İçeriğe Yönlendir

Koito BladeScan Uzun Far Sistemi

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Araç aydınlatmasında yüksek çözünürlüklü (HD) taramalı adaptif uzun far sistemleri her geçen gün gelişiyor.
Bir çok üretici elektronik tabanlı sistemler geliştirirken, Koito "BladeScan" adını verdikleri mekanik bir tarama sistemine dayalı orijinal bir çözüm öneriyor.

Aynayı 6000 devirle döndüren fırçasız motorun zamanlama sinyali ile 5 μsn (bir saniyenin milyonda beşi) hassasiyetle açılıp kapatılan led'ler 0.1° 'lik keskin çözünürlükle 700 lm gücündeki ışığı güvenli bir şekilde yansıtabilmektedir.

Koito, led sayısının az olması ve pahalı özel cihazlar gerektirmemesi nedeniyle sistemin düşük maliyetle üretilebileceğini, ayrıca yoğunluğu ve parlaklığı artırmak için gelecekte led yerine lazer de kullanılabileceğini belirtiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Bozz

Bilim, ar-ge, teknoloji malesef her geçen gün ülkemizden uzaklaşsa da, bu gelişmeleri takip edebilmek de güzel, teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Geçenlerde bir arkadaşla motor turundan dönüyoruz hava karanlık ve virajlı bir yoldayız.
Birden arkamda bir araç belirdi, aynam olmadığından ne olduğunu da göremiyorum. Farlarının led olduğu belli. Virajı dönerken karşıya vuran ışıkta kendi gölgemi çok zayıf parlaklıkta görürken benim dışımdaki sağ ve sol taraflar flaşla aydınlatılmış gibiydi.
"Aha bu sıradan bir araç değil" diye düşündüm, merak ediyorum ama bakamıyorum, neyse az ileride de yanımdan E kasa bi Mercedes geçti gitti :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Bozz
4 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Geçenlerde bir arkadaşla motor turundan dönüyoruz hava karanlık ve virajlı bir yoldayız.
Birden arkamda bir araç belirdi, aynam olmadığından ne olduğunu da göremiyorum. Farlarının led olduğu belli. Virajı dönerken karşıya vuran ışıkta kendi gölgemi çok zayıf parlaklıkta görürken benim dışımdaki sağ ve sol taraflar flaşla aydınlatılmış gibiydi.
"Aha bu sıradan bir araç değil" diye düşündüm, merak ediyorum ama bakamıyorum, neyse az ileride de yanımdan E kasa bi Mercedes geçti gitti :) 

Selçuk Hocam sen de benim gibi motosiklet kullanıcısısın herhalde, profilden baktım Kawa-Klx diyor. Enduro motosikletlerle arazide sürenler pek ayna kullanmıyorlar ama ben alışmışım aynasız kör gibi hissediyorum valla kendimi:)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
21 saat önce, Mehmet Bozz yazdı:

Selçuk Hocam sen de benim gibi motosiklet kullanıcısısın herhalde, profilden baktım Kawa-Klx diyor. Enduro motosikletlerle arazide sürenler pek ayna kullanmıyorlar ama ben alışmışım aynasız kör gibi hissediyorum valla kendimi:)

Yolda da kısa mesafe kullandığım oluyor, trafiğe çok girmiyorum ama gerekiyor gerçekten. Micky mouse gibiydiler çıkardım ben de  :) 

14956662_1677548239222390_4621270731035207335_n_1677548239222390.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...