İçeriğe Yönlendir

Far yıkama olmaması ağır kusur mu?

Erim Vatansever

Recommended Posts

Erim Vatansever
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar;

Opel astra h Aracımın halojen farlarını bir üst donanımda kullanılan orjinal mercekli bi-xenon yapmıştım.Tamamıyle orjinal parçalar kullandım.Muayenede otomatik yükseklik ayarının zorunlu olmasıyla AHL (automatic headlight leveling. otomatik yükseklik ayarı) özelliğinide tamamen orjinal şekilde yine yaptık.Şu an far yıkama dışında sistem tamamen Opel'in fabrikadan çıkardığı şekilde kusursuz işliyor.Bir tek far yıkamam yok.Far yıkama ağır kusur mu ? yoksa hafif mi? turvturkun kusur tablosuna bakıyorum hafif kusur gözüküyor ancak çeşitli söylentiler duydum.Muayenem temmuzda. Ne yapmalıyım far yıkama parçalarını toplamaya başlıyım mı yoksa başlamıyım mı ? :)

tarihinde Erim Vatansever tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

Aslında Tüvtürk aracın orjinaline bakıyor. Aracın orjinalinde var olan sistemdeki eksik olanlar içindir o kusur tablosu. Siz bir üst donanım olan aracınızın işlemlerini yapmışsınız ama bir eksiğiniz var. Bu durumda muayene görevlisi aracınızdan şüphelenip servis yazısı isterse ne yapacaksınız? Çünkü aslolan donanımı diğerkinin aynısına çevirmek değil, aracın o donanımla üretilip üretilmemiş olması. Siz donanımı tam takım yapın, Tüvtürk üst donanım sanıp geçirirse ne ala, yok geçirmezse de bir ay içerisinde mecburen halojen farla gidersiniz. Halojen bir yapıya far yıkama yapabilirsiniz, eğim sensörü takabilirsiniz, buna birşey demezler kolay kolay. Ancak mevzuu xenon olduğu an, karşıki sürücüye tehlike arzettiği için "bi dakka dur orada" diyorlar yani. :)

Yorum bağlantısı
Erim Vatansever

Far yıkamayıda yaparsam %100 orjinal şekilde yapmayı düşünüyorum.TUVTURK görevlisinin gelipte sen bunları sonradan yapmışsın geçemezsin deme gibi bir şansı yok. Dersede heralde kafayı yerim.Çünkü fabrıkadan orjinal bi-xenonla çıkan araçla benım aracımın hiç bir farkı yok.Şu andada zaten kimseye rahatsızlık vermiyor.Bagajı dibine kadar doldurduğumda farlar en aşağıya iniyor. her daim kimseyi rahatsız etmeden en iyi ayarı otomatik yapıyor.Önden kaza yaptım tamponum değişti far yıkamam çalışmıyor dediğim takdirde yine mi ağır kusur sayılacağım.Taboya neden hafif kusur yazmışlar bunu anlamadım.Far yıkamaya başlıyayım sorun olmaz ancak parçaları bulması zor oluyor. ve zaman alıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Far yıkama takmazsanız orjinal sistem değil diyerek muayeneden geçirmezler...

Far yıkamayı takarsanız, geçme ihtimaliniz var.. Yine far yıkamayı takınca far yıkamanız çalışmaz ise hafif kusur ile geçme şansınız var...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

TüvTurk muayene sırasında ekipmanın eksiksiz olmasına dikkat ediyor ve bazı durumlarda ekipman var ama çalışmıyorsa bunuda hafif kusur sayabiliyor,far yıkama bu örneğe dahil ama otom.eğim sensörü çalışmıyorsa ağır kusur veriyor.Vize yapan teknisyen o an aracı çok dikkatli incelerse ve aracın bu ekipman skalasında olmadığını anlarsa ağır kusur verebilir bu tamamen teknisyenin insafına yada insiyatifine kalmış bir durum :unknw:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erim Vatansever

Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar.Benden önce astra h'larına bixenonun yanında tamamen orjinal otomatik yükseklik ve far yıkama yapan üstadlar kusursuz geçti.Bende far yıkama olmadığı için hep kafamı kurcalıyordu.Demekki yapmam gerekiyormuş. bende yapınca ,benden önce geçen 3 arkadaşım gibi kusursuz şekilde geçeceğimi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben de geçeceğinizi tahmin ediyorum...

