İçeriğe Yönlendir

Ford Focus 3 (2011-) Bmw U halka, kaş, power led sinyal

Oktay Toker

Recommended Posts

Oktay Toker
(düzenlendi)

Ankara'dan arkadaşımızın Focus 3 aracı için mercek montajı yapılmış şekilde aldığı far için ilk başta junyan tip Focus 3 farlarındaki gibi gündüz farı tarzında çalışma yapmaya başlamıştık.Sonra Mondeo Mk2 için yaptığım çalışmanın gece resmini görünce her şey iptal oldu ve bu şekilde bir çalışmaya yöneldik.Oldukça uzun süren bir arge zamanından sonra değişen çalışma boyutunuda ara ara telefon konuşmalarında geliştirdik ve ortaya orijinal Bmw kaş bölümü çerçevesi ile beraber komple aktarımı yapıldı.Uzun hüzme kısmına sürpriz bir kara ile mercek montajı için epey cesaret edemez isemde U halka sevdasına cesaretimi toplayıp tası deldim.Uzun süren özel meselelrimden dolayıda elimde olmadan uzattığım çalışmayı Rabbimin izni ile son derece güzel bir görsel,işlevsellik sonuçları alarak geçtiğimiz aylarda bitirmek kısmet oldu.Arkadaşımızın anlayış ve sabrından dolayı kendisinden Rabbim razı olsun.

Son kaş çalışması için üst kısım kesildi.Orijinal Bmw kaş kısmı aynen sabitlendi.Çok uğraştırmadan montesi oldu.Sadece 2mm kadar fazladan egim olmuş tas birazcık sürtüyor.Çerçeve ilk önce tamamen eski boyadaki ciddi kusurlar nedeniyle güzelce zımparalandı.Çerçevenin kenar kısmındaki güzel şekilli kısım metalik grı tonda boyandı.Krom yapmadım boya kusurları olunca krom çok belli ediyor.

Uzun hüzme kısmı oldukça biçimsiz egimlere ve ebatlara sahip olunca mercekte küçük olmak zorunda idi.Mondeo Mk3 farlarının orijinal D2s merceği güzelce kısa hüzme merceği baz alınarak sabitlendi ve perdesi uzun hüzme etkisi yapabilmesi için egilerek etkisi kaldırıldı.Mercek kapagı bambaşka bir sorun oldu.2 haftdan fazl sadece mercek kapagı ile uğraşmak zorunda oldum.Önce orijinal Mondeo merceğin kendi kapagındaki kısım ile bir çalışma yaptım.Fena olmamıştı ama mercek yokmuş gibi görünüm ortaya çıkınca resimdeki parçayı yerlerde sürünürken gördüm.Junyan farların ampul değişim kapagı.Kesildi biçildi etrafı görsel izolesi ile kapanınca sonrasında boyandı.Daha önceden takılmış olan Hella merceğin kapagında epeyce uyumlu olmasıda bonus oldu.

Bmw U halka yerleştirildi.U halkada orijinal Audi gündüz farı ledleri kullanıldı.

Hangi araçta kullanıldığını bilmediğim parayıda sinyal kısmının egimlerine bire bire oturması ilede sinyal görünümüde farklı boyutta bir görünüm ortaya katınca moraller düzeldi.Sinyal kısmına geçen yıl smd5050 serisi 1 watt amber led olarak sinyallerde kullanmak için almıştım.Stoklarını bitirmiştim.Lakin hüsrana uğradım Anber renk çok koyu tonda idi ve kırmızı olarak görünüyordu.Hiç bir farda kullanmadım yatıp duruyordu.Arkadaşımıza durumu anlattım dedik zaten çok farklı bir çalışma oldu kullanalım kararı ile ledlerin sogutma dizaynı falan yerleşimide yapıldı.

