İçeriğe Yönlendir

Led far farkını anlamak

Sina Güran

Recommended Posts

Sina Güran
(düzenlendi)

Merhabalar!

Renault Twizy aracım için far modernizasyonu yapmak için araştırma halindeyim. Üzerindeki far Halojen H4 tip. Ben ise bunu hazır olarak satılan Led tipi farlar ile değiştirmek istiyorum ancak farların görüntüleri birebir aynı olmasına rağmen güç bilgisi kısmında kafa karıştırıcı bilgilere denk geliyorum. Bu sebeple buraya danışmak istedim.

ORİJİNAL
994699114_WhatsAppImage2022-09-12at13_24.09(1).thumb.jpeg.93d5f8b8782bc4b6f7500d46f62a4ecd.jpeg1536316873_WhatsAppImage2022-09-12at13_24_09.thumb.jpeg.264fe9b87cff01e2259b876b314c16fc.jpeg112201560_WhatsAppImage2022-09-12at13_24_11.thumb.jpeg.13bd11f3a1c4f2f43aa58d46284e0227.jpeg

LEDLİ ALMAYI DÜŞÜNDÜĞÜM:
110000188517006.jpg110000188517009.jpg

Ledli olanın etrafında angel dediğimiz park lambası var, ayrıca sinyal olarak da kullanılıyormuş, üstteki ve alttaki de kısa ve uzun farlar.

Link: https://www.hepsiburada.com/kkmoon-5-75-inc-led-far-motosiklet-projektor-far-super-genis-yurt-disindan-p-HBCV0000256APH

Far boyutu 5.75 inç.

Benzer modeller var bazılarında 200w yazıyor bazılarında 15w yazıyor, dramatik fark bunlar, araca uyumlu olup olmayacağını nasıl tespit ederim?

Fikir ve bilgiler için teşekkür ederim.

WhatsApp Image 2022-09-12 at 13.24.05.jpeg

tarihinde Sina Güran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bu çin üretimi farların optiği iyi olmuyor tavsiye etmem. Görüntüsü güzel sadece ama pek aydınlatma beklemeyin. Işık desenine ait foto var bir tane sitede tam bir facia.

Yorum bağlantısı
Sina Güran
(düzenlendi)

On 12.09.2022 at 22:33, Selçuk Keleş yazdı:

Bu çin üretimi farların optiği iyi olmuyor tavsiye etmem. Görüntüsü güzel sadece ama pek aydınlatma beklemeyin. Işık desenine ait foto var bir tane sitede tam bir facia.

Orijinal Halojenleri de aratacak derecede kötü olabilir mi?

İyisi - kötüsü nasıl ayırt edebiliriz?

tarihinde Sina Güran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Üretici tarafından orjinal üretiilmeyen nerdeyse tüm ürünler halojeni aratır. Orjinal farlar ECE dediğimiz avrupa standartlarına sahiptir, yolun neresine ne kadar ışık düşeceği bellidir, camının üzerindeki kodlardan bu anlaşılabilir. Senin farındaki E4 işareti ECE normuna uygunluğu, <--> işareti bu farın hem sol hem sağda kullanılabileceğini, 12.5 uzun far gücünü vs vs gösterir. Buna benzer kodlar far camında ya da etiketinde yoksa o far regülasyon izni almamıştır. İyi mi kötü mü anlamak için kısa ve uzun far desenini duvar üstünde görmek geekir.
Tasarımı değiştirmek istiyorsanız çok para harcamanız çok uğraşmanız gerekecektir, değeceğini de düşünmüyorum. İlla lede geçeceğim diyorsanız Osram/Philips gibi markalı H4 led alıp takmanız f/p açısından en uygunu, daha fazlasını da bu forumda tartışmıyoruz.

Yorum bağlantısı
Sina Güran
4 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Üretici tarafından orjinal üretiilmeyen nerdeyse tüm ürünler halojeni aratır. Orjinal farlar ECE dediğimiz avrupa standartlarına sahiptir, yolun neresine ne kadar ışık düşeceği bellidir, camının üzerindeki kodlardan bu anlaşılabilir. Senin farındaki E4 işareti ECE normuna uygunluğu, <--> işareti bu farın hem sol hem sağda kullanılabileceğini, 12.5 uzun far gücünü vs vs gösterir. Buna benzer kodlar far camında ya da etiketinde yoksa o far regülasyon izni almamıştır. İyi mi kötü mü anlamak için kısa ve uzun far desenini duvar üstünde görmek geekir.
Tasarımı değiştirmek istiyorsanız çok para harcamanız çok uğraşmanız gerekecektir, değeceğini de düşünmüyorum. İlla lede geçeceğim diyorsanız Osram/Philips gibi markalı H4 led alıp takmanız f/p açısından en uygunu, daha fazlasını da bu forumda tartışmıyoruz.

Değerli bilgiler için teşekkürler.

Aracın ampullerini değiştirerek daha iyi bir aydınlatma almaktan öte modernize etmek için farın tamamını değiştirmeye kararlıyım ancak bunu yaparken de hiç bir regülasyona göre yapılmamış bir farı almakta istemem. Yukarıda bahsettiğiniz "duvar üstünde görmek" konusunu biraz daha açar mısınız?

Eğer bulabilirsem üzerinde SAE DOT (ECE ibaresini ben göremedim?) olması gerek anladığım kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Buna benzer bir foto.

image.jpeg

Amazonda vs. örnek çok ancak derinliğine falan bakıyorum da performansının vasat altı olacağı aşikar. Orjinal far bulup içini senin farın içine yerleştirmek de bir alternatif. Bence biraz sanayideki farcıları, montaj yapan yerleri biraz gezin bir fikir oluşacaktır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...