Ama kalırsanız da, itiraz edemezsiniz, çünkü makine mühendisleri odasının onayını almanız gerekir...

Aslında biz daha önce bunların hepsini konuştuk, keşke arama yapsaydınız forumda :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

Ben de geçeceğinizi tahmin ediyorum...

Ama kalırsanız da, itiraz edemezsiniz, çünkü makine mühendisleri odasının onayını almanız gerekir...

Aslında biz daha önce bunların hepsini konuştuk, keşke arama yapsaydınız forumda :)

+1

Erim Bey, mesele sadece herşeyi orjinal ve kusursuz yapma meselesi değil. Bu işin bir de vergi kısmı var ki, devletin bu işte kaybı var. Gümrükte, araç üzerindeki fazladan bir çakmak soketi dahi vergi demek devlet için. Ve bu kaybını da MMO'ları aracılığıyla filan gidermeye çalışıyor. Hem kalite kontrol, hem de ticaret yani. :)

Yorum bağlantısı
Erim Vatansever

+1

Erim Bey, mesele sadece herşeyi orjinal ve kusursuz yapma meselesi değil. Bu işin bir de vergi kısmı var ki, devletin bu işte kaybı var. Gümrükte, araç üzerindeki fazladan bir çakmak soketi dahi vergi demek devlet için. Ve bu kaybını da MMO'ları aracılığıyla filan gidermeye çalışıyor. Hem kalite kontrol, hem de ticaret yani. :)

Bu açıdan düşünmedim tabii.Çok değerli devletimiz zaten vergi konusunda çok iyi.Vatandaşı ezmemek ve mağdur etmemek için ellerinden geleni yapıyorlar :) Ben alırken opsiyon listesinde bi-xenon yoktu olsa da keşke alsaydım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tüv'den bunu biliyorlarsa, aracım direk ithalat dersin. Almanya'dan getirttim dersin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Yıkama ve otomatik seviye olunca çok kurcalayacaklarını sanmıyorum sonuçta orjinalinde olan bir donanım.

Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

bende mercek var, far yıkama da var orjinalinde, oto yükseklik ayarını da buldum fakat muayeneden geçmeyecekse oto leveling için kasmaya gerek yok diye düşündüm ve halojen farları takıp geçtim.

Sonuç: Kısa far ayarı çok düşük (hafif kusur)

Uzun far yönü hatalı (hafif kusur)

:)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Samet Daş
(düzenlendi)

bu far yıkama mevzusu çok saçma geldi bana. örneğin camınız kirlendi silecekler çalışmasa ve sadece cama su sıksanız suyun direkt geldiği yerler bile temizlenmez iken bi-xenon farda nasıl ışık sapmasını engelleyecek şekilde temizler. çamuru daha da yaymaktan başka ne işe yarar. eski mercedesler de olduğu gibi silecekli farlar daha mantıklı geliyor bi-xenon için. far yıkaması olan arkadaşlar, özellikle istanbul da oturanlara soruyorum; şu yağmurlu günlerde o kadar eksoz ve çamur içeren yağış olunca ayrıca öndeki araçlardan sıçrayanları da katarsak far yıkamanız tamamen temizleyebiliyor mu far camını? hani temizlemeyen bir şeyi zorunlu koşmak ne kadar mantıklı

tarihinde Samet Daş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

bu far yıkama mevzusu çok saçma geldi bana. örneğin camınız kirlendi silecekler çalışmasa ve sadece cama su sıksanız suyun direkt geldiği yerler bile temizlenmez iken bi-xenon farda nasıl ışık sapmasını engelleyecek şekilde temizler. çamuru daha da yaymaktan başka ne işe yarar. eski mercedesler de olduğu gibi silecekli farlar daha mantıklı geliyor bi-xenon için. far yıkaması olan arkadaşlar, özellikle istanbul da oturanlara soruyorum; şu yağmurlu günlerde o kadar eksoz ve çamur içeren yağış olunca ayrıca öndeki araçlardan sıçrayanları da katarsak far yıkamanız tamamen temizleyebiliyor mu far camını? hani temizlemeyen bir şeyi zorunlu koşmak ne kadar mantıklı

