İçeriğe Yönlendir

Volvo V40 (2012-2019) farı xenon ile değiştirme

Fatih Yavuz

Recommended Posts

Fatih Yavuz

Merhabalar;

Daha once soruldu mu bilmiyorum forumda goremedim.

2015 Model Volvo V40 aracim var, Aracimda halojen farlar mevcut, donusturme kiti v.b. islemleri hic dusunmedim fakat aklima daha farkli bir fikir geldi. Benim aracin aynisinin Xenon farlilari piyasada mevcut. hatta o farlarin cikmasini yuvasiyla farlariyla butun olarak bulmakta mumkun, Resimde gorunen ustteki arac benim aracim, alttaki zenonlu cikma parcayi alip monte etsem calisir mi ? Xenon olan araclarda tesisat olarak (far yikama disinda) benim aracimdan herhangi bir farklilik varmidir ? Bu sekilde monte etsem xenon calisir mi ? far yukseklik ayari yapilabilir mi ?

Tesekkurler.

xenon.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Öncelikle isim soyisim belirtirseniz Selçuk ustamız sormadan direk değişimi yapabilir.

Aracın şu andaki halojen farında öneclikle tespit far açılınca aşagı yukarı otomatik çalışıyor mu? Çalışıyor ise resmini eklediğiniz farda bu özellik çalışır fakat pin sıralaması aynı ise.Bu far soket pin sıralaması xenon far ve halojen far olarak genelde değişir.Bu tespitte yapılmalı.Sıralamada ise genelde şase pini xenonlu yapılarda ayrı olarak verilir.Yani kısa ve uzun hüzme olarak ayrı şase verilir.Yükseklik motyoru üstte belirttiğim şekilde çalışmıyor ise mercekli versiyondaki genelde çalışmaz değişimi şart olur.

Mercekli versiyonda dönüş farı olarak mercek çalışıyor ise bu özellikte çalışmaz.Mercek değilde haricen resimde görünen ampullü kısım dönüş farı ise buda çalışmaz.Halojen far tesisatında bu bölüme ait pin boştur.

Kısaca güzel bir uğraşı ile çalışır hale getirilir ve uğraşıya kesinlikle değer düşüncesindeyim.:good1: 

Yorum bağlantısı
Fatih Yavuz
14 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Öncelikle isim soyisim belirtirseniz Selçuk ustamız sormadan direk değişimi yapabilir.

Aracın şu andaki halojen farında öneclikle tespit far açılınca aşagı yukarı otomatik çalışıyor mu? Çalışıyor ise resmini eklediğiniz farda bu özellik çalışır fakat pin sıralaması aynı ise.Bu far soket pin sıralaması xenon far ve halojen far olarak genelde değişir.Bu tespitte yapılmalı.Sıralamada ise genelde şase pini xenonlu yapılarda ayrı olarak verilir.Yani kısa ve uzun hüzme olarak ayrı şase verilir.Yükseklik motyoru üstte belirttiğim şekilde çalışmıyor ise mercekli versiyondaki genelde çalışmaz değişimi şart olur.

Mercekli versiyonda dönüş farı olarak mercek çalışıyor ise bu özellikte çalışmaz.Mercek değilde haricen resimde görünen ampullü kısım dönüş farı ise buda çalışmaz.Halojen far tesisatında bu bölüme ait pin boştur.

Kısaca güzel bir uğraşı ile çalışır hale getirilir ve uğraşıya kesinlikle değer düşüncesindeyim.:good1: 

Yetkili servisten biriyle gorustum, sizin dediklerinizin hemen hemen aynisini soyledi, Aldigin gibi takarsan calismaz pinleri farkli modifikasyon gerekecektir dedi, ayrica far yukseklik ayari benim aracta manuel olarak icerden ayarlanirken xenonlu modellerde otomatik, sanirim yukseklik ayarlari da kolay olmayacak, bu is beni asacak gibi gorunuyor, aracin garantisi bitene kadar bu projeyi rafa kaldiracam, paylasiminiz icin cok tesekkurler simdilik halojenlerle devam :) 

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Alınacak mercekli far üzerinde açılıp yükseklik motoru değişecek,far soketi pinleri halojen far pinlerine göre adapte edilecek.Arıza ışığı için modülü içine eklenecek,far kapatılacak.Aküye artı kablosu baglanıp kullanılacak.Araç üzerinde hiç bir işlem yapılmayacak.Farları kasgoya işletme imkanınızda var.Garanti ile alakalı olarak sorun olurmu bilmiyorum.

Bu şekilde yapılmış farklı araçlara yapılmış çalışma konuları forumda mevcut.Sadece fikrinize öernek olsun istedim.

http://www.geceucusu.com/topic/4881-ford-focus-3-2011-bi-xenon-farlar-drl/?page=7                     

http://www.geceucusu.com/topic/7386-vw-passat-b8-2015-oem-led-far-adaptasyonu/

Yorum bağlantısı
Fatih Yavuz

Pinlerin ne ise yaradiklarini ogrendim, bu bilgi de ilerde isime yarayacak suphesiz. ama tecrubesiz biri icin pek kolay bir is olacagini sanmiyorum

halojen lambamin girisleri
1 - Marker/Position Light +
2 - Indicator +
3 - Low Beam +
4 - N/C
5 - N/C
6 - N/C
7 - Level motor +
8 - Level motor Sense (LINbus data signal)
9 - High Beam +
10 - Ground
11 - N/C
12 - Level motor -
So, 8 connections in all.

