İçeriğe Yönlendir

Mazda Lantis Mercek sorunu

Ali Gürbüz 2

Recommended Posts

Ali Gürbüz 2

Slm herkese.

Benim far mercekleri ömrünü tamamlamış sanırım. Ama farklı bir aracın merceğini taktırmak istiyorum.

Şu an farlarda Xenon 8000k H1 var. Göstermiyor.

Ör: Uyarsa passat, jetta, vs mercekli olanlardan hangisi ise.

Ya da merceksiz bir sistem yaptırabilirmiyim?

Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

Saygılar...

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Merhabalar.Öncelikle mercek kullandığınız xenondan dolayı zarar görmüşe benziyor.Siz halojen mercekli fara yüksek ısı ve ışık yayan xenon ampul takmışsınız.Bu da zamanla kararmayla sonuçlanmış.Farınızı açıp içinden çıkan merceğin aynısından takabilirsiniz.İnternette aratırsanız mercek satan arkadaşları görebilirsiniz.Ayrıca bu işlemi yapsanız da zamanla mercek şu an ki haline gelecektir.Bunun yerine eliniz yatkın ise Hella bosch valeo merceklerinden bi xenon olan modellerden alıp rahatlıkla kullanabilirsiniz.Sizde zaten mevcut olan bir xenon balastınız var.Ucuz yollu olsun isterseniz bir çift d2s ampul ve bir çift d2s dönüştürücü kablo alıp kullanabilirsiniz.Ama bu ampullerin arkasında hızlı ısınmayı sağlayan sistem ve balast olmadığı için sellektör yaparsanız bu ampuller etkisiz kalacaktır.Bizim tavsiyemiz d1s gen 4 ya da gen 5 sistem alıp onları d1s ampul uyumlu bi xenon mercekle kullanmanızdır.

Yorum bağlantısı
Ali Gürbüz 2
(düzenlendi)

Merhabalar.Öncelikle mercek kullandığınız xenondan dolayı zarar görmüşe benziyor.Siz halojen mercekli fara yüksek ısı ve ışık yayan xenon ampul takmışsınız.Bu da zamanla kararmayla sonuçlanmış.Farınızı açıp içinden çıkan merceğin aynısından takabilirsiniz.İnternette aratırsanız mercek satan arkadaşları görebilirsiniz.Ayrıca bu işlemi yapsanız da zamanla mercek şu an ki haline gelecektir.Bunun yerine eliniz yatkın ise Hella bosch valeo merceklerinden bi xenon olan modellerden alıp rahatlıkla kullanabilirsiniz.Sizde zaten mevcut olan bir xenon balastınız var.Ucuz yollu olsun isterseniz bir çift d2s ampul ve bir çift d2s dönüştürücü kablo alıp kullanabilirsiniz.Ama bu ampullerin arkasında hızlı ısınmayı sağlayan sistem ve balast olmadığı için sellektör yaparsanız bu ampuller etkisiz kalacaktır.Bizim tavsiyemiz d1s gen 4 ya da gen 5 sistem alıp onları d1s ampul uyumlu bi xenon mercekle kullanmanızdır.

Elinize sağlık, bilgiler güzel. Emeğinize sağlık.

Xenonu yeni taktım, takmadan önce de öyleydi. Lantislerin mercekleri çok tatminkar değil. Benim amacım Vw, Volvo, bmw, mercedes merceği takmak. Ya da merceksiz kullanımı mümkün mü ? Bu konuda görüşlerniz nelerdir?

tarihinde Ali Gb33 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Merceksiz kullanmak için sizin arabaya uygun merceksiz far tasarımı var ise kullanılabilir.Ama yok ise merceksiz kullanamazsınız.Zaten şöyle düşünün bmw almaya karar verdiniz.Adamlar sizden bi xenon için 2000 3000 euro ekstra para istiyor.Bunun sebebini düşünün.Sistemin iyi olmasından mı yoksa görsel olmasından mı ? Merceksiz araba bence trafiğe çıkmamalı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Çok küçük bir farı var. Mercek montajı zor olur. Yedeğini bulmak eminim daha da zordur.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Oktay Toker
(düzenlendi)

Ankara'dan 98 Lantis Farları o vakit söktük ve Hella bi-xenon mercek montajını yaptık.D2s set kullanıldı.Farların biri orijinal,diğeri yan sanayi ve mercek çap farkı vesaire değişikti.Farın içi oldukça dardı.Mercek montaj kısmı beni epey terletti ama saglam bir montaj ile sonuc aldık.Eski mercekler nasılsa kullanılamayacaktı ve ayak kısmlarından kestim Hella merceğe sabitledim.Ayar vidlamaları aynen kullanıldı.Kırık olan vidalama kısımlaraı vesaire her kusuru onarıldı.Sonra birde arkadaşımız kendine özgü birde gündüz farı tarzı şekil oluşturmuş bahsetti resmi yolladı.Yurtdışında yapanların linklerinide verdi.Önce ben çok yanaşmadım ama yapılanları görünce ne olacak ki dedim ve elimdeki önceden kırılmış olan Bmw halka parçalarınıda bunda degerlendirdim.Oldu yarım ay şeklinde gündüz farı.

Farların dağılmış hali.

Hella mercekli yeni hali.

Kırıkların onarılması.

Montaj halleri.

Yarım halkanın montajı.iki kenardan 1 watt lık smd 3528 power ledler ile güzel bir netice alındı.

Kapanmış halleri

Yanış halleri

Araç üzerinden bir resim.

Cep teli ile çektiğim duvar resmi.

Resim linkleri yenilendi.

