ne kadar? 1$=1.9TL iken ucuza geleceğini sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Yurtdışında sıfırları kargo dahil ne kadar? 1$=1.9TL iken ucuza geleceğini sanmıyorum.

Phlips D2S Avrupada 45-99$ -- TR de 75-200 TL Çift fiyatı

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Aynı fiyat o zaman.

Hemen hemen aynı ama satıcıyı iyi seçmek ve ayrıntıları iyi okumak gerekiyor herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için...

Yorum bağlantısı
Selçuk Tom

Burada kutusuz sifir 85122+ tanesi 99tl fiyat vardi gg'da ama ne kadar yeni ve ne kadar sifir orasi riske girer iste. Kutusu yok nasil guvenebilirsin?

Birde d2r lerin yedegi olur demissiniz. D2r lerden biri patladiginda merceksiz freeform farima d2s takarsam herhangi bir odak problemi olmazmi yani?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

Burada kutusuz sifir 85122+ tanesi 99tl fiyat vardi gg'da ama ne kadar yeni ve ne kadar sifir orasi riske girer iste. Kutusu yok nasil guvenebilirsin?

Birde d2r lerin yedegi olur demissiniz. D2r lerden biri patladiginda merceksiz freeform farima d2s takarsam herhangi bir odak problemi olmazmi yani?

Yanlış anladınız mercek montajı sonrasında D2R leri kullanamayacaksınızya,onlarda her ihtimale karşı D2S lerden biri patlarsa diye yedekte durur yenisini alana kadar sizi idare eder demek istedim...

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Yanlış anladınız mercek montajı sonrasında D2R leri kullanamayacaksınızya,onlarda her ihtimale karşı D2S lerden biri patlarsa diye yedekte durur yenisini alana kadar sizi idare eder demek istedim...

Zaten modifiyesiz yuvaya oturmaz. Çinliler bunun için D2C dedikleri, çok çentikli çakma ampulü ürettiler. :)

Ampul fiyatları çok yükseldi. Yaklaşık 1 sene önce, çift 85122+ yı 125TL'ye almıştım. Şu anda 200TL'ye bile zor bulunuyor. :(

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Zaten modifiyesiz yuvaya oturmaz. Çinliler bunun için D2C dedikleri, çok çentikli çakma ampulü ürettiler. :)

Ampul fiyatları çok yükseldi. Yaklaşık 1 sene önce, çift 85122+ yı 125TL'ye almıştım. Şu anda 200TL'ye bile zor bulunuyor. :(

Turgut bir arkadaşım önümüzdeki hafta Bulgaristana gidecek listemi yaptım hanımdan gizli parada biriktirdim biraz(aramızda kalsın :fiuw: ) belki istediklerimi bulurda şöyle ortaya karışık birşeyler yaparım :yes:

Yorum bağlantısı
Selçuk Tom
(düzenlendi)

Ustadim benim arabanin aynisindan bir tanidigimin ampulu patlamis yetkili servis d2r nin 1 tanesine 400tl istemis oda salsanayide tekine 200tl verip aldim diyordu. Simdi bu fiyatlardan sonra d2s 85122+ Cifti icin 200tl ye alirsam gercekten altin bulmus gibi olurum :)

tarihinde Selçuk Tom tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Ustadim benim arabanin aynisindan bir tanidigimin ampulu patlamis yetkili servis d2r nin 1 tanesine 400tl istemis oda salsanayide tekine 200tl verip aldim diyordu. Simdi bu fiyatlardan sonra d2s 85122+ Cifti icin 200tl ye alirsam gercekten altin bulmus gibi olurum :)

Servislerde akıllara zarar fiyatlar var malesef Abimin arabası için (citroen C5 2010) oem mercekli far fiyatı istedim 6.500 TL+işçilik fiyatı çıkardılar bazen uçtumu tam uçuyorlar...

Yorum bağlantısı
Selçuk Tom

Servislerde akıllara zarar fiyatlar var malesef Abimin arabası için (citroen C5 2010) oem mercekli far fiyatı istedim 6.500 TL+işçilik fiyatı çıkardılar bazen uçtumu tam uçuyorlar...

Bende servisten istesem ayni fiyatlarda cikacagina eminim. bugun cikmacilardan fiyat aldim 800 - 900 ve 1000tl fiyat cektiler. Ne yapacagimi sasirdim aslinda.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Bende servisten istesem ayni fiyatlarda cikacagina eminim. bugun cikmacilardan fiyat aldim 800 - 900 ve 1000tl fiyat cektiler. Ne yapacagimi sasirdim aslinda.

Camı çerçevesi kırık uygun fiyatlı far bulabilseniz işiniz çok kolay olacak aslında ama...

