İçeriğe Yönlendir

Bagaj Aydınlatma Temassızlık

Sergen Aksu

Recommended Posts

Sergen Aksu

Selam herkese, Focus 2010 sedan aracımda bagaj aydınlatmamda bir temassızlık var. ampulu degıstırdım fakat sorun düzelmedi kablolarıda iyice kontrol ettım hatta kabloları çekiştirdim sağa sola dönderdim ama herhangi bir sorun görünmüyor. Tek şüphelendiğim Bagaj kapagında bunun herhangi bir açma kapatma anahtarı var mı varsa nerede ? bir türlü bulamadım. yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Bagaj kilit mekanizması olduğunu düşünüyorum. Kapanıp açıldığında müşüre temassızlık yapıyor olabilir. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bagaj kapağına giriş yapan tesisat zamanla kırılıyor, bir gün aniden bagaj açma butonu da çalışmayabilir o bölgeye baktırın

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Ampülün oturduğu yuvalar da oksitlenebiliyor veya gevşiyor. Belki kolay yoldan çözülür.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

1 2 senedir bende de var aynı sıkıntı. halojen takınca sıkıntı yok, LED takınca bir kısılıyor bir yanıyor. Kilit mekanizmasını soktum wd40 falan sıktım ama fayda etmedi, içindeki swich i sökmek lazım sanırım.

Bagaja gelen kablo demeti kronik ama onu da çekiştirdim oradan gözükmüyor sıkıntı.

Yorum bağlantısı
Sergen Aksu

@Celal Aydın Bey, Bana da temassızlık var gibi geliyor gerçekten.

@Çağlar Bayur Abi, bugün mekanizmayı sökebilirsem söküp bakacağım belki benimde yapabileceğim bir şey ise kendim düzeltmeye çalışırım. Eğer bir şey bulamazsam elektrikçi yolu göründü :)

@Süleyman Can Bey, oksitlenme flan yoktu ben yinede tamamen yuvayı kesip farklı bir yuva taktım fakat çözüm sağlayamadım.

@Ahmet İhsan Akşen Bey, İçindeki switch derken mekanizmanın içini mi kastettiniz ? :)

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

1 2 senedir bende de var aynı sıkıntı. halojen takınca sıkıntı yok, LED takınca bir kısılıyor bir yanıyor. Kilit mekanizmasını soktum wd40 falan sıktım ama fayda etmedi, içindeki swich i sökmek lazım sanırım.

Bagaja gelen kablo demeti kronik ama onu da çekiştirdim oradan gözükmüyor sıkıntı.

Aynı sorunu ben de yaşadım ama tamamen Led ampulün kalitesiz oluşundan pir pir yaptı soktum attım. Cok güçlü ledler de sorun çıkartıyor. 

Yorum bağlantısı
Sergen Aksu
Süleyman Can yazdı:

Aynı sorunu ben de yaşadım ama tamamen Led ampulün kalitesiz oluşundan pir pir yaptı soktum attım. Cok güçlü ledler de sorun çıkartıyor. 

Aslında ledler daha az güç harcıyor benim bildiğim. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Süleyman Can yazdı:

Sürücüsü olan power LED bile denedim, hepsinde yapıyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile bagaj aydınlatmasını bagajdaki plaka aydınlatması ile karışıtrınca ben de direkt dalmışım.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Sürücüsü olan power LED bile denedim, hepsinde yapıyor.

İşin enteresan tarafı arkadaşta 2004 clio sedan var, tepe lambasını led yaptı 6 aydır kullanıyor hala bozulmadı. Benimkiler 2 hafta sonra fişi çekti.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Bemimde başına gelmişti kilit mekanizmasının içinde bir parça var üç fonksiyonlu o parçanın değişmesi lazım. Sanayide oto elektrikçim anahtarcıya yönlendirmişti. Kilit mekanizmasına gömülü demek ile oyup değişti üzerini eritme plastik ile kapattı. 

Celal Aydın yazdı:

Bagaj kilit mekanizması olduğunu düşünüyorum. Kapanıp açıldığında müşüre temassızlık yapıyor olabilir. 

