İçeriğe Yönlendir

i20 Mekaniksel Sorunlar / Videolu

Mert Emre ŞAMCI

Recommended Posts

Mert Emre ŞAMCI
(düzenlendi)

Selamlar,

Daha önce bahsetmiştim videosunu da tekrar ekliyorum. Arabada çoğu zaman özellikle ilk çalıştırmada ğıığğ diye sürtme tarzımsı bir ses geliyordu. Debriyaja basınca kesiliyordu. Motor ısındıktan sonra bu ses geçiyordu. Yada çok nadir oluyor ve ses şiddeti ilk çalıştırmaya görede daha az oluyordu. Bu sesi aracı lifte kaldırdığımızda ustanın şanzımandan ses geliyor demesiyle yerinide netleştirmiş olmuştuk. 

Biraz zaman sonra baskı balatayı değiştirdim. Hatta komple şanzıman indi. Şanzıman yağınıda sıfırladık. Vites dişlilerinde R dişlisi kronik sorunlu olduğu için usta kendince biraz kesti biçti içini temizledi.

Baskı balatayıda orjinali ile değiştirdim. Bu olaydan sonra debriyaj pamuk gibi oldu ve ses %100 e yakın yok oldu. 2.5 ay sonra yeniden çok minimal hortladı bu ses. Şu sıralarda eskisi kadar şiddetli ve sık olmasada özellikle ilk çalıştırmada başlıyor ve motor biraz ısınınca bu sefer tamamen kesiyor.

Çıkan Baskı balata

1882593416_WhatsAppImage2023-03-28at17_15_54.jpeg.adc7963a70b1363bb9923585149e9c5d.jpeg258210099_WhatsAppImage2023-03-28at17_15.54(1).jpeg.212563d81f8907b7b28daa803d72a945.jpeg1559920142_WhatsAppImage2023-03-28at17_15.54(2).jpeg.9b6750c02f3e68d75d4a4deec7fc9c86.jpeg180093912_WhatsAppImage2023-03-28at17_15_55.jpeg.69741a8db4290dc73ae8d9d3b5791941.jpeg

Baskı balata değişmeden önce şikayetçi olduğum ses:

Asıl olay ise bu sabah yaşandı. Aracı sorunsuz çalıştırdım. Çalıştırdıktan 10 saniye sonra harekete geçtim ancak motor tarafından inanılmaz absürd sesler duyunca hemen durdum. Sanki motorun içine çomak sokulmuş yada teker tarafları sıkışan bir şeye inanılmaz sürtüyormuş gibi. Bi 10 metre daha ilerledim aynı şekilde devam ediyor. Hemen açtım kaputu. İlk aklıma gelen yağa su karıştırmasıydı. Motorun ici culup culup çalışıyormuş gibi geldi. Yağ çubuğuna baktığımda sorun göremedim. Hatta o anın heyecanıyla olması gerekenin 3 katı falan çıktı yağ çubuğu. Su karıştırdığı için yüksek çıktı diye düşündüm ama çalıştığı için sanırsam bu olay normaldi. 

Araç düz zeminde yaklaşık 6 saat dinlendi. Yağına tekrar baktım eski seviyesinde 2 çizgi arasında. Yağ tarafında bir sorun yok. Aracı tekrar çalıştırdığımda videodaki bakış açısıyla motorun sağ alt kısmından (büyük ihtimalle şanzımandan ama emin olamadım) baskı balata değişmeden önceki baş belası sesin(büyük ihtimalle o ses) 30 katını falan duydum. Yırttı resmen kendini. Büyük ihtimalle sabahta bu tarz bir şey oldu. Videosunu ekliyorum:

Bu sesten hemen sonra araçla otopark içinde 1-2 tur attım. Yaklaşık 3-4 dakika 1.viteste dolandım. Sonrasında ise tekrardan motorun çalışmasını çektim:

Son olarak araç hakkındaki güncel durumu aktarayım. 191 binde manuel 1.2mpi 2015 model
Yağ seviyesi Low'1 - Full'10 ise şuan 4' te. Yani yarının bir tık altında.
1 damla su eksiltmesi yok
Hararet vb. şikayetler yok. Aksine soğutma sistemim muazzam diyebilirim.
Vites geçişleri sorunsuz.
Kavrama sorunsuz.

