İçeriğe Yönlendir

TüvTürk Muayenesi, yasal uyumluluk, araç aydınlatmasında dikkat edilmesi gereken noktalar

İsmail Hakkı Ay

Recommended Posts

Gökhan Ekren

Uzun reflektörü boş olduğu için geçirmezler, riske girme. Uzun kontrolunu projektörden değil reflektörden yapıyorlar.

şimdi olayı kaptım. adamlar bixenon mixenon bakmıyorlar. orjinal ekipmana göre muamele yapıyorlar.

Yorum bağlantısı

şimdi olayı kaptım. adamlar bixenon mixenon bakmıyorlar. orjinal ekipmana göre muamele yapıyorlar.

Aynen öyle. Halojen ampülü takmalısın

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Fatih Özbaş1679652583
On 05.02.2016 at 13:23, Misafir yazdı:

Plaka labmalarını beyaz yapma kusur sayılacak demektir

çoğu arabanın orjinalinde beyaz zaten abi...

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Fatih Özbaş1679652583

Arkadaşlar herkese merhaba. Aracımda hiç halojen birakmadim uzun sis ve dönüş aydinlatmalarini cree lede çevirdim ve eskiye dönmem oldukça zor. Muayenede buna sorun cikariyorlar mi? Led ile xenonu nasıl ayırt ediyorlar? Kısacası led ampul ile muayeneye girip sorunsuz geçen oldu mu?

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Mercekteki ampulü değitirdin mi?YAzmamışsın.

Led ile muayeneden geçenleri okudum.Özellikle Fordclubtr de vardı.

Lakin teknisyen bakışına kalan bir durum.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Halojen ampulle gidersen sıkıntı olacağını sanmıyorum.Uzunları yakınca halojendeki gibi odaklama yakın ise ve belki hatalı yön yazabilirler ve bence geçer.

Diğer aydınlatmalarda renk farkı olmadığı sürece zaten yanıyorsa sorun yapmıyorlar.Led olmasıda sorun olmayacaktır.Takip ettiğim bu konu hakkındaki yorumlarda rastlamadım.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Uzunlarda 6000K renkte LED ampul ile girdim muayeneye. Ve geçtim. Sadece far ayarı için hafif kusur yazdı ki doğrudur farım ayarsızdı. Bi-xenon yapacağım için önemsememiştim.

Eleman önce uzunları yaktı baktı beyaz yanıyor. Söndürüp farın içine baktı ampul nasıl bir şey diye. Sıkıntı olmadı, problemsiz geçtim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
16 saat önce, Fatih Özbaş yazdı:

Arkadaşlar herkese merhaba. Aracımda hiç halojen birakmadim uzun sis ve dönüş aydinlatmalarini cree lede çevirdim ve eskiye dönmem oldukça zor. Muayenede buna sorun cikariyorlar mi? Led ile xenonu nasıl ayırt ediyorlar? Kısacası led ampul ile muayeneye girip sorunsuz geçen oldu mu?

Sabi görmesin bunu :p:bambam:

Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583
3 saat önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Sabi görmesin bunu :p:bambam:

o cevaplamadan önce açmıştım konuyu...

ayrıca cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum... :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Karaaslan

Ledde sorun yok diye biliyorum sadece xenon gazlı farlar muayneden bırakılıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Fatih Özbaş1679652583

Arkadaşlar bugün itibariyle uzunlarda ve sislerde led ampullerle muayeneden geçtim. Ampulleri baya bir incelediler ve muayene çıkışı gorevliye ampullerin xenon olmadigini soyledim. O da led ampul olduğunu gördük dedi ve muayeneyi onayladi. Yaptiracak arkadaslara simdiden başarılar.

Not: kusur olarak da kısa far yönü hatalı.

Uzun far ayarı çok yüksek.

Sis farı ayarı çok yüksek yazmışlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Arşiray

muayene işi sözde sitematik. ama değil... orijinal bixenon farlı c180 i muayeneye gönderdik fark ayarı yanlış diye hafif kusur yazmışlar. oysaki tamamen doğru. başka kusuru yok yaızlmış olan. kendi jeep imi gönderdim eski farlarını taktım bixenon ları söküp, reflektörler mat, cam eski ama şeffaf, ampullerin birisi daha az parlak, uzun kısa  tabiki faal ve odak noktaları aynı h4 olduğu için. duvarda kontrol ettim, kabaca ayarlayıp gönderdim aracı. uzun far ayarı yanlış diye hafif kusur almış oysaki reflektörü mat aracın ağır kusurla kalması lazım tabloda yazıyor. sis farlarının sigortasını sökmüştüm onunda faal değil diye hafif kusur alması gerekirdi, bakmamış bile. LPG tüpünün tarihini görememişler sözde oysaki bayrak gibi üsütünde yazıyor, hafifi kusur vermiş.  Ben merceksiz halojen far ile kusursuz geçtiğimi biliyroum 2 sene önce.  LED ampul geçiyorda xenon niye geçmesinki ayrıca? Tamamen formalite uygulaması bu işler. Hikaye. Trafikte kırmızı sis farlı arabalar var!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Ledlerin de muayeneden geçmemesi lazım. Çakma xenon gibi düşünün, sonuçta optiğe uymayan bi modifikasyon bu. Yasal düzenlemeler henüz oturmadığından göz yumuluyor olmalı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Aydın Akın
On 25.09.2016 at 21:06, Selçuk Keleş yazdı:

Ledlerin de muayeneden geçmemesi lazım. Çakma xenon gibi düşünün, sonuçta optiğe uymayan bi modifikasyon bu. Yasal düzenlemeler henüz oturmadığından göz yumuluyor olmalı.

Tamamen katılıyorum. Bütün led ampulleri toplatsinlar :bambam:

:p

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...