Xenon lamba girisleri

1 - Halogen High Beam +
2 - Indicator +
3 - Low Beam +
4 - Xenon Ground
5 - Xenon Ballast +
6 - Marker/Position Light +
7 - Active/Level motor +
8 - Active/Level motor Sense (LINbus data signal)
9 - High Beam +
10 - Ground
11 - N/C
12 - Active/Level motor -

Parca numaralarini da ogrendim, Yalniz araba sistemde hata verecektir serviste bu hatayi sildirmeniz gerekecek diyorlar. Araba suan garantili oldugu icin bu proje bekleyeck ama bu sirada bende bilgi topladikca buraya paylasabilirim sonucta belki bir baskasinin isine yarayabilir.

Sol xenon  : 31383160
Sag xenon : 31383161

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Ad ve soyadınızı bildirir misiniz, üye adınızı değiştirmem gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Yavuz
21 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Ad ve soyadınızı bildirir misiniz, üye adınızı değiştirmem gerekiyor.

Fatih Yavuz

soyisim eklemem gerektigini bilmiyordum ozur dilerim

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Alihan Çetin
On 23.09.2016 at 00:31, Oktay Toker yazdı:

Bu işlemi İstanbulda nerede yaptırabilirim? Ya da 2016dan bu yana teknoloji değişikliği sebebi ile uygulama daha kolay bir hal almış mıdır?

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Yalın Tuna

Merhaba, arkadaşlar aranıza yeni katıldım benim iki yıldır kullandığım yabancı paket ingiltere paketi Çok sevdiğim Volvo V40 T5 Polestar aracım var herşeyiyle Orjinal Ve çok çok dolu bir araç ve araştırdığım kadarıyla Türkiye’de başka bu araçtan yok 8 yıldır internet ortamında hiç görmedim aracımın üzerinde Orjinal xenon far var herşeyiyle full donanıma sahip bir far yani otomatik uzun far dan sağa sola direksiyon hareketine duyarlı yükseklik alçaklık kendi otomatik ayarlaya bilen bir sistemi var ben bu farın yerine yeni 2019 model Led far takmak istiyorum denedim soketleri de uyuyor far ebat ve konumu da uygun birebir sadece benim aracın gündüz ledi sis yerlerinde yeni modelin ise farın üzerinde Tor un çekici diye adlandırılıyor ayrıca o Led dönüş sinyaline de dönüşüyor bu tesisatı bana ayarlayabilecek bir arkadaş lazım sizden yardım istiyorum bilen tanıdığı olan varsa sorunsuz bu işi halledebilecek varsa yardımcı olursanız çok çok sevinir minnettar kalırım şimdiden teşekkürler 😊.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
On 21.03.2021 at 22:26, Yalın TUNA yazdı:

Merhaba, arkadaşlar aranıza yeni katıldım benim iki yıldır kullandığım yabancı paket ingiltere paketi Çok sevdiğim Volvo V40 T5 Polestar aracım var herşeyiyle Orjinal Ve çok çok dolu bir araç ve araştırdığım kadarıyla Türkiye’de başka bu araçtan yok 8 yıldır internet ortamında hiç görmedim aracımın üzerinde Orjinal xenon far var herşeyiyle full donanıma sahip bir far yani otomatik uzun far dan sağa sola direksiyon hareketine duyarlı yükseklik alçaklık kendi otomatik ayarlaya bilen bir sistemi var ben bu farın yerine yeni 2019 model Led far takmak istiyorum denedim soketleri de uyuyor far ebat ve konumu da uygun birebir sadece benim aracın gündüz ledi sis yerlerinde yeni modelin ise farın üzerinde Tor un çekici diye adlandırılıyor ayrıca o Led dönüş sinyaline de dönüşüyor bu tesisatı bana ayarlayabilecek bir arkadaş lazım sizden yardım istiyorum bilen tanıdığı olan varsa sorunsuz bu işi halledebilecek varsa yardımcı olursanız çok çok sevinir minnettar kalırım şimdiden teşekkürler 😊.

Aslında xenon ile devam etmeniz aydınlatma performansı açısından daha iyi. Çünkü led far ile aynı performansı alamayacaksınız. Led farın görselliği artısı olacak. 
Yer olarak Bursa'dasınız, farın pinlerini düzenleyecek tecrübeli bir elektrikçi bulmanız kolay. Ancak xenon fara göre düzenlenmiş elektronikler ve beyin ayarları nedeniyle daha düşük güç çeken led farda arıza ışığı vb. sorunlar yaşamanız kuvvetle muhtemel.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Oğuzhan Üçüncü
On 21.03.2021 at 22:26, Yalın Tuna yazdı:

Merhabalar v40 t3 r design kullanicisiyim bende farlari guncellemek istiyorum, siz denediniz mi basarili bir sonuc alabildiniz mi merak ediyorum ? Cevaplarsaniz sevinirim. Tesekkurler.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Yalın Tuna

Tekrardan merhabalar uzun zaman oldu buraya uğramayalı Selçuk bey soruma cevabınız için teşekkür ederim bir yıl oldu hala bu led far işini araştırıyorum tam emin olamadığım için farları da satın almadım hata da yaptım keşke zamanında alsaymışım şuan çok pahallı oldu adet fiyatı 15 bin tl yi geçiyor ben daha deneyemedim maalesef. zor bir iş bilgisi olan çok az insan var bir türlü de denk gelmedi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...