İçeriğe Yönlendir

Dikiş Makinesi Pedal Arızası

Aytac Sakal

Recommended Posts

Aytac Sakal

Herkese Hayırlı Ramazanlar...

Evdeki dikiş makinesinin pedalı kesiklik  yapıyor.İçini açıyorum çalışıyor topluyorum yine kesiyor Sabir Sınavı :i-ih: Kabloya baktım Sağlam Karta baktım 500K Lineer Sürgülü Pot var hareket ettirince direnç çok az oynuyor ama komple kesecek kadar değil ben ondan şüpheleniyorum.

Motor kömürleri.

Yay ve Sürgü Hareketi.

Lehim tazeleme.

Sorun nerde yada başka kontrol noktaları olabilirmi Fikirlere açığım.

IMG_20230406_191705.jpg

IMG_20230407_075931.jpg

IMG_20230407_075841.jpg

IMG_20230407_055033.jpg

IMG_20230407_054952.jpg

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

İçini açınca normal çalışıyorsa; pedalın temas ettiği noktadaki kablo vb yerde temassızlık yada kopukluk olabilir. Yada pedal potansiyometre üzerine orantısız olarak baskı yapıyor olabilir. 

Sorun pedalı toplayınca oluşuyorsa arızalı parçadan ziyade temassızlık olabilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Yada pedal potansiyometre üzerine orantısız olarak baskı yapıyor olabilir. 

Kablolar baktım sorun yok iyice baktım pota yay basıyor Lehim tazelemek ile başlamayı planlıyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Aytac Sakal yazdı:

Lehim tazelemek

Soğuk lehim olabilir bazen gözle görünmeyebiliyor.

Yayın yönü varsa eğer herhangi bir yere takılıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Yayın yönü varsa eğer herhangi bir yere takılıyor olabilir.

Yay çubuğu var oda ihtimal.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Potu parçalarına ayırın karbon kısımlarına tırnaklarına bakın 

Aytac Sakal yazdı:

Pot var hareket ettirince direnç çok az oynuyor

Pot gidici bence klasik pot arızası duruyor 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kapatınca bir yer kasılıyordur, buna odaklan bence. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Ömer Sarıgül yazdı:

Potu parçalarına ayırın karbon kısımlarına tırnaklarına bakın 

Pot gidici bence klasik pot arızası duruyor 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Kapatınca bir yer kasılıyordur, buna odaklan bence. 

Bana yay potu kastırıyor gibi geliyor lehimde çatladıysa yay yükünden kesebilir akşam evde lehim tazeleyip bakacağım.

Olmadı Potu değiştiririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Karttaki Lehimlerin tamamını yaklaşık 1 saat kadar önce komple yeniledim makineyi bir süredir test ediyoruz sorunsuz çalışıyor...

Sanırım bu defa Muvaffak olduk :yes:.

Arıza Analizi Yapalım...

Pedal açık iken çalışmasının nedeni... Sürgülü potu yan açıyla elle ittiğim için lehim çatlağı içindeki bacaklar yana yaslanıp temas ediyordu ve  kesintisiz devir alabiliyordum. Aynı şekilde ölçü aletide çok az sapıyordu.

Pedal kapalı iken çalışmamasının nedeni...Pedala basınca 90 derece ile açılandırılmış plastik parça yay gücü ile potu dolayısıyla bacakları çatlaktan aşağıya ittiğinden teması kesip durduruyordu.

Bu aralar işim pek rast gitmiyor en azından bunlarla mutlu olayım.

Katkıda bulunanlara Teşekkürler...

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
İlkay Başaran yazdı:

O zaman bunu kutlayalım :crazy:

Staj çıkınca kutlama yapacağız :biggrin:.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Katkımız olduysa ne mutlu

Küçük ayrıntılar göz ile görünmeyebiliyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Celalettin Süğürtin

Herkese iyi bayramlar dostlar. (28 Haziran 2023)

Eski bir konu mu, bilmiyorum. Beş altı ay önce alıp bir kaç kez kullandığım elektronik pedal arıza yapınca Google amcaya sorayım dedim direk bizim dükkâna (otoclubturkiye) ye yolladı. 