Yorum bağlantısı
Selçuk Tom
ben 4 ay önce 200 tl ye 85122cm yani + aldım kutusu ile birlikte 0 aldım ve renk bembeyaz 2 3 ay kullandım kullanmadım ama 85122 gibi renk açılma yapmıyor diye biliyorum

200 tl ye bulursanız çok iyi olur ama şuanda tekine 175 tl isteyen var internette ama tavsiyem 85122 alın yağmurda daha iyi performansı var spor araçlarda osram xanarc var 66140 bembeyaz 6000 k renginde yanıyorlar ampul d1s fakat

D1s icin balast degisiyormu? Yoksa sadece balasttan ampule giren aparatmi degisiyor? D1s dahami iyi d2s e nazaran?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

D1s icin balast degisiyormu? Yoksa sadece balasttan ampule giren aparatmi degisiyor? D1s dahami iyi d2s e nazaran?

D1S in D2S ten tek farkı ateşleyicisinin ampulun üzerinde olması buda çok çabuk ısınma ve anında tepki demek.D2S ler içinde ıgnitor (ateşleyici) soket var...

Sorunuzun cevabı ve merak ettikleriniz bu linkte...

http://www.geceucusu.com/index.php?showtopic=961&hl=%2Bbalast+%2Btipleri&fromsearch=1

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

Turgut'un dediği gibi o uygulamayı ben yapmıştım o ampüller çokdan satıldı, zımpara ile yapmışdım hatta konusuda vardı ama silinmiş sanırım, çentik yeride farklı ama çok kolay açılıyor.

Orjinal D2R farım olsa büyük konuşmayım ama değiştirmeyi düşünmezdin, 4. sayfadaki resimde farınızın kesilme çizgiside aydınlatma miktarıda yeterli görünüyor,farda gerçekden bir sorun olup olmadığı ise hala muallakda, siz mercek takarak yere daha fazla ışık düşüremeyeceğiniz için aracınız üst segment ve orjinal xenonlu olduğundan çok gereksiz bana kalırsa.

Birçoklarımız gibi (sözüm meclisden dışarı) bu işi selektör, flaş gibi çakması ,diğer S60 lar kıskansın, araca görsellik katmak için yapıyorsanız lafım yok yolunuz açık olsun ve herkes yardımcı olmaya devamda edecekdir.

Öte yandan Philips ampüllerin ebay'da satılanlarının %80 i sahte, size hatırladığım farklarını yazıyım,sizde araştırabilirsiniz

Belirgin farklar

1- Sahte daha hafif D2S 85122 için konusursak sahtesi 13-14 gram iken orjinali 19-20 gram(bizzat tartım)

2- Sahte'nin kahvrengi çubuğu ampül camına çok daha yakın ve koyu kahve orjinalde daha açık çubuk aralığı ve rengi daha açık kahve

3-Sahte'nin kapsülü daha küçük ve bazen 1mm aşağıda ya da yukarada oluyor şansınıza, kapsül daha büyük, daha oval ve olması gerektiği yerde

4-Plastik kalitesi, yanda tarafladaki yazılardaki karakter farkları,

5-Üste ampül bitiş kısmında camın kesildiği yerde sahtede buğulu, orjinalde ise cam lazerle kesilmiş gibi şeffaf ve parlak

Hatırlıyabildiklerim bunlar, içinizde şüphe varsa hiç bişey yapamıyosanız, farkları gözlemleyemediyseniz, gidin bir bakkala tartın 15 gramın altında ise sahtedir sanırım en kolay yol bu olucakdır,umarım ağır sahteler çıkmamışdır :unknw:

Balastını göremeden D1S ile çalışacağını söylemek doğru olmaz, D1S'in D2S den çok çabuk ısındığını söylemek pek doğru olmaz çünkü hemen hemen aynı Selçuk abi ısınma süreleri ile bilgiyi daha önce vermişdi ama bu kanı bir türlü aşılamıyor, ampül teknolojisini öle aman aman bi yere gittiği yok

D1S , D2S den çok hızlı hemen ısınıyor, çok pis selektör(forumda en çok sevilen, kullanılan kelime heralde) yapılıyor, soğukken selektör yapmak için yapıldı, son teknoloji balastlar kullanıyor , gözlerimle gördüm farlar kapalıykende şimşek gibi beyaz ışık çaktı vs diyen arkadalarında bu vesile ile gözlerinden öperim

Yorum bağlantısı
Misafir

Arkadaşlar keramet ampülde olmadı hiç bir zaman. İçindeki gaz aynı gaz. OEM'ler için diyorum. (renk ısısı hariç) Balast ne kadar yüksek ateşleme gerilim ve ısıtma gerili gönderirse ampül o kadar hızlı sınır, okadarda erken mekanik ömrünü tamalar. Adamlar bu ince çizgiyi korumaya çalışıyorlar.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
ÇAĞLAR KASIMOĞLU
(düzenlendi)

.

tarihinde Çağlar Kasımoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ozan Kar

Far camiyla onden kazanın ne alakası var. Olası bi kazada far cami kırılırsa zaten komple far değişir genelde cam bulmak imkansıza yakın çünkü. Herhangi bir sebepten tampon sokulup takılsa araba pert oldu dicek potansiyeli gördüm Çaglar :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...