İçeriğe Yönlendir

Renault Megane 3 (2008-) Xenon Mercek ve Led Uygulama

Dağhan Koç

Recommended Posts

Dağhan Koç

EEvet sevgili arkadaşlar abiler uzun zamandır sizlerin projelerini takip etmekteydim.Farların içini boyamak amacıyla 2 defa açmış olmama rağmen mercek olayına cesaret edemiyordum farlarımın buhar yapması sonucu farları açacakken peşinde olduğum projeyi sonunda hayata geçirmiş bulunmaktayım.. ( H7 mercekler ve bıkmadan usanmadan tüm sorularıma cevap veren İlker Kemal Abiye Selamlar ve Teşekkürler ve ayrıca burdan sorduğum sorularıma cevap veren siz değerli insanlara da çok teşekkür ederim..)

Alınan araç gereçler;

2 adet megane 3 mercekli far içi (d2s mercekleri ile beraber)

2 adet ayriyeten h7 valeo mercek

8 adet 5 mm mantar beyaz led

1 adet sista cam silikonu

1 adet pattex hızlı yapiıstırıcı

1 adet 690 derce ısısya dayanıklı gümş renk boya

lehim direnç vs vs..

öncelikle biliyorsunuzki megane 3 mercekli araçalrdaki mercekler d2s yani bixenon mercek ama benim hali hazırdaki xenon kitlerim h7 olduğundan ayriyeten h7 valeo mercek aldım.. (bundaki amacım ayriyeten d2s ampül ve hali hazırdaki xenon balastlarımı d2s ampüle uyarlayacak aparatların toplam 200tl gibi bir mebla ek maliyet ve ne kadar bixenon olsada megane 3 lerde uzun yapınca sarı uzunlarında yanmaya devam etmesi sebebtir)

daha sonra aldığım çıkma megane 3 mercek yuvlarımızın mercek şapkalarını çiziklerinden dolayı zımparalayıp ısıya dayanıklı gümüş renk boya ile boyadım.. daha sonra mercek şapkalarımıza 4 er adet mantar beyaz led monte ettim (amacım gündüz farı yapmak olmadığından, sadece görsel bir amaçla led taktığımdan mantar led seçtim.)

sonrasında hali hazırdaki d2s mercekleri söküp yerlerine h7 valeo merceklerimi monte ettim .. bu arada megane 3lerin orjinal mercekleri sağa sola döndüğünden duvardaki ışık izini baz alarak yeni merceklerimi birer vida ile sağa sola dönmememsi için sabitledim..

sonraında 3 kere açılan lanet farlarımdaki saçma silikonları temizleyip yeniden farşarımı kapatıım.. bana göre başarılı oldu bakalım sizler beğenecekmisiniz..

20121020182754.jpg

20121020182814.jpg

20121020182916.jpg

20121020182959.jpg

20121020183006.jpg

20121022234703.jpg

20121022234714.jpg

20121022234754.jpg

20121022234838.jpg

20121022234957.jpg

20121022234616.jpg

20121022234629.jpg

20121022235021.jpg

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Elinize sağlık mercek etrafındaki ledler güzel olmuş renkte güzel,fakat park lambasının rengi işi biraz bozmuş bence amerikan parkada grek yok gibi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Bu araçta orjinal gündüz farı alt yapısı olması lazım. Aktif hale getirin, kenardaki 21 watt lık ampül devreye girsin.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bu çalışmayı yapmadan önce konuyu açmış olsaydın d2s merceklerini iptal etme derdim. Bu kadar parça alındıktan sonra çakma bir xenon kit yüzünden h7 kullanılmış olması attan inip üzerine para ödeyerek eşeğe binmek gibi olmuş. Neyse olan olmuş artık. Umarım ledlerin ısıdan etkilenmeden uzun süre çalışır. Amerikan park kullanacaksan içteki parkı iptal etmeni öneririm. Güle güle kullan.

Yorum bağlantısı
Dağhan Koç
(düzenlendi)

Elinize sağlık mercek etrafındaki ledler güzel olmuş renkte güzel,fakat park lambasının rengi işi biraz bozmuş bence amerikan parkada grek yok gibi...

Abi öncelikle teşekkür ederim ama parklar konusunda zaten karasızım ama amerikanlarımı sökemem :) o benim olmaz sa olmazım 2000 model megane 1 aracımda bu amerikan parklar moda değilken bile vardı..

elinize sağlık güzel olmuş ama bi-xenon un yerini tutmaz bence bir tadına bakın ondan sonra paraya kıyacağınıza eminim.

