İçeriğe Yönlendir

Audi A3 8V (2012-) oem far bi-xenon dönüşüm

Oktay Toker

Recommended Posts

Oktay Toker

Ankara'dan bir arkadaşımızın 2014 Audi A3 aracı için oem mercekli versiyon far alındı.Halojen tertibatı için çıkma halojen far alındı.Aslında önce tesisat ve yükseklik motoru için arayışlarım oldu lakin sonuç alamadık ve zamanda uzayınca mecburen çıkma far alındı.İç tesisat komple oem mercekli versiyona aktarıldı,arıza ışığı modulü,role tertibatı yapıldı ve montajı yapıldı.Uzun far içinde arıza ışığı varmış.Lakin hemen arıza vermediği için ilk tespitte ortaya çıkmayınca montaj sonrası belirli bir süre kullanım sonrası arıza vermiş ve bilahire uzunlarada arıza modulü takılarak geçtiğimiz yıl sonlarında  Rabbimin izni ile yapması kısmet oldu

Video çektim lakin videoyu izleyince farkettiğim duvardaki bir yazı yüzünden ekleyemiyorum.Düzenleyicide yazıyı silebilirsem ekleyeceğim.

1556.jpg

1558.jpg

1708.jpg

1712.jpg

a3halojenfar.jpg

1710.jpg

1712.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Halojen versiyonu merceksiz galiba ? H15 kullanılmış ayrı uzunu var gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Videodakii duvardaki yazıyı biraz olsun gizleyebildik.

Farın çalışır hali ile çekebildiğim videosu.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
11 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Videodakii duvardaki yazıyı biraz olsun gizleyebildik.

Farın çalışır hali ile çekebildiğim videosu.

https://youtu.be/OM-VtE54kC4

Bir öneri : Youtube linkini yapıştırdıktan sonra (boşluk vs bırakmadan) enter tuşuna bastığında mesajında video olarak görüntülenebiliyor. :good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Bazen video olarak geliyordu,bazende bu şekilde link olarak kalıyordu.çok önemsemedim lakin dediğin aklıma olsun.Video olarak görünmesi daha yerinde olacak.:good1:

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bazen editor yazdığını iyi ayıklayamıyor yapmadığı da oluyor.

Ayrı sayfada youtube açıp bakmak zor oluyor, mesajın içinde daha kullanışlı. Aynı şey fotoğraf linki için de geçerli. Adresi yapıştırıp enter'a basmak yeterli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Video kodu dediğin gibi yapınca açılmıyor.Sayfa linkini dediğin gibi yapıştırıp enterlayınca sayfada açılıyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
  • 1 yıl sonra...
Çağrı Toker

Herkese merhabalar,  bildiğiniz gibi makyajlı audi a3' lerde philips d5s ampul var. Ben genel olarak fardan memnunum ama geliştirmek istiyorum. özellikle kelvin değerini yükseltmek istiyorum . yabancı sitelerde 5500 kelvin değerinde ampuller var ama güvenemedim . Biraz orjinal, kaliteli ürün olsun istiyorum. Tavsiye edebileceğiniz markalar var mıdır? Ayrıca golf 7 U ledll bi-xenon ile karşılaştırdığımda seri selektörde yavaş kalıyor. D5s'lerin merceği de farklı sanırım. Hangi marka mercek var tecrübe eden oldu mu? Ya da farın içinden nasıl öğrenebilirim ? Bir sonraki aşamada mercekleri de geliştirmeyi düşünüyorum. Çok teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
18 dakika önce, Çağrı Toker yazdı:

Herkese merhabalar,  bildiğiniz gibi makyajlı audi a3' lerde philips d5s ampul var. Ben genel olarak fardan memnunum ama geliştirmek istiyorum. özellikle kelvin değerini yükseltmek istiyorum . yabancı sitelerde 5500 kelvin değerinde ampuller var ama güvenemedim . Biraz orjinal, kaliteli ürün olsun istiyorum. Tavsiye edebileceğiniz markalar var mıdır? Ayrıca golf 7 U ledll bi-xenon ile karşılaştırdığımda seri selektörde yavaş kalıyor. D5s'lerin merceği de farklı sanırım. Hangi marka mercek var tecrübe eden oldu mu? Ya da farın içinden nasıl öğrenebilirim ? Bir sonraki aşamada mercekleri de geliştirmeyi düşünüyorum. Çok teşekkür ederim. 

Şu anki ampulünüzün yerine daha yüksek K değerine sahip markalı ampul üretilmiyor. Markasız da ürün satın almayın zaten.  D5 özel seri, balastsız, tak-çalıştır tipi xenon ampuldür.

