İçeriğe Yönlendir

İç ve ambiyans aydınlatması için led tavsiyesi ve bağlantısı

Ufuk Bayrak

Recommended Posts

Ali Saruhan
Hic tek smd calistirmadim daha once. Bilgi olara sifir durumdayim. Direncini 12v uzerinden hesapliyorum o halde. 1 led icin 1R direnc yeterli olacaktir galiba. Amper icin de yapacak bir sey yok sanirim. Cekecegi kadar amperi karsilamak yeterli olur. Zaten araca takacagim, amper sikintisi olmaz.

aynen 1k direnç direkt sürülür sonuçta çekeceği akıma göre direnç takılıyor. akünüz 12v 1a olsa da ya da 12v 120a olsa da 1k sürmeniz yeterli. böyle biliyorum ben yanlış varsa ustalar düzeltsin
Yorum bağlantısı
Çağhan Ağca

arkadaşlar hepinize merhaba 2005 punto araca sahibim elimde uzunca bir şerit led mevcut (12v) bunu tavan lambasındaki duydan elektrik çekerek ayak kısmına takmak istiyorum işçiliğim iyi fakat elektrik bilgisine sahip değilim.

-Şerit ledi adaptor,direnç vs kullanmadan direk bağlasam sorun olur mu ? bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum

Yorum bağlantısı
Aydın Akın
(düzenlendi)

Oncelikle Tavandan aldigin hattin + ucuna uygun bir yere ledlerden once en az 2.5a sigorta ekle. Şart değil ama bir sıkıntı olursa tüm ic aydınlatma devre dışı kalmasın. Değil mi Mahmut Abi:flowers:

Daha sonra ledler icin 12v regülatör kullanabilirsin. Bu da şart değil ama aractaki fazla voltaja karşı ledlerin daha uzun ömürlü olması için. Ben kendi aracimda kullanmadım. 

Şerit ledleri adaptör direnç vs eklemeden ic aydinlatmadan aldigin hatta baglayabilirsin.

tarihinde Aydın Akın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Saruhan

şerit led direk bağlanırsa araç çalışınca 14.5 v geliyor ve ledler ölüyor denedik ve sonuç hüsran.

7812 diyot alıp takabilirsiniz 3 bacağı var ve elektrik bilgisine gerek yok nette nereye bağlanacak yazıyor.

Ha bu şekilde de takılır ama ömür konusu muamma.

Yorum bağlantısı
Aydın Akın
(düzenlendi)

Ben taktım sadece ledleri regülatörsüz olarak dış kapı kolu aydınlatma olarak, iki hafta oldu. Bakalım ne kadar gider. Ayak altı aydınlatma kolayca sökülüp takılabilecek bir bölüm. O nedenle ledler patlasa da değiştirmek çok sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Yine de kullanmak faydasına olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
14 saat önce, Aydın Akın yazdı:

Hic tek smd calistirmadim daha once. Bilgi olara sifir durumdayim. Direncini 12v uzerinden hesapliyorum o halde. 1 led icin 1R direnc yeterli olacaktir galiba. Amper icin de yapacak bir sey yok sanirim. Cekecegi kadar amperi karsilamak yeterli olur. Zaten araca takacagim, amper sikintisi olmaz.

Vakti zamanında görsel şema yüklemiştim foruma. Ledlerin akım kontrolü ve dirençler ile sürülmesi hakkında. Onların içinde en mükemmeli akım sınırlı olanıdır. Formül ile 1 ampere kadar akım sınırlı basit sürücü yapabilirsiniz

7805-currentreg.jpg

Yorum bağlantısı
Aydın Akın
(düzenlendi)

Şu anda sadece harf ve sayılardan ibaret benim için ama bunu biraz inceleyeceğim. Bakalım çözebilecek miyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağhan Ağca

Aydın akın bey ve ali saruhan bey bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim regulatörsüz diyotsuz deneyeceğim bakalım gittiği yere kadar :D 

Yorum bağlantısı
Aydın Akın

5630 ledi 27R direncle denedim duman cikti ledden, dirence de elimle dokunamadim:lol:

Sanirim 162R en iyisi oldu. Parlaklik guzel ve direncte de ledde de isinma olmadi.