Pedala bassam da, basmasam da makine en hızlı devirde çalışıyor. Pedalın hareket ettirdiği pot en dipte, sıfır noktasında olduğu halde. Kartın sol üst köşesinde bir de yuvarlak pot var. Onu sağa sola çevirdim bir değişiklik olacak mi diye. Hiç bir değişiklik yok. Konuyu açan arkadaş çalışmamasından, kesiklik yapmasından sikâyetciydi bense, kontrolsüz çalısmasından. Vazgeçip tekrar mekanik pedal mi alsam? Hiç elektronikten anlamayan bencileyin ne yapsın, ne önerirsiniz?   İmla hatalarımı görmezden gelerek sabırla okuyan ve fikir verebilecek dostlara selamlar. 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Celalettin Süğürtin yazdı:

Herkese iyi bayramlar dostlar. (28 Haziran 2023)

Eski bir konu mu, bilmiyorum. Beş altı ay önce alıp bir kaç kez kullandığım elektronik pedal arıza yapınca Google amcaya sorayım dedim direk bizim dükkâna (otoclubturkiye) ye yolladı. 

Pedala bassam da, basmasam da makine en hızlı devirde çalışıyor. Pedalın hareket ettirdiği pot en dipte, sıfır noktasında olduğu halde. Kartın sol üst köşesinde bir de yuvarlak pot var. Onu sağa sola çevirdim bir değişiklik olacak mi diye. Hiç bir değişiklik yok. Konuyu açan arkadaş çalışmamasından, kesiklik yapmasından sikâyetciydi bense, kontrolsüz çalısmasından. Vazgeçip tekrar mekanik pedal mi alsam? Hiç elektronikten anlamayan bencileyin ne yapsın, ne önerirsiniz?   İmla hatalarımı görmezden gelerek sabırla okuyan ve fikir verebilecek dostlara selamlar. 

Hocam o arkadaş benim 🙂.

Elektronik ile aram yok demişsiniz çevrenizde ölçü aleti olan biri varsa potları hareket ettirip direnç ölçsün en sağlıklısı bu olur yada varsa bir elektrikçi ölçebilir çok büyük ihtimal potlardan biri bozuk.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
Servet Aydın yazdı:

Abi devre içinde triac var. Kısa devre olmuştur direk tam gaz dönüyor ise. 

Yukarıdaki yazıyı yazdıktan sonra koydum bir kenara. Sonra dayanamadım tekrar takıp çalıştırdım sorunsuz şekilde çalışıyor.  Ne oldu anlayamadım. Zaten aksilik de aksi şekilde başlamıştı. Fiş prize takılı şekilde dururken diğer odaya gittiğimde makinenin kendi kendine çalışmaya baslamasıyla tuhaflık ortaya çıktı. 

Aytac Sakal yazdı:

Hocam o arkadaş benim 🙂.

Elektronik ile aram yok demişsiniz çevrenizde ölçü aleti olan biri varsa potları hareket ettirip direnç ölçsün en sağlıklısı bu olur yada varsa bir elektrikçi ölçebilir çok büyük ihtimal potlardan biri bozuk.

Aytaç bey, kusurunu mazur görün, dikkatsiz bir okuyucu olduğumdan adınızı zikredemedim. Evde ölçü aleti var ama ben yazlık evde olunca ölçme işi yapamadım. Diğer eve  gidersem ölçü aletini de getirip bakarım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Celalettin Süğürtin yazdı:

Aytaç bey, kusurunu mazur görün

Estağfurullah Sayın Hocam ne kusuru olurmu öyle şey Öğretmenlerimize Ustalarımıza sizlere değerli büyüklerimize bizler Saygı duyarız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...