İçeriğe Yönlendir

Teknofest 2023

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Bir aksilik olmaz ise Cumartesi günü kızımla Teknofeste gideceğiz. 

Gitmek isteyen varsa hatırlatmak isterim. Sabah erken saatlerde giderseniz, ücretsiz Atatürk havalimanı otoparkını kullanabilirsiniz. 

Gecen sene katıldığımdan sonra kızımda önemli etkileri oldu. Bu senede giderek pekiştirme yapmak iyi olur. 

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Berke Kaya

Geçen sene katılmıştım, gurur verici işler yapılıyor. Sonuçlarını terörle mücadelede net bir şekilde görüyoruz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Berke Kaya yazdı:

Geçen sene katılmıştım, gurur verici işler yapılıyor. Sonuçlarını terörle mücadelede net bir şekilde görüyoruz.

bu teknofest?

Yorum bağlantısı
Berke Kaya
(düzenlendi)

"TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, Türkiye'de düzenlenen havacılık, teknoloji ve uzay teknolojisi festivalidir. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin millî teknolojilerini geliştirmeyi hedefleyen ilk ve tek festivaldir. " viki.

tarihinde Berke Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Berke Kaya yazdı:

Türkiye’nin millî teknolojilerini geliştirmeyi hedefleyen

çocukarın da çok faydalandığı bir festival, bunu topla tüfekle mermiyle bağdaştırmak iyi değil onun için

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Berke Kaya
Çağlar Bayur yazdı:

çocukarın da çok faydalandığı bir festival, bunu topla tüfekle mermiyle bağdaştırmak iyi değil onun için

Festival herkese açık, proje yarışmaları yapılıyor her okul türünden öğrenciler için. Herkes kendi yaş ve öğretim durumuyla ilgili projelere katılım sağlıyor.  Şahsi fikrim, 40 yıldır terör sorunuyla uğraşan, binlerce şehit vermiş bir ülkenin  çocukları yeri geldiğinde top, tüfekte görmeli, ki artık devir başka.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Berke Kaya yazdı:

Çocukların motivasyonu ve bilime yönlenmeleri için iyi ama terörde sonucunu görmen için 50 yıl geçmesi lazım. Bu eğitim ağırlıklı. Siyasiler elini çekerse daha da güzel olur. Daha önce yıllardır Tübitak yapardı ama kaynak daha azdı şimdi kaynak fazla ama T3 vakfının seçim sonrası ne olacağı meçhul. Bakanlık düzenlese daha iyi olur. Şu anda bakanlığın parası ile T3 vakfı düzenliyor.

Sadece top tüfek değil aslında ama evet öyle başladı bayraktar sebebiyle. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

an itibarı ile tüyap fuarı ile birlikte o bölgeye araba ile gidilmez, bence sivil insiyatifi hatırlayıp toplu taşıma tercih edilmeli

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Piskılet fuarı var. Bende bugün gidecem

pedalsızlar çıkmış

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ben çocukken katla ve uçur diye yarışmaya katılmıştım. Sanırım odtüde düzenlenmişti. Herkes A4 kağıttan sadece katlayarak yaptığı uçağı atıyor en uzun mesafe uçan birinci olmuştu. Nereden nerelere geldik. Bu tip festivaller gençlerin kendini gösterebilmek için daha çok fırsat veriyor. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yanlış anlama olmuş. 50 sene derken ben bu yarışmalardaki eğitimin meyvesini vermesi için dedim ve evet 50 sene. Bilemedin 40. Gençler için yarışma bu…

ha birileri açıklama yapmış bak haa dediğimiz açıklamalar belki elbirliğiyle yapılıyor bilemeyiz. Kimse o kadar enayi olamaz o açıklamaları yapmaya..

gerginliğe gerek yok varsa derdiniz konuşun. Haçlı seferinde değil kimse.

Teknofestte birkaç yıl görev aldım sonra liselerden de projeler gelmeye başlayınca bulaşmadım çok yorucu geldi bi de insansız su altı araçları. Piyasada satılan kitler var al birleştir al sana takım. Ama yine de okulları hareketlendiriyor.. 

Erhan Doruk yazdı:

Ben çocukken katla ve uçur diye yarışmaya katılmıştım. Sanırım odtüde düzenlenmişti. Herkes A4 kağıttan sadece katlayarak yaptığı uçağı atıyor en uzun mesafe uçan birinci olmuştu. Nereden nerelere geldik. Bu tip festivaller gençlerin kendini gösterebilmek için daha çok fırsat veriyor. 

Türk hava kurumunun model uçak yarışmaları olurdu. Ben denk getirememiş katılamamıştım hep torpilliler katılırdı.

Ama kendim yapmıştım benzerini.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Göktürk yazdı:

Yanlış anlama olmuş. 50 sene derken ben bu yarışmalardaki eğitimin meyvesini vermesi için dedim ve evet 50 sene. Bilemedin 40. Gençler için yarışma bu…

ha birileri açıklama yapmış bak haa dediğimiz açıklamalar belki elbirliğiyle yapılıyor bilemeyiz. Kimse o kadar enayi olamaz o açıklamaları yapmaya..

gerginliğe gerek yok varsa derdiniz konuşun. Haçlı seferinde değil kimse.