Motor çekişi 1 den 10 a kadar numaralandırmak gerekirse 7.5 ve üstü olduğuna eminim. 

Kompresyon değerlerinde tüm silindirler hemen hemen aynıydı. Silindir arası farklar çok minimal.
Yakıt şehiriçi ortalama 7.4-7.7 aralığında. Yazın 7 litre altını görürüm diye düşünüyorum. Yakıt değerleride gayet yerinde. 

Hata kodu sadece p2096 var onuda lpgden dolayı yakıyor. Ortalama 250-300km de bir mutlaka yakar. Geri söndürürüm :D 
Sadece benzinde 800km civarı kullandım 1 kere bile yakmadı. Yani lpgden kaynaklı yaktığına eminim.

tarihinde Mert Emre ŞAMCI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Lpg enkektörlerinin sesine benziyor. 

Baskı ve balataya bakarsak balata iyi durumda gibi ancak baskı yüzeyi yemiş, şemsiyeler aşınmış. Büyük ihtimalle bilyada bozuktur. Ayak debriyajda viteste bekleme vs varsa daha çok olan durum. 

Volant yüzeyi ve volantın durumu da önemli. Bunları değişmek ne yazıkki çözüm olmaz tek başına. Debriyaj alt merkezi bilyadan ayrı ise yine öyle. 

Motor yağına su karışması ile öyle ses duymazsınız. 

Bahsi geçen arıza kodu basit bir kod değil, katalizör lpg enjektörü gibi birçok sebepten de çıkıyor olabilir. Basit bir ayar problemi de olabilir. Her türlü giderilmesi lazım. 

Sorunu bence lpgyi tamamen devredışı bırakıp arıza kodlarını silerek gözlemleyin. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Aracın sıvı bakımları yeni ise çubuğu çektiğinde yarımın altına olması kaçak vs gibi başka sorunlarına da işaret olabilir.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Balata su aldığı için bilya bozulmuş ve ondan ses yapıyor bence. Yine su almış olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Sani Gerşon yazdı:

Yalnız balata su almış, ona baktı mı usta?

Yok abi onunla ilgili bir bilgi vermedi. Su almış dediğimiz şanzımanın içine yağmur vs. yağdığında alttan falan su almasımı.

Oğuzkan Erışık yazdı:

Balata su aldığı için bilya bozulmuş ve ondan ses yapıyor bence. Yine su almış olabilir.

Bu ses ile alakalı bilya vs. bakılmadı. Değişimi zor mudur maliyetli midir acaba. Bilya ile alakalı bilgide verilmedi. Sadece birii bilya ses yapıyor sorun yaratmaz ama boş ses yapar demişti.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Süleyman Can yazdı:

Aracın sıvı bakımları yeni ise çubuğu çektiğinde yarımın altına olması kaçak vs gibi başka sorunlarına da işaret olabilir.

Yağ kaçağı yok. Sanırım ufak bir yağ yakması var. Son zamanlarda çok devir çevirdim birde. Bununda etkisinin olduğunu düşünüyorum. Tek handikap yağ değişiminden sonra çubuk kontrolünü hatırlamıyorum kıyas için. Sıvı bakımları 187.000 de yapıldı.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Yok abi onunla ilgili bir bilgi vermedi. Su almış dediğimiz şanzımanın içine yağmur vs. yağdığında alttan falan su almasımı.

Bu ses ile alakalı bilya vs. bakılmadı. Değişimi zor mudur maliyetli midir acaba. Bilya ile alakalı bilgide verilmedi. Sadece birii bilya ses yapıyor sorun yaratmaz ama boş ses yapar demişti.