Hatamı değilmi hala karar veremedim ama ledlerin beyazımsı hali görünmesin diye siyaha boyadım buda koyu amber yanan tonu biraz daha kırmızıya çekmesine yol açtı.Artık kırmızı bir sinyal oldu.Geri dönüşüde yok.

Kaşın ve U halkanın günışığı,beyaz ve beyaz turuncu olarak görünmleri.

Turuncu beyaz haline karar verildi ve sabitlendi.Mercek montajını daha önce yaparken merceğin alt selenoid motor kenarlarından mercek camına doğru sağ ve sol kenardan her mercekte 2 tane 1 watt power led takmıştım.Ledleri sökmedik ve daha kısık şekilde yanmasını sağlayarak loş bir ışık elde edildi.Güzelde oldu pişman olmadık.

Resim linkleri yenilendi.

2796.jpg

2807.jpg

2810.jpg

2811.jpg

2814.jpg

2820.jpg

2824.jpg

2825.jpg

2826.jpg

2830.jpg

2834.jpg

2837.jpg

2849.jpg

2871.jpg

2950.jpg

2980.jpg

2982.jpg

3089.jpg

3094.jpg

3095.jpg

3096.jpg

3097.jpg

3098.jpg

3100.jpg

3104.jpg

3106.jpg

3109.jpg

3110.jpg

3115.jpg

3120.jpg

3139.jpg

3141.jpg

3149.jpg

3154.jpg

3158.jpg

3159.jpg

3160.jpg

3168.jpg

3170.jpg

3172.jpg    

3168.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Toplanıp kapatılmaya hazır son halleri.

Farlar toplandı kapatıldı.

Araç üzerinden görünümler.

Farda olmasını hiç istemediğim halde Bmw kaş ledinde hesaba katmadığım bir sorundan dolayı sıkıntı yapınca ledleri yeni nesil Seramik tabanlı ledler ile değişimini yapıldı.Şimdi daha uzun ömürlü bir hale geldi.

10da.jpg

3090.jpg

3182.jpg

3183.jpg

3189.jpg

3195.jpg

3295.jpg

3303.jpg

339d.jpg

3a74.jpg

58bdd.jpg

61f210b6bf.jpg

7165b0.jpg

e1a4.jpg

efefa69c1.jpg

f717f8f8.jpg

focus.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihan Taşpınar

hep aklıma gelir şu focusları görünce. o gündüz ledlerinin takıldığı üçgen panjura aynı şekilde büyük boy üçgen ve içi boş bir drl tasarımı olsa çok güzel durur diye düşünüyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
taner eviş

Servet abinin farları İzmir e Cem kardeşim almış sonra Oktay abi bi xenonlamış geri ceme yollamış izmir e oradan cem den ben satın aldım far geldi van a sonra ben de doğan abiye verdim ankara ya :) tekrar oktay abinin ellerine geçmiş var ve sonuç :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat köse1679652626

türkiye turu yapmış maşallah :D insanlar aracın geçmişini bilir geceucusu üyeleri farların geçmişini biliyor :))

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Oktay Toker

Geçtiğimiz aylarda Malatya'dan Forum üyemiz Eray Özberk arkadaşımızın Focus 3 aracına kendi çalışması olan bi-xenon mercek montajı sonrası bazı sorunlardan dolayı ve gündüz farı çalışması için tarafıma vermiş ve onarım ve Hella gen5 balast xenon ampul ilavesi,Philips 4800k metal kasalı xenon ampul almıştık lakin beyaz tonu tatmin etmediği için kendisi sonradan 8000k d1s alarak ve Mercedes Gündüz farı işlemi yapmaya karar verdik.Çalışma oldukça sıkıntılı montaj evreleri ile ve buna sinyalide aynı çubuk üzerinden vermeye karar verince ledler ve sogutucu işlemleri vesiare epey teknik fikirler sonrası sinyal yapsakta iyi sonuç alamadım ve Sinyal olacak diye beyaz ledin odagınıda mecbur kaydırdık yinede iyi sayılacak gündüz farı ışığımız mevcut.Zaman kaybı olunca şimdilik nazarlık olsun dedik ve buna ilave olarak orijianal park ampulü kısmını turuncu ampul takıp sinyale ekledim.Gündüz farı alt köşe kısmı kısa mesafeli olduğu için sinyalde fena değil.Akşamları zaten sıkıntı yok.İlerki bir geniş zamanda sinyal aşamasını çözmek üzere anlaştık.Bu sürede tabiki sinyal için fikirler üretmeye devam edeceğim.Tabi gündüz farı çubugundan ayıracağım gibi duruyor.Audi ve yeni kasa Octavia tip sinyal ve gündüz farı verecek şekilde çalışmaya özendim lakin çubuk odak kısmı çok ince olunda performans alamadık.

