İçeriğe Yönlendir

Statik Elektrik Problemi

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhaba, iyi haftasonları herkese.

Kullanmakta olduğum Monster cihazımda aldığımdan beri başıma bela olan bir durum var. Cihazı masaüstü gibi kullandığımdan ilk yaşadığımda bataryası öldü diye düşündüm. Fakat sorun batarya değilmiş, servisi de onayladı. Ki cihaz batarya ile uzun süre dayanıyor yaşına rağmen (4 sene oldu).

Sorun ise şu şekilde, cihazı batarya ile kullanmanız lazım ve açıyorsunuz. Oturum ekranı geliyor, açılıyor sonra birden kapanıyor. Tekrar deniyorsunuz yine aynı.. Sonra fn+b+güç tuşu (statik elektrik kaynaklı sorunda sorunu çözmek için kullanılıyormuş) yapınca cihaz açılıyor ve kullanabiliyorum.. Servis çözüm olarak net bir şey söyleyemiyor, klasik akım korumalı priz kullanın diyor ama alakasını çözemedim. 

Cihazı masaüstü gibi kullandığımdan adaptörü prizden sök tak yapmamak için fişin ucuna anahtarlı uç taktım. (Topraklı ve ups için delik dahi mevcut) Kullandığım priz topraklı, fiş topraklı.

Ben ne yapayım şimdi :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
(düzenlendi)

tuş kombinasyonu ile makine nasıl statik elektrik boşaltıyormuş acaba veya oturum ekranı geldikten sonra mı farkına varıyormuş statik elektriğin. Yıllardır bilgisayar tamiri yapıyorum il defa duydum böyle bir problem ve bana pek inandırıcı bir açıklama gibi gelmedi açıkçası :biggrin: bilgisayar açılmadığı zaman kapasitörler vs boşalsın diye uzun power tuşuna basıyoruz ama fn b power nasıl bu işi yapabiliyor acaba bilen varsa aydınlatsın

tarihinde Mehmet Cihat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

lenovoda da pilde çalıştırmada sorunlar oluyordu, her gülün dikeni, her güzelin bir kusur var diyelim, benim monster de priz seçiyor :) her prizden elektrik alamıyor

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Cihat yazdı:

tuş kombinasyonu ile makine nasıl statik elektrik boşaltıyormuş acaba veya oturum ekranı geldikten sonra mı farkına varıyormuş statik elektriğin. Yıllardır bilgisayar tamiri yapıyorum il defa duydum böyle bir problem ve bana pek inandırıcı bir açıklama gibi gelmedi açıkçası :biggrin: bilgisayar açılmadığı zaman kapasitörler vs boşalsın diye uzun power tuşuna basıyoruz ama fn b power nasıl bu işi yapabiliyor acaba bilen varsa aydınlatsın

Bu işlemi yaptıktan sonra açılıyor. İlk başta ben direkt pil diyordum ama görünen o ki öyle değil.

Çağlar Bayur yazdı:

lenovoda da pilde çalıştırmada sorunlar oluyordu, her gülün dikeni, her güzelin bir kusur var diyelim, benim monster de priz seçiyor :) her prizden elektrik alamıyor

Can sıkıcı bir durum, bilgisayarı açayım diyorsun kapanıyor 😄

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

Servet'in evde hiç sorun çıkarmamıştı. 

Benim evde de çıkarmadı.. 

Beleş elektrik istiyor demekki. 

Allah esirgesin.. Ben yıllar yıllar önce aldığım ne zaman aldığımı bile unuttuğum Lenovo G550'yi kullanıyorum. Hiç bir sorun çıkarmadı.

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Servet Aydın yazdı:

La pc'leri de mi benim evde şarj ediyonuz

Sen ne denediğini zannediyordun :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

ya yok öleee bişi kim dedi ne zaman dedi n'alaksı var

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Mehmet Cihat yazdı:

Monster bilgisayarlarda kronik bir sorunmuş. Açıkçası ilk defa duydum böyle birşeyi, çocuklara monster bilgisayar almayı planlıyordum. Bunu öğrendiğim iyi oldu. Artık Dell, Asus falan bakacağım

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Bir zaman Lg televizyonlarda da bu soruna benzer bir arıza için çözüm olarak topraklama hattını ayırma işlemi yapılıyordu. (bi forumda okumuştum) 

Adaptörü taktığınız prizin topraklama metaline bant yapıştırın (Adaptörün toprakla bağlantısını kesin). Tesisattaki küçük bir kaçaktan etkileniyor olabilir. Kaçak seviyesi çok küçük ise kaçak akım rölesi algılayamıyor olabilir. Eğer sadece sizin binada bu arızayı yapıyorsa denemekte fayda var bekli işe yarar.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:

daha korkunçu sen uyurken bunu yapıyor olabilecek olmaları.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğan Arşiray yazdı:

Yada seyahatteyken.. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Doğan Arşiray yazdı:

O esnada Prizden şarj yapılıyor ise çokta korkunç sayılmaz bence

Mehmet Ozyurek yazdı:

Yada seyahatteyken.. 

Kediyle ilgileniyor sanıyordum seni

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Cihat Küçükay yazdı:

Monster bilgisayarlarda kronik bir sorunmuş. Açıkçası ilk defa duydum böyle birşeyi, çocuklara monster bilgisayar almayı planlıyordum. Bunu öğrendiğim iyi oldu. Artık Dell, Asus falan bakacağım

@Engin Deniz @Önder Özcan @Servet Aydın sizde bu sorun var mı?

İlk kez duyuyorum. Kronik demeyelim de bu arada, kelimenin doğrusu genel olabilir. Kronik, tekrar eden geçmeyen şeyler için kullanılır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Servet Aydın yazdı:

Bende yok. Kızım hiç bişey demedi

En son babalar duyar🥸

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Dell alın rahat edin. Bozulursa ali geliyor :) 

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Kediyle ilgileniyor sanıyordum seni

vazoyu da kedi kırdı dedi mi sana?

kronik mronik, gördüğüm en güzel servis ve mıncıkalanabilir laptop monster da. aç kapa ekle çıkar her türlü kişiselleştirme serbest monster da

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

2 monster var, böyle bir şey yok. 2 yıl olmuştur alalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Sani Gerşon yazdı:

@Engin Deniz @Önder Özcan @Servet Aydın sizde bu sorun var mı?

İlk kez duyuyorum. Kronik demeyelim de bu arada, kelimenin doğrusu genel olabilir. Kronik, tekrar eden geçmeyen şeyler için kullanılır. 

Google da farklı forumlarda aynı şekilde çıkan ve giderilemeyen problemleri gördüğüm için kronik demiştim zaten.. Markayı kötülemek için değil ama gerçekten giderilemiyor bu arıza...

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

lenova can dır 

geçen çağlar abiler de bilgisyar ın üstüne kahve fincanı koydum kıyamet koptu ben ev de lanova yı bulaşık mak yıkıyorum

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Fatih Keskin yazdı:

lenova can dır 

geçen çağlar abiler de bilgisyar ın üstüne kahve fincanı koydum kıyamet koptu ben ev de lanova yı bulaşık mak yıkıyorum

Abi markanın adını unuttum sayende :D 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...