5099.jpg

5112.jpg

5128.jpg

5129.jpg

5131.jpg

5133.jpg

5153.jpg

5182.jpg

5189.jpg

5191.jpg

5196.jpg

5199.jpg

5205.jpg

5208.jpg

5209.jpg

5210.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Gündüz farı sade ve şık olmuş. Soğuk beyaz renk olmadığından daha bi hoş gözüktü gözüme :) Tebrikler, zor bir iş başarmışsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Oktay Toker
(düzenlendi)

Çalışma yapması kısmet olan Lantis Farların takıldığı kasa kısmının alt ayaklarının baglanyısı yapılan şase kısmındaki bölümleri arkadaş uzun süredir yaptıramamış,bundan dolayı farlar aşagı düşüyor ve aydınlatmada ayar yere düşüyordu.ŞAse kısmını yaptıramayınca farları mercekleri montaj bölümlerinden yukarı kaldırması için arkadaşının tanıdığına vermiş ve maalesef yapılan bir çok işlemi sökmüş,Merceklere orijinal değil demiş ve arkadaş beni aradı durum bu diye ve farları bakıma aldım.Darmadağın halini resimlemek aklıma gelmedi,angel vesaire sökülmüş neyse baştan komple ayar mekanızmaları aracın şase konumundaki halindeki en son ayar noktasının üzerine gelecek şekilde çok uğraştıran bir ayar vidalamaları yaparak merceği ve uzun hüzme tasını aynı konuma getirerek çalışmayı bitirdik.Angelları yeniledim ve smd3535 power led kullandım bu defa.Sökülen arka kapagada pvc boru ile yeniden dizayn yapıp teslim etmek nasip oldu.Farın alt ayak kısmınada tarif ettim takoz yapacak far titremesin diye.

Farlar aşagı düşünce durum bu idi.

k_sa.jpg

Son toplanmış hali ve duvar resmi.

4707.jpg

4708.jpg

4709.jpg

WP201.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Kıvanç Şilepe

Merhaba istanbul dan lantis alacagim ve igdir a donus yapacagim.farlar mercekli fakat gorus acisi iyi olmadigini soyluyirlar bir arkadasim buraya yonlendirdi.xenon tavsiyesi almak istiyorum butcem 450 tl.simdiden tesekkur ederim

Yorum bağlantısı
Hazar Erulusoy

Ampulden ziyade far plastiğinin katarak dediğimiz probleminin düzeltilmesi ilk etapta sağlıklı olacaktır. Akabinde aracın orjinal aydınlatma sistemi ampulleri güncellenebilir yada bixenon dönüşümü yapılabilir.

Yorum bağlantısı
Kıvanç Şilepe

Bixenonun calisma prensbni inceledim faydali olu.simdi xenon veya bi exenon icin butceme gore ne onerirsiniz(450)

Araci avcilardan alacagiim yakinlarda tavsiye ettiginiz ustalar var mi ?

Yorum bağlantısı
Hazar Erulusoy

Forum kuralları gereği led ve merceksiz kullanılan xenon ampulleri ön aydinlatmada uygun olmadığı için tavisye etmiyor yada herhangi bir bilgi paylaşımı yapmiyoruz.

Şu an farlara ne takarsanız takın iyi performans vermeyecektir çünkü far plastikleri matlaşmış.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
14 saat önce, Kıvanç Şilepe yazdı:

Merhaba istanbul dan lantis alacagim ve igdir a donus yapacagim.farlar mercekli fakat gorus acisi iyi olmadigini soyluyirlar bir arkadasim buraya yonlendirdi.xenon tavsiyesi almak istiyorum butcem 450 tl.simdiden tesekkur ederim

Bütçe xenon dönüşümü için yetersiz. Led ampulleri zaten önermiyoruz. Osram nightbreaker gibi bir performans ampulü takın ama bir mucize de beklemeyin. İyi aydınlatma için merceklerin değiştirilmesi şart, ileride şartlar gerçekleştiğinde yaptırırsınız.

Yorum bağlantısı
Kıvanç Şilepe
17 saat önce, Hazar Erulusoy yazdı:

Forum kuralları gereği led ve merceksiz kullanılan xenon ampulleri ön aydinlatmada uygun olmadığı için tavisye etmiyor yada herhangi bir bilgi paylaşımı yapmiyoruz.

Şu an farlara ne takarsanız takın iyi performans vermeyecektir çünkü far plastikleri matlaşmış.

Farlar mercekli ve plastik degil resmi gormediniz sanirim

7 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Bütçe xenon dönüşümü için yetersiz. Led ampulleri zaten önermiyoruz. Osram nightbreaker gibi bir performans ampulü takın ama bir mucize de beklemeyin. İyi aydınlatma için merceklerin değiştirilmesi şart, ileride şartlar gerçekleştiğinde yaptırırsınız.

Led leri neden onermiyorsunuz

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Farların ampul tipi ne ?

450 bütçe ile xenon alabilirsiniz ancak bu farın temizliğe ve tadilata ihtiyacı var.
Bunu yapmadan bu fara xenon veya led almayın.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
On 23.02.2020 at 09:05, Mehmet Özyürek yazdı:

Farların ampul tipi ne ?

450 bütçe ile xenon alabilirsiniz ancak bu farın temizliğe ve tadilata ihtiyacı var.
Bunu yapmadan bu fara xenon veya led almayın.

H1

On 22.02.2020 at 16:12, Kıvanç Şilepe yazdı:

Farlar mercekli ve plastik degil resmi gormediniz sanirim

Led leri neden onermiyorsunuz

Geometrisi halojen fara uygun değil, ışığı düzgün odaklamıyor. Renk sıcaklığı yüksek, (mavi) normal havada bile iyi değil, yağmur ve siste etkisi tamamen gidiyor. Dünya devleri bile en fazla 1200 lümene ulaşabilmişken piyasadaki çinli ürünlerde 3000'ler 5000'ler havada uçuşuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...