3278.jpg

3289.jpg

3291.jpg

3292.jpg

3294.jpg

3295.jpg

3334.jpg

3337.jpg

3338.jpg

3339.jpg

3340.jpg

3393.jpg

3394.jpg

3395.jpg

3396.jpg

3397.jpg

3401.jpg

3402.jpg

3404.jpg

3406.jpg

3407.jpg

3408.jpg

3409.jpg

3410.jpg

3411.jpg

3412.jpg

3413.jpg

3414.jpg

3415.jpg

3416.jpg

3528.jpg

3530.jpg

3531.jpg

3532.jpg

3533.jpg

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Oktay Toker

Adana ilimizden bir arkadaşımız daha önce çalışmasını yapması kısmet olan farlar bir kaza sonucu kenara konulup satılık olunca tavsiye ile almıştı,tarafıma yeniden yollandı ve çok daha farklı bir çalışma için arkadaşımızın aklındaki fikirler doğrultusunda yeniden projelendirildi, çalışma yine uzun soluklu ve cidden her detayını en az 2 defa bozup yapmak ile kılı kılına montajı yapılan ve parça açılarını en ideal açıyı yakalayarak montajı biten bir çalışma oldu,farklı sorunlarda başımızdan eksik olmadı çok şükür ve Rabbimin izni ile oldukça güzel bir sonuç ile bitirmek kısmet oldu.

Farlar için daha önce yapılan çalışma linki.

Çalışmada bu defa 2014 Audi A4 diye biliyorum gündüz farı pleksi çubuk,Bmw 3 serisi ve x3 lerde sanırım kullanılan Angel halka ve bu halkaya ait orijinal çerçeve tabanı kullanıldı.Sinyal içinde bu çizgiye uyum için Mercedes E seris farlarda kullanılan park aydınlatması parçası kullanıldı.Angel ve kaşta her farda toplamda 5 tane Osram 5 watt smd3535 6000k ledler kullanıldı.Sinyallerde her birinde 12 tane Amber 3 watt smd3535 led kullanıldı.Daha önceki çalışmada kullanılan HElla bi-xenon ve Hella xenon kit aynen kullanıldı.

2017.jpg

20170.jpg

201709.jpg

3564.jpg

3626.jpg

3627.jpg

3628.jpg

3631.jpg

3632.jpg

3643.jpg

3645.jpg

3798.jpg

3799.jpg

3803.jpg

3804.jpg

3805.jpg

3806.jpg

3808.jpg

3812.jpg

3813.jpg

3817.jpg

4003.jpg

4033.jpg

4048.jpg

4050.jpg

4053.jpg

4055.jpg

4056.jpg

4057.jpg

4062.jpg

4065.jpg

4123.jpg

4125.jpg

4127.jpg

4139.jpg

4142.jpg

4143.jpg

4146.jpg

4147.jpg

4164.jpg

4165.jpg

4168.jpg

4169.jpg

4170.jpg

4172.jpg

4173.jpg

4174.jpg

4176.jpg

4178.jpg

4180.jpg

4181.jpg

4184.jpg

4189.jpg

4196.jpg

4197.jpg

4198.jpg

4205.jpg

4207.jpg

4208.jpg

4210.jpg

4212.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
25 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Senin görsel şov ne zaman?Merak içindeyim.:)