Bu kanıya nasıl vardığınızı doğrusu çok merak ediyorum,yüzlerce ar-ge çalışması yüzlerce saat mesai ve aynı miktarda mühendis ve sayısız test buna rağmen çıkan sonuç " işe yaramayan gereksiz bir ekipman " bu mudur?Kusura bakmayın ama çok acımasız sınız beee.gif

Suyun basıncı+aracın hızı+kullanılan yıkama suyunun özelliği = Işık görüşünü engelleyen unsur bertaraf edilmiş olur yika.gif

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Samet Daş
(düzenlendi)

adam kar atıyor. bildiğin ilizyon. ben 1 hafta önce imes'te bmw 5 de gördüm pekte o bi gece önceden kalan çamuru çıkarmadı nedense :coffee:

ben karcher makinayla farlarımın üstündeki yağmurdan kalmaları zor çıkartıyorum. 2 fıskiye nasıl yapıyor onu anlayamıyorum.

tarihinde Samet Daş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Senaryo gereği çekilmiş bir fotoğraf değildir...

Far yıkamanın gerekliliği ve gücünün ıspatı...

200242_10150169531950289_2155614_n.jpg

Yorum bağlantısı
Samet Daş

ne demeliyim bilmiyorum abi. ben gördüğümü, fizik ve düz mantıkla birleştirince bu sonuca varmıştım. demek ki bmw nin yıkayıcısına toz kaçmış ondan yıkamadı :fiuw:

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Samet bey far yıkama fıskiyesinden tam performans alabilmek için konsantre cam suyu kullanılmalı,würth/sonax/autowax bu markalarda var... :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu fotoğraf Ahmet Kıyak kardeşimizin aracı, yanılmıyorsam Adana yada Çanakkale toplantısında çektiğimiz bir fotoğraftı...

Araç çamura batmış gibiydi ama farları tertemizdi ilgimizi çekmiş olmalı ki, fotoğraflamışız, arkadaki beyaz da benim eski mondeom.. farları çamur içinde..

Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

ben de geçen hafta başımdan geçen bir olayı anlatayım. yağmur yağmıştı ve önümü görememekten yakınırken far yıkamayı çalıştırdım ve baya bir fark etti. eski aracımda far yıkama yoktu ve yağmurlu akşamlarda sürekli inip inip farları siliyordum şimdi ise gerek görmüyorum... o 2 fıskiye gerçekten de çok büyük bir basınçla püskürtüyor çünkü elimizle manuel olarak bile zor çekerken farlara su püskürttüğümüzde ne kadar hızlı çalıştığını görüyoruz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

ben de geçen hafta başımdan geçen bir olayı anlatayım. yağmur yağmıştı ve önümü görememekten yakınırken far yıkamayı çalıştırdım ve baya bir fark etti. eski aracımda far yıkama yoktu ve yağmurlu akşamlarda sürekli inip inip farları siliyordum şimdi ise gerek görmüyorum... o 2 fıskiye gerçekten de çok büyük bir basınçla püskürtüyor çünkü elimizle manuel olarak bile zor çekerken farlara su püskürttüğümüzde ne kadar hızlı çalıştığını görüyoruz.

Fatih kardeşim müsait zamanında kısa bir video ekleyebilirmisin,far yıkamanın faydası daha anlaşılır olur :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Mercek montajı yapıldıktan sonra far yıkama modifiyesi daha güzel bir çalışma olacak.Lokman abimi buradan tekrar tebrik ediyorum.Azimli bir çalışma ile sıfırdan yaptı bu işlemi.

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı

Bu fotoğraf Ahmet Kıyak kardeşimizin aracı, yanılmıyorsam Adana yada Çanakkale toplantısında çektiğimiz bir fotoğraftı...

Araç çamura batmış gibiydi ama farları tertemizdi ilgimizi çekmiş olmalı ki, fotoğraflamışız, arkadaki beyaz da benim eski mondeom.. farları çamur içinde..

Adana-Dağılcak toplantısı Abi. Hatırlarsan aynı toplantıda benim farları görmek için yıkamak zorunda kalmıştık. Far yanıyor ama çamur öyle kaplamış ki her yeri, gram ışık sızmıyordu. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Adana-Dağılcak toplantısı Abi. Hatırlarsan aynı toplantıda benim farları görmek için yıkamak zorunda kalmıştık. Far yanıyor ama çamur öyle kaplamış ki her yeri, gram ışık sızmıyordu. :)

Senin de lastik patlaktı değil mi ? :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...