İçeriğe Yönlendir

Skoda Octavia 2 (2004-2012) Bi-Xenon Mercek Montajı

Suat Toker

Recommended Posts

Murat Engin

Sonucu merakla bekliyorum...

bir de dikkatimi çekti, yan yana duran merceklerin biri sanırım bi xenon değil ve boyutu diğeriyle aynı...Eğer öyleyse benim proje sakatlanabilir...Doğru mu gördüm, ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bana da öyle geldi. Bu konunun güncellenmesi lazım fotolarda da eksikler var :) sonuçlar gelmemiş mesela :)

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mehmet Demirci
(düzenlendi)

Drl devresine seri olarak transistör bağlanacak, sinyal verildiği vakit transistörün beyzine direnç üzerinden artı gidecek, artı gerilimi gören transistör kesime gidecek, transistör beyzindeki kondansatör dolmuş olacak, sinyal verilme konumundan çıkınca kondansatör 3 saniye sonra boşalıp, transistör tekrar iletime geçecek.

Transistör soft start-stop yapacak, drl yumuşak geçişle devreye girip çıkacak..

Başka :)

Acilen şema alsak üstad .

tarihinde Mehmet Demirci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Oktay Toker
(düzenlendi)

Cevherimiz Fatih arkadaşımızın babasının Octavia aracının orijinal mercekli farlarına yeni Hella bi-xenon,Gen5 balast 4300k Osram xenon takımı kullanılarak Rabbimin izni ile güzel bir sonuçla bitirebildiğim bu çalışmada orijinal merceğide uzun hüzme kısmına takarak çift mercekli hale getirdim.Çerçeve kısmıda siyaha boyandı.

Orijinal mercekler H7 visteon fakat boyut Hella mercek kadar küçük.

Hella mercekler orijinal mercek ayaklarına hali ile uymadığı için montaj kiti yaptım.

Montaj aparatı ve Hella merceğin duruş açısı farklı olduğu için çerçevede kesme işlemi yapıldı.

Orijinal H7 merceği uzun hüzme kısmına monte ettim.

Çerçeve zımparalandı maskelendi boyaya hazırlanıp boyandı.

Toplanma aşamaları.

Duvar resmi.

Araç üzerindeki görünüm.

Resim linkleri yenilendi.

12-2251.jpg

12-2252.jpg

12-2254.jpg

12-2255.jpg

12-2258.jpg

12-2260.jpg

12-2261.jpg

9283.jpg

9284.jpg

9290.jpg

9296.jpg

9301.jpg

9303.jpg

9305.jpg

9310.jpg

9315.jpg

9328.jpg

9329.jpg

9367.jpg

9368.jpg

9378.jpg

9379.jpg

9404.jpg

9411.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Kısalar şahane olmuş. Ama neden kısa merceği uzun kısmına aldınız anlamadım, foto var mı ?

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Orijinla kısa merceğin perdesini kesip uzun hüzme olarak kullandım.Kısa mercek olarak kalmadı.Sadece uzun mercek olarak kullandım.Merceği değerlendirmek ve farda estetik duruş olması için yaptık.Bunları yazmayı unutmuşum.

Krom tabakası en sağlam merceklerden diyebilirim.Mercek öyle bir islenme tutmuşki anlatamam.Işık gücü yarıdan fazla düşüktü tabi bunu temizlikten sonra söyleyebiliyorum.

Temizlik sonrası hali.

Far ayarı düzgün yapılınca sonuç gerçekten güzel oluyor.

9296.jpg

9406.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Ayarı Fatih yaptı sanırım.Başka yere ayarlatmaz.Farları takınca zaten çok ayara gerek yoktu ama bu hali gayet güzel olmuş.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 3 yıl sonra...
Selçuk Keleş

Hayırlı olsun. Ampuller eskimişse düşünülebilir tabii. Ama öncelikle sağ-sol seviye ayarı düzgün mü emin olmak gerekir. 10 metreden duvar fotosu olursa bişeyler söylenebilir.

Yorum bağlantısı
Emre Kural
(düzenlendi)
On 26.02.2018 at 22:32, Selçuk Keleş yazdı:

Hayırlı olsun. Ampuller eskimişse düşünülebilir tabii. Ama öncelikle sağ-sol seviye ayarı düzgün mü emin olmak gerekir. 10 metreden duvar fotosu olursa bişeyler söylenebilir.