Teknofestte birkaç yıl görev aldım sonra liselerden de projeler gelmeye başlayınca bulaşmadım çok yorucu geldi bi de insansız su altı araçları. Piyasada satılan kitler var al birleştir al sana takım. Ama yine de okulları hareketlendiriyor.. 

Türk hava kurumunun model uçak yarışmaları olurdu. Ben denk getirememiş katılamamıştım hep torpilliler katılırdı.

Ama kendim yapmıştım benzerini.

Biz katılmıştık. Torpilimiz de yoktu. Aldığımız maketin içinden çıkan kalıpları balsa ağacına koyar , maket bıçağı ile kesip plana göre yapardık.  Saatlerde emek verip , kağıtla kaplayıp, ıslatıp çektirdikten sonra yere çakılma durumunda içimizden bir kelebek uçuverirdi 😀

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erhan Doruk yazdı:

Biz katılmıştık. Torpilimiz de yoktu. Aldığımız maketin içinden çıkan kalıpları balsa ağacına koyar , maket bıçağı ile kesip plana göre yapardık.  Saatlerde emek verip , kağıtla kaplayıp, ıslatıp çektirdikten sonra yere çakılma durumunda içimizden bir kelebek uçuverirdi 😀

valla benim ailenin okula felan gitmişliği yoktur kendi kasabamızda da memurluk nedeniyle babam emekli olup gelmişti yeniydik kimseyi tanımazdı. Kendim ne yaptıysam o kaldı. Bi şekilde kontenjan doldu demişlerdi diye hatırlıyorum. Hep kalbur üstü olanlar takımdaydı ama.

Erhan Doruk yazdı:

illa çakılacak. çakılmaması çok zor. ben sonra abartıp kırtasıyeciden aldığım malzemelerle kendim yapmaya başladım saz satarlardı renkli elişi için onunla ve pelur kağıtla yapardım kanatları. 

Balsa bizim için lükstü. erişemedik. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Göktürk yazdı:

valla benim ailenin okula felan gitmişliği yoktur kendi kasabamızda da memurluk nedeniyle babam emekli olup gelmişti yeniydik kimseyi tanımazdı. Kendim ne yaptıysam o kaldı. Bi şekilde kontenjan doldu demişlerdi diye hatırlıyorum. Hep kalbur üstü olanlar takımdaydı ama.

illa çakılacak. çakılmaması çok zor. ben sonra abartıp kırtasıyeciden aldığım malzemelerle kendim yapmaya başladım saz satarlardı renkli elişi için onunla ve pelur kağıtla yapardım kanatları. 

Balsa bizim için lükstü. erişemedik. 

https://www.thkmodelucak.com/urun/thk-ata-planor-model-ucagi

https://www.thkmodelucak.com/urun/thk-flamingo-serbest-ucus-modeli-planor

biz bu ikisinden yapmıştık. Sonra lastikli pervaneliye geçmiştik. Ama yapımları baya zor. Fiyatlar uygun aslında denenebilir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şimdiki çocukların sabrı yetmez buna. Benim oğlan dakika 2 de atar elinden.

Evet bunlardı ucunda kurşun ağırlık

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Acaip kalabalıktı, 88 model f16 ile solotürk ün 9G çekişine tanıklık ettik bir kaç gün az duyacağım sanırım muhteşem bir gösteri idi gurur duyduk eksik peç imizi aldık, helikopterdeki laser saptırıcı hakkında güzel bilgiler edindik, susuz /dikey tarım yarışmalarına katılımcı liseliler vardı, insansız gübreleme konusunda çalışan birçok üniversite varmış, bulanık suyu arıtan lise öğrencisi canavar gibiydi, gebze teknik ve yıldız tekniğe uğradık, ikisinin de unuttuğu arabaları hatırlatınca eski toprak olduğumuzu anladık, okulların kaybettiği öğrenciler ve öğrencilerin kaybettiği öğretmenler için hemen organize oldular, Araba ile gidilmez, toplu taşıma çok rahat. hoparlörler aşırı iyi hatta fazla iyi , konser bile verilebilir, sesi her yere yankısız yaymışlar .

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Aydın Sert yazdı:

Hangi otoparka çektin Ali Hocam? @Ali Darbaz

vip açmışlar

basın katının altı galiba orası eski dış hat geliş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Aydın Sert yazdı:

Hangi otoparka çektin Ali Hocam? @Ali Darbaz

Havalimanı otoparkı. Başka yere bırakmaya gerek yok.

biz solotürk’e bayıldık. F110 afterburner tribunleri tirtir titretti.

IMG_5584.jpeg

IMG_5566.jpeg

IMG_5557.jpeg

IMG_5553.jpeg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...