4-5 tane seri paralel deneyecegim. Bakalim ne olacak.

1495225038585-1160261032.jpg

Yorum bağlantısı
Aydın Akın

4 adet seri baglanmis 5630a direnc ekledigimde ledler olmasi gerektigi gibi aydinlatirken 5inci ledi ekleyince ledler sadece kucuk bir isildama yapiyor. 

Bunun nedeni ne olabilir. Direnci azaltmam ya da arttirmam sonucu degistirmiyor.

14952328003171170204822.jpg

1495232882867139806163.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağhan Ağca

tavan lambasından vazgeçtim el freninin yanında elektrikli ayna kumandası var elektriği onun parklarından almayı düşünüyorum hem daha kısa hem daha kolay

Yorum bağlantısı
Aydın Akın

Yoo, ciddi bir aksilik olmadiktan sonra yanmazsiniz diye dusunuyorum:p

Saka bir tarafa dursun, serit ledlerde isinma derdi olmaz amperi karsilandigi muddetce. Orada sikinti yok da parklarla beraber surekli yanacagi icin goz yorulmasi, surus rahatsizligi, dikkat daginikligi gibi sikintilar ortaya cikabilir.

Tetigi parklardan alirsaniz araya on off dugmesi ekleyin. Gerek duymadiginiz zaman kapatabilirsiniz. Ya da ic aydinlatmadan alin sadece aydinlatma ile yanip sonsun.

Bugun yagmurdan dolayi takamadim, arka ayak aydinlatmasi yaptim. Hem ic aydinlatma ile yanacak hem de ihtiyac olursa diye surekli elektrik gelen on off dugmeli ayarladim. Paylasinca bir fikir olusturabilir.

Yorum bağlantısı
Çağhan Ağca

Tesekkur ederim on/off tuşunuda deneyeceğim yada ledleri siyaha boyayarak ışık yoğunluğunu azaltırım bu arada sizin paylaşımınızıda bekliyorum ? 

Yorum bağlantısı
Aydın Akın

Isik yoğunluğunu azaltmak için boyamak yerine direnc ekleyebilirsin ledlerden once.

Yorum bağlantısı
Ali Saruhan
4 adet seri baglanmis 5630a direnc ekledigimde ledler olmasi gerektigi gibi aydinlatirken 5inci ledi ekleyince ledler sadece kucuk bir isildama yapiyor. 

Bunun nedeni ne olabilir. Direnci azaltmam ya da arttirmam sonucu degistirmiyor.
14952328003171170204822.thumb.jpg.6b546743e44cc91e73c639ae2a0b4b27.jpg
1495232882867139806163.thumb.jpg.62425627ce2d99adaabb8bb6389e97c1.jpg

paralel bağla
Yorum bağlantısı
Aydın Akın

Paralel baglayacagim zaten ama merak ettirdi işte:rolleyes: 4ten sonra bi havalar:lol:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağhan Ağca

Ben en iyisi tavan lambasısının kablosunu takip edip kapı direğinden alayım bu arada videoyu izledim aydın bey tek kelimeyle MÜTHİŞ gerçekten. ankarada olsaydınız benim aracada yardımcı olurdunuz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akın

Teşekkür ederim, begenilmesine gerçekten çok memnun oldum. 

Siz de ön ayak aydınlatma icin bu şekilde bir bağlantı düşünebilirsiniz. Hem ic aydınlatma ile hem de sürekli kullanabileceginiz on off anahtar ile sürekli açık kalma isteğinizi de karşılar. 

Şu anda Ankara'da olmak için neler vermezdim :) Fikirleri ve çalışmaları paylaşmak kadar yardım etmek de isterim tabi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...