İçeriğe Yönlendir

Toyota Corolla 9 (2000-2006) Biled Mercek Montajı

Murat Kılıccc

Recommended Posts

Murat Kılıccc

Merhaba. 2006 corolla aracım için halojen farlarını biled projesi ile değişim yapmak istiyorum.Ama kafamı kurcalayan bazı sorular var.Sizlerin bilgisine ihtiyacım var. 
1-) Farı kapatırken hangi ürünü kullanmalıyım tavsiyeleriniz nelerdir?

2-) Far ayarını nasıl yapmalıyım? Araç üzerinde değil de kurulumu yaparken bitirmek istiyorum. Bunun için ne yapmalıyım? Yani FAR AYARI MERCEK KESİLME çizgisini neye göre nasıl ayarlayacağım? En çok yardıma ihtiyaç duyduğum kafamı kurcalayan konu bu.

Sizlerin görüşlerini,bilgilerini merakla bekliyorum. Yapılmış bir örnek var. Ama burda nasıl bir ayar yolu izleniyor anlayamadım.Ben de aynı bu şekil garajımda  kendim sök tak yapacağım. Doğru bir ayarı bu şekil far montajı yaparken yapmam mümkün müdür? 

CABE9C20-B812-4EDB-861B-ECFC012F7546.png

47C16A7D-04B2-400B-B7BF-925A1F34E367.png

8DEC4DDC-8115-46C2-A6C8-CEFFECB45169.png

FE123B74-FD11-4EE8-B620-9BF1C317072C.png

75641D60-777A-45EE-8F6A-4FDC81B81451.png

E7CD66F2-F342-458E-A1CE-EB6325B48BEE.png

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
12 saat önce, Murat Kılıc yazdı:

FE123B74-FD11-4EE8-B620-9BF1C317072C.png

12 saat önce, Murat Kılıc yazdı:

Murat bey merhaba , aramıza hoş geldiniz :flowers:

Mümkünse ayarlamaları araç üzerinde yapmak daha sağlıklı ama böyle bir imkan yoksa , farları araç üzerinden ayırmadan önce ayar yapılmalı ve far yükseklik ayarı (0) sıfır konumuna alınarak sökülmeli ;

- Fotoğrafta da görüldüğü üzere far açılıp reflektör fardan ayrılarak düz bir masa üzerine sabitlenecek , burada dikkat edilmesi gereken husus ampul yuvası ile duvar aynı paralelde olacak , açısal eğrilikler yansımada ciddi sorunlar çıkartır . Reflektör boyanmayacaksa dikkatli olmalısınız , krom zarar görürse geriye dönüşü olmaz . 

-  4-5 mt mesafeden masa üzerine sabitlenen reflektörden duvara ışığı yansıtarak duvardaki ışığın önce orta noktasını , sonrada sol yan yatay ışık çizgisini işaretleyerek başlayacaksınız işleme , reflektörü masadan ayırmadan önce kalem ve kağıt bant kullanarak reflektörün hizası masaya işaretlenmeli ki , uygulama için alıştırma yaparken hiza kaybolmasın . 

- Tüm işaretlemeler bittiğinde reflektör ampul yuvası panç yada dremel kullanılarak , merceğin sığacağı kadar kesilecek . Burada da dikkat edilmesi gereken husus mercek uygulaması sonrasında ampulün mevcut far kapağına değmemesi gerekiyor , bunu sağlamaya çalışırken ön kısmada dikkat etmek gerekiyor , mercek ön cama fazla yaklaşmamalı aksi halde far camı kısa sürede hasar görecektir . 

- Kullanılacak mercek tipine göre kesilen reflektörün son yansıması alınıp sabitlenecek , mercek şapkası alıştırması yapılacak ve dyson siyah PU mastik kullanılarak yapıştırılacak . Mercek şapkası ayarı yapılırken dikkat edilmesi gereken husus , far yukarı ve aşağı ayar yapıldığında mercek şapkasının far içinde herhangi bir yere temas etmemesi . 

- Mercek mevcut reflektöre ağır geleceği ve titremelere neden olacağı için , reflektör sabitleme klipslerine hareketi engellemeyecek şekilde silikonla destek verilmeli ve vibrasyon önlenmeli . araç rölantide yada hafif bozuk yollarda titreme yaparak görsel zevki bozacaktır . 

- Farlar yine dyson PU mastikle kapatılmalı ama şöyle bir handikap var , bu silikon çok esnek ve kuvvetli bir yapışma sağladığı için farlar tekrar açılmak istendiğinde zorlayacaktır ama uygulama doğru yapılırsa farlar su almaz ve buhar yapmaz ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Kılıccc

Mahmut abi teşekkür ederim. Benim aklıma takılan bir kaç soru var sana ulaşma ihtimalim var mıdır? İnstagramdan istek attım hesabınıza orayı bulabildim,buradan mesaj atma yerini bulamadım

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...