Abi herşey hazır biliyorsun ama inan başımı kaşıyacak vaktim yok :fiuw: kış gelmeden halletmem lazım :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Selçuk Keleş

BMW'yi hatırlatıyor, güzel olmuş, güle güle kullansın sahibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Doğan Parmak1679652685

Öncelikle herkese meraba. Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum yeniyim daha forumda hatam olursa affola. 

Focus 2015 model aracımın üstünde sonradan yapılmış mercekli farlar var aracı ikinci el olarak aldım aldığımda böyleydi. Kısalarda 3000 lumen ledler vardı gece karanlığında hiç göstermiyordu sonradan photon milestone 8000 lumen aldım şuanda üstünde onlar var ama gece yine kötü gösteriyor aşağıda fotoğrafını koyucam. Dedim acaba ledlerden dolayı mı arkadaşın xenon ampulunu denedik sonuç yine aynı oldu görüntü sıfır. Mercekden dolayı bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum bu işlerdede acemiyim yardımcı olursanız çok sevinirim. Kısalar ve uzunların fotoğrafı

DSC_0067.JPG

DSC_0065.JPG

DSC_0063.JPG

DSC_0061.JPG

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Hoş geldiniz.

Farlar Çin üretimi Junyan tarz farlar.Sonradan yapılma değil.

Mercekleri Halojen ampullere göre dizaynı olan merceklerdir.Helede kısa far kısmındaki h3 mercek tipi ise dahada sıkıntı.Halojen ampul haricinde kullanılan ampul tipleri sıkıntı oluşturur lakin bu duvar resimlerine göre çok kötü bir sorun mevcut.Ampuller kesinlikle yerine oturmamış yada odaklama çentikleri ters  yada ampul ters takılıyor.Şuda çok yaşanıyor ampul sabitleme telleri çıkarılıp yapıştırma yapılıyorsa hiç uğraşmanızı tavsiye etmem.

Halojen ampulleri hangi tip yuvaya sabitse onu takın o şekilde bir test ediniz.

Led veya xenon sorunlarına güzel bir örnekleme görseli olarak resimleri yüklemeniz iyi oldu. 

İsim soyisim belirtirseniz bilahire düzeltme olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Parmak1679652685
(düzenlendi)
20 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Hoş geldiniz.

Farlar Çin üretimi Junyan tarz farlar.Sonradan yapılma değil.

Mercekleri Halojen ampullere göre dizaynı olan merceklerdir.Helede kısa far kısmındaki h3 mercek tipi ise dahada sıkıntı.Halojen ampul haricinde kullanılan ampul tipleri sıkıntı oluşturur lakin bu duvar resimlerine göre çok kötü bir sorun mevcut.Ampuller kesinlikle yerine oturmamış yada odaklama çentikleri ters  yada ampul ters takılıyor.Şuda çok yaşanıyor ampul sabitleme telleri çıkarılıp yapıştırma yapılıyorsa hiç uğraşmanızı tavsiye etmem.

Halojen ampulleri hangi tip yuvaya sabitse onu takın o şekilde bir test ediniz.

Led veya xenon sorunlarına güzel bir örnekleme görseli olarak resimleri yüklemeniz iyi oldu. 

İsim soyisim belirtirseniz bilahire düzeltme olacaktır.

Üzerindeki ledler h7. İnternette bu farın özelliklerine baktığımda d2s yazıyor ama üzerinde h7 vardı. Yuva girişi sarı ampule uymuyor d2s girişi gibi. Çözüm olarak ne önerirsiniz mercek değişimi olabilir mi?