Haklısınız zaten bi xenon merceklerim bende hala ama işte bizde bixenonlar ile normal uzunların aynı anda devam etme olayını halledemedğimden birde maliyet şu an beni kastığından böle oldu insanları rahatsız etmektense bunada şükür diyip devam ediyoruz:)

Bu araçta orjinal gündüz farı alt yapısı olması lazım. Aktif hale getirin, kenardaki 21 watt lık ampül devreye girsin.

abi malesef altyapı yok sadece farda boşta duran bir ampül var .. yani dimleme olayı yok ya parklara bağlıcaksın yada kontağa ama dimleme olayı olmayacak.. bende onun yerine amerikan park yapıp parklara bağladım işte :)

Bu çalışmayı yapmadan önce konuyu açmış olsaydın d2s merceklerini iptal etme derdim. Bu kadar parça alındıktan sonra çakma bir xenon kit yüzünden h7 kullanılmış olması attan inip üzerine para ödeyerek eşeğe binmek gibi olmuş. Neyse olan olmuş artık. Umarım ledlerin ısıdan etkilenmeden uzun süre çalışır. Amerikan park kullanacaksan içteki parkı iptal etmeni öneririm. Güle güle kullan.

Teşekkür ederim abi doğru söylüyorsun önceki konumda sağolsunlar herkes aynı öneride bulundu yol gösterdi ama işte bazı sebeplerden şimdilik trafiğe zarar vermektense bunu yaptım.. ama zaten ilerde farlarım tamamen yenilenicek daha önceki amatörlüklerimde farlara aşırı zarar verdiğimden şu an buhar riski mevcut kenarlarını çok tahrip etmişim şu an farların kenarları silikon şelalesi gibi:) yakında yeni far alıp bunların içlerini onlara alacağım bakarsın ozamana kadar bixenon işine kaynakta doğar:) bu arada yukardada dediğim gibi parklarda karasızım sökeyim bari birinin bana bunu demesini bekliyordum :) ledler inşallah sorun çıkarmaz;)

tarihinde Dağhan Koç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Dağhan Koç

bu iyiymiş :) abi siz beni illa masrafa sokcaksınız anlaşıldı :) malzemeleri toplayayım bixenonları takıcam anlaşıldı :) hazır bu işi yapmışken farları sıfırlayayım bari onun için önce çıkmacımdan çiziksiz iki far bulayım bu olay için başırını ağrıtacağım hocam ellerine sağlık..

Yorum bağlantısı
Misafir

abi malesef altyapı yok sadece farda boşta duran bir ampül var .. yani dimleme olayı yok ya parklara bağlıcaksın yada kontağa ama dimleme olayı olmayacak.. bende onun yerine amerikan park yapıp parklara bağladım işte :)

Alt yapı yok ise 1 adet 12 volt 20 amper röle, bir adet 7.5 amper sigorta ve bir kaç metre kablo ile alt yapının alası yapılır. Yapmak, yapamayacaksan eğer elektrikçine tarifim ile 15 dakika içerisinde bağlarsın. Oem gibi çalışır. Aynı sistemi Reanlut fun club'da bir arkadaşıma ve kendi kangoo'ma yaptım. Çok harika çalışıyor

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon1679652590

Şu anki parklarınız nasıl yanıyor acaba?

Sinyaller yanmıyorken yanıyorsa, parklarınız ne oldu?

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
  • 4 ay sonra...
Sani Gerşon1679652590

Hort!

bi-xenon'lu megane 3 kullanıcısı olarak yorumum:

Amerikan park için başka çözüm düşünülmeli, orjinaline sadık kalınmalı derim. Uzunlardaki halojenler şimşek etkisini belki %30 gibi azaltıyor ama şimşek çaktığı anda açılmayan yol kalmıyor. Ayrıca zifiri karanlıkta tarla aydınlattığımı bilirim bu farlarla ;)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Hort!

bi-xenon'lu megane 3 kullanıcısı olarak yorumum:

Amerikan park için başka çözüm düşünülmeli, orjinaline sadık kalınmalı derim. Uzunlardaki halojenler şimşek etkisini belki %30 gibi azaltıyor ama şimşek çaktığı anda açılmayan yol kalmıyor. Ayrıca zifiri karanlıkta tarla aydınlattığımı bilirim bu farlarla ;)

Güzel senin farların :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Osman Önal

Merhaba bi-xenon far sistemine sahip megane 3 sahibiyim.

geçen cumartesi sağ farım pembe mor arası bir renkte yanmaya başladı. Servise götürdüm ömrünü doldurmuş garanti kapsamında değiştireceklerini söylediler. Akşam arabayı teslim aldım fakat farda sorun oldugunu fark ettim fada bir alan karanlık gözüküyordu ve gece tamamen söndü. Bugün tekrar servise götürdüm. 15 dakika içinde aracı bana tekrar teslim ettiler işi yapan kişi yeni ampül taktık dedi fakat servis danışmanı soket oturmamış onu oturttular dedi.

Far tipi d1s ilk konuşmamızda yeni takılan far daha mavi yanar demişti. Fakat baktığımda yeni takılan far daha sarıya dönük yanıyor.

Benim sorum takılan ampülün yeni olup olmadıgını nasıl anlarım? ellerinde bulunana hasarlı araçlardan takmış olma ihtimalleri kafamı karıştırdı.

