İçeriğe Yönlendir

Fiesta 2009 1.4 TDCI Tak Tak Sesi

Hakkı Bulut

Recommended Posts

Hakkı Bulut

Herkese Merhaba

Yarım debriyajı tam ayarlayamasam fazla çekersem devir çok düşünce tak  tak tak tak diye tok bir ses geliyor(çok seri bir tak tak değil yavaş bir tak tak tak 5-6 kere tekrarlıyor) hemen debriyaja basıyorum ses kesiliyor zaten basmasam stop edecek muhtemelen..(araba tam stop etmeye yakın iken geliyor, ses kaputten geliyor tam emin değilim.).

Emin olmamakla birlikte yokuş yukarı veya aşağı durumlarda bunu yaşıyorum.

Ancak her zaman olmuyor vitesteyken dururken debriyaja hiç basmassam normal bir şekilde stop ediyor sorun yok veya hızlı giderken ani frenleyip arabayı bayıldığı zamanda ses yok.

Araç ile ilgili diğer detaylar ;

Enjektör bakımları yapıldı,

1 motor takozu değişti,

Arabanının gidişinde çekişinde herhangi bir sorun yok.

Yolcu koltuklarında vibrasyon yok direksiyonda gözle görülür bir oynama yok ancak ön konsolda ve direksiyonda rolanti vibrasyon var(yaşına bağlı normal gibi geldi).

Rolanti devri 700 rpm civarı.

Kalkışta stop etmede ilk çalıştırma titreme sallantı vs yok.

Baskı balata 6 aylık.

Volan bakımı 6 ay önce yapıldı.

Duman atma üfleme egzosdan herhangi bir şey yok.

Motorun kendi sesi normal gibi yeni model dizellere göre gürültü çalışıyor tabiki.

Belkide bu süreç normaldir bilemiyorum yeni araba kullanıyorum, ben bir şeyi yanlış yapıyor olabilirim.

Tecrübeli arkadaşlarıma arabayı kullandırdığımda o sesi asla alamadılar :).

Konuyla ilgili yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Hakkı Bulut
(düzenlendi)
İsmail Sefer yazdı:

Bu sesi krank kasnağının yapma ihtimali yüksek.

Bir zararı var mıdır hocam hemen yapılması gerekir mi çünkü yardım debriyaj'ı kaçırmazsam hiç bir sorun yok gibi. internette krank kasnağı arızalarının seslerine baktım benimkine benzemiyor pek .

tarihinde Hakkı Bulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Şanzıman alt ve üst takozu özellikle alt takoza baktırın. Levye ile esniyorsa değişmesi lazım. 

Debriyajı birden bırakınca motor ileri geri salınıyor, tam kavrama noktasında kavrarken debriyajı dengede tutarak testi yapılır yine. 

Kasnak sesi olsa devirlenince artar. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hakkı Bulut yazdı:

devir çok düşünce tak  tak tak tak diye tok bir ses geliyor(

devir kaça düşerse? hangi viteste hangi hızda?

Hakkı Bulut yazdı:

vitesteyken dururken debriyaja hiç basmassam normal bir şekilde stop ediyor sorun yok

sorun var ancak stop etmesinde değil, böyle bir şeyi tdci motorlu bir araçta yapılmasından dolayı arıza yapar

Yorum bağlantısı
Hakkı Bulut
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

devir kaça düşerse? hangi viteste hangi hızda?

sorun var ancak stop etmesinde değil, böyle bir şeyi tdci motorlu bir araçta yapılmasından dolayı arıza yapar

Araba kalktıktan sonra herhangi bir vites veya hızda ses yok her şey yolunda.

O anda çok devre bakamadım ancak rolanti devrine yakın yapıyor diyebilirim.

Şöyle örnek veriyim trafikli bir yokuştayım  1. vitesteyim yarım debriyajdayken gazı verdim  araba kalkıyor 2 metre  sonra durmam gerekiyor o anda yarım debriyajı kaçırırsam araba bayılmaya başlıyor  tak tak tak sesi geliyor. 

debriyaja hiç dokunmadan stop edilen durumlarda hiç ses vermiyor o yüzden o şekilde örnek vermiştim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hakkı Bulut yazdı:

o anda yarım debriyajı kaçırırsam araba bayılmaya başlıyor  tak tak tak sesi geliyor. 

ona motorun yapabileceği bir şey yok yarım debriyajın süresi uzatılmalı

Yorum bağlantısı
Hakkı Bulut
(düzenlendi)
Ü.Emre Kartal yazdı:

Şanzıman alt ve üst takozu özellikle alt takoza baktırın. Levye ile esniyorsa değişmesi lazım. 

Debriyajı birden bırakınca motor ileri geri salınıyor, tam kavrama noktasında kavrarken debriyajı dengede tutarak testi yapılır yine. 

Kasnak sesi olsa devirlenince artar. 

Teşekkürler bir baktırayım

Çağlar Bayur yazdı:

ona motorun yapabileceği bir şey yok yarım debriyajın süresi uzatılmalı

yani benim kullanışımda alakalı, araba da bir sorun yok mu demeliyiz çünkü bir kaç deneyelimli arkadaşıma test ettirdim o sesi alamadılar hiç

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yarım debr,yajla sürüş süresini 2 saniye kadar uzatın bir de vites büyütürken alışılmış devrin biraz üstüne çıkıp deneyin, yoksa arıza var diye çok paranız gider

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakkı Bulut
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

yarım debr,yajla sürüş süresini 2 saniye kadar uzatın bir de vites büyütürken alışılmış devrin biraz üstüne çıkıp deneyin, yoksa arıza var diye çok paranız gider

Çağlar hocam bugun hatayı tamamen buldum .

Rolantide 750 devir çeviriyor normalde . Kırmızıda durdum anlık gaz verdim hemen çektim gazdan (ara gaz).

ardından 600 devire düştü tak tak ses geldi (enjektör sesi gibi geldi belkide avansdır) birden 1200 devire fırladı sonra 750'de sabitlendi.

motor soğukken daha belirgin ısınıncada var ancak daha az sesli. normal gidişte  yavaşlama da herhangi bir sorun yok canavar gibi

Öngörün nedir hocam

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...