İçeriğe Yönlendir

Citroen C4 2 (2010-2018) led gündüz farı, led sinyal, Bmw U halka

Oktay Toker

Recommended Posts

Oktay Toker
(düzenlendi)

Aracın sahibi citroen clubten genç bir arkadaşımız.Benden çok güçlü ışık istedi bende aklımdakini söyledim ve işlemlere Fatih'in aracının farından önce başlamıştım.Rabbimin izni ile tamama erdi ve monte edildi.Projelendirmek kolay oluyor ama iş montaja gelince her şey o kadar değişiyor ki anlatmak roman kitabı olabilir.

Oldukca uçuk bir çalışma gibi algılanabilir ama arkadaşımızı hem kırmadım hem ledleri monte ederken lensleri 30 derece kullandım ve bütün ledlerin egimini sis farı hizasına çok yakın gelecek şekilde monte ettim.Kontak açık iken yanıyor ve farlar açılınca sönüyor.Kurallara kısmen uymaya özen gösterdim.

Ledlerimiz 700 lümen 1000 miliamperlik ben bunları yine kısık şekilde yanmasını sağlayarak monte ettim.Sogutma sorununuda ona göre çözdüm.

Lensler 42mm lik ve 30 derece açılı.Lensleri monte etmek için eski tip metal el fenerlerinden aradım ve bir toptancıda buldum.45mm lik bir açıya sahip.Lensler çok güzel şekilde milimetrelik şekilde oldu.Sogutucuyuda bulmakta zorlandım ama bir hurdacıda buldum ve aldım.Keserken dekobaj aletini heba ettim.Peşpeşe kesince ucuz etli alet ısıdan dolayı deforme oldu.Tamir edeerim ama ne zaman kim bilir.

Aracımız ve ledlerin monte edileceği yer bu.LEdler orjinal gündüz farı bölümüne bağlanmadı.O ksımda beyaz ampul ile aktif durumda.aküden direk hat ile role yardımı alınarak işlem halledildi.Araç full diğital her noktayı kontrol ediyor bunu etmesin dedik.

Ledlerimiz ve sogutucumuz bu.Ledler 2 şerli seri baglı ve max 12 voltta çalışıyor.24 saat aralıksız testi yapıldı.Son derece stabil bir ısı ile sonuç alındı.

Lenslerimiz bu.

Lenslerimizin monte edildiği eski tip fener parçaları.

Montajı bitmiş halleri.

LEdlerin takılacağı kısımlar kesildi.

Buraya ekleyeceğim plastik parçayıda eski hp notebook lcd kasasını kullanarak çözdüm.Son derece dayanıklı bir parça.Şablon ile işaretlendikten sonra.

Yerine montelenmiş halleri.

Araç üzerindeki hali

Resim linkleri yenilendi.

045.jpg

047.jpg

049.jpg

076.jpg

077.jpg

079.jpg

080.jpg

082.jpg

089.jpg

090.jpg

128.jpg

171.jpg

177.jpg

182.jpg

189.jpg

195.jpg

196.jpg

197.jpg

198.jpg

200.jpg

2457.jpg

3217.jpg

3219.jpg

3226.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Emeğine sağlık abicim :bravo: keşke led ler hem beyaz hemde amber renk yanabilse süper ötesi bir şey olurdu bizim için :yahoo:1 taşla iki kuş güzel havalarda beyaz led drl kötü havalarda amber led drl hayali bile güzel valla :wub:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Aslında bütün lenslerin resimde kırmızı daire içine aldığım gibi yapamaya çalıştım ama sadece bu istediğim gibi göründü digerleri olmadı.Eğer olsalardı uzaktan sadece küçük lens gibi görünecekti ışık vurunca büyük ışık hüzmesi olacaktı.Diger resimlere bakarsanız bu işaretlediğim küçük lens gibi duruyor.Hepsini iyice silikonladıktan sonra kesin çözümü buldum ama iş işten geçti. lol.gif

3219.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Malzemeyi nereden alıyorsun Oktay.. ?

Beni bi götürsene oraya :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Araya araya bulunuyor sabit şurası diyebileceğim bir yer yok.Biri Ankara'nın kuzeyinde diğeri güneyinde,Ledler İstanbul. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

İşçilik çok iyi. Ancak ışık gücü çok fazla. Mümkünse azaltın, ledler de rahat eder.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Ustam arkadaş dahada artsın istiyor ben yapmadım,onuda buna ikna ettim.Bu zaten bu ledlerin yarı ışık gücü.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Koray Tek

Ellerine sağlık ustam.Çok güzel bir çalışma olmuş.

Kullandığın ledlerin ismi nedir ve nereden bulabilirim ?

birde sürücü devre olarak ne kullanıyoruz ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Cob led serisi diye geçiyor.Bunlarda sürücü devresi kullanmadım.Wattlı taş direnç kullanıp yarı gücünde çalıştırdım.

Yorum bağlantısı
Koray Tek

Cob led serisi diye geçiyor.Bunlarda sürücü devresi kullanmadım.Wattlı taş direnç kullanıp yarı gücünde çalıştırdım.

Peki nereden temin edebilirim ?

İnternette satılıyor mu ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
  • 10 ay sonra...
Oktay Toker
(düzenlendi)

Eskişehir ve İstanbul İllerimizden arkadaşlarımızın C4 araçları için yaptığım mercek çalışmaslarından sonra Eskişehirdeki arkadaşımızın farların sinyal kısmındaki turuncu parçayı çıkarıp Mercedes c serisi orijinal far içi led sinyal parçasının reflektör kısmını kesip biçip em gündüz farı hem sinyal olarak yanması için her biri 150 170 lümen aralığında ledlerden kullanıldı.Sinyal ledlerimiz her biri 80 lümenlik ambere yakın sarı ledler kullanıldı.İstanbul'daki arkadaşımızın aracına ise haricen orijinal Bmw U halkaları monte ettim.

Resim linkleri yenilendi.

1028.jpg

1055.jpg

1062.jpg

1066.jpg

1170.jpg

1305.jpg

1321.jpg

1323.jpg

1332.jpg

1333.jpg

1335.jpg

1338.jpg

1368.jpg

1378.jpg

1386.jpg

1396.jpg

141.jpg

1412.jpg

1416.jpg

1417.jpg

1418.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven

Son derece mükemmel bir custom çalışma olmuş ya.Eline emegine saglık abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Engin

Sinyaller yanarken beyazları kısıyor mu/kesiyor mu? yoksa hep beraber mi yanıyor? süper iş çıkmış, elinize sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...