İçeriğe Yönlendir

TüvTürk Muayenesi, yasal uyumluluk, araç aydınlatmasında dikkat edilmesi gereken noktalar

İsmail Hakkı Ay

Recommended Posts

Oktay Toker
(düzenlendi)

Broşürde Gündüz lambası resmi genel şart ibaresine görede bence hatalı olmuş.Gece çekilmiş resim ile uyuşmamış.Xenon resmi de far yıkamalı bir resim olabilirdi.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih Tunca

Yeni honda civic lerin çamurluk sinyalleri parklarla beraber yanıyor. Yani bildiğimiz amerikan park bu aracın yasal durumu nedir?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Aracın standart donanımında olan uygulamara herhangi bir yaptırım söz konusu değil . Araçlar ithal edilirken ilgili kuruma , donanımları ile ilgili gerekli yazışmalar yapılıyor ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Selçuk Keleş
On 04.10.2017 at 01:03, Semih Tunca yazdı:

Yeni honda civic lerin çamurluk sinyalleri parklarla beraber yanıyor. Yani bildiğimiz amerikan park bu aracın yasal durumu nedir?

Sorun olmaz da, kolaya kaçıyolar yıllardır. Ampuller ece değil biçok modelde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mahmut Akbulut
7 saat önce, Yasir Çatalsakal yazdı:

Selamunaleyküm,

bi-led mercekli farlarda otomatik far yükseklik, far yıkama gibi unsurlar aranıyor mu? bununla ilgili uygulama nasıl şu anda?

@Selçuk Keleş @Oktay Toker  @Mahmut Akbulut

Bi-led farlarda bu ekipmanlar aranmıyor ve muayeneden geçiyor , şimdiye kadar olumsuz bir geri dönüş olmadı ...

Yorum bağlantısı
Yasir Ç.Sakal
21 saat önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Bi-led farlarda bu ekipmanlar aranmıyor ve muayeneden geçiyor , şimdiye kadar olumsuz bir geri dönüş olmadı ...

Sonradan bi-led takıp muayeneye giden oldu mu yoksa bi-led ler henüz tüv listesinde karşılık mı bulmuyor?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
4 saat önce, Yasir Çatalsakal yazdı:

Sonradan bi-led takıp muayeneye giden oldu mu yoksa bi-led ler henüz tüv listesinde karşılık mı bulmuyor?

Evet TÜV listesinde henüz Led ampullerle ilgili bir kısıtlama yada güncelleme yok , bahsettiğiniz kriterler sadece gaz deşarjlı ampuller için geçerli ...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Parmak1679652685

Aracımda d2s sonradan yapılma xenon lar var yükseklik ayarıyla far yıkamada olmayınca ağır kusur sayılıyor. Haftayada muayenem var sizede bir sorum olucak.

d2s merceğe halojen takılırmı ? Takılırsa aydınlatma yapar mı yani muayeneden geçebilirmiyim?

istenirse aracın fotoğraflarını koyabilirim

Yorum bağlantısı
Yasir Ç.Sakal
10 saat önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Evet TÜV listesinde henüz Led ampullerle ilgili bir kısıtlama yada güncelleme yok , bahsettiğiniz kriterler sadece gaz deşarjlı ampuller için geçerli ...

Teşekkürler kardeşim. ?

Yorum bağlantısı
Can Ekin

Orjinal olmayan Xenon ve led de odağa ve ışık gücüne bakmaları gerekir diye düşünüyorum.

Sonuçta reflektörlü fara ister xenon tak ister led darmadağın oluyor ışık.
Ehh şimdi ışık gücü 2000lm le sınırlanmış 25w xenon larda otomatik far yükseklik ve yıkama da aranmıyor. O zaman led yada xenon bu ışık gücünden fazlaysa aynı muameleyi görebilir.

E6633 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)
10 saat önce, Doğan Parmak yazdı:

Aracımda d2s sonradan yapılma xenon lar var yükseklik ayarıyla far yıkamada olmayınca ağır kusur sayılıyor. Haftayada muayenem var sizede bir sorum olucak.

d2s merceğe halojen takılırmı ? Takılırsa aydınlatma yapar mı yani muayeneden geçebilirmiyim?

istenirse aracın fotoğraflarını koyabilirim

D2S e H7 ampul ile ilgili görsel sonucu

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Parmak1679652685

D2s mercekli xenon uzunlar led sisler led bu şekilde muayneye kalıcağımı bile bile gittim halojen ampul takmadan ama ne gariptir ki geçtim. Araçda ne far yıkama ne de oto far yüksekliği vardı. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ömer Elmas
13 saat önce, Doğan Parmak yazdı:

D2s mercekli xenon uzunlar led sisler led bu şekilde muayneye kalıcağımı bile bile gittim halojen ampul takmadan ama ne gariptir ki geçtim. Araçda ne far yıkama ne de oto far yüksekliği vardı. 

Balastları görmeyip galiba sistemi komple led sandılar :lol:

Yorum bağlantısı
Doğan Parmak1679652685
11 saat önce, Ömer Elmas yazdı:

Balastları görmeyip galiba sistemi komple led sandılar :lol:

Olabilir çünkü kabloları aşağı sarkıtıp tampona doğru kelepçelemiştim :lol:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Can Ayaslan

Mercek olunca problem olmamıştır belki. 2011 captiva orijinalinde halojen mercek var. xenon takılı şu an araçta. geçip geçmeyeceğini ben de merak ediyorum :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
İlker Yüksel

Arkadaşlar sonradan uygulanan bi-Xenon uygulamaları Muayenede sorun yaratıyor. O sebeple H7 ampül ile girdim. H7 ampül ile girmesine rağmen arkasında balast var diye ağır kusur verdi.Tüm muayene istasyonlarında farklı uygulamalar mevcut. Sizlerde nasıl bir durum oldu?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
2 saat önce, İlker Yüksel yazdı:

Arkadaşlar sonradan uygulanan bi-Xenon uygulamaları Muayenede sorun yaratıyor. O sebeple H7 ampül ile girdim. H7 ampül ile girmesine rağmen arkasında balast var diye ağır kusur verdi.Tüm muayene istasyonlarında farklı uygulamalar mevcut. Sizlerde nasıl bir durum oldu?

Şanssızlık olmuş. Geçen motosiklet muayenesine girdiğimde elinde el feneri ile lastiğin yön işaretini yarım saat arayan ve lastik ters diye ağır kusur veren görevliyi hatırlattı bana :) 

Yorum bağlantısı
İlker Yüksel
Bir saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Şanssızlık olmuş. Geçen motosiklet muayenesine girdiğimde elinde el feneri ile lastiğin yön işaretini yarım saat arayan ve lastik ters diye ağır kusur veren görevliyi hatırlattı bana :) 

Selçuk bey acaba hiç ampül değişmesede geçer miydi. Üstündeki bi-xenon ile de geçtiği oluyor mu?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
18 saat önce, İlker Yüksel yazdı:

Selçuk bey acaba hiç ampül değişmesede geçer miydi. Üstündeki bi-xenon ile de geçtiği oluyor mu?

Hayır geçmez.

Yorum bağlantısı
Semih Tunca

Muayene bakan görevliye göre maalesef değişiyor. Mesela bizim sağ far muayenede % 99 sapma diye geçti bu değerde bir farın heralde arabanın arkasına bakması gerekir. Bir arkadaşımın yan ayna sinyallerinden biri yanmıyordu diğerini geçici olarak iptal ettik geçti etmesek "sinyal lambaları kısmen yanmıyor ağır kusuru ile kalabilirdi. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...