Baskı setiyle değişir bilya. Normalde paslı çıkmamasınlazım balatanın. Bir şekilde su almış 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Oğuzkan Erışık yazdı:

Tabi, içeri su almış şanzıman. Su almaması lazım. Balataya gelen su, prizdirekten içeri girerse vay halinize...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motoru yıkarsan su girebilir anormal bir durum yok yağ çözücü köpüğü de alttan bol sıkarsan girer marş motorunun oradan kostiktir metale işler

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
(düzenlendi)
Mehmet Cihat yazdı:

bilya sesidir de usta değişmedi mi bilyayı.

Baskı balata set olarak değiştik. Bu setin içinde bilya var mı bilmiyorum.

Sani Gerşon yazdı:

Tabi, içeri su almış şanzıman. Su almaması lazım. Balataya gelen su, prizdirekten içeri girerse vay halinize...

Çağlar Bayur yazdı:

motoru yıkarsan su girebilir anormal bir durum yok yağ çözücü köpüğü de alttan bol sıkarsan girer marş motorunun oradan kostiktir metale işler

Abi bugün ustayla tekrar baktık netleşti. 1.viteste gaz verince geliyor. Gazı kesince ses kesiliyor. 2 de 3 te ve diğer viteslerde geride dahil olmak üzere bu ses yok. Sadece birinci viteste bu sese maruz kalıyoruz. Ya ilk çalıştırmada (motor soğukken) rölantide yapıyor oda uzun bir süre değil. Onun dışında 1.viteste sıklıkla yapabiliyor. Şanzıman indirip içini açtırmakta çok maliyetli işçiliği. Baskı balata değişimi birde geri vites dişlisi taşlanmıştı. Beraberinde volantta taşlanmıştı. Bu işler olurken usta şanzımanla alakalı bir sorun olursa garanti veririm demişti aslında ama ses gitmedi halen devam ediyor diyorum garantiden yapamam diyor :D Halbuki şanzımanı indirmedeki en büyük sebebim bu sesti.

tarihinde Mert Emre ŞAMCI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Demek ki usta değiştirmek gerekiyor.

1. vites dişlisi gitmiş muhtemelen.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Demekki zamanında yağına hiç bakılmamış şanzımanın. Km neydi Mert?

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Oğuzkan Erışık yazdı:

Demekki zamanında yağına hiç bakılmamış şanzımanın. Km neydi Mert?

191 bine geldik. Şanzıman yağını değiştirdiğimizde çıkan yağ kötü gibi durmuyordu aslında. 

Sani Gerşon yazdı:

Demek ki usta değiştirmek gerekiyor.

1. vites dişlisi gitmiş muhtemelen.

https://www.hepsiburada.com/liqui-moly-mos2-li-disli-surtunme-onleyici-pm-otbbgldl2510

Abi ürünün yorumları çok iyi. Liqui moly kalitesi oluncada kafa rahat ediyor. Alıp kullansam memnun kalırım gibi hissediyorum ne diyorsun.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

191 bine geldik. Şanzıman yağını değiştirdiğimizde çıkan yağ kötü gibi durmuyordu aslında. 

https://www.hepsiburada.com/liqui-moly-mos2-li-disli-surtunme-onleyici-pm-otbbgldl2510

Abi ürünün yorumları çok iyi. Liqui moly kalitesi oluncada kafa rahat ediyor. Alıp kullansam memnun kalırım gibi hissediyorum ne diyorsun.

Neye göre kötü durmuyordu?

Dişli imalatı yapmayacaksa bu yağ, normal şanzıman yağından farkı yoktur. Yağ sürtünme önlemek için zaten 😄

Biraz daha gres gibidir sadece

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Sani Gerşon yazdı:

Ölüye kan verirseniz, dirilir mi :)

Valla biz kanı bi verelim bakalım :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...