İçeriğe Yönlendir

Led farın halojen farla karşılaştırması

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

BM aydınlatma grubunun toplantı raporlarını incelerken Fransız'ların hazırladığı bir sunum dikkatimi çekti. Işık yeterliliği açısından led ve halojen ışık kaynaklarının karşılaştırıldığı bu güzel çalışmayı sizinle paylaşmak istedim. Orjinali burada , aşağıda kısaca çeviriyorum :

Mevcut yönetmelik kısa farda en az 1000 lm.'lik bir led ışık kaynağının bulunmasını zorunlu tutmaktadır. Yaptığımız karşılaştırmada 1000 lm'den düşük ledin kullanıldığı farı H7 ve H4 farla optik ve güç tüketimi açısından karşılaştırdık.

Soldan sağa sırayla :

Led 1 – 1000 Lm. ~20W

Led 2 - 800 Lm. ~16W

H7 Reflector – 1500 Lm. 58W

H4 Reflector – 1020 Lm. 68W

post-5-0-35057300-1428586769.jpg

post-5-0-31720700-1428586406.jpg

post-5-0-92820300-1428587441.jpg

Sonuç olarak :

Led far daha az enerji tüketmektedir.

Led farın optik verimliliği %60 dolaylarında iken halojen farda bu rakam %35 civarındadır.

1000 lm'lik led far aynı güçte halojen fardan daha etkin aydınlatma sağlamaktadır.

Yasal düzenlemelerden 1000 lm. limiti kaldırılmalıdır.

post-5-0-31720700-1428586406_thumb.jpg

post-5-0-35057300-1428586769_thumb.jpg

post-5-0-92820300-1428587441_thumb.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Şimdi halejen ampul yerine led tip H serisi kullananlar bunu yanlış anlamasın ustam. :lol:

Halojenlerdeki 58,68 watt sanırım araç çalışırken oluşan 14 volt üzerinden hesaplanmış.Doğru yazmışlar.

Oem tanıtımlarda bu degerler yok sanırım hatırlamıyorum.

Led far hurdası alıp içindeki ledler yüksek lümenle değişip kullanılcak bak sen o vakit ışık gücüne.

Her led reflektör hücresinde sanırım 200 lümen falan gibi led var.En azından Seat led fardaki öyle görünüyor.

Yakında ve sanırım yaz zamanı olabilecek bende halojen-xenon-Led lümen ölçümlere el atacağım detaylıca yazarım. :good1:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

İsteyen her şekilde yanlış anlıyor zaten. :) Nasıl xenonu mercekle birlikte kullanmak gerekiyor, led'i de uygun reflektör ve merceği ile kullanmak gerek ki ışık düzgün dağılabilsin. Bu mantığı bilen biri zaten ledle de aynı kötü sonucu alacağını tahmin eder zannediyorum. :) Çalışma sonucunu bekliyorum harika olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

+1

Led lümeni eğerki Lazer tekniğine rakip olabilecek boyutta değerlendirilir ise bence 2 kat olarak sadece mercekli versiyonlarda artmalı.Normal Reflektörlülerde belki biraz daha artabilir.

Yorum bağlantısı

Optik tasarım sistemin kalbi led aydınlatmada. Keşke otoyol aydınlatmalarına biran önce sıra gelse

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

+1

Led lümeni eğerki Lazer tekniğine rakip olabilecek boyutta değerlendirilir ise bence 2 kat olarak sadece mercekli versiyonlarda artmalı.Normal Reflektörlülerde belki biraz daha artabilir.

Optik tasarım sistemin kalbi led aydınlatmada. Keşke otoyol aydınlatmalarına biran önce sıra gelse

İşler karıştı yine. :) Otoyol aydınlatması gibi uzun menzil için lazer sistemi denenmeye başlandı. Bir yandan halojenin ortadan kaldırılması geliştirilen düşük güçlü xenon diğer yandan da yaygınlaşan ledli farlar. Yasal düzenlemeler halojeni kaldırmadığı sürece sonuç yine üreticinin kararında bitecek. Düşük güçlü xenon pek rağbet görmedi yanlış mı düşünüyorum ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Bugün h11 ve H7 led aldım fuardan. Biraz mıncıklarım, bir iki foto ile mukayese yaparım :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Gece çekimi ekleyeceğim

Gerek yok. kesilme çizgisi falan uçmuş gitmiş. Bildiğin çakma xenon gibi olmuş. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Farı aşagı çekip sis farı niyetinede belkim kullanılabilir. :lol:

Aman diyim :) Web siten güzelmiş, hayırlı olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Aman diyim :) Web siten güzelmiş, hayırlı olsun.

Rabbim razı olsun.Arkadaşımızdan da Razı olsun. Düzgünce muhabbetim ve tanışlışmığımız bile olmayan,İstanbul'dan işini bile yapmak kısmet olmayan,1 defa çalışma için konuştuğum bir arakdaşımız bir hafta sonunu harcayıp uğraşmış hazırlamış ve Yılın başında şifreleri ile hediye etti.Çok fena şaşırmıştım ve duygulanmıştım.Daha sadece e-mail adresimi düzelltebildim.

Sanırım çakma xenondan daha fazla göz alacak

Ustam senin şu yıllar önce eşini kaybettiğin 30wattlık led daha güzel performansı var dı diye hatırlıyorum.En azından çizgi çok netti değil mi?

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Araç Landrover freelander Lr2. Mevcut farlarıda kötü kesilme çizgisine ve sınırlı aydınlatmaya sahip.

Kısa far h7.

18 watt

cree led

2100 lm.

92onLxul.jpg

DQ9Cqc6l.jpg

RiLUCo3l.jpg

Sis H11

18 watt

cree led

2100 lm

dXA3AWRl.jpg

PMQiuqFl.jpg

KIsa ve sis

jqYWo86l.jpg

Allah ne verdiyse, kısa uzun sis :)

tVW6BxUl.jpg

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Metin Akbal1679652606

Led farın yağmurlu havalarda sıkıntı yarattığını duydum bir kaç arkadaştan. Kullandığı araç yeni Leon.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Led farın yağmurlu havalarda sıkıntı yarattığını duydum bir kaç arkadaştan. Kullandığı araç yeni Leon.

Leon led farda sınıfta kaldı malesef çok fazla şikayet var son zamanlarda ...

İlk jenerasyon, çocukluk hastalıkları :) Düşünün ki 1992 yılında xenonu araç almışsınız, zamanla iyileşecektir. Xenon pek yaygınlaşamadı ama led farlar mecburen yaygınlaşacak. Bir de soğuk renk kullanmasalar 4300K'ya düşseler harika olur bence. Eski kafalı mıyım neyim ? :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Sen de zamanla soğuk beyaz renge alışırsın abi :)

:i-ih:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...