İçeriğe Yönlendir

Dikiz Aynasına Isıtma Sonradan Eklenebilir mi?

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom

Merhaba arkadaşlar,

Bugünün sorusu biraz eğlenceli. 

Honda City Executive 2021 aracımda ilk reklam ve broşürlerde ısıtmalı dikiz aynalarından söz edilirken, sonradan vergi kısmaları nedeniyle bu özelliğin devre dışı bırakıldığını öğrenmiştim. Geçenlerde soğuk ve yağmurlu bir gecede aynam tamamen buğu yaptığından az daha sollamaya çıkan otobüsle çarpışıyorduk. Bu aynaya ısıtma fonksiyonu ekleyebilir miyiz? Bazı sitelerde böyle teknik sohbetlere rastladım ama sonuç bulamadım. Sıfırdan bir ürün yaratmak istemiyorum açıkçası. Hazır sistem bir şey bulup adapte etmek ilk tercihim. 

Kolay gelsin,

Şimdiden teşekkürler

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

2014 model Duster'ımda bile vardı. 2009 megane'da da. Ayıp yahu.

Arka ısıtmayı açıp denediniz mi? Belki bahsetmemişlerdir ama koymuşlardır? Duster'da öyleydi zira.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Ayna camini söküp bakmak lazim. Arka kisminda rezistans ve soket varsa isitma vardir. Belki soket ve tesisat hazir ama cam isitmasiz olabilir.

Gold Fiat Doblo Elektrikli Isıtmalı Sağ Ayna Camı Fiyatı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Deniz Kom yazdı:

Merhaba arkadaşlar,

Bugünün sorusu biraz eğlenceli. 

Honda City Executive 2021 aracımda ilk reklam ve broşürlerde ısıtmalı dikiz aynalarından söz edilirken, sonradan vergi kısmaları nedeniyle bu özelliğin devre dışı bırakıldığını öğrenmiştim. Geçenlerde soğuk ve yağmurlu bir gecede aynam tamamen buğu yaptığından az daha sollamaya çıkan otobüsle çarpışıyorduk. Bu aynaya ısıtma fonksiyonu ekleyebilir miyiz? Bazı sitelerde böyle teknik sohbetlere rastladım ama sonuç bulamadım. Sıfırdan bir ürün yaratmak istemiyorum açıkçası. Hazır sistem bir şey bulup adapte etmek ilk tercihim. 

Kolay gelsin,

Şimdiden teşekkürler

Executive paket dolu değil miydi. Isıtmasız ayna mı kalmış. İyice şaşırdılar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Murat Sahın yazdı:

Executive paket dolu değil miydi. Isıtmasız ayna mı kalmış. İyice şaşırdılar. 

Heç. Golf 4de bile var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Oğuzkan Erışık yazdı:

Heç. Golf 4de bile var.

Active plus lineada bile vardı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Bunu kısmış olamazlar diye düşünüyorum. Otomatik katlanır özelliği olsa tamam ama ısıtma değildir ya. Lütfen olmasın. 

Isıtmalı ayna için sigorta varsa tesisat olma ihtimali yüksek. Ayna kablo pin sayılarına bakıp sizin tesisat pin sayıları ile karşılaştırılabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Benim 97 vectrada da ısıtmalı ayna var bunudamı maliyetten düşürmüşler enteresan

Yosa bile yapılabilir diye düşünüyorum malzemesi satılıyo bi soket bi de düğme birazda yaratıcılık ve cesaret hallolur gibi geliyor bana 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Birkez daha okumadığımız, okuduğumuzu da anlamadığımız bir millet olduğumuzu görüyoruz. Adam arabamda bu özellik yok demiyor. Normalde varmış. Cennet ülkemizin adil vergi sistemi yüzünden, birkaç uyduruk donanım için yüksek vergi dilimine girip binlerce lira daha pahalıya satılmasın diye distribütör bu donanımları çıkarmış. Aracın vergisiz fiyatını aşağı çekmek için yapılan birşey. Yıllardır da var bu olay. Aynen, 97 model araba 2021 Honda dan iyidir :coffee:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Arka cam rezistansı açık olsa da aynalarda bir hareket yok maalesef. Servise de sordum, ısıtma yok dediler. Aynı meseleden şikayet forumlarına konu açanlar da vardı. Hani olsa da bozuk olsa yine anlayacağım ama kaza sonrası ayna da değiştiğinde ısıtmanın olmadığından emin oldum. Tesisat var mı onu bilemiyorum. Açıp kontrol etmeye çalışırken, Megane'de yaptığım gibi aynanın elimde kalmasından çekiniyorum. Bu arada 2011 megane aracımda da vardı :(