Far yıkama ve otomatik seviye mekanizması gerektirmemesi için gücü (2000 lm) düşük tutulmuştur.
Diğer araçların orjinal xenonları D1 tipinde olup 3200 lm gücünde olduğundan arada fark elbette olacaktır, selektör hızı içinde kullanılan merceğin siper motoruyla ilgili bir durumdur ampulle ilgisi yoktur.
D1 tipindeki ampulü mevcut farınıza direkt takmanız mümkün değil. Tam performans alabilmeniz için farı açtırıp D1 tipi mercek ve balast ta monte ettirmeniz gerekir.

Yorum bağlantısı
Çağrı Toker
5 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Şu anki ampulünüzün yerine daha yüksek K değerine sahip markalı ampul üretilmiyor. Markasız da ürün satın almayın zaten.  D5 özel seri, balastsız, tak-çalıştır tipi xenon ampuldür.

Far yıkama ve otomatik seviye mekanizması gerektirmemesi için gücü (2000 lm) düşük tutulmuştur.
Diğer araçların orjinal xenonları D1 tipinde olup 3200 lm gücünde olduğundan arada fark elbette olacaktır, selektör hızı içinde kullanılan merceğin siper motoruyla ilgili bir durumdur ampulle ilgisi yoktur.
D1 tipindeki ampulü mevcut farınıza direkt takmanız mümkün değil. Tam performans alabilmeniz için farı açtırıp D1 tipi mercek ve balast ta monte ettirmeniz gerekir.

Evet hocam ben de o yüzden mercek modifiyesi de yapabilirim diye düşünmüştüm. Piyasadaki mercekler de uyumlu olmaz sanırım benim araca. Merceğin markasını falan nasıl öğrenebilirim. Farı açmadan öğrenmek mümkün mü? Teşekkür ederim ..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

D5S oldukça güçsüz bir ampul. Ekonomik olabilir ama şahsen çok başarısız buluyorum. 

Kelvinden ziyade Lümen artırmanızı tavsiye ederim. 

yurt dışı sitelerde yüksel lümen değerinde ampuller görmüştüm bir ara. 

Siz kelvini artırırsanız ışığı iyice kaybedersiniz. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
18 saat önce, Çağrı Toker yazdı:

Evet hocam ben de o yüzden mercek modifiyesi de yapabilirim diye düşünmüştüm. Piyasadaki mercekler de uyumlu olmaz sanırım benim araca. Merceğin markasını falan nasıl öğrenebilirim. Farı açmadan öğrenmek mümkün mü? Teşekkür ederim ..

Valeo ve Hella üretimi var. Hella'da D3S olarak belirtilmiş, valeo'da ampul tipini göremedim. Farın iç tarafında etiketi vardır marka orda yazar.

16 saat önce, Mehmet Özyürek yazdı:

D5S oldukça güçsüz bir ampul. Ekonomik olabilir ama şahsen çok başarısız buluyorum. 

Kelvinden ziyade Lümen artırmanızı tavsiye ederim. 

yurt dışı sitelerde yüksel lümen değerinde ampuller görmüştüm bir ara. 

Siz kelvini artırırsanız ışığı iyice kaybedersiniz. 

D5'li araç kullanmadım. Klasik xenon kullanan sürücünün biraz hayal kırıklığı yaşaması normal ama bazı yurtdışı test sonuçlarında gücüne göre oldukça başarılı bulunduğunu görüyorum. Yine de avantajı çok fazla, lümen gücü, renk sıcaklığı, tüketimi ve maliyeti açısından oldukça iyi bir konumda bence.

Yorum bağlantısı
Çağrı Toker
1 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Valeo ve Hella üretimi var. Hella'da D3S olarak belirtilmiş, valeo'da ampul tipini göremedim. Farın iç tarafında etiketi vardır marka orda yazar.

D5'li araç kullanmadım. Klasik xenon kullanan sürücünün biraz hayal kırıklığı yaşaması normal ama bazı yurtdışı test sonuçlarında gücüne göre oldukça başarılı bulunduğunu görüyorum. Yine de avantajı çok fazla, lümen gücü, renk sıcaklığı, tüketimi ve maliyeti açısından oldukça iyi bir konumda bence.

Teşekkür ederim hocam. Evet çok kötü değil bence de. Bir sorum daha olacak. Gece farı açtığımda aydınlatma beyazken sararıyor. Bu ısınmayla alakalı sanırım. Ama gündüz selektörde bazen beyaz atarken bazen sarımtırak atıyor. Bunun nedeni nedir acaba? O da mı ısınmayla alakalı? 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Isınmadan kaynaklı. Yasal düzenlemeler 4 sn.'yi bile yeterli buluyor ısınma için. Daha hızlısı ömürden götürüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...