İsim Doğan Parmak

tarihinde dgn61 tarafından düzenlendi
Ek
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

D2s ise siz xenon ampulü ne taktınızda olmadı?Halojen ampule göre taktıysanız uymayabilir.D2s taktınıda aydınlatmaya paralel olarak çizgilerde böyle ise ciddi şekilde mercek sorunu olduğu açık ve Mercek değişimi şart olacaktır.Farın ampul takılan kısmından mercek arkasını gösterecek şekilde resim çekip atarsanız yorum yapabiliriz. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
7 saat önce, dgn61 yazdı:

Üzerindeki ledler h7. İnternette bu farın özelliklerine baktığımda d2s yazıyor ama üzerinde h7 vardı. Yuva girişi sarı ampule uymuyor d2s girişi gibi. Çözüm olarak ne önerirsiniz mercek değişimi olabilir mi?

İsim Doğan Parmak

Merceklerin değişmesi şart. Led ampuller zaten geometrik olarak sıkıntılı normal farda bile.

Yorum bağlantısı
Doğan Parmak1679652685
38 dakika önce, Selçuk Keleş yazdı:

Merceklerin değişmesi şart. Led ampuller zaten geometrik olarak sıkıntılı normal farda bile.

Tabiki xenon gibi aydınlatma yapmadığını biliyorum led ampullerin ama bu kadarda kötü olmaması lazım. Mercek değiştirmek şart ise ne tür mercek önerirsiniz ? Xenon kullanıcam ama muayenedende sıkıntı çıksın istemiyorum hangi mercek kullanmalıyım?

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Öncelikle tekrarlıyorum bu mercekte d2s xenon ampul taktınız mı yoksa normal H serisi xenon ilemi denediniz.Bu merceğin sapma sıkıntısı uyumsuz ampulle daha fazla oluyor.LEd her şekilde sapa aydınlatması var.Yakın mesafede pamuk ışığı diyorum toplu ışık veriyor bu iyi gibi gösterir.Lakin bu duvar resmindeki gibi bir aydınlatmadan normalde çok daha iyi ışık vermesi gerekir.D2s xenon denemediysen dene sonra değişim için netleşirse O merceğin yapısına uyabilecek tek mercek yeni tip Hella bi-xenon model.İlanlar sayfasındaki arkadaşlardan  bulabilirsin.Bu merceği takıncada yine led takmaya çalışacaksan boşuna uğraşmış olabilirsin.

Yorum bağlantısı
Doğan Parmak1679652685
2 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Öncelikle tekrarlıyorum bu mercekte d2s xenon ampul taktınız mı yoksa normal H serisi xenon ilemi denediniz.Bu merceğin sapma sıkıntısı uyumsuz ampulle daha fazla oluyor.LEd her şekilde sapa aydınlatması var.Yakın mesafede pamuk ışığı diyorum toplu ışık veriyor bu iyi gibi gösterir.Lakin bu duvar resmindeki gibi bir aydınlatmadan normalde çok daha iyi ışık vermesi gerekir.D2s xenon denemediysen dene sonra değişim için netleşirse O merceğin yapısına uyabilecek tek mercek yeni tip Hella bi-xenon model.İlanlar sayfasındaki arkadaşlardan  bulabilirsin.Bu merceği takıncada yine led takmaya çalışacaksan boşuna uğraşmış olabilirsin.

denediğim xenon ampul h7 ampuldü. d2s deneme şansım olmadı çünkü o tip xenon bulamadım. mercek değişiminden sonra bir süre led takmak zorunda kalıcam çünkü d2s xenon ampülleri aliexpress'den sipariş vericem. bir sorum daha olucaktı. d2s mercek takıldığı zaman beni idare etmesi için h7 led'leri kullanabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

D2s xenon bulup denemelisin.Diğer türlü kendine yük.

Led için cevabı yazmıştım.Hella bi-xenonda d1s ve d2s d3s kullanabilirsin.Başka bir ampulü zaten ampul tutucusu nedeniyle takamazsın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...