Çağlar Bayur yazdı:

bagaj kapağına giriş yapan tesisat zamanla kırılıyor, bir gün aniden bagaj açma butonu da çalışmayabilir o bölgeye baktırın

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Süleyman Can yazdı:

İşin enteresan tarafı arkadaşta 2004 clio sedan var, tepe lambasını led yaptı 6 aydır kullanıyor hala bozulmadı. Benimkiler 2 hafta sonra fişi çekti.

Led kalitesi çok önemli plakalıklar için için çinden aldıklarım ucuz çabuk bozuluyor. Geri vites için Türkiyeden aldıklarım pahalı ve kaliteli bozulmuyor  gerçi az kullanılıyor ama sağlam. 

Yorum bağlantısı
Sergen Aksu
Metin Uzunoğlu yazdı:

Düzce eski sanayide. 

Uzak bana :) Maslak oto sanayide veya Sanko Sanayide yada yakınlarında iyi bir anahtarcı bilen var mı peki ? :) 

Yorum bağlantısı
Harun Özden

Bagaj kilidi içindeki mikro switch kaynaklı olabilir. Bende oluşan benzer sorunu micro switch'i değişerek çözmüştüm.
Kablo mu switch mi arızalı tespit için; bagaj kilidine gelen soketi sökmek ve ilgili pinler (yanlış hatırlamıyorsam sağdan 1 ve 2 nolu pinler) arasında köprü yapmak yeterli. Eğer köprü sonrası temassızlık devam ederse arıza kablolarda, etmez ise micro switch'tedir.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Harun Özden yazdı:

bagaj kilidine gelen soketi sökmek ve ilgili pinler (yanlış hatırlamıyorsam sağdan 1 ve 2 nolu pinler) arasında köprü yapmak yeterli

Benim de aklımda bu vardı 👍

Yorum bağlantısı
Sergen Aksu
Harun Özden yazdı:

Bagaj kilidi içindeki mikro switch kaynaklı olabilir. Bende oluşan benzer sorunu micro switch'i değişerek çözmüştüm.
Kablo mu switch mi arızalı tespit için; bagaj kilidine gelen soketi sökmek ve ilgili pinler (yanlış hatırlamıyorsam sağdan 1 ve 2 nolu pinler) arasında köprü yapmak yeterli. Eğer köprü sonrası temassızlık devam ederse arıza kablolarda, etmez ise micro switch'tedir.

Harun hocam gerçekten çok önemli bir detay vermişsiniz. Akşam hemen deneyeceğim bu dediğinizi.

Micro switch'i nereden aldınız bu arada eğer bende de aynı sorun varsa bende değiştiririm.

@Harun Özden

Yorum bağlantısı
Harun Özden
(düzenlendi)

Kilidi 3 adet altıgen t40 vida tutuyor.
IMG_20221001_175022.jpg.e818f1f69501471440d5a1d653c4167f.jpg

Soketin iç tarafta tırnağı var bastırınca kolayca çıkıyor. İlgili pinler ölçü aleti ile test edilirse daha sağlıklı olur. Pinlerin birinde devamlı 12v, diğerinde sadece kilit açıkken 12v oluyor: soket sökülmeden önce üzerinden bakılabilir.

IMG_20221001_175052.jpg.a070dd3b47f5dc3d67b3d2c08a932f1f.jpg

Kilidin kendisi iki parça: elektrik motorunun olduğu tetik kısmı ve mekanik dilin olduğu kısım. Bu iki parçayı ayırmak için ortası delikli beşgen t20 bits ucuna ihtiyaç var.
https://www.trendyol.com/ceta-form/cb-808ipr-5-kose-delikli-torx-bits-uc-ipr20x25-mm-p-55477304?boutiqueId=61&merchantId=209802

IMG_20221001_175508.jpg.0d243f0bae55dd3dd7d84cc1abb40507.jpgIMG_20221001_175619.jpg.6b49d627fbbb3287e497589a3143dd27.jpgIMG_20220925_175002.jpg.07e7387750aecd9616f7e44b232fd0fe.jpg

Değişim sonrası

IMG_20221001_175652.jpg.1476a9c8bab650f66a15badf000904ad.jpg

tarihinde Harun Özden tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sergen Aksu

@Harun Özden Hocam, Nasıl bir kralsınız :) Bu kadar detaylı anlatımı başka sitelerde bulamayız. Çok teşekkür ederim bits uçları vb. bende var zaten akşam hemen deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...