İçeriğe Yönlendir

Sis farını gündüz farı olarak kullanmak

Turgut Oturmaz

Recommended Posts

Turgut Oturmaz

Merhaba Arkadaşlar;

Bildiğiniz gibi çoğu araçta Gündüz Farı(DRL) sistemi yok. Bazı araçlara Led DRL montajı da mümkün olmuyor.(Bazıların da sis farı da yok. Onlar kısa farlarını açsınlar. :) )

Sis farlarını gündüz DRL yerine kullansak sizce nasıl olur? Ne kadar verimli olur? Bir sakıncası olur mu?

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

aşağıda kalacağı için çok etkili olmaz. ayrıca trafikten de ceza yenir.

sis farı yerine, en güzeli kısa farla gezmek..

eğer ki, sis farı yerine, sisi söküp drl sistem takmaksa niyetiniz, yine ceza yersiniz. çünkü bunu trafiğe anlatamazsınız. :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Merhaba Arkadaşlar;

Bildiğiniz gibi çoğu araçta Gündüz Farı(DRL) sistemi yok. Bazı araçlara Led DRL montajı da mümkün olmuyor.(Bazıların da sis farı da yok. Onlar kısa farlarını açsınlar. :) )

Sis farlarını gündüz DRL yerine kullansak sizce nasıl olur? Ne kadar verimli olur? Bir sakıncası olur mu?

Ankara trafik polisleri bu konuda ne kadar müsamaha gösteriyor bilmiyorum ama İstanbul da kısa farlarla beraber yakmadığınız ve dikkat çekici xenon renklerinde değilse pek ilgilenmiyorlar.Turgut ben power ledlerle sis farı drl yapmak istedim bir ara ama lens seçeneği çok fazla olmadığından kararsız kaldım ve erteledim,hazırladığım ekipmanın resimlerini yarın eklerim...

aşağıda kalacağı için çok etkili olmaz. ayrıca trafikten de ceza yenir.

sis farı yerine, en güzeli kısa farla gezmek..

eğer ki, sis farı yerine, sisi söküp drl sistem takmaksa niyetiniz, yine ceza yersiniz. çünkü bunu trafiğe anlatamazsınız. :)

Sis farının aşağıda olması dikkat çekmeyeyeceği anlamına gelmez M.B araçlarında sis farı yerine DRL kullanıyor ve çok dikkat çekiyor,ama haklısın gerekmedikçe sis farlarını yakmamakta fayda var... :yes:

post-4834-0-45466800-1327096123.jpg

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

Sis farının aşağıda olması dikkat çekmeyeyeceği anlamına gelmez M.B araçlarında sis farı yerine DRL kullanıyor ve çok dikkat çekiyor,ama haklısın gerekmedikçe sis farlarını yakmamakta fayda var... :yes:

mesele klasik sis farıysa mercedesde kullanılanla kıyaslamak doğru olmaz. çünkü sis farının açısı yere paralel bakacak şekildedir, yukarıya dönük değildir. bugüne değin hiçbir sis farı gece dahi beni rahatsız etmemiştir ki, gündüz dikkatimi çeksin. mersoda kullanılan drl ise yukarıya dönük, açılı olabilir. ki bu yüzdendir ki; mersoyu bildiğimden üçüncü satırdaki cümlemi yazdım. :) bu konu daha önce de gündeme gelmiş ve olamayacağı kanaatine varılmıştı zaten. trafik kuralları gereği yağmurlu ve sisli havalar haricinde sis farı kullanmak yasaktır. bu konudaki yaklaşımımız da kurallar çerçevesince olmalıdır. :flowers:

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

sis farını devre dışı bırakıp sis farınıza aynı tipde led ampul alıp sis farı ayarını yukarı kaldırarak gündüz farı yapabilirsiniz

tabiki içeriden bir düğmeyle çalışmayacak bu hakkını vererek day light yapacaksanız kontağı açtığınızda çalışacak ve parkları yaktığınızda sönecek bu sistem yoksa polise size kitler cezayı