şimdiden çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Yeni takılan ampul 4300K ise rodaj süresi dolana kadar sarımsı yanar yaklaşık 100 saat sonra beyaza döner , xenon ampul değişimi çift olarak yapılırsa daha sağlıklı olur...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Can Ayaslan

Ben de araca bi xenon montajı yapmıştım ve sağ tarafta zayıflık var ampul tam oturmamış olabilir demişlerdi buraya fotoğraf eklediğimde fakat tam yuvalarında ampuller. Bir de arkadaşımın aracında da bi xenon sistem var ve benimkiler onunki kadar kuvvetli gelmiyor bana. Ampullerin ömrü yaklaşık ne kadar olur acaba ampul değişimi dışında parlaklığı neler etkiler ?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Ampulün ömrü ile ilgili bir standart yok 1 ayda olur 5 yılda olur , aydınlatmayı mercek reflektörü ve lensin temizliği de etkiler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Önal

Çok teşekkür ederim bende sarı yanmasından şüpelenmiştim. Serviste yeni takılan daha mavi yanar dedikleri için kuşkulanmıştım. Takılan osram xenarc 66140 eski olan mavimsi yeni takılan sarımsı yanıyor umarım düzelir. :) İki sini birden değiştirmek istemedim 347 tl + işçilik yazıyordu faturada .

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Garantiden değişim bu kadar tuzlumu oluyormuş?Yoksa diger ampul için geçerli olan fiyat mı?

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Önal

garanti kapsamında para vermedim fakat faturada 327 tl ampul için 70tl değişim 70tl de ayar için yazıyor bide +KDV :) demekki digerinide serviste değiştireyim desek paya tuzlu olacak. İşin enteresan tarafı yeni takılan ampül sıfır olsada aracın garantisi bitince ürünün garantiside bitiyormuş.

Yorum bağlantısı
Can Ayaslan

Ampulün ömrü ile ilgili bir standart yok 1 ayda olur 5 yılda olur , aydınlatmayı mercek reflektörü ve lensin temizliği de etkiler...

1 ay önce yaptım daha montajı, mercekler ve lenste bir problem yoktu. Gece yolculuğu yapmadım daha uzun yolda, onu yapınca belli olacak aslında yeterli olup olmadığı. Osram 4300K var şu an, yeni alırsam hangisini alıyım ?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Konu birleştirildi. Lütfen konu açmadan önce arama yapıp aracınızın konusun üzerinden devam edin.

Osram ampuller daha sarımsı yanıyor, ampulü söküp incelemeniz lazım eski ampul duyunda kararma vs. ile belli olur. Ancak servisin böyle bir şey yapacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Osman Önal

Arama yapmıştım aslında ama bu konuyla iliştirilebileceğini tahmin edemedim :)

Eklediğim fotolar ilk takılan ampülün resimleri ilk akşam renkler birebir aynıydı fakat karanlık sorunu vardı.

Muhtemelen aracı içeri almadan önce renk uyumsuzlugu kötü olur diye konuşmuştuk ayarlarız abi sen merak etme demişti. Sanırım renk uyumu olsun diye elindeki bir taneyi taktı ve oda fazla dayanamadı ikinci taktıgı sıfır oldugundan sarıya dönük yanıyordu. Çünkü dün servise gittim baya konuşma felan farı söktürüp baktım. Neyse ki sorun çözüldü .Renk uyumu için bir süre bekleyeceğim artık.

post-5924-0-38812700-1390331270_thumb.jp

post-5924-0-18518800-1390331271_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Resimde görülen koyu uzun çizgi ampulün üzerindeki izolatör tel in gölgesi ampul yuvaya ters takılmış bu yüzden mercek kesilme çizgisi de yamuk duruyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Önal

Resimde görülen koyu uzun çizgi ampulün üzerindeki izolatör tel in gölgesi ampul yuvaya ters takılmış bu yüzden mercek kesilme çizgisi de yamuk duruyor...

Hımm doğrudur :) usta değiştirdik felan diyince insanın aklında şüphe kalıyor işte :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yasin Başaran1679652613

Merhaba aracıma bi xenon uygulaması yaptırmak istiyorum. Kadıköyde bir yer buldum merceği 300tl , işçiliği 200 tl olan bir ustamız var. Ampül ve balanst konusunda kararsızım. Elimde 1 takım şuanda kullanmakta olduğum çakma çin malı xenon balansları ve 6000k h7 ampülleri bulunuyor bunlar sıkıntısız çalışmakta arıza ışığı falan yakmamaktadır. Karşıdaki sürücülerin gözünü almasını engellemek ve daha iyi bir selektör yapabilmek için bi-xenon uygulaması yaptırmak istiyorum.

Araştırmalarıma göre philips ampüllerin iyi olduğu ve oem balastlarında fiyat bakımından pahalı oldugunu gördüm.

1.sorum : Sorunsuz olan çakma çin malı balanslarımı kullansam sıkıntı olur mu ?

2.sorum : Sislerim 6000k beyaz yanmakta farlarımdada aynı rengi yakalamak ve kusursuz bir yol görüşü sağlamak için hangi model ve kaç bin kelvin ampul almam gerekir ?

-Philips 85122 4300k mı?

-Philips 85122+ mı?

-Philips 85122ColorMatch 5000k mı?

-Philips 85122X-treme vision 4800k mı ?

Fiyat olarak 1000 lirayı geçmicek bi kit olması gerekiyor. MERCEK ,İŞÇİLİK ,AMPÜL ,BALAST :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...