İçeriğe Yönlendir

Ford Focus 2 (2005-2011) Angel halkalı, pleksili gündüz farı ve sinyal, power led sinyal

Oktay Toker

Recommended Posts

Mais Jannataliyev

Arkadaşlar şöyle aşağıdakı gibi bir resim buldum. Far içine gündüz farı yapmışlar fakat şöyle bir mat bir pleksi kullanmış altında da herhalde led vardır. (yeni Hyundai İ20'nin gündüz farı gibi)

Size sormak istediğim şey bu pleksiyi en basiti ince 0,5 cm * 0,5 cm * 30 cm (genişlik,yükseklik ve uzunluk(hafif bombeli olacak)) boyutunda yapmak istiyorum. Daha sonra altına LED döşemek istiyorum. 

Ben bu Pleksiyi nasıl şekillendirebilirim. Pleksi kalıbını alıp fırında ısıtırsam sonradan şekil verebilir miyim?

PrzNaO.png

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Şekil vermesi Oldukça uğraştıran ve tek yöntem ısıtılarak yapılmasıdır.:good1:

Tek nokta ışıkla verimi olmaz.Mecburen ve zatn yazdığınız gibi arkadan sıralı ledler ile aydınlatılabilmesi gerekiyor.Buz pleksi ile silikon ledlerin arasında görsel çok fark olmayacak.İkiside beyaz görünecek.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mais Jannataliyev

Teşekkürler Abi;

1) Pleksi plaka alıp ısıtırsam ve şekil verebilirsem buna benzer bişeyler yapabilirim dimi?

2) Peki abi sence LEDler bu pleksinin içindemidir yoksa altında mı saklı?

3) Pleksi farın içine neyle tutturulmuştur?

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Plaka ile çubuk farklıdır.Plakaya direkt ısıtarak şekil veremezsin.İllaki kalıp tezgahı olacak.

Ledleri içine yerleştirmen zor.Led için çubuk genişliğine baglı olarak her lede göre matkaplı yuva açarsıın yerleşir.Yada şerit halinde dizersin.

3 sorunuz tamamen işçilik tarzına baglıdır ne ile sağlam olacağını ve yapabileceğine karar verirseniz ona göre sabitlenir.Burda unutulmaması gereken pleksi her şekilde beyazda olsa ışı verince yani başka ne tür müdahale olduysa aynen görebileceğinizdir.Teknik buna göre şekillenmeli.

Size fikir verebilir.

http://www.geceucusu.com/topic/5802-ford-focus-25-power-ledli-parksinyalstop-lambas%C4%B1/?page=2            

http://www.geceucusu.com/topic/6008-ford-focus-ii-2005-2011-angel-halkal%C4%B1pleksili-g%C3%BCnd%C3%BCz-far%C4%B1-ve-sinyalpower-led-sinyal/#comment-58541     

http://www.geceucusu.com/topic/5862-vw-golf-mk-4-ayna-kapaklar%C4%B1na-led-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1/#comment-56716

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Gündüz ledi ve sinyal kısmı birbirinden bağımsız çalışıyor.Her hangi bir şeması yok.

Linkte drl için bir role şeması mevcut işinize yarabilir.Bu şemayı sinyal,far gibi işlemler içinde istediğiniz şekilde geliştirebilirsiniz.

http://www.geceucusu.com/topic/5850-r%C3%B6le-nedir-nas%C4%B1l-ba%C4%9Flan%C4%B1r-r%C3%B6leyle-neler-yap%C4%B1l%C4%B1r/?page=3

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mahmut Akbulut
46 dakika önce, Özkan Şen 2 yazdı:

Resimleri ben göremiyorum sizdede bir sorun varmı

DNS ayarlarınızı değiştirip deneyin ...

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Salih Emirhan Melemez

Abi bu çalışmadaki gündüz ledini biraz detaylı bir şekilde anlatabilir misin?

Power ledlerin değerleri neledir?

Power ledlerin modülü varmıdır?

Pleksi nereden temin edebilirim?

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Ledler smd5630 serisi power led sınıfından.Facede bana yolladığın led şerit olanda kullanılan ledin aynısı.

https://www.lumileds.com/uploads/351/DS201-pdf

Bu şekilde dizilim ve evet o bakırlar sogutucu lakin montajı yapmak son derece zor ve ledleri eitmek mümkün.Yolladığın resimdekini alman senin için çok daha uygun olacaktır.

Pleksi için zaten cevabı vermiştim.Bulunduğun yerde satan bir yer bulman ve kestirmen gerekiyor.Reklamcılarada bakabilirsin.Kalıp halinde oldukları için kesilmesi gerekiyor.Linkteki konuda tartışılmıştı.

Yorum bağlantısı
Salih Emirhan Melemez

Oktay abi bulunduğum yer gümüşhane bırak çıkma parçayı sanayie yok denecek gibi

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

İl samsun görünüyor düzeltirsen iyi olur.

İnternet te bulunamayacak bişi yok ve bulunduğun yer bence önemli değil.

Yorum bağlantısı
Salih Emirhan Melemez
Şimdi, Oktay Toker yazdı:

İl samsun görünüyor düzeltirsen iyi olur.

İnternet tek şansın.Bulunduğun yer bence önemli değil.

Aslen Samsunluyum, Gümüşhane de çalışıyorum abi. Facebooka bakarmısın abi

Yorum bağlantısı
Salih Emirhan Melemez
(düzenlendi)

Oktay abi. Pleksi felan anladım nasıl oldugunu da şu alttaki resimde pleksilerin arasında ne var ve ne işe yarar onu çözemedim. Sadece tahmin ediyorum herhalde yapıştıracağın yerin şeklini vermek amacı ile telle tutturup şeklin daimi kalmasını sağlamaya çalıştın. Doğru mudur?

Birde ledleri dizerken 1 sarı 1 beyaz olarak mı dizdin. Yoksa tek ledde çift renk mi mevcut

Yardımını rica ediyorum :(

5a7b1d5ba2b1d_image(6).thumb.jpg.8f7ec610f5f55db9131bd0c39d48ff6f.jpg

tarihinde Salih Emirhan Melemez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...