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Erdem Doğan yazdı:

Birkez daha okumadığımız, okuduğumuzu da anlamadığımız bir millet olduğumuzu görüyoruz. Adam arabamda bu özellik yok demiyor. Normalde varmış. Cennet ülkemizin adil vergi sistemi yüzünden, birkaç uyduruk donanım için yüksek vergi dilimine girip binlerce lira daha pahalıya satılmasın diye distribütör bu donanımları çıkarmış. Aracın vergisiz fiyatını aşağı çekmek için yapılan birşey. Yıllardır da var bu olay. Aynen, 97 model araba 2021 Honda dan iyidir :coffee:

Gerekçesi ne olursa olsun kişinin kendi aracında şuanda bu özellik var mı yok mu 🙂

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Ü.Emre Kartal yazdı:

Gerekçesi ne olursa olsun kişinin kendi aracında şuanda bu özellik var mı yok mu 🙂

Distribütörün donanimi cikarmasi arabayi kötü yapar mi? Baska ülkelerde o donanim ve fazlasi standart olabiliyor. Normalde olan ama bir sebeple cikarilan donanim icin benim 90 model arabamda bile vardi bunda nasil olmaz demek neyi degistiriyor :biggrin: Mercedes 85 yilinda ESP koyarken biz 2015 yili Focus3 e kadar ESP görmedik. Focuslar cok güzel arabalardi ama kimse laf ettirmezdi :D Otosanda Ford daki donanimlari törpülüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Erdem Doğan yazdı:

Distribütörün donanimi cikarmasi arabayi kötü yapar mi? Baska ülkelerde o donanim ve fazlasi standart olabiliyor. Normalde olan ama bir sebeple cikarilan donanim icin benim 90 model arabamda bile vardi bunda nasil olmaz demek neyi degistiriyor :biggrin: Mercedes 85 yilinda ESP koyarken biz 2015 yili Focus3 e kadar ESP görmedik. Focuslar cok güzel arabalardi ama kimse laf ettirmezdi :D Otosanda Ford daki donanimlari törpülüyor.

Bazı donanımları çıkarırlar anlaşılır ama dikkat ederseniz basit ve gerekli bir donanım. Distribütörler özel taleple her donanımı ekleyip çıkaramaz, sadece şu olabilir (araç sıcak iklime gidecek ülke konfigürasyonu ile zaten üretiliyordur) onu talep eder. En ufak donanımı ekleyip çıkarmak üretim maliyetini daha da artırır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Ü.Emre Kartal yazdı:

Bazı donanımları çıkarırlar anlaşılır ama dikkat ederseniz basit ve gerekli bir donanım. Distribütörler özel taleple her donanımı ekleyip çıkaramaz, sadece şu olabilir (araç sıcak iklime gidecek ülke konfigürasyonu ile zaten üretiliyordur) onu talep eder. En ufak donanımı ekleyip çıkarmak üretim maliyetini daha da artırır

Belki sandigimiz kadar basit ve ucuz degildir? Distribütör, adi üzerinde. Istedigi donanimi ekler/cikarir. ESP, perde havayastiklari gibi hayati öneme sahip donanimlari koydurmadi otosan :) 

Donanim cikarmak maliyeti artirmaz bu arada. Bantta araclarin sirasi ve gidecegi yer belli. Bant uzerinde sase gelirken yan bantta araca takilacak parcalar var. Isitmasiz ayna ve tesisat gelir ayni surede ayni mantikla takilir.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Sani Gerşon yazdı:

2014 model Duster'ımda bile vardı. 2009 megane'da da. Ayıp yahu.

Arka ısıtmayı açıp denediniz mi? Belki bahsetmemişlerdir ama koymuşlardır? Duster'da öyleydi zira.

bizim dusterlarda 2015-16 yoktu mesela, kollu aynalı...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bizim dusterlarda 2015-16 yoktu mesela, kollu aynalı...

Onlarda hiç tesisat yok. Elektrikli olmalı.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Sani Gerşon yazdı:

Onlarda hiç tesisat yok. Elektrikli olmalı.

manuel aynları, kışın cam açıp silerdim hep

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Erdem Doğan yazdı:

Benim 93 model Reno Concorde' da ısıtmalı ayna vardı.. 85 modelde ki esp bizim bildiğim esp değildir, Elektrikli Sürücü Perdesi falandır o..  :D 

Konu sahibi arkadaşımız aynanın camını yavaş yavaş kendine doğru çekersen veya tam sağ ve sola kumandadan çevirirsen rezistans fişini görebilmen lazım.. Kablo varsa gerisi kolay..

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...