Güzel bi hayal ama pek mümkün görünmüyor, sis farının montaj acısı değil, tasarımı ve yapısı buna engel, yoksa sis farları normal farın içinde olan araçlarda var.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Turgut bendeki power led pcb ve lens bu sis lambalarının içine çok rahat sığıyor ama soğutucunun iyi seçilmesi lazım çünkü çok ısınıyor.Sis DRL den vazgeçince bende halojen el fenerime uyguladım karanlık ortamda 50m mesafeye ulaşıyor...

post-4834-0-03381100-1327141324.jpg

post-4834-0-10921400-1327141327.jpg

post-4834-0-54798300-1327141330.jpg

post-4834-0-78897200-1327141392.jpg

post-4834-0-79954800-1327141688.jpg

post-4834-0-72389300-1327141725.jpg

post-4834-0-16964400-1327142050.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Gündüz farı ile uzun far optik olarak birbirine benziyor. İkisi de yaklaşık olarak noktasal ışık dağılımına sahipler. İkisi de kısa fardaki kesilme çizgisinin üstüne ışık verirler. Bundan dolayı uzun far göz alır. Gündüz farı da eğer 55W ampul kullanılıyor olsaydı göz alırdı.

Sis farı hem geniş açılı ışık deseni hem de kesilme çizgisine sahip olduğundan göz almaması amaçlanmıştır bu nedenle gündüz farı amacıyla kullanılamaz. Yukarıya kaldırdığınızda ise -geniş ışık dağılımından- amaçsız bir şekilde herkesin gözünü alacak ve rahatsız edecektir.

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz
(düzenlendi)

Cevaplar için teşekkür ederim. Anlaşılan uzun far voltajını PWM kontrolü ile düşürerek, uzun fara ek olarak gündüz farı işlevi kazandıracağız. Ama bu proje yaza kalır muhtemelen. :)

tarihinde Turgut Oturmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Cevaplar için teşekkür ederim. Anlaşılan uzun far voltajını PWM kontrolü ile düşürerek, uzun fara ek olarak gündüz farı işlevi kazandıracağız. Ama bu proje yaza kalır muhtemelen. :)

4 aydır çalışıyor ;)

Yorum bağlantısı
Misafir

Seri üretim aşamasındayım. İlk parti 100 adet devre hazır. Kutu sıkıntısını aşmaya çalışıyorum.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Seri üretim aşamasındayım. İlk parti 100 adet devre hazır. Kutu sıkıntısını aşmaya çalışıyorum.

Olabilecek en ucuz ve pratik metod bu :bravo:

Tabii ki led takıntısı olmayanlara.

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz
(düzenlendi)

Bir de bazı Audilerde olduğu gibi, sinyalin yanan tarafın gündüz farı, sinyalin açık olduğu süre boyunca sönük kalacak şekilde geliştirebilirseniz müthiş olur. :)

tarihinde Turgut Oturmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Bir de bazı Audilerde olduğu gibi, sinyalin yanan tarafın gündüz farı, sinyalin açık olduğu süre boyunca sönük kalacak şekilde geliştirebilirseniz müthiş olur. :)

Düşünmedim değil ancak kablo kalabalığı olmasın diye kompakt bişeler yaptım. Sigorta kutusunda bağlantı yapılıyor.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Test sonucu, lümen farkları vs. var mı Servet ? Uzun farın gündüz farı olarak kullanılması adında bir konu açardık :)

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Aydın Akın
On 20.01.2012 at 23:50, Mahmut Akbulut yazdı:

Turgut ben power ledlerle sis farı drl yapmak istedim bir ara ama lens seçeneği çok fazla olmadığından kararsız kaldım ve erteledim,hazırladığım ekipmanın resimlerini yarın eklerim...

http://www.geceucusu.com/topic/7243-h4-mini-mercek/

Bir yerden tanıdık geliyor mu :D

Hiç uğraşmayalım sislerin yerine bunlardan takıp geçelip, ver uzunları gündüz milletin gözüne gözüne al sana gündüz farı :D 

?

:D:D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...