İçeriğe Yönlendir

Yeni nesil laser far teknolojisi...

Mahmut Akbulut

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Evet çok romantikimdir :p Xenonu söktüm halojene döndüm şimdilik böyle devam ... :)

Servet'te bir xenon kit var, 35 Watt, balastları kibrit kutusu kadar.. ;)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Servet'te bir xenon kit var, 35 Watt, balastları kibrit kutusu kadar.. ;)

Olmaz merceksiz fara takamayız etik değil :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Kenan Kasapbaşı

Gece farları yakmadan ben de Denizli yollarında kullanmıştım karşımdan gelenlerin korkusunu pek hissetmedim de yanımda oturanların korkularına baya bayaa şahit olmuştum. :exc1: Gece gözlerim iyi görür ve görme çapımda bayağı büyüktür göz doktorumda ilkönce inanmamıştı ama onunla konuşurken sağımda solumda duranların yaptığı hareketleri söylediğimde şaşkınlığını unutamamıştım. Şimdi yaş 40 ı geçti yakın gözlüğü kullanıyorum.

Bugün 12.00 civarlarında Hadımköy Mercedes'in orada arkamdan yeni E kasa geliyordu farları ve sinyalleri acayip güzel geldi sadece şerit şeklinde idi, bildiğimiz normal far camlarının içersinde sadece şerit biçiminde yanan ışıkları vardı tam adamı durdurup farlarına bakayım diye düşünürken Mercedes'in fabrika kapısından giriverdi.

BMW laser far teknolojisini İ8 concept ile tanıttı.Led farlara rakip bir teknoloji olacağı kesin,bmw ilkleri yapan firma ünvanını yine kimseye kaptırmadı ama peşinde audi var...

Şu en alttaki 3 aracın far aydınlatma mesafesine baktığınızda farkı görebiliyor musunuz. En sağdaki araç uzatılmış duruyor bu da farların sanki diğer farlara göre daha uzak mesafeyi daha çok aydınlatıyor gibi görünmesine sebep olmuş.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Lokman Ceritlioğlu

yakında h1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11 ler antika olacak herhalde.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

yakında h1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11 ler antika olacak herhalde.

AB normları yasaklamadıktan sonra halojen kolay silinmeyecek gibi görünüyor. Led farların + 25W xenonun iyice yaygınlaşması lazım. Lazer far ütopik bişey günümüzde.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Xenon far LED far sistemleri derken şimdi de Lazer Far geliştirilmiş. Lümeninin LED lere göre daha fazla olduğu söyleniyor. Peki Lazer far Xenon farın yerini tutar mı?

http://www.ototeknik...ar-sistemi.html

Halojen far da xenonun yerini tutmuyor ama araçların büyük çoğunluğu hala halojen. Maliyet darboğazı olduğu sürece yaygınlaşması onlarca yıl sürer.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

25W xenon muayeneden geçecekse 35W xenonları 25e çeviririz kurtuluruz ama 25 - 35 ayrımını nasıl yapacaklar? :)

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Yanılmıyorsam ayrıntılı araç bilğileri mecburi olarak bu kurumlarda bulunmak zorunda diye biliyorum.

Işık rengi ve ışık gücü kendini belli ediyor.

35 watt xenon 25 watt değerine düşmez terside olmaz.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bence de, ellerindeki listeye bakarlar. Zaten 2013'den aşağısında olabilmesi imkansız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Erkan Razi

yakında çinliler bu laser teknolojisinide halojen araçlara uyarlar.. tıpkı ds xenonlarda olduğu gibi :) ilerde laser aydınlatma kitleri görürsek piyasada h7 h4 h11 göre falan diye hiç şaşırmam :)

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
gökhan hayırtaş
On 23.09.2012 at 14:32, Turgut Oturmaz yazdı:

Lazer demişken; lazerin aydınlatma ekipmanı olarak lazerin kullanılmasından ziyade, otomatik seviye ayarlama sistemlerinin akslardaki ağırlık ile ölçüm yapmak yerine, lazer mesafe ölçüm sistemlerine benzer bir mantıkla ölçüm yaparak, karşıdan gelenin gözünü almadan, çok hızlı hareketlerle farı daima en üst seviyede tuttuğu bir sistem yapılsa çok iyi olur. :)

süper olurdu xenon farlardan bazen arkayı göremiyorum ya

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Yanılmıyorsam son fuarda oldukça üst bir modeldeki araçta şu an lazer far montajlı.

Normal araçlarda epeyce süre görmeyeceğimiz kesin gibi.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...