AFS farlar da ayar oluyor mu bunlar kendi ayarını yapmıyor mu?

tarihinde Emre Kural tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Manuel ayar mutlaka yapılmalı.Diğer elektronik ayar sadece iki faında aynı merkezi hizalamasını degişen yükseklik veya dönüş işleminden sonra  yapar o kadar.Bilinen Far ayarını yapmaz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
5 saat önce, Emre Kural yazdı:

AFS farlar da ayar oluyor mu bunlar kendi ayarını yapmıyor mu?

Far üzerinde belirtilen % lik eğime göre kalibrasyon yapılmalı , araç bu ayara göre kendi yüksekliğini kontrol edecektir ...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Far ayarı yapan cihaz sağ sol ayarını da yapıyor aynı zamanda. Önce bunla başlanmalı.

Duvar fotosu?

Yorum bağlantısı
Emre Kural

20180301_232637.thumb.jpg.a16129d142336ab3a546dbc6ca0af213.jpg

Bu arada far merceğinin üzerinde bu leke sanırım ışığın çıkışını bozuyor. Bu merceğe erişmek mümkün değil sanırım nasıl silinecek? Far camında değil yalnız bu leke merceğin üstünde. Nasıl olmuş o da ayrı bir konu?

20180301_232905.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Ampullerden birisi şu an net hangi taraf belli değil yerine tam oturmamış gibi duruyor.Sol taraf yukarı doğru süzülen bir gölge mevcut sağ taraf olabilir.

Far ayarı gayet ideal.Mesefa yakın çekim olsada bence az daha yukarı doğru kalkabilir.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Far ayarı fena değil, biraz aşağıda kalmış olabilir. Sağ merceğin ışığı biraz zayıf sanki, odak sapması olabilir. Sağ ve solun ayrı fotosunu görebilirsek daha iyi olur. Merceğin içindeki siperden dolayı öndeki lense çubuk vs sokarak ulaşmak baya zor.

Ciddi bir sorun görmedim ben.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Emre Kural

octavia far açıp temizlemek mümkün mü merceği. tırnaklar mevcut ama silikonlu değil mi? yetkili servis temizleyebilir mi?

Yorum bağlantısı
Emre Kural

20180429_122229.thumb.jpg.2308a6ab3ecd4c43afae945a7ece9fed.jpgArkadaşlar, yoğun uğraşlar sonucu 1,5 saatte, mercek camının önündeki erişilmez alana bir anten kablosu ucuna sardığım gözlük bezi ile merceğin önündeki nalet silikon lekesini silmeyi başardım. Farı açmadan servise götürmeden hallettim. Enteresan bir deneyimdi nasıl başardım hala inanamıyorum. Laparoskopik operasyon yapmak gibiydi. Neden bu kadar uğraştın diyebilirsiniz :) Videosu da var ayrıca.

Screenshot_20180501-021421.jpg

20180501_012851.jpg

20180501_012810.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Geçmiş olsun, çoğu şeyi kendimiz yapabiliyoruz aslında :) 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Fatih Atamer

Herkese merhabalar,

Forumu çok uzun süredir kayıtlı olmadan takip edip ara ara projelere bakıyordum. Elektrik elektronik işlerine elim yatkın ve meraklıyımdır. Birçok projeyi gördüm ve aralarında hoşuma gidenler var. Oktay Toker bey açtığı bir konuda paylaştığı mercek çalışmalarıyla benim bi-xenon mercek dönüşümü isteğimi daha da ateşlemiş oldu. 2008 model Skoda Octavia araca sahibim. Farlarım normal halojen reflektörlü ve şapkalı farlardan, keşke bir üst modelini alsaydım onda mercek vardı diye hep düşünmüşümdür :) Yardımınıza ihtiyaç duyduğum konu ise, bi-xenon mercek montajını angel eye ve gündüz farını nasıl yapabilirim arabama bir zararı olur mu (elektrik tesisatını zorlar mı vs.) becerebilir miyim? :D hangi markaları kullanmam gerekir? yani bir sürü sorum var bir yol göstericiye ihtiyacım var :) ya da benim canım sıkılıyor gel beraber yapalım diyecek birine ihtiyacım var :) Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. 

İyi forumlar :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...